Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Bulgaria - destinatie..."exotica"

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005
fiindca nu mi-e la indemana financiar anul asta sa plec mai departe ...m-am gandit sa plec intr-un weekend in bulgaria, eventual pe litoralul lor. pt asta imi trebuie carte verde la masina (cielo). aveti idee cat costa si de unde se poate lua ? mai am nevoie si de alte acte (in afara de pasaport  :D )?
de asemenea as fi curios sa stiu ce "particularitati" au legile lor. care e viteza maxima in localitati/in afara, cat de "prietenosi" sunt politzaii lor?
la un moment dat stiu ca erau inaintea noastra la coada pt UE, oare cum sunt preturile pe acolo ?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
de la acr poti cere carte verde. ai grija si nu conduce noaptea, sunt cotcari o groaza. mai ales pe autostrada pe dupa vama veche - 2 mai.

#3
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Carte verde pt Bulgaria costa 30 usd/15 zile si o iei de la Asirom ,Astra  Omniasig, Allinz si inca cateva case de asigurari care nu mi vin in minte dar pretul e obligatoriu 30 usd pt Bulgaria. Mai ai taxa de ecologizare cateva sute de mii, Euro marunt pt scarbele de politisti bulgari, (atentie la semnele cu limita de viteza!) oricum cand vad numar  nebulgar te opresc la spaga. Litoralul bulgaresc e mai misto ca al nostru deci se merita deplasarea. Drum bun.

#4
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.07.2005
Eu am fost cu cineva in Bulgaria in 2003 si 2004 in Septembrie si am mers 270 km dus si 270 intors (pe langa litoral) si nu ne-a oprit nici macar odata politia.

Litoralul lor e mai frumos si merita mers. Sunt multe statiuni frumoase.

#5
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Da dak ai mai putin de un an carnetu e OK sa mergi in Bulgaria sau iar e legea aia tampita ca numa dupa un an poti sa iesi afara.

Bulgaria nu e UE

#6
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

datace, on Jul 19 2005, 15:04, said:

Carte verde pt Bulgaria costa 30 usd/15 zile si o iei de la Asirom ,Astra  Omniasig, Allinz si inca cateva case de asigurari care nu mi vin in minte dar pretul e obligatoriu 30 usd pt Bulgaria. Mai ai taxa de ecologizare cateva sute de mii, Euro marunt pt scarbele de politisti bulgari, (atentie la semnele cu limita de viteza!) oricum cand vad numar  nebulgar te opresc la spaga. Litoralul bulgaresc e mai misto ca al nostru deci se merita deplasarea. Drum bun.

<{POST_SNAPBACK}>




cartea verde se poate lua si de la vama ? am auzit ca sunt acolo niste chioscuri. taxa de ecologizare (?!?!) unde se plateste, ai idee ?
am auzit si despre politzaii lor ca sunt dornici de spaga, dar de obicei respect regulile de circulatie (permis am de vreo 5 ani).  imi pun intrebarea daca nu cumva au si ei legi anticoruptie, antispaga... sa nu ma trezesc urmarit dupa aia pt mita, fals in declaratii, etc  :worthy:
10x pt sfaturi

#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

presedinte, on Jul 21 2005, 10:29, said:

cartea verde se poate lua si de la vama ? am auzit ca sunt acolo niste chioscuri. taxa de ecologizare (?!?!) unde se plateste, ai idee ?
am auzit si despre politzaii lor ca sunt dornici de spaga, dar de obicei respect regulile de circulatie (permis am de vreo 5 ani).  imi pun intrebarea daca nu cumva au si ei legi anticoruptie, antispaga... sa nu ma trezesc urmarit dupa aia pt mita, fals in declaratii, etc  :worthy:
10x pt sfaturi

<{POST_SNAPBACK}>

Da, poti sa-ti faci cartea verde si la vama.  Vezi ca daca ai masina in Leasing iti trebuie procura de la  firma de leasing sa iesi cu ea din tara. Dupa cum ti s-a mai spus ai grije cu limitele de viteza ca bulangii nu te iarta daca ai numar de RO. Nu stiu daca detectoarele de radar de la noi sunt bune si la ei ca anul trecut cand am fost nu aveam detector. Dar au niste radare pistol pe care le indreapta ca tre tine si te ia imediat  :death:
Poti plati linistit in euro cam peste tot acolo. Am stat o saptamana si nici nu stiu cum arata leva la culoare :) Mare atentie ca la intoarcerea in tara trebuie sa platesti un kkt de taxa la frontiera cu Ro iar bulangii de la noi nu accepta EURO, so, pastreaza-ti niste lei pentru intoarcere ca sa nu te duci la pas pana la prima casa de schimb si sa-ti lasi masina in frontiera. Atentie in BG pe unde parchezi, ar fi de preferat parcari pazite ;)
Ia-ti tigari din tara daca fumezi o anumita marca internationala ca s-ar putea sa patesti ca mine si sa ajungi sa le fumezi marcile autohtone ca nu am gasit nicaieri LM pe acolo.
In rest distractie placuta si la cat mai multe kamenite. :cheers:

P.S. Sa ai la tine marunti pentru spagi la gabori.  :o

#8
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Nu mi-a raspuns nimeni la nelamurire...ca sa mergi in BG cu masina trebuie sa ai neaparat 1 an de condus??Adica de un an carnetu sau poa` sa fie si mai putin??

#9
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

Night Elf, on Jul 22 2005, 10:58, said:

Da, poti sa-ti faci cartea verde si la vama.  Vezi ca daca ai masina in Leasing iti trebuie procura de la  firma de leasing sa iesi cu ea din tara. Dupa cum ti s-a mai spus ai grije cu limitele de viteza ca bulangii nu te iarta daca ai numar de RO. Nu stiu daca detectoarele de radar de la noi sunt bune si la ei ca anul trecut cand am fost nu aveam detector. Dar au niste radare pistol pe care le indreapta ca tre tine si te ia imediat  :death:
Poti plati linistit in euro cam peste tot acolo. Am stat o saptamana si nici nu stiu cum arata leva la culoare :) Mare atentie ca la intoarcerea in tara trebuie sa platesti un kkt de taxa la frontiera cu Ro iar bulangii de la noi nu accepta EURO, so, pastreaza-ti niste lei pentru intoarcere ca sa nu te duci la pas pana la prima casa de schimb si sa-ti lasi masina in frontiera. Atentie in BG pe unde parchezi, ar fi de preferat parcari pazite ;)
Ia-ti tigari din tara daca fumezi o anumita marca internationala ca s-ar putea sa patesti ca mine si sa ajungi sa le fumezi marcile autohtone ca nu am gasit nicaieri LM pe acolo.
In rest distractie placuta si la cat mai multe kamenite. :cheers:

P.S. Sa ai la tine marunti pentru spagi la gabori.  :o

<{POST_SNAPBACK}>



incredibil daca zici ca poti plati la ei cu euro. ma gandesc prin analogie la noi. daca m-as duce la un supermarket de cartier cu siguranta nu as avea cum sa platesc cu euro. ...poate doar la vre-o terasa unde cursul de schimb ar fi impus de chelner (spaga lui).

#10
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Ziceti mah trebuie carnet de mai mult de un an ca sa mergi cu masina in Bulgaria??

#11
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Chiar nu stie nimeni sami daspunda??

#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

andrei1986us, on Jul 27 2005, 15:42, said:

Ziceti mah trebuie carnet de mai mult de un an ca sa mergi cu masina in Bulgaria??

<{POST_SNAPBACK}>

Încearcă și o să vezi. Eu știu că trebuie, dar de cînd am dat examen s-a schimbat legislația de vreo 3432423 ori. Cel mai bine pui mîna pe ultimul decret și vezi acolo ce și cum.

#13
Motz

Motz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 19.05.2005

andrei1986us, on Jul 28 2005, 20:36, said:

Chiar nu stie nimeni sami daspunda??

<{POST_SNAPBACK}>

Cand am dat de carnet acum un an de zile nu scria nicaieri in decret ca nu ai voie peste hotare daca esti incepator. Chiar am studiat atent problema.

#14
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Trebuie sa ai minim un an de condus ca sa poti iesi cu masina din tara.
Zicea cineva mai sus de nu stiu ce autostrada dupa ce treci de vama veche - 2 mai. Ce autostrada frate, ca e un drum vai steaua lui cu 2 benzi pana la varna(100km).
Balcik, Nisipurile de aur, Varna este ceva de vis, nici nu se compara cu ce e la noi.
Daca ai Casco cel mai bine e sa iti iei cartea verde de la asiguratorul unde ai asigurarea, atunci o sa ai si cascoul valabil afara.
Cartea verde pentru tarile limitrofe e undeva pe la 1 200 000 pentru 14 zile, de fapt asta e minimul.

#15
ultimul samaritean

ultimul samaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.03.2006
vreau sa merg si eu la vara pe litoralul bulgaresc. inca nu m-am hotarat intre albena, nisipurile de aur sau sunny beach. drumul cel mai scurt pt mine este pe la russe. am fost prin februarie la russe (interes de servici) si, in afara de faptul ca m-au jecmanit ai nostri la vama cu jdemii de taxe, totul a fost ok.
a mai fost careva pe acolo? sfaturi pt drum sau vreo statiune anume?

#16
Adid

Adid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2006

View Postultimul samaritean, on Mar 24 2006, 13:02, said:

vreau sa merg si eu la vara pe litoralul bulgaresc. inca nu m-am hotarat intre albena, nisipurile de aur sau sunny beach. drumul cel mai scurt pt mine este pe la russe. am fost prin februarie la russe (interes de servici) si, in afara de faptul ca m-au jecmanit ai nostri la vama cu jdemii de taxe, totul a fost ok.
a mai fost careva pe acolo? sfaturi pt drum sau vreo statiune anume?
Noi am fost anul trecut la Nisipurile de aur, prin Vama veche. A fost perfect, nu am stat nici 5 minute in vama nici la noi nici la bulgari. Toti au fost civilizati si amabili. Am platit doar o taxa de 5 euro. Cat despre statiuni toate sunt minunate (si nu exagerez). La Nisipuri este minunat, hoteluri de 5 stele adevarate, conditii super, ieftin si civilizat, marea minunat de curata, peisaj foarte frumos si oameni amabili, cunoscatori de limba engleza. La Albena peisajul cam ca la Neptun dar Hoteluri ingrijite. La SUNNY BEACH este frumos ptr ca este aproape de o minunata peninsula NESSEBAR unde iti amintesti de "un port la rasarit".

#17
ultimul samaritean

ultimul samaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.03.2006
multumesc pt informatii. am mai gasit cate ceva si prin alte parti. n-am bani de 5 stele (ca mi-am luat si masina) dar o sa merg la 3 la albena cu all inclusiv (ca am 2 copii si mi se pare mai simplu, mai ales ca e prima data).

#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
si eu merg dar cred ca la nisipuri de 1 mai. daca ar fi sa alegeti intre albena si nisipuri ce ati alege????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate