Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

calatorie India

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stanescu_daniela1984

stanescu_daniela1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2010
Am si eu cateva intrebari cu privire la obtinerea vizei de turist.

Eu o sa merg acolo in data de 9 aug, oare e problema daca ma duc la viza pe 21 iulie? O sa zica cineva ca ii prea devreme? Sper sa nu, ca sunt din Cluj si sa ma tot poarte pe drumuri...

Mi-am cumparat si biletul de avion, ca am prins o oferta buna, cu tot riscul, acum pentru asta mi-am strans banii.
Nu stiu cum merge cu viza, dar trebuie sa recunosc ca mi-e o frica...

Formularul trebuie complatat de mana sau la calc? Si la campul ala cu numele sponsorului, ce sa scriu, ca pe mine nu ma sponsorizeaza nimeni sa merg acolo.

Si sper sa nu se ia de varsta, ca-s fata, am 26 ani si ma duc singura in India. Apropo, merg in Delhi.

Ceva pareri?

#2
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
nu stiu care e motivul vizitei, dar singura prin india e cam riscant.
de fapt foarte riscant. o fata acolo nu are acelasi statut ca in europa.
bine, vor vedea ca esti turista, dar depinde de cum arati.

e o tiganie mare acolo...mult  mai rau decat in romania.

iti aduc aminte ca tiganii din romania de acolo vin.

poti vedea ceva dpdv cultural, dar vei fi shocata de mizeria din india. in plus trebuie sa te vaccinezi, altel risti sa te imbolnavesti instant.

ai grija si cu sida, malaria, sifilis, etc. e jale,de fapt cam cel mai rau din lume. india e pe departe cea mai mizerabila tara din lume, la propriu. mai sunt cateva pe acolo, cambodja si laos.
de saracie nu mai vorbim. deci singura e riscant, sper ca te asteapta cineva acolo.
cam asa arata in new delhi: http://www.asien.l-s...efant-Delhi.jpg
http://www.umdiewelt...58/3/159170.jpg
http://wir-in-neu-de...-ist-leben.html

in rest indienii de rand sunt oameni calzi, dar saraci. cei bogati nici macar nu te vor baga in seama. in india trebuie sa cunosti pe cineva de acolo, ca sa nu iei teapa.
din pdvedere al tepelor, vei fii uimita, cat de sclipitori sunt.

asteptam impresii la revenire.

Edited by taxishop, 16 July 2010 - 02:26.


#3
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
de ce te duci acolo singura? nu e o tara in care o femeie alba sa fie singura. cred ca nu stii la ce te incumeti.

in fine, ideea e ca sotia mea a fost in india acum o luna. da-mi pm si te pun in legatura daca vrei.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Poststanescu_daniela1984, on 16th July 2010, 00:33, said:

Am si eu cateva intrebari cu privire la obtinerea vizei de turist.

Eu o sa merg acolo in data de 9 aug, oare e problema daca ma duc la viza pe 21 iulie? O sa zica cineva ca ii prea devreme? Sper sa nu, ca sunt din Cluj si sa ma tot poarte pe drumuri...

Mi-am cumparat si biletul de avion, ca am prins o oferta buna, cu tot riscul, acum pentru asta mi-am strans banii.
Nu stiu cum merge cu viza, dar trebuie sa recunosc ca mi-e o frica...

Formularul trebuie complatat de mana sau la calc? Si la campul ala cu numele sponsorului, ce sa scriu, ca pe mine nu ma sponsorizeaza nimeni sa merg acolo.

Si sper sa nu se ia de varsta, ca-s fata, am 26 ani si ma duc singura in India. Apropo, merg in Delhi.

Ceva pareri?
Saluti, cum am zis... viza ti-o da in aceeasi zi. O sa-ti dea viza, trebuie doar sa le inspiri incredere ca te duci doar ca turist. Numele sponsorului e o prostie, doar daca primesti vreo invitatie, scrie "own funds". Nu stiu cat stai, dar daca te duci la Delhi, nu rata Agra (Taj Mahal) si daca ai mai mult timp, du-te si in Rajastan, este incredibil, unul dintre cele mai frumoase si interesante locuri pe care le-am vizitat (am fost in 75 tari).
Imbraca-te cat mai modest (nu e cazul sa te chinui cu sari-ul, cumpara din Paharganj niste shalwar kamez), atentie insa ca ajungi in sezonul ploios (muson) cu ploi diluviene intr-un oras cu o canalizare limitata, sa ai rabdare (notiunea timpului este diferita decat in Europa) si sa nu-ti fie frica. Atacurile asupra strainilor sunt extrem de rare, dar in schimb vei avea parte de atentia mult prea insistenta a barbatilor... dar nu o sa fie mai mult decat sa caste ochii mari si sa aibe o fatza de crezi ca vor sa te manance :)

Delhi (mai ales Old Delhi) este murdar, dar te obisnuiesti.

Oricum, pregateste-te sa ajungi pe o alta planeta, dar desi e posibil sa ai diverse socuri la inceput (mirosuri, murdarie, trafic cum nu exista nicaieri in alta parte in lume, multimi haotice pe strazi, vaci comunitare, etc), va fi o experienta de neuitat. Apropos, cate zile stai ?

#5
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View Poststanescu_daniela1984, on 15th July 2010, 23:33, said:

Am si eu cateva intrebari cu privire la obtinerea vizei de turist.

Eu o sa merg acolo in data de 9 aug, oare e problema daca ma duc la viza pe 21 iulie? O sa zica cineva ca ii prea devreme? Sper sa nu, ca sunt din Cluj si sa ma tot poarte pe drumuri...

Mi-am cumparat si biletul de avion, ca am prins o oferta buna, cu tot riscul, acum pentru asta mi-am strans banii.
Nu stiu cum merge cu viza, dar trebuie sa recunosc ca mi-e o frica...

Formularul trebuie complatat de mana sau la calc? Si la campul ala cu numele sponsorului, ce sa scriu, ca pe mine nu ma sponsorizeaza nimeni sa merg acolo.

Si sper sa nu se ia de varsta, ca-s fata, am 26 ani si ma duc singura in India. Apropo, merg in Delhi.

Ceva pareri?

Viza se poate acorda numai cu maxim 14 zile inaintea plecarii, iar actele le poti trimite prin posta.

Acum cu partea de singura, care imi pare greu de crezut, este o nebunie a dracu de mare. India este o tara foarte nesigura pt femeile straine, iar sa circuli neinsotita este foarte riscant.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postderfuhrer2007, on 30th July 2010, 09:36, said:

Viza se poate acorda numai cu maxim 14 zile inaintea plecarii, iar actele le poti trimite prin posta.

Acum cu partea de singura, care imi pare greu de crezut, este o nebunie a dracu de mare. India este o tara foarte nesigura pt femeile straine, iar sa circuli neinsotita este foarte riscant.
Hai, bre ca nu e dracu atat de negru... am vazut destul de multe tipe singure prin India.

#7
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View PostImperator, on 2nd August 2010, 15:05, said:

Hai, bre ca nu e dracu atat de negru... am vazut destul de multe tipe singure prin India.

Pot sa spun ca si eu am umblat destul de mult singur si noaptea chiar si nu mi sa intamplat nimic, insa cand toti localnicii, inclusiv gaborii itzi zic ca este periculos chiar si pt un localnic este de preferat sa nu incerci. Iar ca femeie chiar sunt multe probleme, India totusi este foarte diferita din prea multe puncte de vedere.

#8
Camy91

Camy91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2009

View Poststanescu_daniela1984, on 16th July 2010, 00:33, said:

Am si eu cateva intrebari cu privire la obtinerea vizei de turist.

Eu o sa merg acolo in data de 9 aug, oare e problema daca ma duc la viza pe 21 iulie? O sa zica cineva ca ii prea devreme? Sper sa nu, ca sunt din Cluj si sa ma tot poarte pe drumuri...

Mi-am cumparat si biletul de avion, ca am prins o oferta buna, cu tot riscul, acum pentru asta mi-am strans banii.
Nu stiu cum merge cu viza, dar trebuie sa recunosc ca mi-e o frica...

Formularul trebuie complatat de mana sau la calc? Si la campul ala cu numele sponsorului, ce sa scriu, ca pe mine nu ma sponsorizeaza nimeni sa merg acolo.

Si sper sa nu se ia de varsta, ca-s fata, am 26 ani si ma duc singura in India. Apropo, merg in Delhi.

Ceva pareri?

Ciao! Ai reusit sa mergi in India pana la urma? Sunt interesata deoarece si eu imi doresc f mult sa merg.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate