Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#2467
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

View Postiani85, on 08 iunie 2017 - 19:19, said:

Stie cineva pe unde ar putea patrunde uleiul de motor in cel hidraulic? Mi-a crescut nivelul la hidraulic si implicit scade 5-6l pe zi din motor! Este vb de un case 1255 xl
Cred ca e semeringu de la arborele motor.

#2468
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Este cartea tehnica si de reparati pusa de un coleg in caz ca ai nevoie e mai in spate un pic pe topicul acesta .
Case IH 743XL_745XL_844XL_845XL_856XL_956XL_1055XL_1056XL_1255XL_1455XL_workshop manual

#2469
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postiani85, on 08 iunie 2017 - 19:19, said:

Stie cineva pe unde ar putea patrunde uleiul de motor in cel hidraulic? Mi-a crescut nivelul la hidraulic si implicit scade 5-6l pe zi din motor! Este vb de un case 1255 xl

Pompa hidraulica de regula. Axul prin care este antrenata este uns cu ulei de motor. Fie este cu semering sau cu cuzineti de bronz si ai uzura.

#2470
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View Postdani31ag, on 08 iunie 2017 - 19:35, said:

Va salut, am un prieten cu un Landini Legend 115.
De ceva timp nu mai poate decupla priza și nici nu poate frana, merge continuu.
Mă puteți ajuta cu o carte tehnica, sau cu ceva pe parte electrica.

Doar un catalog ( schite si coduri piese ) daca te intereseaza ...

#2471
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Mersi, dacă va fi nevoie, ...

#2472
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
ce rol are acest dop la un orbitrol (danfus) ? http://imgur.com/nOnjwgW

#2473
iani85

iani85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2011
Case 1255 xl- primavara asta m-am confruntat cu o pierdere de putere aleatorie! Cand nu tragea,crestea temperatura aproape de rosu, fiind nevoit sa opresc si sa-l las sa mearga in gol putin turat!
Mi-a spus cineva ca ar fi vora de lipsa aer cand face asa! Turbina am reconditionat-o asta iarna la Brasov, dar nu se mai aude asa frumos ca inainte, ci ca si cum ar freca ceva! Poate sa fie ea de vina?

#2474
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Salut,

Ma bucur sa vad ca exista un sector pe softpedia dedicat pentru tehnica agricola. Va cer si eu ajutorul intr-o problema care nu ii dam de cap.

Avem in curte un tractor Deutz DX85 la care s-a facut o reparatie capitala. Din pacate ne confruntam cu o problema pe partea de franare. S-au inlocuit placutele de frana, seturile de garnituri etriere spate si una din pompele de frana. Conform cu datele tehnice am pus lichid de frana DOT4 (pe capacul de la vasul de lichid era trecut DOT3). S-a facut aerisire, dar in mai putin de 1min pedala devine iar moale de parca ar avea aer. Am verificat fiecare traseu in parte, dar nu am gasit nici o pierdere.

Un amic mi-a zis ca a avut ceva probleme la 2 tractoare cu garnituri de frana care se mancau foarte repede din cauza lichidului de frana pus conform datelor tehnice si dupa ce a inlocuit lichidul de frana cu ulei LHM problemele au disparut. La sugestia lui am inlocuit lichidul de frana cu ulei LHM, dar din pacate nu este nici o schimbare.

Mai jos atasez desenele tehnice cu partea din cabina, cat si partea de sub cabina. In desenul de sub cabina apar doua piese la pozitia 35 ce sun denumite ca fiind "Actuator". Poate sa imi spuna cineva ce rol joaca acestea in sistem? Iar rugamintea finala este sa ma ajutati sa imi spuneti cum pot rezolva problema si sa il pun la treaba.

Din cabina: http://trattore.it/C...859BC2A6165.png
Sub cabina: http://trattore.it/C...B8019B41387.png

Multumesc anticipat de ajutor.

#2475
piepteaaurel

piepteaaurel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2017
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva?
Am un tractor Fiat 55-90 si nu stiu cum sa verific uleiul din diferential si nici cum sa-l schimb.

#2476
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Pai in puntea fata tre sa ai buson sub grup iar cel de umplere e pe lateral si cred ca are rol si de dop de nivel.La butucul roti din fata este pe lateral.Acolo cred ca tot pe acolo se introduce cantitatea de ulei conform cârtii.Pe puntea spate tre sa fie dop de golire ori pe lateral la cutie ori sub ea.Vezi ca daca e cu reductoare ca la u445 tre sa pui si acolo ulei.

#2477
piepteaaurel

piepteaaurel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2017
Cu un manual ma puteti ajuta?

#2478
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

View Postpiepteaaurel, on 20 iulie 2017 - 06:08, said:

Cu un manual ma puteti ajuta?
Cauta aici pote gasesti manual .
http://www.google.ro...YHZeGGAPl0shOdg

#2479
manyack

manyack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.09.2008
buna seara stie cineva ce fel de lichid de frana si ce cantitate se punde la un case 956 xl ?

#2480
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Ce părere aveți despre Same Antares 130?
Unde găsesc pe cineva care știe modelul, se pare ca are o problema la cutia de viteze sau inversor... o să-l iau și vreau să-l pun la punct.
Ma interesează și documentația pentru el.

Vreau sa cumpăr și un Ifron în mințile lui,echipat cu cupa și eventual greifer... Aștept pm.

#2481
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
buna ziua, vreau sa va intreb , avem un tractor romanesc de 32 cp si nu mai ridica tirantii deloc, am inteles ca poate fi pompa de ulei , cu ce pot masura daca e ok pompa , ce aparat mi-ar trebui , aveti vreun site de unde pot cumpara , am chemat pe cineva care face reparatii dar nu poate veni curand ma tot reprogrameaza ...? multumesc

#2482
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
nu mai este nimeni pe aici  ? ce parere aveti de tractoarele zetor, ceva second -hand la 4000 -5000 euro ? sunt fiabile , se gasesc piese pentru ele ?

#2483
rexus23

rexus23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.01.2014
Buna seara, doresc sa achiziționez un plug reversibil cu doua brazde pentru un tractor de 70cp , Menționez ca solul in zonă este greu de arat, iar ca ai condiție doresc ca plugul sa intre bine in pământ . Spre ce marca sa ma orientez? Mulțumesc!

#2484
andreistefan1

andreistefan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2008
case 4240 xl - uneori nu invarte priza - atunci cand e cu botul la vale - dar daca apas ambreiajul isi ia turatie la priza. O fi de la nivelul de ulei hidraulic? cand i-am facut revizia, i-am pus 40 litri, asa am gasit specificatii pe net. Alte pareri?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate