Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ochelari pt condus noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Tag Heuer este o companie elvețiană renumită pentru ceasurile pe care le produce, însă mai nou elevețienii s-a specializat și pe producția de ochelari de noapte.

Elvețienii de la Tag Heuer au lansat recent o pereche de ochelari creată special pentru șoferii care conduc, în special, pe timpul nopții. Ochelarii au lentile Squadra Night Vision, care  oferă o vizibilitate sporită pe timp de noapte și reduc oboseala ochilor.

Ochelarii au fost folosiți de piloții Audi în Cursa de 24 de ore de la Le Mans, câștigată pentru a noua oară de germani. O pereche costă 450 de dolari.

Sursa

http://www.tagheuer....ewear/index.lbl

http://www.capital.ro/zoom/137083/0-54286-tagsquadrasg.jpg

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu vad soferii de tir cumparand asa ceva. Iar cei ce si-i permit, au deja night vision pe masini.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tin minte ca de prin anii '90 erau prin targurile de atunci ochelari de soare / condus cu lentile schimbabile, fumurii / tobbaco pentru zi si galbene pentru noapte. Chiar am si eu o pereche pe undeva prin torpedo la Dacie... :)

#4
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
O pereche de ochelari pentru persoanele care conduc in stare de ebrietate cred ca ar fi super daca ar inventa!

#5
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Cumva ochelarii astia au efect anti-orbire in caz ca un tampit de pe contrasens iti baga faza lunga in ochi ?

#6
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Poate ca sunt utili, dar pretul e enorm. Mai bine mergi  cu 20 km/h mai incet...

#7
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Am eu ochelari "de condus" primiti cadou. Cele mai mari porcarii. Mai rau incurca decat sa ajute...

#8
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Interesant ! Fiecare noapte care ma prindea pe drum ma facea sa ma gandesc la o pereche de ochelari speciala pentru a diminua efectul puternic ca fazei lungi de pe contra sens, a proiectoarelor de ceata aprinde (fara a fi ceata). Iata ca pentru un pret urias, pentru inceput, cineva s-a gandit si la asta. Intr-un timp foloseam picaturi Visine pentru oboseala ochilor. Principala problema in condusul de noapte este clipitul mai rar - din cauza necesitatii de atentie sporita - deci o umezire naturala mai precara a ochiului.

Pentru condus pe timp de ziua, folosesc cu succes ochelari Polaroid, cu lentila polarizata, neionizata, filtru 3, brown. Sunt extraordinari, accentueaza contururile, reduce reflexiile si pur si simplu uiti ca ii porti ... pana seara tarziu. Urmeaza sa incerc un model mai sport cu lentila ionizata, filtru tot 3 - este maximul admis pentru folosire la volan.

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 AlexIP, on 15th July 2010, 22:22, said:

Tin minte ca de prin anii '90 erau prin targurile de atunci ochelari de soare / condus cu lentile schimbabile, fumurii / tobbaco pentru zi si galbene pentru noapte. Chiar am si eu o pereche pe undeva prin torpedo la Dacie... :)
Eu i-am luat din Kaufland cu 7 lei, la reducere. Tot cu lentile fumurii si galbene. Useless.

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Cred ca se vor dovedi utili insa ca orice produs cand e lansat pe piata, beneficiaza de preturi premium. Eu zic sa nu ne grabim cu comentariile pana nu ii probam.

#11
obotzel

obotzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.06.2010
pe langa cei care conduc noaptea, acesti ochelari sunt buni pt cei care merg in club :lol:

#12
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

 Marius3k, on 16th July 2010, 08:06, said:

Eu i-am luat din Kaufland cu 7 lei, la reducere. Tot cu lentile fumurii si galbene. Useless.
Are you serious  ? Si eu mi-am luat o macheta de Porsche dar nu prea merge ca un porsche adevarat.
Oricum sunt prea scumpi, se mai eftenesc in timp .

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,904
  • Înscris: 14.11.2004
La banii aia, mai pun putin si imi cumpar Xenoane adaptive, care intrec orice pereche de ochelari, desi eu cu vederea nocturna stau foarte bine, nu stiu ce avantaj imi aduc mie acei ochelari, ca la prima vedere par niste lentile simple de policarbonat, gen ochelarii pentru activitati outdoor.

Alta gaselnita de a face bani de la cei creduli sau fitosi.

#14
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu am ochelari pentru computer, fara dioptrie. Functioneaza cu succes si la volan pe timpul noptii. ^_^

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,904
  • Înscris: 14.11.2004
Te referi la tratamentul antireflex ?

La cei de vedere, biciclist profesionist, am heliomat + antireflex si tot simt nevoia sa ii impusc pe aia cu farurile reglate prost sau cu faza lunga  :thumbdown:

#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 30.01.2006
Imi plac mult cei care spun ca ochelarii aia la 7 RONi sunt naspa, si in concluzie automat si astia la 450 Euro sunt tot naspa. ai dreacu struguri, acrii mai sunt. Eu zic sa ne abtinem pana la proba contrarie.

#17
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
cam scumpi pt niste ochelari de vedere cu lentile -0.25, antireflex si vopsite in galben...  :lol:

Edited by H725, 18 July 2010 - 00:24.


#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
December are dreptate! Mare de tot! Fie ii privesti ca pe o scula de care ai nevoie in meseria ta, deci desi nu esti bogat ii cumperi caci te ajuta in muca si aici se incadreaza soferii profesionisti, fie ai suficient de multi bani incat 450$ sa nu fie o problema.
Sa nu uitam ca traim in Ro. La 450$ ai inca un obiect pe care trebuie neaparat sa-l iei cu tine din masina!
Personal as fi platit 200$, peste consider pretul prea mare ptr mine.
Ma indoiesc ca argumentul decisiv in castigarea cursei a fost purtatul de astfel de ochelari al pilotilor de la Audi! In plus cate masini iti vin din fata in cursa de 24 de ore?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate