Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Radio Pe Net

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#1
h4unt3r

h4unt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2005
am si eu o problema.....am incercat mai multe programe de broadcast pe net.....radio pe net.....dar nu mi-a mers deloc.....am folosit shoutcast impreuna cu radioplanner.....nu mi-a mers......auzeau ascultatorii doar microfonu......si pe urma am fakut nijte setari si nu se mai auzea nimica....dar mie sus la main imi apare ca merge...volumemetrul ala mergea

am mai folosit si otsDJ si nu mi-a mers......

ei care aveti radio pe net...sau ati avut......postati-mi pas cu pas ce sa fak sa-mi mearga....cu orice program(mentionati ce programe trebuiesc downloadata si instalate pt asta)

va rog ajutati-ma

#2
weedman

weedman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2005

h4unt3r, on Jul 20 2005, 20:09, said:

am si eu o problema.....am incercat mai multe programe de broadcast pe net.....radio pe net.....dar nu mi-a mers deloc.....am folosit shoutcast impreuna cu radioplanner.....nu mi-a mers......auzeau ascultatorii doar microfonu......si pe urma am fakut nijte setari si nu se mai auzea nimica....dar mie sus la main imi apare ca merge...volumemetrul ala mergea

am mai folosit si otsDJ si nu mi-a mers......

ei care aveti radio pe net...sau ati avut......postati-mi pas cu pas ce sa fak sa-mi mearga....cu orice program(mentionati ce programe trebuiesc downloadata si instalate pt asta)

va rog ajutati-ma

<{POST_SNAPBACK}>



FRATZIE.....vezi ca ai nijte setari la placa de sunet.....shi cand dai la shoutcast pe hardware device ca sa itzi mearga micu ...sa te uitzi la encoder ca el scade la 24kbps...sa il pui inapoi la 128....apoi ...dai la open mixer.....shi o sa itzi apara doo ferestre de la sunet .....shi ai sa vezi undeva wave out mix....ala incearca sa il dai la minim...shi sa te uitzi la volummetru sa itzi indice cat mai sus cu maxim 10 db asha e la mine shi ar trebui sa se auda
:P daca nu intzelegi am sa incerc sa itzi mai explic odata:P

#3
ennzo

ennzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.08.2005
Am si io o problema cu radio asta............am reusit sa-l fac sa mearga ma rog inafara sa pot sa bag si microfon si muzik in acelas timp da nu asta e problema  :confuzzled:
Problema este k nu stiu pe ce adresa poate cine va sa intre sa asculte............
io sunt intr-o retea si am incerkat si pe adresa de retea aia cu 192.168.........si merge radiou. Da la adresa de afara aia care ti-o arata si pe dc cand intri pe un hub nu merge care poate sa ma ajute si pe mine va rog foarte mult kiar am nevoie de ajutor..............

#4
nikoo

nikoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.03.2006
cei care au ascultat radioul probabil erau cu tine in  retea....esti posibil sau nu ai ip rootabil adik sa nu poti emite decat in retea si afara..sa nu poti..!vorbeste cu ISP sau ala care :coolspeak:  area reteaua sati dea ip root

#5
_Fifty_Cent_

_Fifty_Cent_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2006
A. Descarcarea utilitarelor necesare pentru a va crea radio-ul

Pentru a va crea propriul post de radio, trebuei mai intai sa descarcati de pe internet cateva utilitare:

1) NullSoft Winamp
NullSoft WinAmp reprezinta unealta de baza cu ajutorul careia veti emite pe internet sau cu care va veti conecta la un alt server deja existent. Pentru a il descarca de pe internet dati click pe link-ul de mai jos:
http://www.winamp.com/player/free.php

2)   SHOUTcast server
Acest program va permite sa va lansati pe internet propria statie de radio. Urmariti acest link pentru a descarca acest program:
http://www.shoutcast...oad/files.phtml


3) SHOUTcast plug-in
Un plug-in de WinAmp cu ajutorul caruia va veti putea configure serverul de internet din interiorul programului. Acesta este accesibil pentru descarcare la:
http://www.snapfiles.../dspwinamp.html

       B. Configurarea utilitarelor pentru a putea emite

     Inainte de a putea emite, exista cateva setari pe care va trebui sa le faceti.

Intrati in folder-ul in care ati instalat SHOUTcast server si deschideti aplicatia sc_serv.exe.

Din optiunile existente in toolbar-ul de sus alegeti Edit Config
In aceasta fereastra trebuie sa cautati o linie cu textul Password= .Cand ati gasit aceasta linie schimbati ceea ce scrie dupa semnul egal (“=”) cu parola dorita pentru serverul dumneavoastra. Spre exemplu daca parola pentru server as vrea sa fie “Test” as scrie:
Password=Test
Salvati schimbarile facute in acest fisier si inchideti-l.

Acum sunteti din nou in fereastra sc_serv.exe. Sunteti anuntat ca trebuie sa restartati aplicatia pentru ca schimbarile sa ia efect. Selectati OK din casuta de dialog si din fereastra sc_serv.exe alegeti Kill Server.
Deschideti din nou aplicatia sc_serv.exe si lasati-o sa ruleze.
Acum este timpul sa setam WinAmp-ul pentru a putea emite.
Deschideti WinAmp si apsati Ctrl + P pentru a deschide fereastra Preferences.
Selectati din optiunile existente DSP/Effects
In lista din dreapta selectati Nullsoft SHOUTcast Source DSP dupa care apasati butonul Configure active plug-in.
 In fereastra aparuta selectatia optiunea Encoder si faceti urmatoarele setari:
1. In lista de encodere alegaeti Encoder 2
2. La encoder type alegeti MP3 Encoder
3. La encoder settings , in functie de conexiunea detinuta veti allege:
a. Pt dial-up (minim 56 kbps) – 32 kbps 22050 khz, Stereo
b. Pt cablu Tv (intre 64K – 256K) – 64kbps 44100 khz, Stereo
c. Conexiune cu viteza mai mare de 256 K – 128 kbps 44100 khz, Stereo

Acum dati click pe optiunea Output si alegeti din lista disponibila Output 2.
Dati click pe butonul Connection si la campul Password scrieti parola pe care ati scris-o si in fisierul text deschis mai devreme (ex: “Test”);
La Optiunea Encoder alegeti  2.
Acum dati click pe butonul Yellowpages.
Bifati optiunea Make this server public.
In campul Description scrieti numele radio-ului dumneavoastra.
Bifati optiunea Enable Title UpDates.

APSATI BUTONUL CONNECT

Din acest moment emiteti pe internet. Pentru ca altii sa se conecteze la statia dumneavoastra:

Trebuie sa va stiti ip-ul. De ex: daca ip-ul dumneavoastra este 123.123.123.123 atunci ei trebuie sa deschida WinAmp si sa apese CTRL + L iar in casuta ce se deschide vor scrie http://123.123.123.123:8000 .

Forma generala este: http://ip-ul serverului:8000
HAVE FUN!!

#6
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
poti sa pui la winamp si un plugin pt compresie&shit... Sound Sollution 1.31
Dar asta dupa ce rezolvi celelalte probleme..

#7
AAleXXX

AAleXXX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.02.2006

View Post_Fifty_Cent_, on Apr 9 2006, 15:21, said:

A. Descarcarea utilitarelor necesare pentru a va crea radio-ul

Pentru a va crea propriul post de radio, trebuei mai intai sa descarcati de pe internet cateva utilitare:

1) NullSoft Winamp
NullSoft WinAmp reprezinta unealta de baza cu ajutorul careia veti emite pe internet sau cu care va veti conecta la un alt server deja existent. Pentru a il descarca de pe internet dati click pe link-ul de mai jos:
http://www.winamp.com/player/free.php

2)   SHOUTcast server
Acest program va permite sa va lansati pe internet propria statie de radio. Urmariti acest link pentru a descarca acest program:
http://www.shoutcast...oad/files.phtml
3) SHOUTcast plug-in
Un plug-in de WinAmp cu ajutorul caruia va veti putea configure serverul de internet din interiorul programului. Acesta este accesibil pentru descarcare la:
http://www.snapfiles.../dspwinamp.html

       B. Configurarea utilitarelor pentru a putea emite

     Inainte de a putea emite, exista cateva setari pe care va trebui sa le faceti.

Intrati in folder-ul in care ati instalat SHOUTcast server si deschideti aplicatia sc_serv.exe.

Din optiunile existente in toolbar-ul de sus alegeti Edit Config
In aceasta fereastra trebuie sa cautati o linie cu textul Password= .Cand ati gasit aceasta linie schimbati ceea ce scrie dupa semnul egal (“=”) cu parola dorita pentru serverul dumneavoastra. Spre exemplu daca parola pentru server as vrea sa fie “Test” as scrie:
Password=Test
Salvati schimbarile facute in acest fisier si inchideti-l.

Acum sunteti din nou in fereastra sc_serv.exe. Sunteti anuntat ca trebuie sa restartati aplicatia pentru ca schimbarile sa ia efect. Selectati OK din casuta de dialog si din fereastra sc_serv.exe alegeti Kill Server.
Deschideti din nou aplicatia sc_serv.exe si lasati-o sa ruleze.
Acum este timpul sa setam WinAmp-ul pentru a putea emite.
Deschideti WinAmp si apsati Ctrl + P pentru a deschide fereastra Preferences.
Selectati din optiunile existente DSP/Effects
In lista din dreapta selectati Nullsoft SHOUTcast Source DSP dupa care apasati butonul Configure active plug-in.
 In fereastra aparuta selectatia optiunea Encoder si faceti urmatoarele setari:
1. In lista de encodere alegaeti Encoder 2
2. La encoder type alegeti MP3 Encoder
3. La encoder settings , in functie de conexiunea detinuta veti allege:
a. Pt dial-up (minim 56 kbps) – 32 kbps 22050 khz, Stereo
b. Pt cablu Tv (intre 64K – 256K) – 64kbps 44100 khz, Stereo
c. Conexiune cu viteza mai mare de 256 K – 128 kbps 44100 khz, Stereo

Acum dati click pe optiunea Output si alegeti din lista disponibila Output 2.
Dati click pe butonul Connection si la campul Password scrieti parola pe care ati scris-o si in fisierul text deschis mai devreme (ex: “Test”);
La Optiunea Encoder alegeti  2.
Acum dati click pe butonul Yellowpages.
Bifati optiunea Make this server public.
In campul Description scrieti numele radio-ului dumneavoastra.
Bifati optiunea Enable Title UpDates.

APSATI BUTONUL CONNECT

Din acest moment emiteti pe internet. Pentru ca altii sa se conecteze la statia dumneavoastra:

Trebuie sa va stiti ip-ul. De ex: daca ip-ul dumneavoastra este 123.123.123.123 atunci ei trebuie sa deschida WinAmp si sa apese CTRL + L iar in casuta ce se deschide vor scrie http://123.123.123.123:8000 .

Forma generala este: http://ip-ul serverului:8000
HAVE FUN!!

Eu am reusit sa fac un radio dar problema e ka merge doar in retea si nu stiu de ce nu merge si pe internet. Ce ip imi trebuie si de unde il pot lua. Si chestia cu http://domeniu.go.ro:8000/listen.pls sau ceva de genul asta e interesanta. Sa nu se mai vada ip. AM intrebat p cineva care are si a zis k e facut p mail!!! Imi poate explica cineva???

#8
mguru

mguru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.07.2006

View Post_Fifty_Cent_, on Jul 4 2006, 11:57, said:

:D Iti merge numai in retea deoarece nu ai ip public sau ceva de genu` asta. Poti vb cu administratoru` retelei shi poa` sa iti faca ip public k sa poti trasnmite pe net. Altefel ramai numai la stadiu` de retzea. Cat despre faza cu http://domeniu.go.ro:8000/listen.pls     am vazut shi yo adrese de radio de tipu` asta.... da` habar-nam cum se face.Dak gaseshti cum se face... adik instructiuni shi programele ce imi mai trebuie... baga un PM :D   :D
Sau să pună un progrămel pe server care să retransmită. Cel mai bine așa, ai și bandă.

#9
AlleXinno

AlleXinno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2005

View PostAAleXXX, on Jun 26 2006, 00:41, said:

Eu am reusit sa fac un radio dar problema e ka merge doar in retea si nu stiu de ce nu merge si pe internet. Ce ip imi trebuie si de unde il pot lua. Si chestia cu http://domeniu.go.ro:8000/listen.pls sau ceva de genul asta e interesanta. Sa nu se mai vada ip. AM intrebat p cineva care are si a zis k e facut p mail!!! Imi poate explica cineva???
Intra pe www.no-ip.com iti faci un cont acolo si un host la ip tau de lan si o sa mearga si pe net. Si la host poti sa pui orice nume vrei ca nu se va mai vedea ip-ul  tau
......am uitat sa-ti spun ca trebuie sa downloadezi de la ei de pe pagina un programel >> http://www.no-ip.com...b4b7eb43d1e26e5

#10
guerilla

guerilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.05.2006
Pentru a va "ascunde" ip-ul (acesta defapt nu este ascuns ) trebuie sa creati un fisier de playlist (cu extensia *.pls ) , acesta va fi uploadat pe un server ex : www.server.ro/playlist.pls  iar cel ce asculta ori scrie in browser acea adresa ori in media player-ul sau. Acest fisier se creaza cel mai usor folosind Winamp-ul.  Creati un playlist nou , dupa care Add-Url in care scrieti http://ip-ulvostru:8000 , dati ok dupa care salvati playlistul in format *.pls  (cred ca merge si *.m3u ) .   :coolspeak:


Sper k v-am fost de ajutor  



_________________________________________________________________________

De ce nu trece lumea pe Linux ?
Pentru ca iti trebuie IQ-ul unui pinguin ca sa retii atatea comenzi     :puke:

#11
toxic_man

toxic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2006
nu am prea inteles...salvez un playlist...il pun pe server si mai fac unu??

Edited by toxic_man, 15 July 2006 - 15:40.


#12
olealienator

olealienator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.06.2006
Salut. Am si eu aceeasi problema....am ip de tipul 192.168... si vreau un radio cu care sa pot emite si in afara retelei. Mi-am facut cont p no-ip cu scria mai sus,am descarcat programul de mai sus,dar pe site no-ip.com ce host tre sa fac(kre dintre ele si cu ce ip) ca nu am pre inteles. La winamp ce setari trebuie sa pun?

#13
Cryptex

Cryptex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.07.2006

View Postolealienator, on Jul 15 2006, 16:47, said:

Salut. Am si eu aceeasi problema....am ip de tipul 192.168... si vreau un radio cu care sa pot emite si in afara retelei. Mi-am facut cont p no-ip cu scria mai sus,am descarcat programul de mai sus,dar pe site no-ip.com ce host tre sa fac(kre dintre ele si cu ce ip) ca nu am pre inteles. La winamp ce setari trebuie sa pun?
:rolleyes:  :rolleyes:
Omule.. nu prea cred ca ai numai ip "tip 192.168" :D  :roflmaofast:
Ca altfel nu ai putea sa accesezi orice ce e extern..
BTW, ipul mentionat se numeste ip intern. Ai si un ip extern, pun mana pe asta :roflmao:
Viziteaza whatismyip.org si vei afla..   :coolspeak:
Poate mai tre so vb cu ISPul daca ai firewall isp-level.. io am de ex..
dar am lucruri mai folositoare decat sa fac un radio virtual, asa ca nu-mi pasa..
pt. webserver ar fi bun insa..

#14
toxic_man

toxic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2006

View Postolealienator, on Jul 15 2006, 16:47, said:

Salut. Am si eu aceeasi problema....am ip de tipul 192.168... si vreau un radio cu care sa pot emite si in afara retelei. Mi-am facut cont p no-ip cu scria mai sus,am descarcat programul de mai sus,dar pe site no-ip.com ce host tre sa fac(kre dintre ele si cu ce ip) ca nu am pre inteles. La winamp ce setari trebuie sa pun?


din cate stiu eu NO-IP iti ascunde ipu ... am si eu cont la ei :P
acuma ma uit la o chestie in teresanta si misto... si anume TV online

#15
qalias

qalias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2006
Am shi eu o problema . Exista o posibilitate de a emite pe internet in conditiile in care calculatorul pe care il folosesc pentru a pune muzica , etc... ( nu este legat la internet din motive de securitate ) , dar este in retea cu unu care este legat la internet ?? Sper sa ma fi inteles...  :newblush:

#16
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
De ce echipament mai este nevoie pentru a face și emisiuni radio, de exemplu cu invitați, telefoane "în direct"?

#17
Cryptex

Cryptex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.07.2006
@toxic-man: nu-ti ascunde ipul. doar iti da un subdomain care puncteaza spre ipul tau. siteul/radioul/whatever poate fi accessata si direct..

@zaboss: e prea complex. nu stiu daca se poate. daca vrei ceva atat de complex mai bine cumpari lucrurile necesare pt. o statie radio adevarata. pt. telefoane ai nevoie de brigada. tre sa fie cineva langa telefon. ai nevoie de o limita de download larga. ai nevoie de un domeniu, ca un xyz.no-ip.com nu-i prea atractiva. daca ai toate acesteia, poti sa incepi sa cauti sponsori, advertiseri, etc.

Edited by Cryptex, 17 July 2006 - 18:51.


#18
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostCryptex, on Jul 17 2006, 19:50, said:

@zaboss: e prea complex. nu stiu daca se poate. daca vrei ceva atat de complex mai bine cumpari lucrurile necesare pt. o statie radio adevarata. pt. telefoane ai nevoie de brigada. tre sa fie cineva langa telefon. ai nevoie de o limita de download larga. ai nevoie de un domeniu, ca un xyz.no-ip.com nu-i prea atractiva. daca ai toate acesteia, poti sa incepi sa cauti sponsori, advertiseri, etc.
Există domeniu, există calculator dedicat, există bandă suficientă pentru cca 500 de ascultători simultan și poate fi lărgită ulterior, ceva bănuți, un grup de potențiali realizatori... Mă interesează restul echipamentelor și detalii tehnice fiindcă nu mă pricep. Bănuiesc că e nevoie de un mixer, ceva... Înainte de a căuta un profesionist/o echipă tehnică aș vrea să mă dumiresc eu despre ce implică asta ca să știu apoi ce să caut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate