Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vacanta in OMIS, Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am vrea sa mergem in Croatia anul acesta, pt prima data.
Ca si zona ne gandeam la OMIS, Hotel Plaza.

Camera dubla ar fi cam 140E/noapte (mic dejun si cina). Inca ne gandim daca sa mergem la hotel sau sa cautam la privat. Exista sanse sa nu gasim la privat ceva ok? (curat, aproape de plaja) in perioada 15-22 Aug?

Ce parere aveti?
Daca ati mai fost pe-acolo pe la privati si a fost ok, v-as ruga sa-mi dati ceva recomandari.

Multumesc.

#2
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 MembruAnonim, on 16th July 2010, 16:20, said:

Am vrea sa mergem in Croatia anul acesta, pt prima data.
Ca si zona ne gandeam la OMIS, Hotel Plaza.

Camera dubla ar fi cam 140E/noapte (mic dejun si cina). Inca ne gandim daca sa mergem la hotel sau sa cautam la privat. Exista sanse sa nu gasim la privat ceva ok? (curat, aproape de plaja) in perioada 15-22 Aug?

Ce parere aveti?
Daca ati mai fost pe-acolo pe la privati si a fost ok, v-as ruga sa-mi dati ceva recomandari.

Multumesc.

N-am stat in Omis ,dar am trecut de mai multe ori prin el. Trebuie sa stii ca este oras, cu tot ce implica asta: trafic ,blocuri, industrie, etc. Ce-l defineste mai mult este raul Cetina si peretele de stanca la poalele caruia se afla si pe care se fac si catarari. Daca vrei sa te cazezi intr-un oras,o alta locatie ar fi Makarska, ceva mai in sud ,dar parca si ceva mai frumos decat Omis.
Eu personal urasc hotelurile nu numai pentru preturi dar si pentru atmosfera impersonala. Vei gasi gazda pe alese si fara rezervare si bineinteles muuuuuuult mai ieftin decat hotelul.
Sa ai o vacanta frumoasa si sa te bucuri de Croatia !

#3
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 MembruAnonim, on 16th July 2010, 17:20, said:

Am vrea sa mergem in Croatia anul acesta, pt prima data.
Ca si zona ne gandeam la OMIS, Hotel Plaza.

Camera dubla ar fi cam 140E/noapte (mic dejun si cina). Inca ne gandim daca sa mergem la hotel sau sa cautam la privat. Exista sanse sa nu gasim la privat ceva ok? (curat, aproape de plaja) in perioada 15-22 Aug?

Ce parere aveti?
Daca ati mai fost pe-acolo pe la privati si a fost ok, v-as ruga sa-mi dati ceva recomandari.

Multumesc.
Cazare iti gasesti la fata locului, si nici intr-un caz la preturile pe care le-ai prezentat. am stat in Omis la o pensiune gasita la fata locului in maxim 30 de min . Noi am stat in urma cu 2 ani in Omis. F F frumoasa statiune.In urma negocierilor am scos camera la 22 de euro /camera. Camera a avea clima, bucataria dotata full (frigider, aragaz, cuptor cu micro, etc). Singurul incovenient era curtea relativ mica, intrau 2 masini. Cand mergeam la plaja bagam masinile in curte, seara cand ne intorcem la vila le scoteam, puneam masa  in curte si statea pana tarziu. Peisajul e demential in Omis. Marea in fata, inspatele vilei ai muntele si in apropiere raul Cetina unde poti sa mergi sa afci rafting.

Attached Files


Edited by branco_no, 16 July 2010 - 17:56.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@branco_no - vilele din zona unde ai stat tu erau aproape de plaja? Mai ai cumva ceva date de contact de acolo?
Credeti ca exista sansa sa nu gasim pe-acolo cazare daca mergem fara rezervare la hotel?

#5
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 MembruAnonim, on 19th July 2010, 13:26, said:

@branco_no - vilele din zona unde ai stat tu erau aproape de plaja? Mai ai cumva ceva date de contact de acolo?
Credeti ca exista sansa sa nu gasim pe-acolo cazare daca mergem fara rezervare la hotel?

Imi permit sa iti raspund si eu la aceasta intrebare. Tocmai acesta este avantajul unui oras- oferta mare de cazare si pana la urma te poti caza si la bloc.  "Branco" ti-a dat niste date si are dreptate ca este un oras-statiune foarte frumos tocmai prin pozitia care o are. Sa mergi neaparat pe valea raului Cetina si sa faci rafting. Vei vedea unde s-a filmat Winnetou si de unde s-a aruncat de pe stanca in apa :coolspeak: Poti lua si copiii[ indicat peste 10 ani]cu tine, deoarece este destul de safe. Uite relatii aici http://www.raft.hr/H...ish/cetina1.htm. Daca mai ai pe cineva cu tine [sotie, copil, prietena], pune-i sa filmeze sau sa fotografieze din mers . Asta inseamna sa nu traga la vasle [sunt 8 persoane in barca] si de aceea este mai scuzabil pentru un copil sau o femeie. La sfarsit se vand CD-uri cu foto, facute de skipperi.Merg mai multe barci si se fotografiaza reciproc,apoi la sfarsit schimba fotografiile intre ei.

#6
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 MembruAnonim, on 19th July 2010, 14:26, said:

@branco_no - vilele din zona unde ai stat tu erau aproape de plaja? Mai ai cumva ceva date de contact de acolo?
Credeti ca exista sansa sa nu gasim pe-acolo cazare daca mergem fara rezervare la hotel?
Cazare o sa gasesti sigur. Nu cred ca o sa cauti mai mult de 30 40 de min.
Numarul de contact de la persoana respectiva nu il am . In primul rand, noi am facut gimnastica in fata patroanei sa ne inteleaga ce vrem  sa ii spunem. Nu stia decat croata. Nu engleza , nu italiana, nu germana. Doar limbajul semnelor.
A fost ok  pana la urma.
In plus de ce va recomand aceasta staiune e pentru plaja cu nisip. Pe coasta dalmata nu o  sa gasiti prea multe plaje cu nisip. Noua oricum ne place mai mult plaja cu pietricele (apa mai curata), asa ca am coborat si la Brela si apoi in Bol pe Insula Brac

Edited by branco_no, 19 July 2010 - 22:28.


#7
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008
Nu stiu cum e in august, dar saptamana trecuta s-ar fi putut gasi cazare pe loc, din cate am vazut.

#8
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 dt1986, on 20th July 2010, 20:50, said:

Nu stiu cum e in august, dar saptamana trecuta s-ar fi putut gasi cazare pe loc, din cate am vazut.
in august de obicei statiuniile de pe coasta dalmata se aglomereaza datorita faptului ca isi iau concediile italienii si nemtii

Edited by branco_no, 20 July 2010 - 20:08.


#9
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Eu doar ce m-am intors aseara din Duce, Omis.
Am stat aici (merci inca o data @biscatrix):
http://www.villa-anastazija.hr/
Duce este chiar langa Omis, cca 1,5 km.
Pretul a fost de 62Euro/noapte pentru 3 persoane (apartament cu 2 camere, baie, chicineta), vila e chiar pe plaja, practic poti sa iesi din camera direct in slip daca vrei. Suplimentar se taxa cu 4kuna/ora aerul conditionat.

Avantaje:
- daca tii la plaja de nisip, aici e una din putinele pe care le gasesti
- apa era foarte mica pentru o distanta considerabila, daca esti cu copii stai fara grija (am fost si pe alte plaje in plimbarile noastre si dupa 2 metri deja trebuia sa stau cu ochii pe fetita mea ca deja era apa prea mare)
- vila era direct pe plaja (dupa cum am spus deja in post), foarte confortabil din punctul meu de vedere

Dezavantaje:
- ai ceva de mers pana in Omis (ce-i drept poti lua autobuzul care are statia exact in dreptul vilei), iar in zona in afara de un bistro pe plaja si o pizzerie la vreo 2 vile mai incolo nu prea ai altceva
- "liniste" atat acolo, cat si in Omis efectiv, foarte buna pentru familistii veniti "sa se odihneasca". Daca vrei ceva mai agitat, stiu eu, cluburi, agitatie etc atunci mai repede Makarska (am trecut pe acolo intr-o zi si era foarte multa animatie, in schimb pe plaja era "prosop in prosop" ca sa zic asa)
- in apropiere se varsa Cetina, iar uneori se simte un curent de apa foarte rece, care pe mine cel putin m-a deranjat. Asta si pentru ca eram in urma unui tratament datorita unor probleme generate de curentul de la aerul conditionat.

Cam asta in mare.

Edited by klaus74, 27 July 2010 - 21:56.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-am intors si eu din vacanta.
Initial luasem 7 nopti la hotel in OMIS, insa n-am mai rezistat sa stam dupa a 2a noapte si am decis sa plecam din OMIS. Orasul este mult prea mic si in afara de rafting (unde am mers in prima zi) n-ai ce face altceva. La 10-11 seara batea vantul pe strazi.
Plaja mi s-a parut foarte slaba (nici macar nu era nisip, erau niste pietricele fine), iar apa era stupid de mica (mergeam 150m in larg si nici pana la gat nu-mi venea).

Dupa cum spuneam, dupa a 2a noapte ne-am mutat la Hotel Neptun, in Tucepi. Ne-am gandit noi ca este aproape de Makarska (unde vazusem ca mai e activitate noaptea) si putem ajunge usor cu masina. Din pacate hotelul ala este o bomba! extrem de scump (150e/noapte) si conditii mizerabile ... am fost cazati intr-o cladire anexa, cu o usa rupta prin care se vedea afara si fara AC (conditii mai bune aveam in taberele de la Costinesti din liceu). Am avut "all-inclusive", chipurile, insa mancarea era si ea mizerabila, si mai mult de cateva fructe n-am putut sa mancam la masa. Singurul aspect pozitiv la acest hotel e ca avea un smochin in curte, pe care l-am devorat :))

Dupa prima noapte am plecat si de aici si am ajuns in Dubrovnik, unde este absolut minunat din toate punctele de vedere: panorama, apa (era cristal si innotau pestii pe langa tine la mal), plaja din nisip adevarat (nu porcarie din aia de era in OMIS), cetatea absolut superba si o groaza de cafenele/baruri/restaurante/cluburi unde sa petreci pana seara tarziu. Am prins si festivalul Dubrovnikului si in fiecare seara erau spectacole in cetate.
A fost absolut superb aici, ne-a placut la nebunie.
Dupa tepele luate cu hotelurile din omis si tucepi am mers direct la particulari. Am gasit o camera modesta la 50E/noapte (macar avea AC si parcare, care e f greu de gasit pe-acolo) la 200m de cetate si am stat aici aproape o sapt.

La intoarcere am dat si prin Muntenegru: Budva (slabuta statiunea si servicii proaste, din cate am vazut) si apoi am fost la rafting pe Tara, in parcul Durmitor (absolut superb, o apa de cristal (era si potabila), e de vazut!).
Pe drumul spre casa am mai oprit o noapte in Sarajevo (frumos oras, nu ma asteptam ... ar fi meritat si sa mai stam 1 noapte acolo) si o noapte in Belgrad.

Per total mi-a placut vacanta, insa daca nu era cu Dubrovnikul ca s-o salveze nu stiu ce-am fi facut. Personal nu as merge in alta parte in Croatia; toate sunt frumoase pt facut poze, dar plictisitoare de stat.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2010 - 22:04.


#11
Monicela

Monicela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2010

 MembruAnonim, on 29th August 2010, 22:59, said:

M-am intors si eu din vacanta.
Initial luasem 7 nopti la hotel in OMIS, insa n-am mai rezistat sa stam dupa a 2a noapte si am decis sa plecam din OMIS. Orasul este mult prea mic si in afara de rafting (unde am mers in prima zi) n-ai ce face altceva. La 10-11 seara batea vantul pe strazi.
Plaja mi s-a parut foarte slaba (nici macar nu era nisip, erau niste pietricele fine), iar apa era stupid de mica (mergeam 150m in larg si nici pana la gat nu-mi venea).

Dupa cum spuneam, dupa a 2a noapte ne-am mutat la Hotel Neptun, in Tucepi. Ne-am gandit noi ca este aproape de Makarska (unde vazusem ca mai e activitate noaptea) si putem ajunge usor cu masina. Din pacate hotelul ala este o bomba! extrem de scump (150e/noapte) si conditii mizerabile ... am fost cazati intr-o cladire anexa, cu o usa rupta prin care se vedea afara si fara AC (conditii mai bune aveam in taberele de la Costinesti din liceu). Am avut "all-inclusive", chipurile, insa mancarea era si ea mizerabila, si mai mult de cateva fructe n-am putut sa mancam la masa. Singurul aspect pozitiv la acest hotel e ca avea un smochin in curte, pe care l-am devorat :))

Dupa prima noapte am plecat si de aici si am ajuns in Dubrovnik, unde este absolut minunat din toate punctele de vedere: panorama, apa (era cristal si innotau pestii pe langa tine la mal), plaja din nisip adevarat (nu porcarie din aia de era in OMIS), cetatea absolut superba si o groaza de cafenele/baruri/restaurante/cluburi unde sa petreci pana seara tarziu. Am prins si festivalul Dubrovnikului si in fiecare seara erau spectacole in cetate.
A fost absolut superb aici, ne-a placut la nebunie.
Dupa tepele luate cu hotelurile din omis si tucepi am mers direct la particulari. Am gasit o camera modesta la 50E/noapte (macar avea AC si parcare, care e f greu de gasit pe-acolo) la 200m de cetate si am stat aici aproape o sapt.


La intoarcere am dat si prin Muntenegru: Budva (slabuta statiunea si servicii proaste, din cate am vazut) si apoi am fost la rafting pe Tara, in parcul Durmitor (absolut superb, o apa de cristal (era si potabila), e de vazut!).
Pe drumul spre casa am mai oprit o noapte in Sarajevo (frumos oras, nu ma asteptam ... ar fi meritat si sa mai stam 1 noapte acolo) si o noapte in Belgrad.

Per total mi-a placut vacanta, insa daca nu era cu Dubrovnikul ca s-o salveze nu stiu ce-am fi facut. Personal nu as merge in alta parte in Croatia; toate sunt frumoase pt facut poze, dar plictisitoare de stat.


Buna,
Noi am fost in Croatia in vacanta langa Omis.....in zona Nemira...am fost cazati la o vila Marija...un apartament a fost 75 euro pe seara (2 cupluri)...superrrrrrrr fain locul si oameniii.....Noua ne-a placut foarte mult....in Omis mergeam ziua si ne plimbam; am mai fost si in Split, am vizitat Palatul lui Diocletian....

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 MembruAnonim, on 29th August 2010, 22:59, said:

La intoarcere am dat si prin Muntenegru: Budva (slabuta statiunea si servicii proaste, din cate am vazut) si apoi am fost la rafting pe Tara, in parcul Durmitor (absolut superb, o apa de cristal (era si potabila), e de vazut!).

Cat de proaste erau serviciile in Budva, poti detalia te rog ? Multumesc !

#13
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Recunoaste cineva aceste locuri?

Attached File  SDC10356.JPG   396.25K   252 downloads
Attached File  SDC10358.JPG   395.55K   233 downloads
Attached File  SDC10354.JPG   394.01K   214 downloads
Attached File  SDC10185.JPG   398.24K   204 downloads
Attached File  SDC10311.JPG   395.73K   227 downloads


  Sper ca am reusit sa pun fotografiile, in caz contrar imi cer scuze si mai incerc! :thumbup:

#14
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Ai reusit sa le pui, felicitari! Dar ce-i asta, concurs? Ce premiu este?

Hai zi-ne de unde sunt, nu ne mai fierbe...

Edited by nemuriciu, 24 February 2011 - 09:26.


#15
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 nemuriciu, on 24th February 2011, 09:26, said:

Ai reusit sa le pui, felicitari! Dar ce-i asta, concurs? Ce premiu este?

Hai zi-ne de unde sunt, nu ne mai fierbe...
  Pozele sunt din Omis evident,iar premiul este optional, ti-l oferi tu singur mergand in concediu in zona respectiva. :thumbup:

#16
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Noi avem rezervare la Sidro in perioada 04.09 - 10.09, inclusiv, iar in 11.09 dimineata plecam la Plitvite unde avem rezervare 1 zi.
Problema mea este ca inca nu sunt hotarat pe care traseu sa mergem..... am in atentie 3 trasee, primul pe autostrada (traseul recomandat de Buhani73), care este cel mai rapid si usor traseu, al 2-lea traseu cel pe care a fost Spaily (Szeged-Pecs-Barcs-Zagreb-Split), iar al 3-lea prin Timisoara-Jimbolia-Novi Sad-Sarajevo-Duce, care e cel mai scurt dar si cel mai greu si lung ca durata de timp.
    Daca cineva cunoaste traseele sau unul dintre ele (eventual un alt traseu bun de luat in seama), va rog sa-mi spuneti parerile voastre personale in speranta ca ma vor ajuta sa ma hotarasc.

Spaily, spune-mi te rog ce dotari au camerele la pensiune :).

#17
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006

 Sc0rillo, on 30th August 2011, 08:34, said:

Noi avem rezervare la Sidro in perioada 04.09 - 10.09, inclusiv, iar in 11.09 dimineata plecam la Plitvite unde avem rezervare 1 zi.
Problema mea este ca inca nu sunt hotarat pe care traseu sa mergem..... am in atentie 3 trasee, primul pe autostrada (traseul recomandat de Buhani73), care este cel mai rapid si usor traseu, al 2-lea traseu cel pe care a fost Spaily (Szeged-Pecs-Barcs-Zagreb-Split), iar al 3-lea prin Timisoara-Jimbolia-Novi Sad-Sarajevo-Duce, care e cel mai scurt dar si cel mai greu si lung ca durata de timp.
    Daca cineva cunoaste traseele sau unul dintre ele (eventual un alt traseu bun de luat in seama), va rog sa-mi spuneti parerile voastre personale in speranta ca ma vor ajuta sa ma hotarasc.

Spaily, spune-mi te rog ce dotari au camerele la pensiune :).

Eu personal am mers pe traseele 2 si 3, cu urmatoarele observatii:
- as alege traseul 2 pentru ca peisajul este mult mai frumos(vorbesc in special de Bosnia) si limitarile de viteza sunt cam la fel, cu specificatia ca prin Serbia, Bosnia te poti intelege mai usor cu oamenii legi(eu unul conduc destul de regulamentar dar se mai poate gresi).Prin vami nu se sta foarte mult si drumul este bun, poti sa mergi linistit si sa te concentrezi pe drum fara a trebui sa urmaresti posibilele gropi.
Deci, eu as alege intre 1 si 2; acum depinde de tine.

#18
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 Sc0rillo, on 30th August 2011, 08:34, said:

Noi avem rezervare la Sidro in perioada 04.09 - 10.09, inclusiv, iar in 11.09 dimineata plecam la Plitvite unde avem rezervare 1 zi.
Problema mea este ca inca nu sunt hotarat pe care traseu sa mergem..... am in atentie 3 trasee, primul pe autostrada (traseul recomandat de Buhani73), care este cel mai rapid si usor traseu, al 2-lea traseu cel pe care a fost Spaily (Szeged-Pecs-Barcs-Zagreb-Split), iar al 3-lea prin Timisoara-Jimbolia-Novi Sad-Sarajevo-Duce, care e cel mai scurt dar si cel mai greu si lung ca durata de timp.
    Daca cineva cunoaste traseele sau unul dintre ele (eventual un alt traseu bun de luat in seama), va rog sa-mi spuneti parerile voastre personale in speranta ca ma vor ajuta sa ma hotarasc.

Spaily, spune-mi te rog ce dotari au camerele la pensiune :).
Cel putin in 2009 aveau dotari standard,sunt spatioase ,curate nu aveau aer conditionat ci doar ventilataore,noi am avut prima camera de la et.2 din stanga ambele geamuri si o terasa mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate