Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

amenda ISU

Magazine macbook pro

Fața nevazuta a vestului civ...
 The Sandman (2022- )

Curatare jante aluminiu bicicleta

Plafoniera led cu backlight

Am pierdut contractul de munca, a...
 Certificat TVA pentru Auto SH de ...

Sectorul 4 ridica masini abuziv?

N-are vlaga in a 5 a

Motorul se supraincalzeste?
 Monitor max 24 inci , programare...

avarie usoara

KIA XCEED PE 1.5 T-GDi Hybrid Ele...

Rotoare, statoare și alte ge...

Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

///Mircea

///Mircea

Member

• Grup: Members
Nu de mult mi-am vandut A60-ul, si a trebuit sa ies la pozat cu un aparat ca asta   . Aparatul nu facuse nici o poza la viata lui, si zacea de muulti ani uitat printr-un sertar.  
       Problema e ca dupa ce am terminat primul film, nu am putut sa il strang. Pur si simplu e blocat. Am incercat sa il fortez putin, si imediat am ramas cu manivela in mana.  
       Cand am ajuns acasa l-am deschis(era intuneric complet) si am incercat sa trag de film, dar degeaba.

Ce e de facut ? Imi scapa ceva ?  Ma gandeam sa duc aparatul cu totul la developat sa isi bata ei capu' cu scosu' filmului, dar poate nu e alegera cea mai buna.

xxscorp

xxscorp

Member

Ar trebui sa aiba un mic butonas pentru a debloca mecanismul care trage filmul? La Zenit am, la Pentax am, la sapunierele manuale este cate un butonas din asta...

mr.fred

mr.fred

Moderator

• Grup: Senior Members
La momentul asta cea mai buna alegere e sa te duci la laborator si sa-i lasi pe ei sa-l scoata (au niste casete speciale ce imita forma unui film in care il pun pana il developeaza).

Pe viitor, daca n-ai stricat aparatul tragand de el (ce mai proasta optiune de adoptata atunci cand ceva nu merge) verifica daca nu cumva are vreun mecanism de blocare a derularii inapoi.

///Mircea

///Mircea

Member

M-am uitat acum pe toate partile si nu observ nici un mecanism.
Il voi duce la un laborator.
Multumesc pt. sfaturi.

Kunzite

Kunzite

Senior Member

Mecanism = butonas minuscul.

bodox2

bodox2

Member

situat de obicei pe fundul aparatului in partea in care se strange filmu...

am intalnit la toate aparatele pe film mai putin cele mai noi care stiu singure cand s-a terminat filmu si il trag din propria initiativa...

///Mircea

///Mircea

Member

m-am uitat  a n-a oara. Ori imi scapa, ori nu exista. Voi afla maine.

softeam

softeam

Member

Tine declansatorul apasat (si eventual rotit pt. a se bloca in poz. apasata) si roteste manivela (daca o mai ai...).

topy

topy

New Member

mey omule !...in manivela sta toata treaba (ea se utilizeaza pt. a rula filmul.....si atunci cand ai terminat de rulat ----tragi de manivela "vertical"...si ai sa vazi ca merge)  :peacefingers:

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

smena! amintiri din copilarie!
fa cum zice softeam, aia e miscarea. cel putin asa e la smena 8.

florinel

florinel

Senior Member

Tine butonul pe care apesi ca sa faci poza, apasat tot timpul cat derulezi filmul.O sa descoperi ca asa merge  :D  :D

Numai da nu-l derulezi invers  :deadtongue:

Edited by florinel, 20 July 2005 - 16:46.

///Mircea

///Mircea

Member

l-am dus la un centru foto. Avea o problema, partea din dreapta ( pe care se infasurase filmul) era blocata. L-au bagat in cutia neagra, l-au  taiat in vreo doua locuri, l-au bagat intr-o caseta, dupa care cu totul in mashinaria de developat. (exact cum a spus mr.fred)

Oricum, multumesc tuturor  pt.  sfaturi.

softeam

softeam

Member

Pai bine, si pozele cind ni le arati?

///Mircea

///Mircea

Member

Au fost amabili si au scos filmul din aparat si l-au developat pe loc, de fata cu mine, dar pt. scanare trebuie sa stau la rand. Peste vreo doua zile ma voi duce sa iau cd-ul. Din pacate doar aproximativ 25% din imagini au iesi, restul ori sunt voalate ori s-a sifonat filmul ... :(

///Mircea

///Mircea

Member

Au trecut mai multe zile... nu 2 , cum ziceam eu...
Au iesit 13 pozitii, dar s-a zgariat filmul cand l-au scos.  Majoritatea au iesit "blurate". Am deschis diafragma la maxim cam de fiecare data... Asta o fi motivul ?

Attached Files

• Attached File  00.jpg   89.16K   82 downloads
  • Attached File  01.jpg   73.96K   101 downloads

AlexIP

AlexIP

marele licurici

Par out of focus, zic eu.

florinel

florinel

Senior Member

///M_phtoM, on Aug 12 2005, 12:44, said:

Au trecut mai multe zile... nu 2 , cum ziceam eu...
Au iesit 13 pozitii, dar s-a zgariat filmul cand l-au scos.  Majoritatea au iesit "blurate". Am deschis diafragma la maxim cam de fiecare data... Asta o fi motivul ?

<{POST_SNAPBACK}>

Motivul nu este ca ai deschis la maxim diafragma(parca 4) ci faptul ca ai uitat sa pui la punct distanta...de exemplu la aia cu blocul trebuia dat pe "infinit"...

///Mircea

///Mircea

Member

pai era la infinit...  era infiletat la maxim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate