Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Investitii "verzi" pe teritoriul Romaniei.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostTurnatoriu_de_orza, on 1st February 2012, 22:29, said:

Poti spune unde (in ce localitate/localitati) se afla  eolienele pe care le-ai fotografiat?
  -Localitatile nu le cunosc, dar pot spune ca am inceput sa fotografiez din goana trenului cu cativa km inainte de C. A. Cernavoda.

#20
ripley_n

ripley_n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.01.2013
http://stirileprotv....us-energie.html

Pe langa campuri de panouri fotovoltaice, captatoarele de energie solara au ajuns si pe acoperisurile supermarketurilor, benzinariilor si chiar pe semafoarele pietonale din Bucuresti.

Exista si niste sate tot prin sud mai la est de Titu unde stalpii de iluminare de pe marginea strazilor au in varf cate un mic panou fotovoltaic. Interesant ar fi sa vedem geamuri cu pelicula fotovoltaica si la marile cladiri de birouri din orasele mari, mai ales cele orientate catre S-E si si S-V.

#21
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Astazi eolienele  produc 10% din necesarul Romaniei. Posted Image

Attached Files



#22
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Au produs si mai mult de atat. Dar e interesant ca au trecut acolo la stare sistem si fotovolt la productie. Apare cu 0 acum. Nu era trecut inainte.

#23
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Da, azi produc mai mult eolian ca ieri, 15%.

Attached Files

  • Attached File  15%.PNG   163.1K   28 downloads


#24
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Se pare ca au inceput sa produca si pe fotovoltaic. 3 MW e un inceput. La cat mai mare.

Attached Files



#25
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
Si la Botosani s-a facut un parc de fotovoltaice de 3,5 MW. Interesant ca investitia s-a facut intr-un timp record.
Are o suprafata de aprox.9 ha. si peste 12000 panouri.  Functioneaza foarte bine din sept.2012.

#26
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostTic1, on 06 iunie 2013 - 02:27, said:

Si la Botosani s-a facut un parc de fotovoltaice de 3,5 MW. Interesant ca investitia s-a facut intr-un timp record.
Are o suprafata de aprox.9 ha. si peste 12000 panouri.  Functioneaza foarte bine din sept.2012.
Si iata alte vesti bune: ''Proiect de peste 3 milioane de euro la Frumușica, semnat de primar cu ochii în lacrimi[...] Primăria comunei Frumușica se poate lăuda că este prima din județ și printre puținele din Moldova care va implementa un proiect ce constă în construirea unui parc fovoltaic care îi va aduce independență energetică '' - sursa: http://stiri.botosan... stat-FOTO.html

E stire proaspata, din aceasta luna. Interesanta partea cu independenta energetica. Articolul e mai lung, scrie si despre faptul ca mai este inca un parc in judetul Botosani.

Edited by DayDreamer, 07 October 2013 - 13:13.


#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDayDreamer, on 07 octombrie 2013 - 13:13, said:

Si iata alte vesti bune: ''Proiect de peste 3 milioane de euro la Frumușica, semnat de primar cu ochii în lacrimi[...] Primăria comunei Frumușica se poate lăuda că este prima din județ și printre puținele din Moldova care va implementa un proiect ce constă în construirea unui parc fovoltaic care îi va aduce independență energetică '' - sursa: http://stiri.botosan... stat-FOTO.html

E stire proaspata, din aceasta luna. Interesanta partea cu independenta energetica. Articolul e mai lung, scrie si despre faptul ca mai este inca un parc in judetul Botosani.

mda sunt interesante si parerile oamenilor care asteptau mai degraba o retea de apa, canalizare, drumuri mai bune nu parc fotovoltaic, asta imi aduce aminte de vorba romaneasca "nu mancam dar ne purtam ;) "

#28
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Posteugeniusro, on 08 octombrie 2013 - 16:41, said:

mda sunt interesante si parerile oamenilor care asteptau mai degraba o retea de apa, canalizare, drumuri mai bune nu parc fotovoltaic, asta imi aduce aminte de vorba romaneasca "nu mancam dar ne purtam Posted Image "
Sa speram ca se va rezolva si cu cele amintite de tine, dar vestea tot buna ramane, dupa parerea mea. Din articol(cel de mai sus) reies si urmatoarele: ''un proiect ce constă în construirea unui parc fovoltaic care îi va aduce independență energetică. '' - iar independenta energetica poate ajuta in multe feluri, inclusiv cu cresteri economice care ar facilita dezvoltarea celor scrise de tine. Desigur, bine ar fi sa existe si proiecte pentru ele, dar deocamdata asta a fost proiectul, iar UE pare incantata de implementarea unor ''eco-proiecte''.

Edited by DayDreamer, 15 October 2013 - 07:41.


#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDayDreamer, on 15 octombrie 2013 - 07:30, said:

Sa speram ca se va rezolva si cu cele amintite de tine, dar vestea tot buna ramane, dupa parerea mea. Din articol(cel de mai sus) reies si urmatoarele: ''un proiect ce constă în construirea unui parc fovoltaic care îi va aduce independență energetică. '' - iar independenta energetica poate ajuta in multe feluri, inclusiv cu cresteri economice care ar facilita dezvoltarea celor scrise de tine. Desigur, bine ar fi sa existe si proiecte pentru ele, dar deocamdata asta a fost proiectul, iar UE pare incantata de implementarea unor ''eco-proiecte''.

Cand au inceput proiectul sperau sa ia ceva mai multe certificate energetice per MW, ce cresteri economice provoaca ? poate in buzunarele celor care au importat panourile, si probabil au creat un loc de munca pentru un paznic care ia minim pe economie, in rest oricum ce produce ziua nu se consuma in totalitate local, seara pe varf de consum tot prin reteaua electrica vine energia, problema cu proiectele de parcuri fotovoltaice este ca ii dezechilibreaza si mai mult pe producatorii clasici de energie iar acestia ca sa compenseze dezechilibrul vor cere pret mai mare pe KW-tul lor care este disponibil atunci cand e nevoie de el pe varf de sarcina, deci pe amsamblu vom avea energie mai scumpa.

#30
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Din experienta Germaniei stim ca fotovoltaicul e complementar eolienelor, in masura in care vantul sufera intensificari seara si iarna spre primavara, respectiv atunci cand sunt nori sau e furtuna. De asemenea, numai din decalajul zi/noapte pt consum e loc de 1000MW putere sa fie instalata pe solar.

Eu insa nu sunt de acord cu fotovoltaicul pe teren, cand vad mii de km de hale industriale, de acoperisuri, Francezii de la Renault, Auchan, Etc, nu au bani sa isi produca solar o parte din energie fructificand radiatia solara de pe acoperis?
Stiu, stiu ca acoperisul trebuie consolidat, si acolo unde ai deschideri mari e aproape imposibil, dar intr-un s. Market oriunde e loc de un stalp!

Edited by Josef_Mengele, 15 October 2013 - 19:09.


#31
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

View PostJosef_Mengele, on 15 octombrie 2013 - 19:07, said:

Din experienta Germaniei stim ca fotovoltaicul e complementar eolienelor, in masura in care vantul sufera intensificari seara si iarna spre primavara, respectiv atunci cand sunt nori sau e furtuna. De asemenea, numai din decalajul zi/noapte pt consum e loc de 1000MW putere sa fie instalata pe solar.

Eu insa nu sunt de acord cu fotovoltaicul pe teren, cand vad mii de km de hale industriale, de acoperisuri, Francezii de la Renault, Auchan, Etc, nu au bani sa isi produca solar o parte din energie fructificand radiatia solara de pe acoperis?
Stiu, stiu ca acoperisul trebuie consolidat, si acolo unde ai deschideri mari e aproape imposibil, dar intr-un s. Market oriunde e loc de un stalp!

:)))))))))))))))))))

#32
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostJosef_Mengele, on 15 octombrie 2013 - 19:07, said:

Din experienta Germaniei stim ca fotovoltaicul e complementar eolienelor, in masura in care vantul sufera intensificari seara si iarna spre primavara, respectiv atunci cand sunt nori sau e furtuna. De asemenea, numai din decalajul zi/noapte pt consum e loc de 1000MW putere sa fie instalata pe solar.

Eu insa nu sunt de acord cu fotovoltaicul pe teren, cand vad mii de km de hale industriale, de acoperisuri, Francezii de la Renault, Auchan, Etc, nu au bani sa isi produca solar o parte din energie fructificand radiatia solara de pe acoperis?
Stiu, stiu ca acoperisul trebuie consolidat, si acolo unde ai deschideri mari e aproape imposibil, dar intr-un s. Market oriunde e loc de un stalp!

Asa da se pune altfel problema, in Germania am inteles ca exista obligatia ca la toate proiectele de cladiri noi sa fie integrate obligatoriu sisteme fotovoltaice, nu sunt sigur ca se aplica in toate landurile totusi.

#33
cptplanet77

cptplanet77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.06.2012
nu au aceasta obligatie cred ca e vorba de niste certificate energetice ale constructiei in care tre sa te incadrezi si care scutesc mult la impozit...au oferte multe,credite convenabile garantate de stat...de fapt daca ei un credit pentru instalatie solara nu platesti nimic(productia de energie o dai la creditor) stiu asta de la un vecin care si a facut casa peste drum ,cand a construit casa a pus in loc  de acoperis panouri solare fest puse intr o apa cu pozitionare sud(o sa ies maine sa fac o poza din balcon)....ce a castigat el deocamdata?  raspuns acoperisul iar pe viitor energia.Alta varianta sunt firme mici de productie energie si inchiriaza acoperisuri...si tot asa.Statul german vegheza, si face sa mearga treaba pentru toti.

#34
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Azi eolienele au trecut pe primul loc cu aproape un sfert din productia de energie a tarii!  Posted Image

Attached Files



#35
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Da nu stiu cat este de real tinand cont ca la fotovoltaic nu arata nimic si oricat de inorat ar fi tot s-ar fi inregistrat oarece productie, numai daca baieti cu eolienele au pusat mai mult in ideea ca la vara le iau fata cei cu fotovoltaicele

#36
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Nu este numai innorat, la ora 18:42  soarele era deja la culcare! Posted Image

Edited by sandy76, 10 March 2014 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate