Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

TURUL ROMANIEI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jonyonyx

jonyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2006
Salutare, m-am gandid sa fac un tur al romaniei, si in acest sens am gandit un traseu.

Traseul  incepe si se termina in Bucuresti si are urmatorul itinerariu:

PRIMA PARTE Bucuresti  - Ploiesti – Brasov – Sf. Gheorghe –  Tușnad – Miercurea ciuc – Gheorghieni – Bicaz –Brosteni  - Frasin– Gura Humorului – Arbore  (la bunica) – Marginea – Putna  – Sucevița – (Pasul La Palmă) –Vatra Moldoviței – Moldovița – Iacobeni – Pasul Prislop -

A DOUA PARTE Pasul Prislop - Borșa – Viseul de sus – Sigetul Marmatiei – Sapanta – Negresti-Oas – Seini – Baia Mare - Dej – Gherla – Cluj-Napoca – Turda –  Aiud – Teius – Alba Iulia – Orastie – Simeria – Hateg – Petrosani – Targu Jiu - statiunea Ranca – Rm Valcea – Pitesti – Bucuresti.

Total aprx 1700 km.

Aici am incarcat o poza cu traseul detaliat ----->Tur Romania  0
daca nu merge linkul incercati aici ----> Turul Romania 2
daca chiar nu merge vezi aici ----> Turul Romania


Prima parte a traseului cea cu albastru o cam cunosc, si stiu ce am de vizitat...  
Partea cu galben e o scurtatura in cazul in care treaba cu inindatiile prin moldova e nasoala... (pe la manastriri am mai fost deci le pot ocoli)


Partea cu rosu, am gandit-o de principiu.... dar nu stiu ce obiective as avea adiacent traseului ...

V-as ruga daca stiti zona, sa-mi dati si mie cateva sugestii in ceea ce priveste

Astept propunerile voastre  (pe 24.07.2010 e plecarea)

P.S.

Traseul detaliat al primei parti este aici:

Bucuresti  - DN1 - Ploiesti – DN1 - Brasov – DN11 – Chindiș – DN12 – Sf. Gheorghe – DN12 – Tușnad – DN12 (E578) – Miercurea ciuc – DN12 – Gheorghieni – DN 12C – Lacul Roșu  - DN 12C – Bicaz – DN15 – Izvorul Muntelui – DN15 – Valea Bistritei – DN 173 – Brosteni – DN 177A – Frasin – DN 17 (E58) – Vama – Campulung M – DN 17 – Gura Humorului (1.Voronet, 2.Humor ) – DN 2K  – Pleșa – DN 2K– Arbore – DJ 109 – DN2K – Marginea – DN2E – Vicovul de jos – DN2H – Putna  (ianpoi) – DN2H – DN2E – Marginea – DN17A – Sucevița – (Pasul La Palmă) – DN17A – Vatra Moldoviței – DJ176 – Moldovița – (inapoi) – DN 17A – Pojorâtza – DN17 – Iacobeni – DN18 – Pasul Prislop – DN18 – Borșa  --- > Partea a doua

Attached Files



#2
jonyonyx

jonyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2006
revin cu completari la a doua parte (am mai facut ceva sapaturi):

Pasul Prislop – DN18 – Borșa – DN18 – Viseu de sus – DN18 – Moisei – DN17C – Săcel – DJ186 – Bârsana – DJ186 – Vadul Izei – DN18 – Sighetul Marmației – DN19 – Săpânța – DN19  – Negresti-Oas – DN19 –  Oasul Nou – DJ109I – Seini – E58 – Baia Mare – E58(DN1C) –  Dej – E576 –  Gherla – E576  – Cluj-Napoca(catedrala , dealu feleacu)– E81 (DN1) – Turda – E81 (DN1) –  Aiud –  E81 (DN1) – Teius – E81 (DN1) – Alba Iulia (cetatea)– E81 (DN1) – 107C  – Vințu de jos –  E68 (DN7) – Orastie – E68 (DN7) – Simeria – E68 (DN7) – Deva (cetate)(intoarcere) – DJ687 – Hunedoara (Castelul) – E79 (DN66) - Hateg – E79 (DN66) – Petrosani – E79 (DN66) –  Targu Jiu (Brâncusi) – DN67 –  Rm Valcea – E81(DN7) – Pitesti – E81(A1) – București.

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
E ok traseul tau. In Hunedoara mai poti vizita si lacul de acumulare Cincis, iar in Simeria parcul dendrologic.

#4
jonyonyx

jonyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2006

 Marius3k, on 11th July 2010, 09:01, said:

E ok traseul tau. In Hunedoara mai poti vizita si lacul de acumulare Cincis, iar in Simeria parcul dendrologic.


ok ms. voi reface traseulsa vad daca pot ajunge pe acolo...  


alte parareri ?

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Ai putea de la Ramnicu Valcea sa urci pe Valea Oltului pana la Sibiu si sa cobori pe Transfagarasean.
In legatura cu partea rosie din traseu cel putin in Maramures ai foarte multe de vazut. Cauta topicul de la traveling dedicat maramuresului.
Nu sunt de ratat manastirea Barsana, memorialul de la Sighetul Marmatiei, cimitirul de la Sapanta si ca o slabiciune a mea Ocna Sugatag unde este un strand cu apa sarata. Personal m-as duce pana in Maramures numai pentru o baie in strandul ala.
La Turda este o salina nou renovata, desi nu am fost cred ca se merita.

Edited by yonut_a, 11 July 2010 - 14:58.


#6
jonyonyx

jonyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2006

 yonut_a, on 11th July 2010, 15:56, said:

Ai putea de la Ramnicu Valcea sa urci pe Valea Oltului pana la Sibiu si sa cobori pe Transfagarasean.
In legatura cu partea rosie din traseu cel putin in Maramures ai foarte multe de vazut. Cauta topicul de la traveling dedicat maramuresului.
Nu sunt de ratat manastirea Barsana, memorialul de la Sighetul Marmatiei, cimitirul de la Sapanta si ca o slabiciune a mea Ocna Sugatag unde este un strand cu apa sarata. Personal m-as duce pana in Maramures numai pentru o baie in strandul ala.
La Turda este o salina nou renovata, desi nu am fost cred ca se merita.


sibiul si transfagarasanul l-am facut anul trecut...
dar e o idee buna...
Barsana, sapanta si Sighetul marmatiei le-am "bifat" pe portiunea traseului rosu,  ramane sa vad cum e cu Ocna Sugatag

ms de idei.

#7
max72

max72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2008
De la Bicaz poti incerca Piatra Neamt, Targu Neamt (manastirile Agapia, Varatec),Tg. Neamt (Cetatea si Manastirea Neamtului).De la Manastirea  Neamt poti tine drumul drept si iesi in coada barajului Bicaz. Ar fi cam o zi de traseu mers lejer cu timpul aferent vizitarii manastirilor, dar merita. Concediu placut !

#8
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Intre Sf. Gheorghe-Tusnad poti sa faci o ocolire spre Lacul Sfantu Ana si statiunea Balvanyos (pestera Büdös/Puturosul(?), izvoare de apa minerala, bazine reci in padure cu apa minerala). Drumul nu-i grozav, dar distanta nu e prea mare.

#9
jonyonyx

jonyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2006
salutare....

Am facut turul + un drum pana la mare - total - aprox 3000 km

Atasez o arhiva cu un kmz (fisier ce poate fi vazut cu google earth) cu trackingul de pe GPS al intregului traseu.

voi revenii cu informatii suplimentare, impresii si indicatii de unde sa stai, unde sa mananci si ce sa vezi..... poate mai citeste si altcineva.

Attached Files


Edited by jonyonyx, 10 August 2010 - 10:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate