Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#1207
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Da,dar stau si ma gandesc din ce cauza s-a rupt. Poza am pus-o pt exemplu,arborele care s-a rupt era in 6,de pe un fendt 912lsa.Motorul e la reparat la agritehnica, explicatia lor pt rupere a fost soc hidraulic,adica apa in capul pistonului,dar dupa locul unde s-a rupt eu cred ca a blocat ceva partea din fata a arborelui. Pana sa se rupa, motorul s-a oprit de cateva ori. Daca era sa fie soc hidraulic trebuia sa se rupa in partea cealalta a bielei,din moment ce biela era imobilizata si restul arborelui se rotea. Frica mare acum e sa nu se rupa si arborele nou.

Edited by bobonrone, 22 January 2014 - 13:16.


#1208
gabos1980

gabos1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014
Buna ziua. Am si eu  nevoie de o mana de ajutor din partea dv.
Vreau sa achizitionez un tractor a carui putere sa fie intre 170 cp si 190 cp buget 16000 euro
De cca 2 luni de zile caut acest tractor in UE
M-am oprit asupra urmatoarelor tractoare
- CASE IH 7210, 190 CP, AN 1997, dilema care o am asupra acestui tractor este mitul ca ar consuma foarte mult
- NH 8770- 190 cp facut in colaborare cu FORD
- Deutz 6.81-185 cp
- NH G190 si G170 facut in colaborare cu Fiat
- Massey Ferguson 3680 si 3690
- Same Titan 190
totodata as opta si pt 160 cp
- Massey Fergusom 8140 160 cp-primul pe lista
- NH 8560
-Same Titan 160 cp.
an fabricatie a tractoarelor de mai sus 1993-1997

Daca puteti sa-mi faceti anumite recomandari, va rog..

#1209
daniele28

daniele28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2013
eu am un nh 8770 190 de cp multumit de el dar as recomanda si case ih mult mai rezistente in rest nu te mai uita la alte marci k nu iti recomand
am unul si nh 8560 dar am aut o problema cu el la reductor dar acum sunt fiare se mai strica oricum sunt simple si ft bune

Edited by daniele28, 27 January 2014 - 10:37.


#1210
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
Salutare! Am un tractor u 550 dt care are o cutie de viteze cu  4+1  trepte si   reductor cu doua pozitii (mare , mic) , am urmatoarea intrebare, se poate monta o cutie cu 3+1 trepte si reductor cu 3 pozitii fara sa fac modificari la el?
Am tot vazut ca la tractoarele care au o astfel de cutie au montat un distantier intre cutia de viteze si transmisia centrala.Ma gandesc ca daca acest distantier treebuie montat tractorul se va lungi si nu mai pot monta cabina conducta de la hidraulic?Multumesc anticipat

#1211
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
distantierul acela e necesar, pt ca reductorul este in 3 trepte, este mai mare decat cel in 2, pe langa asta mai trebuie sa modifici toate conductele de ulei .... altceva nu imi mai vine in minte de la modelul meu care are 4+1 si reductor in 3 trepte....

#1212
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
La conductele de ulei nu stiu daca toate,  ma gandesc ca doar cea de  la transmisie la pompa hidraulica cea pe care e si filtrul ca in rest am furtune si mai permit inca vreo cativa centimetrii , dar marea buba e cu cabina ca nu mai vine pe L urile alea  care sunt prinse in zona carterului ambreajului. Ma gandesc ca si tija ambreajului trebuie lungita . Mersi de raspuns

#1213
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
dar de ce vrei sa schimbi cutia aia de 4+1  cu reductor in 2 pozitii?

#1214
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
pentru ca  e o cutie de viteze blestemata , de 10 ori am desfacut tractorul si nici un mecanic nu io dat de cap. Am bagat tot nou in ea si tot nimic
nu stiu ce poate fii. nu mai vreau sa il desfac inca odata si cand il pun la loc sa mearga tot asa sau mai rau.

#1215
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
imposibil sa nui dea de cap un meserias adevarat....

#1216
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
eu la a mea i-am dat singur de cap........si nu am studii deloc, au fost si alti mecanici care au dat kicks tare cu ea, am avut ceva de reparat in urma lor......deci ................

#1217
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postbobonrone, on 22 ianuarie 2014 - 13:15, said:

Da,dar stau si ma gandesc din ce cauza s-a rupt. Poza am pus-o pt exemplu,arborele care s-a rupt era in 6,de pe un fendt 912lsa.Motorul e la reparat la agritehnica, explicatia lor pt rupere a fost soc hidraulic,adica apa in capul pistonului,dar dupa locul unde s-a rupt eu cred ca a blocat ceva partea din fata a arborelui. Pana sa se rupa, motorul s-a oprit de cateva ori. Daca era sa fie soc hidraulic trebuia sa se rupa in partea cealalta a bielei,din moment ce biela era imobilizata si restul arborelui se rotea. Frica mare acum e sa nu se rupa si arborele nou.

La soc hydraulic biela nu scapa neindoita.

Edited by rand, 03 February 2014 - 18:23.


#1218
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
nu stiu dar am avut pe unu ce era submaistru la utb si de 3 ori lo desfacut ca nu i iesea treaba
desii nu e mare branza sunt in cutie niste bucse si alea daca le pui invers sau cine stie poate sunt o adaptare e gata se deplaseaza tot trenul in fata sau in spate si nu mai intra in viteza sau sare
acuma sa vad cum fac cu asta cu 3 pozitii ca acuma is in sesiune da e bai si cu asta ca trebe distantierul ala si adaptata cabina sa se potriveasca

#1219
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
e a drq, fiecare pinion are bucsa lui, ele sunt grupate 1 cu 2 si 3 cu 4, la perete ai un distantier, urmeaza grupul 1-2, alt distantier, grupul 3-4, si inca un distantier, si asta e tot trenul mobil., explicat asa in mare, acum daca nu mai ai distantierele originale asta e alta problema

Edited by s3ekon, 03 February 2014 - 18:52.


#1220
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
mai bine schimbi cu o alta cutie cu 4+1 si LEnt-rapid.
Majoritatea nu au probleme

#1221
gaby_iulian

gaby_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.02.2012
salut!am si eu un CASE IH 5130 si am  probleme cu franele pana acum tineau foarte putin la a 2 pedala,dar acum nu mai tine deloc.Pana acum mai foloseam frana de mana dar nici aia nu mai tine.Cine mai ajuta cu ceva informatii?multumesc!

#1222
Ienasel

Ienasel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2014
Buna seara,am un tractor Fendt Farmer 102 S,am intampinat o problema uleiul din bazinul hidraulic a intrat in transmisie,care ar fi urmatori pasi de urmat?va rog ajutatima cu un sfat. Multumesc Anticipat!

Buna seara,am un tractor Fendt Farmer 102 S,am intampinat o problema uleiul din bazinul hidraulic a intrat in transmisie,care ar fi urmatori pasi de urmat?va rog ajutatima cu un sfat. Multumesc Anticipat!

#1223
valiandrei36

valiandrei36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.01.2013
salut!ce parere aveti despre cauciucuri pt u445?care ar fi cele mai bune,ma refer in special la motrice ca as vrea sa cumpar noi dar nu stiu ce marca ar fi mai bune.din ce am vazut pe piata cele mai accesibile sint cele turcesti,petlas si cele mitas,saha dar am auzit ca mai sint si indiene sau chinezisme,va rog sa imi spuneti parerea dvs sau daca a folosit cineva vreo marca si este multumit de ele.mie imi trebuie pe spate 13,6/28.astept pareri!

#1224
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
eu em SEHA si nam treaba

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate