Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tunisia - care dintre statiuni ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Lista completa a statiunilor cu structuri de cazare asa cum apare ea pe tripadvisor este urmatoarea :


Djerba hotels - Tunisia
Hammamet hotels - Tunisia
Tunis hotels - Tunisia
Monastir hotels - Tunisia
Sousse hotels - Tunisia
Midoun hotels - Djerba
Port El Kantaoui hotels - Tunisia
Tozeur hotels - Tunisia
Mahdia hotels - Tunisia
Tabarka hotels - Tunisia
Nabeul hotels - Tunisia
Douz hotels - Tunisia
Zarzis hotels - Tunisia
La Marsa hotels - Tunisia
Houmt Souk hotels - Djerba
Gammarth hotels - Tunisia
Sfax hotels - Tunisia
Bizerte hotels - Tunisia
Matmata hotels - Tunisia
Sidi Bou Said hotels - Tunisia
Kairouan hotels - Tunisia
Borj Cedria hotels - Tunisia
Aghir hotels - Djerba
Nefta hotels - Tunisia
Gabes hotels - Tunisia
Tataouine hotels - Tunisia
El Kef hotels - Tunisia
Sidi Fredj hotels - Tunisia
Kasserine hotels - Tunisia
Kebili hotels - Tunisia
Carthage hotels - Tunisia
Tamerza hotels - Tunisia
Metameur hotels - Tunisia
Jundubah hotels - Tunisia
Subaytilah hotels - Tunisia
Ain Draham hotels - Tunisia
Gafsa hotels - Tunisia
Kelibia hotels - Tunisia
Korba hotels - Tunisia
Metlaoui hotels - Tunisia
Playa Sidi Mehrez hotels - Djerba

Dintre acestea, numai cateva par a fi populare : Hammamet, Djerba, Tunis, Monastir, Sousse si Port el Kentaoui

Rugamintea mea catre cei ce au fost acolo si eventual au vazut mai multe dintre acestea ar fi sa-mi recomande una dintre aceste statiuni care sa ... :

1) ...fie cat de cat maricica si curata > sa ai ce vedea prin imprejurimile hotelului
2) ...aibe plaje cat mai frumoase/exotice > ma intereseaza foarte mult apa cristalina/turcoaz sau recifurile de corali unde se poate face scuba
3) ...aibe ceva obiective de vizitat si eventual mici excursii, croaziere...

De asemenea va rog sa-mi recomandati un hotel de 5* sau 4* (mai bine unul de 4* de top decat unul de 5* mai slabut) la care sa pot merge intr-un sejur de 7 zile cu pana in 800 Euro/pers cu avion si demipensiune/all inclusive

Multumesc anticipat !

#2
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

View Postfuscobal, on 10th July 2010, 13:28, said:

Lista completa a statiunilor cu structuri de cazare asa cum apare ea pe tripadvisor este urmatoarea :


Djerba hotels - Tunisia
Hammamet hotels - Tunisia
Tunis hotels - Tunisia
Monastir hotels - Tunisia
Sousse hotels - Tunisia
Midoun hotels - Djerba
Port El Kantaoui hotels - Tunisia
Tozeur hotels - Tunisia
Mahdia hotels - Tunisia
Tabarka hotels - Tunisia
Nabeul hotels - Tunisia
Douz hotels - Tunisia
Zarzis hotels - Tunisia
La Marsa hotels - Tunisia
Houmt Souk hotels - Djerba
Gammarth hotels - Tunisia
Sfax hotels - Tunisia
Bizerte hotels - Tunisia
Matmata hotels - Tunisia
Sidi Bou Said hotels - Tunisia
Kairouan hotels - Tunisia
Borj Cedria hotels - Tunisia
Aghir hotels - Djerba
Nefta hotels - Tunisia
Gabes hotels - Tunisia
Tataouine hotels - Tunisia
El Kef hotels - Tunisia
Sidi Fredj hotels - Tunisia
Kasserine hotels - Tunisia
Kebili hotels - Tunisia
Carthage hotels - Tunisia
Tamerza hotels - Tunisia
Metameur hotels - Tunisia
Jundubah hotels - Tunisia
Subaytilah hotels - Tunisia
Ain Draham hotels - Tunisia
Gafsa hotels - Tunisia
Kelibia hotels - Tunisia
Korba hotels - Tunisia
Metlaoui hotels - Tunisia
Playa Sidi Mehrez hotels - Djerba

Dintre acestea, numai cateva par a fi populare : Hammamet, Djerba, Tunis, Monastir, Sousse si Port el Kentaoui

Rugamintea mea catre cei ce au fost acolo si eventual au vazut mai multe dintre acestea ar fi sa-mi recomande una dintre aceste statiuni care sa ... :

1) ...fie cat de cat maricica si curata > sa ai ce vedea prin imprejurimile hotelului
2) ...aibe plaje cat mai frumoase/exotice > ma intereseaza foarte mult apa cristalina/turcoaz sau recifurile de corali unde se poate face scuba
3) ...aibe ceva obiective de vizitat si eventual mici excursii, croaziere...

De asemenea va rog sa-mi recomandati un hotel de 5* sau 4* (mai bine unul de 4* de top decat unul de 5* mai slabut) la care sa pot merge intr-un sejur de 7 zile cu pana in 800 Euro/pers cu avion si demipensiune/all inclusive

Multumesc anticipat

Seara buna...Eu am fost anul trecut in Yasmine Hammamet,la hotelul Marilla,am dat 600 euro de pers parca,dar a fost su.perb!!! Hotel de 5 *,arata fantastic,am avut all inclusive,piscine ,trei,interioare,camere supeeer!!Eu ti-l recomand!!!!!

#3
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Ma bucur sa aud ca te-ai simtit bine. Ce plimbari/excursii ai facut de acolo ? Cum era apa ? (au am fost in Sharm el Sheikh acum 3 ani si mi-au placut foarte mult apa si recifurile de corali). De asemenea, cum erau oamenii (in Egipt erau putin cam agasanti si mistocari) !

#4
robertnet

robertnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.02.2003
Agentiile din Romania vand Sousse si Hammamet in majoritatea ofertelor.Acestea pot fi comparate in Romania cu Constanta si Mangalia. Linga cele doua orase care au hoteluri sunt si statiuni echivalente cu Mamaia si Saturn. Aceste statiuni sunt Yasmine Hammamet si Port El Kantaoui. Orasele sunt dragute dar nu se ridica la nivelul statiunilor de alaturi.
Port El Kantaoui situat langa Sousse este format in majoritate din vile si hoteluri mici cu mult spatiu verde, teren de golf, port pentru iahturi fiind o statiune cu tendinte de lux. Madonna are o casa in aceasta statiune.Preturile sunt peste Sousse sau Hammamet.
Sousse un oras cu parte turistica este tras in jos de partea locuita de localnici.Are o parte cu hoteluri si magazine pentru turisti, prezentand ca avantaj posibilitatea de a vedea tunisienii la ei acasa.Dupa depasirea zonei turistice pot fi vazute pietele, magazinele si restaurantele pentru localnici mult mai ieftine dar si mai neingrijite decat cele pentru turisti.La un moment dat prezenta localnicilor poate fi deranjanta prin insistenta specifica culturii musulmane
Hammamet este in aceeasi situatie cu Sousse.
Yasmine Hammamet este statiunea de langa Hammamet construita la sfarsitul anilor 80 dintr-o bucata, astfel tot complexul se prezinta modern cu hoteluri si palmieri aliniati la dunga.Se observa constructii moderne in care gasim branduri internationale precum Hilton sau Marriott.Preturile sunt mai mici ca in Port El Kantaoui.
Cine doreste o statiune in stil occidental poate alege Yasmine Hammamet sau Port El Kantaoui pentru un buget mai mare.
Despre alte optiuni tunisiene las pe ceilalti sa se exprime.

#5
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Noi am stat in Monastir, la Hotel Amir Palace, dar am vizitat cateva locuri din Tunisia. Am mai gasit o familie cu care luam taxi impreuna si apoi imparteam cheltuielile.  Pentru distante mai mari gen negociam pretul f mult (in principiu plateam jumate de dinar pe km). Din tot ce am vazut in TUnisia cel mai mult mi-a placut Portul Sidi bou said (defapt partea de deasupra portului)., baile romane de la Cartagina (si cu resedinta presedintelui in partea de nord, pazita pana in panzelel albe). A fost interesanta si iesirea in Port El Kantaoui (asa zisul parc de distractie, fantana arteziana si binentele portul cu intrarea in port si binenteles iahturile din port ) si In Sousse (am vizitat medina, si cateva magazine). Avand in vedere ca fac colectie de vinuri, am intrat in cateva magazine sa imi caut ceva sticle de vin. Stiu ca alcoolul e cam restrictionat pentru localnici dar nu am crezut ca se face atata caz de acest lucru. Am cumparat cateva sticle (4 le-am plus intr-o plasa iar 2 le duceam in mana). Bineteles ca am fost oprit de ceva gardieni politai , dracu stie ce erau si imi explicau ca nu e voie sa fac asa ceva ca nu e bine sa expun alcoolul.

Edited by branco_no, 21 July 2010 - 08:27.


#6
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
http://forum.softped...howtopic=648439

Pentru intrebari  "mici" ce nu merita un topic , Aici insa, sper sa primesti raspunsurile dorite si sa ai o vacanta frumoasa.

Edited by ferrellroo, 28 July 2010 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate