Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

hydroelectric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#433
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Sarbatori fericite tuturor!!

#434
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Azi am masurat debitu parului care trece pe terenu meu find seceta am cam 13-16 litri pe secunda vreu sa fac o microhidro o sa pun teava politub de 63mm care sa reziste la 5-6 bari, captarea o sa o fac la 800 de metri mai sus cu o diferenta de nivel de 48m o sa am undeva la 5 bari
orce idee e bine venita cu un calcul de putere pe care pot sal o obtin.

Edited by vbn, 27 May 2018 - 19:31.


#435
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Sa folosesti pelton sau turgo.

#436
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am gasit ceva turbine turgo cu generator de 2 Kw Chinezesti la 1500 rot/min. doar ca teava de intrare e calculata la 86mm diametru pentru 2 Kw.

#437
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
"vbn", iti dau un sfat: Cauta o pompa centrifuga veche fara motor, sa vezi ce turbina iese. Poti cupla la ax orice generator vrei...

#438
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Cam ce eficenta are o pompa centrifuga folosita ca turbina hidro
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bRl0ztxn094?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#439
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
In sfrsit am terminat cu constructia microhidro mergre destul de bine, find seceta am undeva la 12litri/s si 5,6 bari am reusit sa obtin 2740w ma pot alimenta direct fara acumulatori la 230v, dar mai am o problema cu mentinerea tensiuni si frecventei daca am sarcini diferite, pentru ca regulatorul cu rezistente de sarcina nu prea imi place cum lucreaza, dar am gasit o soluti cu un stabilizator cu servomotor, dar mai ramane o problema frecventa tot variaza dar nu cred ca afecteaza.

#440
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@vnb

Ceva poze !?
Cum ai reusit sa instalezi instalatia pe parau ? Nu ai avut probleme cu Apele Romane,vecinii sau Primaria ?

Si eu am un parau pe langa mine si ma gandesc cum sa il folosesc la maxim potential … dar nu pot face acea cadere de care tu te bucuri …

#441
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Cel mai apropiat vecin e la peste 860m de mine.

#442
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
aha...e bine.
Totusi,ceva poze !?

La mine paraul curge drept,nu am nici un deal delut, doar sirul apei ce curge de pe munte la vale,spre campie.
Este la marginea terenului si am inteles ca un colt din teren este in mijlocul albiei,ce s-a miscat in ultima vreme.
Terenul nu este amenajat iar acolo in mlastina aia de buruieni vreau sa amenajez un helesteu..

Cum se face acea presiune sau acumulare sa pui morisca cand terenul este plat absolut !?
Am aici o filmare din luna Martie,vezi paraul mai pe la urma clip-ului,sper sa se vada debitul sau volumul de apa ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xTsnlqWpA2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Multam.

Edited by EmeraldCountryHouse, 23 October 2018 - 20:33.


#443
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Pentru microhidro ai nevoie de debit de apa si cadere sa poti obtine cel putin 3 bari, in filmarea ta nu ai nici debit de apa nici cadere suficenta
masoara debitu de apa cand e seceta si vezi ce cadere poti obtine si fa un calcul citi wati poti scoate.

#444
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@VBN
In cazul tau cauta sa faci o roata de moara .cupele tre se se umple cu apa,nu sa scape apa pana la punctul de cadere.Diameterul  rotii tre sa fie cat mai mare is implict va fi puterea mai mare.

#445
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
@emerald :
- uita de proiectul cu hidro, nu se face asa ceva pe asemenea teren
Nici chiar daca nu ai ce face cu banii.
Posted Image

#446
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Felicitari @vbn pentru hidro dar tu ai putere mare fata de a mea, tot @aerodinamic tia terminat montarea turbinei
si la mine vreau sa maresc puterea turbinei prin prelungirea tevi sa am presiune mai mare si sa scot undeva la 700-800w.

#447
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Eu am bagat doar teava, turbina turgo el mia montato, deocamdata sunt multumit merg direct si nu mai folosesc acumulatori.

#448
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Am un parau care trece pe la mine, ma poate ajuta cineva cu o micro hidro, vreau sa devin indepedent de retea.

#449
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Niste poze cu zona/piriu si ceva detalii despre:
-debit
-inaltime
-lungime traseu, de unde se capteaza pina unde se amplaseaza turbinaq
-tubulatura diametru
-....
Pai asa...fara nimic spus?!

#450
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
@xcvt tiam trimis mesaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate