Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Lecce e Salento

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna

As vrea sa plec pentru o saptamana in zona. Am mai stat in Lecce timp de 6 luni ca studenta si acum as vrea sa revad practic amintirile mele de atunci.

M-ar interesa sugestii de cazare - cateva zile in Lecce apoi si mai in sud, spre Otranto undeva. As vrea o camera dubla intr-un B&B sau un apartament de inchiriat atata timp cat e curat si intr-o zona ok a orasului si in jur de 60E/noapte dc se poate.

Cateva zile voi ramane in Lecce, apoi vreau sa merg in sud spre S. Maria di leuca. Ce ma sfatuiti? sa ma cazez undeva mai in Sud, sau sa raman in lecce si sa merg cu masina zilnic in cate o mica excursie?

A inchiriat cineva o masinuta acolo? cam cat costa? conditii? Eu nu am condus acolo, dar mi s-a parut ca italienii merg ca niste apucati.
In septembrie cum va fi timpul? se poate face plaja?

Orice alte info despre zona sunt binevenite.

#2
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postcastoras, on 12th July 2010, 16:24, said:

A inchiriat cineva o masinuta acolo? cam cat costa? conditii? Eu nu am condus acolo, dar mi s-a parut ca italienii merg ca niste apucati.

In zona Lecce nu am idee, dar in Napoli si imprejurimi se conduce intr-adevar ciudat, adica nu se prea respecta semnele de circulatie, fiecare are grija de el insusi si... atat. Trebuie sa fii foarte atent in permanenta, din toate partile rasar cand te astepti mai putin scutere, masini, pietoni.... Nu am vazut in viata mea un procent atat de mare de masini zgariate, indoite, cu oglinzile retrovizoare facute praf.... Totusi, daca te concentrezi, te descurci. Mie, dupa Istanbul, Italia mi s-a parut chiar acceptabila!

Edited by fly_dream, 12 July 2010 - 21:25.


#3
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
castoras, cum a fost pana la urma vacanta ta?
lecce e un oras superb, daca mai ai nevoie de indicatii pt cazare te pot ajuta eu cu cateva idei, spune.mi doar!..
In sud ambele mari sunt faine, insa eu unul prefer zona imediat sub Gallipoli

#4
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postoprea_rd, on 27th January 2011, 15:35, said:

castoras, cum a fost pana la urma vacanta ta?
lecce e un oras superb, daca mai ai nevoie de indicatii pt cazare te pot ajuta eu cu cateva idei, spune.mi doar!..
In sud ambele mari sunt faine, insa eu unul prefer zona imediat sub Gallipoli

N-am mai ajuns din motive personale. Dar e inca pe lista mea de must-go.

Da, chiar am nevoie de indicatii de cazare. Eu pe coasta vestica(Gallipoli) nu prea am fost, am vazut mai mult cealalta coasta: Otranto, Santa Cesarea terme, S Maria di Leuca. Daca stii si aici indicatii de cazare sau mai ok stam in Lecce si faceme xcursii de o zi?

Dupa cum am spus, am stat ca studenta, dar la camin, asa ca nu stiu pensiuni/apartamente in zona.

#5
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postcastoras, on 11th March 2011, 13:33, said:

N-am mai ajuns din motive personale. Dar e inca pe lista mea de must-go.

Da, chiar am nevoie de indicatii de cazare. Eu pe coasta vestica(Gallipoli) nu prea am fost, am vazut mai mult cealalta coasta: Otranto, Santa Cesarea terme, S Maria di Leuca. Daca stii si aici indicatii de cazare sau mai ok stam in Lecce si faceme xcursii de o zi?

Dupa cum am spus, am stat ca studenta, dar la camin, asa ca nu stiu pensiuni/apartamente in zona.


Depinde de perioada in care mergi, si mai ales ce anume iti place sa faci..
Lecce e oras, foarte vivace din punct de vedere cultural, asa ca daca vrei baruri, distractie, mondenitati, etc.. eu zic sa te cazezi in oras.
Tine cont insa ca in perioada iunie-iulie e mai bine sa eviti orasele in zona aia.. caldura maaare!...

daca iti plac situatiile mai retrase, si mai ales daca iti place mare, cauta cazare "la tara", sunt o gramada de case si apartamente in chirie.
Coasta de pe partea cu gallipoli e ceva mai salbatica, cu exceptia Gallipoli, care e o destinatie preferata a turistilor italieni si nu numai, toata zona e practic pustie.. cu o mare superba.. Excursii de-o zi poti face unde vrei din zona aceea, comunicatiile stradale sunt bune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate