Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Navigatie Google Maps pe Android

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cei care aveti telefoane cu Android aveti navigatie cu voice-guidance?
Cum merge cat de ok este?
Eu m-am jucat pe Google Maps pe al meu Nokia si observ ca are foarte multe drumuri si imi ruteaza destul de bine, daca ar mai avea si voice guidance ar bate la fundulet GARMIN sau Maps de la Nokia, oare o sa lanseze cei de la Google Maps si un serviciu de Voice Guidance contra cost?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista un igo pentru android (primitiv ca features dar accepta harti noi de tot) dar merge extraordinar de incet (am auzit ca la androizii mai rapizi gen 1GHz merge bine).
Google Maps ca si content este prost spre foarte prost in ro - daca nu ma crezi vezi ce-i prin Vatra Dornei la strazi sau vezi ce localitati lipsesc cu totul pe linga Frasin (daca tot te vad din Moldova).
EXISTA navigation de la Google si este gratis (legal) doar ca nu e decit pentru anumite tari (evident nu include Romania):
http://www.google.co...ile/navigation/
Nu este fantastic dar e folosibil si pentru free chiar ok. DESIGUR iti trebuie conexiune de date dar macar nu trebuie sa te stresezi cu update la hartii si cu alt fel de maintanance. Nu cred ca include chestii de trafic dar ar fi o treaba buna si usor de implementat. Faptul ca poti sa cauti adrese scrise cum vrei tu si de obicei gaseste bine e un plus imens.

#3
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Eu intrebam asa...din ce am vazut eu pe Google Maps arata foarte bine zone prin care ma plimb eu adica Iasi, Pascani chiar m-am mirat cat de detaliate sunt...din pacate poti doar sa bagi un Get Directions si sa urmaresti pe ecran pe unde ar trebui sa mergi sau sa pui copiloata sa faca pe Voice Guidance...
Alta chestie este insa ca ai tot timpul nevoie de net mobil, care insa prin Durau n-a mai functionat...asa ca tot e naspa.

#4
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Eu pe Galaxy Spica am Igo si pot spune ca merge foarte bine si dpdv al navigatiei nu am nimic sa ii reprosez. Nu are lag si pentru mine navigatia rudimentara nu este o problema ci mai de graba un bonus.

#5
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
http://www.pcpro.co....e-final-verdict

Total finishing times
1. Google Maps - 154 mins
2. TomTom - 187 mins
3. CoPilot for iPhone - 190 mins
4. Nokia Ovi Maps - 215 mins
5. Paper roadmaps - 237 mins


asta spune tot ;)

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 sm0ker, on 23rd July 2010, 08:36, said:

http://www.pcpro.co....e-final-verdict

Total finishing times
1. Google Maps - 154 mins
2. TomTom - 187 mins
3. CoPilot for iPhone - 190 mins
4. Nokia Ovi Maps - 215 mins
5. Paper roadmaps - 237 mins


asta spune tot ;)

Pentru Romania nu spune nimic, tot ce-i acolo nici macar nu merita luat in considerare:

- google maps l-am discutat mai sus, nu are navigatie si acoperirea e slaba (lipsesc o groaza de localitati)
- Nokia Ovi Maps poate merge dar e mai rau la acoperire (ma plingeam ca la Google Maps nu-s strazi in Vatra Dornei, la ovi maps nu exista Vatra Dornei, intre Suceava si Botosani nu e nici o localitate, etc)
- TomTom, CoPilot probabil sint si mai rau la Romania
- Paper roadmaps: a vazut cineva un atlas recent cu toate strazile din toate orasele macar? Nu zic ca murim daca nu avem ca in orice stat normal cite cinci atlase (edituri diferite, competitie) pentru fiecare judet in care sa gasesti toate strazile din toate satele dar totusi situatia la harti de hirtie e dezastruoasa (sau poate n-am mai trecut eu prin librariile care trebuie).

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Acum citeva zile a aparut un nou google maps (aplicatia pe android, 4.4). "Navigate-ul" (*) pare sa arate considerabil mai bine mai ales la ecranele pe care le arata cind navighezi in oras (si care erau aproape de nefolosit pentru cineva obisnuit cu programele de GPS "normale").
De asemenea zice-se ca "places" a fost imbunatatit dar habar n-am cu ce se maninca (e o chestie care-ti arata ce-i prin zona gen restaurante cu tot cu numar de telefon, ore cind sint deschise, etc - ma indoiesc profund ca ar fi multe chestii utile pentru Romania acolo).

(*) este in continuare la fel de indisponibil pentru Romania

#8
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Exista totusi o versiune de google maps pentru android care suporta navigatie turn-by-turn. Conditia principala este sa ai telefonul root-at si sa dezinstalezi aplicatia google maps originala apoi o instalezi pe aceasta.
http://rapidshare.co...6-brut.apk|5615

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Deci sa instalam ca root o aplicatie prezentata ca un fisier oarescare de pe rapidshare? Si implicit sa-i dam acces la tot ce-i pe telefon (google account cu tot ce include mail, blogger, picassa, adsense, checkout, market; SMS-uri (inclusiv transfer credit), telefoane la 8989, etc). Da, sigur.

#10
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 20th December 2010, 20:00, said:

Deci sa instalam ca root o aplicatie prezentata ca un fisier oarescare de pe rapidshare? Si implicit sa-i dam acces la tot ce-i pe telefon (google account cu tot ce include mail, blogger, picassa, adsense, checkout, market; SMS-uri (inclusiv transfer credit), telefoane la 8989, etc). Da, sigur.

Corect!
Eventual da si tu link spre ceva review sau imagini, etc...

#11
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am iGO pe Samsung Spica si merge ok pt Bucuresti.

#12
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007

 f300, on 20th December 2010, 20:00, said:

Deci sa instalam ca root o aplicatie prezentata ca un fisier oarescare de pe rapidshare? Si implicit sa-i dam acces la tot ce-i pe telefon (google account cu tot ce include mail, blogger, picassa, adsense, checkout, market; SMS-uri (inclusiv transfer credit), telefoane la 8989, etc). Da, sigur.


 grigsound, on 21st December 2010, 00:26, said:

Corect!
Eventual da si tu link spre ceva review sau imagini, etc...


Cred ca ne uitam prea mult la televizor, stati linistiti ca nu va fura nimeni nimic din telefon.
Un tutorial video cu ceea ce am zis mai sus http://www.videotutorial.ro/?p=5342.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, ne uitam la televizor, de-aia sint atitia useri care se pling ca i-a sunat careva sa formeze un numar care de fapt le transfera din credit, ar fi mare lucru sa faci un program care sa faca acelasi lucru fraierilor care il instaleaza, mai ales ca root.

In alta ordine de idei ai noroc ca esti pe o arie obscura, daca erai la windows si faceai reclama la un program comercial modificat (ilegal) sa mearga si in alte tari si distribuit (ilegal) pe rapidshare demult iti disparea postul.

#14
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005

 punktnet, on 20th December 2010, 14:08, said:

Exista totusi o versiune de google maps pentru android care suporta navigatie turn-by-turn. Conditia principala este sa ai telefonul root-at si sa dezinstalezi aplicatia google maps originala apoi o instalezi pe aceasta.
http://rapidshare.co...6-brut.apk|5615
Misto tare.Nu ma asteptam sa merga.Ma aflu in grecia intro zona rurala intrun orasel mai mic de 35000 de locuitori si turn by turn functioneaza.Thank You!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate