Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Numai aici despre Legea privind rezilierea contractelor cu operatorii de telefonie mobilă și de televiziune prin cablu.

- - - - -
  • Please log in to reply
1960 replies to this topic

#37
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 crustaceu, on 15th July 2010, 12:24, said:

nu stiu despre altii dar pe contractul meu cu Orange zice ca daca vreau sa reziliez inainte de termen trebuie sa platesc numarul de luni ramase ... si nu o taxa fixa

Asta spun și contractele încheiate de alți operatori. Întrebarea mea este: pentru ce servicii plătești tu respectiva sumă? Dacă mai am, nu știu, 10 luni de contract și reziliez actul acum, sunt obligat să plătesc abonamentul aferent a 10 luni de servicii ce nu vor mai fi prestate de operator. Chestiune ce-mi pare cel puțin dubioasă, dacă nu chiar ilegală.

#38
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Chiar este ilegală plata pentru servicii neprestate. Am scris despre asta fix pe pagina dinainte.

#39
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 wirespot, on 15th July 2010, 12:49, said:

Chiar este ilegală plata pentru servicii neprestate. Am scris despre asta fix pe pagina dinainte.


Oki, este ilegală, am citit acum. Însă este larg răspândită, ca și practică :)

A încercat cineva să rezilieze ceva contract în baza legii ăsteia?

#40
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
E clar pentru toată lumea că niciun operator nu are voie să pretindă plată pentru servicii pe care nu le-a prestat!

Cei care fac asta riscă amenzi de la ANPC, nu vă sfiiți să le trimiteți sesizări dacă cineva vreun operator îndrăznește să vă ceară așa ceva. Mai ales în cazul operatorului Orange (cu care am avut de-a face!), care nici măcar nu are astfel de clauze în contract, ci doar într-un document (TGC) care se găsește pe site și pe care îl schimbă periodic după bunul lor plac, în condițiile în care clientul semnează doar contractul și nu acest document.

În altă ordine de idei, nu știu pe cineva dispus să plătească un serviciu pentru X luni/ani deși nu îl va folosi!

#41
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 hubbabub1601, on 15th July 2010, 12:44, said:

Asta spun și contractele încheiate de alți operatori. Întrebarea mea este: pentru ce servicii plătești tu respectiva sumă? Dacă mai am, nu știu, 10 luni de contract și reziliez actul acum, sunt obligat să plătesc abonamentul aferent a 10 luni de servicii ce nu vor mai fi prestate de operator. Chestiune ce-mi pare cel puțin dubioasă, dacă nu chiar ilegală.

platesti subventia la telefon probabil ...

#42
mp1988

mp1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2010
Update : azi cand am fost sa-mi platesc abonamentul la RDS am intrebat daca conform legii 160/2010 imi pot rezilia contractul cu ei,tipa de acolo mi-a raspuns ca momentan nu dar cand va aparea legea pot face cerere de reziliere fara a platii nimic;acelas raspuns l-a primit si frati-miu care este inca sub contract cu Orange, de la reprezentanta Orange.

#43
forsaken38

forsaken38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.11.2009
Legea 160/2010 din Codul consumului,ai uitat sa precizezi.

#44
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010

 forsaken38, on 15th July 2010, 16:51, said:

Legea 160/2010 din Codul consumului,ai uitat sa precizezi.
E legea 161/2010 !
http://www.cdep.ro/p...oiect?idp=10654

Edited by marluck, 15 July 2010 - 17:37.


#45
mp1988

mp1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2010

 marluck, on 15th July 2010, 17:37, said:


Corect.

Edited by mp1988, 15 July 2010 - 17:47.


#46
radus_77

radus_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2009

 mp1988, on 15th July 2010, 15:37, said:

Update : azi cand am fost sa-mi platesc abonamentul la RDS am intrebat daca conform legii 160/2010 imi pot rezilia contractul cu ei,tipa de acolo mi-a raspuns ca momentan nu dar cand va aparea legea pot face cerere de reziliere fara a platii nimic;acelas raspuns l-a primit si frati-miu care este inca sub contract cu Orange, de la reprezentanta Orange.
Acelas raspuns l-a primit maica-mea cand a fost ieri sa plateasca abonamentul TV respectiv telefonul al carui contract vrea sa renunte la UPC.
P.S. e vorba de legea 161 / 2010

Edited by radus_77, 15 July 2010 - 18:05.


#47
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Pana la urma legea se aplica si persoanelor juridice sau este doar pentru persoane fizice?

#48
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

 mp1988, on 15th July 2010, 16:37, said:

Update : azi cand am fost sa-mi platesc abonamentul la RDS am intrebat daca conform legii 160/2010 imi pot rezilia contractul cu ei,tipa de acolo mi-a raspuns ca momentan nu dar cand va aparea legea pot face cerere de reziliere fara a platii nimic;acelas raspuns l-a primit si frati-miu care este inca sub contract cu Orange, de la reprezentanta Orange.
:thumbup:
Eu am fost obligat acum 4 luni de catre RDS sa-mi fac abonament la 3 servicii ca sa am FL1 pe GPON la casa. Imediat ce apare legea ma duc sa reziliez cel putin TVul baza digital. In contract este stipulat ca trebuie sa platesc abonamentul pentru perioada obligatorie din contract, adica pentru 12 luni.
E chestiune de timp pana apare in monitor legea.

Azi a fost publicata in Monitor Legea 155/2010. Urmeaza in scurt timp sa apara si Legea 161/2010. E aproape. :lol:

Edited by BlackDay, 15 July 2010 - 19:01.


#49
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 mac_razvan, on 15th July 2010, 18:20, said:

Pana la urma legea se aplica si persoanelor juridice sau este doar pentru persoane fizice?

Doar persoane fizice.

E foarte interesant că au schimbat toți brusc placa. Exista un oarecare dubiu privind modul de aplicare al legii la contractele existente (apropo de retroactivitate). Acum cîteva zile cînd îi întrebai ziceau de retroactivitate, acum toți zic "sigur, nicio problemă, reziliați". Ceva e suspect.

Într-un fel e logic, pentru că dacă li se reclamau contractele pe legea 161/2010, chiar dacă nu se aplica, ieșeau la iveală celelalte chestii.

Dar am așa o senzație că se coace altceva. Fiți atenți în primul rînd la noile contracte, s-ar putea să apară modificări.

#50
horia_panait

horia_panait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2009

 radus_77, on 15th July 2010, 17:52, said:

Acelas raspuns l-a primit maica-mea cand a fost ieri sa plateasca abonamentul TV respectiv telefonul al carui contract vrea sa renunte la UPC.
P.S. e vorba de legea 161 / 2010

Confirm si eu,am primit un raspuns asemanator astazi cand am fost sa-mi platesc (sper) ultimul abonament la servicile UPC.

#51
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
Hmm... Probabil ca operatorii sau cel putini unii dintre ei si-au instruit deja personalul cu privire la cererile de reziliere din perioada urmatoare.
Sa vedem concret, dupa ce se publica legea ce se intampla si ce raspunsuri dau.

#52
horia_panait

horia_panait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2009

 _darthmaul, on 15th July 2010, 21:31, said:

Hmm... Probabil ca operatorii sau cel putini unii dintre ei si-au instruit deja personalul cu privire la cererile de reziliere din perioada urmatoare.
Sa vedem concret, dupa ce se publica legea ce se intampla si ce raspunsuri dau.
Dupa ce se va publica legea acestia vor trebui sa se supuna ei.Nu vad cum o pot ocoli cel putin din punct de vedere juridic legea este foarte clara.

#53
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

 horia_panait, on 15th July 2010, 21:35, said:

Dupa ce se va publica legea acestia vor trebui sa se supuna ei.Nu vad cum o pot ocoli cel putin din punct de vedere juridic legea este foarte clara.

tocmai, ca e neclara, am scris mai sus, ce inseamna "justa despagubire?"
- justa pt cine?
- ce este just?
- cine decide ce e just?

in plus, aceasta necunoscuta "nu va fi afectata". adica ce nu va fi afectat?
deci o lege fara cuantificare, o lege fara cadru, o alta molusca a legislatiei romanesti din secolul 16:
:

Drepturile părților referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunțării unilaterale.
deci, vor putea sa-ti ceara bani de reziliere in continuare.

a doua chestiune: - comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze
referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunțării unilaterale;?

m-am uitat in contract, iar acolo nu scrie o suma fixa. deci suntem iarasi pacaliti de cei alesi.

practic, dupa parerea mea, ne-am bucurat degeaba, legea e buna de wc.

Edited by Rangerul, 23 July 2010 - 12:12.


#54
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

 taxishop, on 15th July 2010, 22:33, said:

tocmai, ca e neclara, am scris mai sus, ce inseamna "justa despagubire?"
- justa pt cine?
- ce este just?
- cine decide ce e just?

in plus, aceasta necunoscuta "nu va fi afectata". adica ce nu va fi afectat?
deci o lege fara cuantificare, o lege fara cadru, o alta molusca a legislatiei romanesti din secolul 16:
:

Drepturile părților referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunțării unilaterale.
deci, vor putea sa-ti ceara bani de reziliere in continuare.

a doua chestiune: - comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze
referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunțării unilaterale;?

m-am uitat in contract, iar acolo nu scrie o suma fixa. deci suntem iarasi pacaliti de cei alesi.

practic, dupa parerea mea, ne-am bucurat degeaba, legea e buna de wc.
O justa despagubire presupune plata a ce ai folosit pana in momentul denutarii unilaterale. Semnezi un contract pe un an de zile (un non sens pentru ca vor disparea aceste termene), iar dupa 3 saptamani anunti ca reziliezi. Operatorul are dreptul la plata abonamentului pe acele 3 saptamani + costul convorbirilor ce au depasit minutele inclusa (transfer de date, etc), daca este cazul.
Revenind la paranteza, cred ca aceste contracte se vor modifica si va aparea sintagma 'perioada nedeterminata'. Nu am timp acum sa caut dar in contractele UPC exista aceasta expresie, bineinteles pe langa obligativitatea de a plati taxa in eventualitatea unei rezilieri.

LE: Romanii nu sunt nici tigani si nici evrei (jidani). Poate nu ar fi fost rau sa fie putini 'evrei'.  B)

Edited by Rangerul, 23 July 2010 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate