Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Split - Sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Erich.Cirstea

Erich.Cirstea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2007
Salut, vreau sa plec si eu in august in split, vreau sa va intreb cam ce pensiuni, apartamente imi recomandati?
ce este de vizitat in oras? preturi in oras, sugestii.. unde se face plaja etc..

Va multumesc

#2
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostErich.Cirstea, on 19th July 2010, 12:58, said:

Salut, vreau sa plec si eu in august in split, vreau sa va intreb cam ce pensiuni, apartamente imi recomandati?
ce este de vizitat in oras? preturi in oras, sugestii.. unde se face plaja etc..

Va multumesc


Split este un oras  de vizitat [ Palatul lui Diocletian] ,dar nu de stat in el. Daca vrei sa nu-ti lipseasca blocurile,mai bine alegi Omis [ vezi topicul]

#3
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Subscriu, baril are perfectă dreptate. O zi pentru centrul istoric e mai mult decât suficientă...

#4
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Aproape de Split ai Omis (mai linistit), sau la inca vreo cativa zeci de km Makarska (mai animat). Intre Omis si Makarska mai ai si Brela (s-a vorbit destul de mult pe aici de ea).
Split e asa cum ti s-a sugerat mai sus doar de vizitat intr-o zi.

#5
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postklaus74, on 31st July 2010, 20:54, said:

Aproape de Split ai Omis (mai linistit), sau la inca vreo cativa zeci de km Makarska (mai animat). Intre Omis si Makarska mai ai si Brela (s-a vorbit destul de mult pe aici de ea).
Split e asa cum ti s-a sugerat mai sus doar de vizitat intr-o zi.
      Sau in partea cealalta Trogir,Zadar sau daca vrei neaparat  cazare in Split gasesti la punctele de informare turistica ori chiar  in dreptul unor vile sunt anunturi cu camere de inchiriat.Dar cel mai bine cum se spunea mai sus Omis care este f.linistit si bun punct de plecare pt.alte locuri minunate din zona.

#6
Furryuta

Furryuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2009
Orasul port este sub semnul echipei locale Hajduk, ai carei suporteri sunt atat de fanitici incat au marcat cu insemnele echipei multe portiuni situate pe drumul pe care noi l-am parcurs de la Split spre Brela si Makrska, chiar si spre Zagreb. Dar, in acest oras sunt multe locuri superbe de vazut, incepand cu portul unde poti sa stai si sa privesti de pe bancute uriasele ferry ce fac legatura cu Italia sau micile ambarcatiuni particulare acostate.In zona portului e un furnicar continuu, in drum spre ferry lumea se opreste si la tarabele situate pe o parte a drumului, turistii fac poze si se indreapta spre centrul orasului unde ruinele vechii cetati a lui Diocletian sunt perfect incadrate in arhitetura moderna. Exista si o harta detaliata a centrului cu obiectivele pe care le puteti vizita (in zona dinaintea intrarii in centru, unde sunt multe taxiuri).Noi am prins si niste serbari romane, cu cantece si oameni imbracati in “toga”, cu lupte…am vizitat cetatea, puteti cumpara tot felul de suveniruri, dupa care puteti sa stati la o terasa sau sa va plimbati. Noi ne-am plimbat si ne-am bucurat de priveliste, orasul era foarte aglomerat,multi turisti. Din pacate au trecut ceva luni de atunci si nu mai stiu exact ce am mai vizitat, oricum si acest oras are indicatoare, atat de circulatie, cat si turistice.

Attached Files



#7
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Buna,
Stie cineva cum pot sa ajung din Split la parcul Plitvice? Ajung la Split cu avionul si nu am masina. Deci, ramane varianta tren sau autobuz. Ce ma sfatuiti? N-am reusit sa aflu de pe net nici macar cati km sunt intre cele 2 obiective. Trebuie sa spun ca am cazare in Split. Nu stiu nici aici exact ce trebuie vizitat sau ce nu trebuie ratat. Orice informatie sau sugestie e mai mult decat binevenita.
Mii de multumiri

Edited by misspiss, 24 February 2011 - 20:50.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt 260 km si probabil vei gasi excursii optionale in Split catre Plitvice. Despre o eventuala varianta de transport in comun nu stiu detalii dar Croatia nu mi s-a parut o tara cu un asemenea transport dezvoltat. Mai sapa netul cu google.

#9
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postatupi, on 24th March 2011, 23:24, said:

Sunt 260 km si probabil vei gasi excursii optionale in Split catre Plitvice. Despre o eventuala varianta de transport in comun nu stiu detalii dar Croatia nu mi s-a parut o tara cu un asemenea transport dezvoltat. Mai sapa netul cu google.
Multumesc din nou. am rezolvat cu transportul (am avut timp pentru "sapat"). eu votez pentru, sper sa ne ajute si timpul. vizita e programata pe 31 martie. eu personal nu ma dau in vant dupa "drumetii", prefer jungla oraselor, muzee samd, dar o ocazie ca asta nu vreau s-o ratez, e un must see. Bye, thx, Cat

Edited by misspiss, 26 March 2011 - 08:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate