Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radio Pe Net

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#37
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Virtual DJ face broadcasting pe net . Foarte simplu de configurat . Doar pui ip-ul sau un server si-ti face automat setari .

#38
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006

View Post_Fifty_Cent_, on Apr 9 2006, 15:21, said:

A. Descarcarea utilitarelor necesare pentru a va crea radio-ul

Pentru a va crea propriul post de radio, trebuei mai intai sa descarcati de pe internet cateva utilitare:

1) NullSoft Winamp
NullSoft WinAmp reprezinta unealta de baza cu ajutorul careia veti emite pe internet sau cu care va veti conecta la un alt server deja existent. Pentru a il descarca de pe internet dati click pe link-ul de mai jos:
http://www.winamp.com/player/free.php

2)   SHOUTcast server
Acest program va permite sa va lansati pe internet propria statie de radio. Urmariti acest link pentru a descarca acest program:
http://www.shoutcast...oad/files.phtml
3) SHOUTcast plug-in
Un plug-in de WinAmp cu ajutorul caruia va veti putea configure serverul de internet din interiorul programului. Acesta este accesibil pentru descarcare la:
http://www.snapfiles.../dspwinamp.html

       B. Configurarea utilitarelor pentru a putea emite

     Inainte de a putea emite, exista cateva setari pe care va trebui sa le faceti.

Intrati in folder-ul in care ati instalat SHOUTcast server si deschideti aplicatia sc_serv.exe.

Din optiunile existente in toolbar-ul de sus alegeti Edit Config
In aceasta fereastra trebuie sa cautati o linie cu textul Password= .Cand ati gasit aceasta linie schimbati ceea ce scrie dupa semnul egal (“=”) cu parola dorita pentru serverul dumneavoastra. Spre exemplu daca parola pentru server as vrea sa fie “Test” as scrie:
Password=Test
Salvati schimbarile facute in acest fisier si inchideti-l.

Acum sunteti din nou in fereastra sc_serv.exe. Sunteti anuntat ca trebuie sa restartati aplicatia pentru ca schimbarile sa ia efect. Selectati OK din casuta de dialog si din fereastra sc_serv.exe alegeti Kill Server.
Deschideti din nou aplicatia sc_serv.exe si lasati-o sa ruleze.
Acum este timpul sa setam WinAmp-ul pentru a putea emite.
Deschideti WinAmp si apsati Ctrl + P pentru a deschide fereastra Preferences.
Selectati din optiunile existente DSP/Effects
In lista din dreapta selectati Nullsoft SHOUTcast Source DSP dupa care apasati butonul Configure active plug-in.
 In fereastra aparuta selectatia optiunea Encoder si faceti urmatoarele setari:
1. In lista de encodere alegaeti Encoder 2
2. La encoder type alegeti MP3 Encoder
3. La encoder settings , in functie de conexiunea detinuta veti allege:
a. Pt dial-up (minim 56 kbps) – 32 kbps 22050 khz, Stereo
b. Pt cablu Tv (intre 64K – 256K) – 64kbps 44100 khz, Stereo
c. Conexiune cu viteza mai mare de 256 K – 128 kbps 44100 khz, Stereo

Acum dati click pe optiunea Output si alegeti din lista disponibila Output 2.
Dati click pe butonul Connection si la campul Password scrieti parola pe care ati scris-o si in fisierul text deschis mai devreme (ex: “Test”);
La Optiunea Encoder alegeti  2.
Acum dati click pe butonul Yellowpages.
Bifati optiunea Make this server public.
In campul Description scrieti numele radio-ului dumneavoastra.
Bifati optiunea Enable Title UpDates.

APSATI BUTONUL CONNECT

Din acest moment emiteti pe internet. Pentru ca altii sa se conecteze la statia dumneavoastra:

Trebuie sa va stiti ip-ul. De ex: daca ip-ul dumneavoastra este 123.123.123.123 atunci ei trebuie sa deschida WinAmp si sa apese CTRL + L iar in casuta ce se deschide vor scrie http://123.123.123.123:8000 .

Forma generala este: http://ip-ul serverului:8000
HAVE FUN!!

eu am facut tot ce scrie aici....dar dupa ce ii schimb parola si intru in plugin la winamp apas pe connect si imi zice invalid password..........si nu am gresit eu parola :nonobad:  :death:

#39
Sonik

Sonik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2006
Stie cineva cum as putea sa-mi pun la microfon ecou? Mentionez ca am placa audio  Xwave-7000 5.1 surround
sound cip SB 8738 compatibil CMI 8738. :worthy:

#40
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006

View PostNenea Zap, on Sep 20 2006, 12:08, said:

Virtual DJ face broadcasting pe net . Foarte simplu de configurat . Doar pui ip-ul sau un server si-ti face automat setari .


tell more about this, am acces ftp la un sever cum il configurez pt broadcasting

#41
mitza00

mitza00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2006
salut , care ma ajuta si pe mine cu o kestie ?? mi-am facut si eu un radio si sunt curios cum as putea sa mai pun pe cineva sa emita cu radio meu cand eu nu o sa pot , cand o sa fiu plecat sau kiar amandoi in acelasi timp.

#42
RebelRo

RebelRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2006
Salutare  :)

Am o mica problema si nu`i dau de capat de vreo 3 zile (de cand am deschis "postutul" de radio). De mers, merge. Se aude si binisor. Dar.. nu reusesc sa cobor volumul, astfel incat sa auda si ceilalti si sa vorbesc (microfon) pe tonul pe care imi doresc. Eu reusesc sa fac asta, ascultand radioul. Dar nu si ceilalti. Probabil e cam logic. :)

Nu am aparatura senzationala sau cine stie ce povesti.. doar shoutcast si mixerul windowsului (LOL). Sa zicem ca singura data cand merge e cand mut de pe winamp pe soundcard input. Dar atunci se "inregistreaza" ce fac eu si se difuseaza in circa 10 secunde (poate mai mult). Mai precis..merge intial..dar dupa aia se opreste si se aude doar ce fac eu in fata calculatorului. Practic..recording.

Am incercat ce a zis icristi (i`am dat si un pm..niciun raspuns inca) dar.. degeaba pun pe recording in loc de playback.. ca n`am volum n`am nimic.. plus ca nu gasesc niciun "stereo mixer" sau ce era.

Daca are cineva vreo idee sau.. stie care e solutia, va rog frumos sa-mi spuneti si mie. Chiar m`am chinuit destul :) .. nu sunt nici un mare maestru sau mai stie eu ce  :nonobad:

  Multumesc anticipat

                                    Razvan

Edited by RebelRo, 10 October 2006 - 04:53.


#43
RebelRo

RebelRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2006
Haha..singura modalitate prin care sa zice ca..am reusit cat de cat este.. schimbarea input deviceului cand ruleaza melodia si cand vorbesc eu. Winamp pentru muzica si soundcard pentru voce. Ceva mai practic nu se poate?
Pfai ma omoara cu zile :) haha

#44
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006

View Posticristi90, on Jul 29 2006, 09:59, said:

cyberDJ, copii vor sa se distreze si ei, nu le trebuie mixere, B1-uri sau mai stiu eu ce procesoare audio, vor un winamp micutz cu care sa se distreze prin cartier :)

Mai baietzi, care e ideea, calculatorul emite sunetul din ce-i spui tu sa emita, asadar, trebuie sa incepi prin a seta "Sound Recording", adica de unde sa preia windowsul semnalul audio pentru programele de inregistrare/emis. Dublu click pe difuzoru ala mic din system tray, Option/properties, bifeaza recording, asigura-te sa fie bifat si mai jos: Stereo Mix (dupa ce ai bifat recording) si da un OK!. pe urma bifeaza "Stereo Mix" si da volumul la stereo mix aproape de zero!!!, da de tot controlerul la zero si pe urma urca-l un pixel de ecran, o singura miscare de mous, nush cum a-ti zic, UN SG PIXEL DE ECRAN!!!

Dupa ce ai facut asta, encoderul o sa emita tot ce se aude in calculator. Inchizi toate ferestrele si dai din nou 2 click pe iconitza "difuzor" din system tray, astfel: Wawe va fi volumul muzicii, iar Microphone va fi volumul semnalului provenit din microfon. (daca volumul microfonului nu apare, intra in Option, properties si asigura-te ca e bifat "Microphone" din lista alba de jos, poti ebifa pe celelalte ca sa-ti simplifici operatiunea de mixat a microfonului)

<Si uite ca nu-ti trebuie nici mixer si nici programe complicate de emis ;) >

   DACA VREI SA DEVI PROFESIONIST UITA-TE PSTE POSTUL MEU DE DEASUPRA CELUI DE-AL TAU, LEGAT DE ECHIPAMENTELELE AUDIO NECESARE. Fara echipamente profi esti inca un amator ...

   ASIGURA-TE PERIODIC CA SOUND RECORDING E BIFAT PE STEREO MIX (PERIODIC=3, 4 ORE)

  Daca nu te descurci PM me ;)

io am bifat recording si am inchis fereastra si cand o redeschid nu mai ii bifat recording :((  ce sa fac ??? ca nu pot sa bag dedicatii    :D  :D  glumeam, nu pot sa vb la mic ca nu ma aude nimeni

#45
RebelRo

RebelRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2006

View Postbetzy, on Oct 10 2006, 20:07, said:

io am bifat recording si am inchis fereastra si cand o redeschid nu mai ii bifat recording :((  ce sa fac ??? ca nu pot sa bag dedicatii    :D  :D  glumeam, nu pot sa vb la mic ca nu ma aude nimeni

dap..exact..cam asa ceva si eu :)

oricum.. in viitor vreau sa cumpar si aparatura performata..mixere, microfoane si altele..dar intai incep cu inceputul ca sunt.. incepator :D

dar...se pare ca nimeni de pe aici nu se uita in threadul asta  :mellow:  :mellow:

#46
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ba da ... se uita ... :)
Luati-va 2 placi de sunet si a-ti rezolvat-o .....

#47
RebelRo

RebelRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2006

View Posta21alex, on Oct 12 2006, 16:38, said:

Ba da ... se uita ... :)
Luati-va 2 placi de sunet si a-ti rezolvat-o .....

Sunt lamurit complect  :confuzzled:  :confuzzled:
Tot o placa de sunet cum am acum..adica identica ? Am siguranta ca va functiona ? Trebuie sa intelegi ca eu acum vreau sa invat..sunt icepator sa zicem..cum ati fost toti candva, nu ?

Mersi mult :) bafta

Razvan

#48
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Pe o plca dai muzica si pe una pui microfonul iar serverul de stream il pui pe What U Hear ! Vei avea astfel un mix de voce si muzica de pe winamp .....
Bafta !

#49
RebelRo

RebelRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2006

View Posta21alex, on Oct 13 2006, 07:10, said:

Pe o plca dai muzica si pe una pui microfonul iar serverul de stream il pui pe What U Hear ! Vei avea astfel un mix de voce si muzica de pe winamp .....
Bafta !

oki o sa incerc :) mersi mult

#50
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006

View Posta21alex, on Oct 13 2006, 06:10, said:

Pe o plca dai muzica si pe una pui microfonul iar serverul de stream il pui pe What U Hear ! Vei avea astfel un mix de voce si muzica de pe winamp .....
Bafta !

aaaa , alta varianta nu exista .. eventual sa emit cu alt soft ?? ;)

#51
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Bada !
Iei un mixer cu 2 canale, ideal cu un crossover . Iesi din calculator pe o placa de sunet, intri in mixer si tot in el intri si cu microfonul. Iesirea mixerului o aduci tot in calculator pentru serverul shoutcast .
Pentru calculator poti folosi un winamp cu Allow multiple instances, astfel vei scoate 2 winampuri pe aceeasi placa de sunet la care pui un plug crossfader SAU iti instalezi un program profesional de mixat sau de radio ...
Si ai rezolvat totul !

#52
refurbished

refurbished

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2006
Salut!


Ma puteti si pe mine ajuta cu un sfat? M-am pus pe studiat, am urmat toti pasii gasiti pe forumuri si am reusit sa-mi fac un server radio icecast cu plugin oddcast. Cand l-am testat, am deschis o alta instanta de winamp si am bagat acolo 127.0.0.1.:8000, in fine, cum am invatat ca se face. Merge.

Problema mea e ca am un delay foarte suparator. Enervant. Exasperant. Cel mai ieftin am scapat cu 5 secunde dar in rest numai spre 20 secunde. E oribil. Fac acest radio pentru o gasca mica, nu e pentru muzica dar este esential ca LIVE sa fie cat mai prompt. Cum sa fac sa dispara acel delay? Sau macar sa nu depaseasca 3 secunde?

Multumesc anticipat!
Voi da refresh cu nerabdare! :D




PS: am o placa de sunet onboard, daca e informatie utila la ceva ...

#53
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Daca au prietenii tai , dar si tu , banda , atunci mareste-ti rata la stream ..... emite cu 128Kbps si delay-ul va scadea considerabil ... Cu cat e mai mare cu atat va fii mai mic dar nu va disparea .....

Edited by a21alex, 25 October 2006 - 20:35.


#54
refurbished

refurbished

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2006

View Posta21alex, on Oct 25 2006, 21:34, said:

Daca au prietenii tai , dar si tu , banda , atunci mareste-ti rata la stream ..... emite cu 128Kbps si delay-ul va scadea considerabil ... Cu cat e mai mare cu atat va fii mai mic dar nu va disparea .....


Din pacate nu functioneaza deloc incurajator. Adica e insesizabila diferenta.

Pe mine ma uimeste cum naiba am delay daca eu ma ascult pe mine? Adica server si client pe acelasi comp, (winampul asculta pe adresa 127.0.0.1:8000) si apare un delay de 13-20 secunde. Cel mai mic 10 secunde! Pe acelasi calc??? E posibil? E vreo sansa sa reduc delay sub 5 secunde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate