Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Aici au fost banii romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#73
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postmviorel, on 22nd September 2010, 00:55, said:

Majoritatea au fost tunuri imobiliare la fel este si in Bihor, Oradea unde in locul fabricilor au rasarit complexe comerciale ultima cazuta la datorie este chiar in centrul orasului Oradea va da-ti seama ce tun imobiliar ii ala, teren in buricul targului nu? Parerea mea este urmatoarea unele au cazut pentru ca nu erau profitoare si erau fabrici mamut enorme altele din cauza terenului care valora enorm dar solutia se puteau muta in alta zona majoriatea sau toate orasele au zona industriala dar care a disparut se puteau face multe daca era cine sa faca si uite asa s-a distrus tot chiar tot, las ca vine italienii spanioli belgieni toate natiile cu fabricile lor de confectii si ne da clasa pe cand noi in urma cu 20 de anii le vindeam materia prima sau direct produsul si le dadeam noi clasa dar ce sa-i faci foamea de banii e mare eu sper sa ii sature pe toti ce-i care au distrus tara asta dar asa ne este scris noua se pare.

e o tragedie ! si undeva mai exista un declick urias! ...in modul in care politicul intelege rolul statului in viata noastra,in economie ..etc etc
cu greu se vor mai randui toate...si nici macar nu ne-am apucat ! :rolleyes:
intre timp societatea civila piere incet incet strivita de indiferenta ,deziluzie dezorientare si sperante care par din ce in ce mai indepartate !


unde au fost banii romanilor? :lol: unde sunt acum?
o intrebare la care va raspunde insusi timpul prezent ! nu au fost !
romanii n-au stiut decat de subzistenta ,si supravietuire...ma uit uluit cum li se taie lefuri,pensii,li se pun taxe  cu mult prea departe de ce ar spera ei sa castige...
se uita saracii cum se ridica fileul la centru se inchid in aceeasi carapace care I-a ocrotit aproape 50 de ani de comunism: FAMILIA SI CASA

Edited by stalnet1, 22 September 2010 - 01:14.


#74
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce fabrică au demolat în centrul Oradei? Cât de vechi erau clădirile?

#75
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009

View Postdan4, on 10th July 2010, 18:27, said:

Sint curios daca statul roman ar dori sa cumpere inapoi toate acele acele inteprinderi si ele sa fie in starea in care erau in 89 cit ar costa acum.
Pot sa-ti satisfac curiozitatea: va costa  cateva sute de gloante, trimise in adeptii democratiei de tip liberal!
Adica renationalizare, realizabila perfect de catre regimul de dictatura militara! :naughty:

#76
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Puteți vedea fabrici din București (demolate sau încă nu) aici (vor mai veni poze). Se pare că Moara lui Assan e condamnată la distrugerea finală. De 4 ani nu se face nimic pentru a opri distrugerile.

Și "Vulcan" (fondată 1904) în demolare. Clădirile demolate până acum cred că era unele din anii '50. De menționat că aici, în între 1955 și 1957, când fabrica se numea "Mao Tse-Dun" s-au asamblat primele autobuze românești, "M.T.D.". Erau tare proaste :lol: , dar măcar erau un ajutor dat în îmbunătățirea transportuli în comun. Turnulețul din fund e pe o clădire de pe Str. Samuel Vulcan * (aveam o poză cu ea, dar nu mai dau de poză).

* cărturalul nu are nimic de-aface cu denumirea fabricii. Fabrica de numește "Vulcan" din 1909 (în anii '50 s-a numit o perioadă "Mao Tse-Dun"), iar strada se numește Samuel Vulcan din anii '50. Inițial se numea Honzing (după numele propietarilor de la care s-a achiziționat terenul pe care s-a construit fabrica).

Attached Files



#77
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

View Postvaliro, on 10th July 2010, 10:45, said:

Lista intreprinderi (parțială)

AICI AU FOST BANII ROMÂNILOR
Unde sunt acum?
1 Intreprinderea metalurgica de metale neferoase Zlatna
.........................................................
217 Intreprinderea ?Ascensorul? Bucuresti
Trei sferturi din intreprinderile astea chiar daca ar mai exista si ar beneficia de tehnologii secol 21 ar falimenta indiferent cat de priceput ar fi managementul privat sau de stat prin simplu lor obiect de activitate nu mai vorbim de cere-oferta,  materiile prime, concurenta din asia si din multe alte cauze. Jumate nu si-ar vinde produse doar din cauza de..... China si Turcia. Majoritatea se uita la pret nu la calitate. Nici tiganul in piata nu-si mai vinde secerile si cursele de sobolani ca vin gata facute cu vaporul de trei ori mai ieftine decat le face el.

Edited by dradis, 14 October 2010 - 11:33.


#78
ancastelian

ancastelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2010
Spun aici doar din mici cunsotinte ce le am :

7 Combinatul de produse sodice Ocna Mures  - in prag de desfintare mai ales dupa dezastrul din oras
9 Combinatul de prelucrare a lemnului Sebes -  a fost preluat de Kronospam se misca treaba cat de cat
13 Intreprinderea de utilaje Alba Iulia - e pe duca ...
19 Intreprinderea de portelan de menaj Alba Iulia - Apulum mai misca dar slabut
22 Intreprinderea de industrializare a laptelui Alba Iulia - actuala Albalact- al 4 procesator de lapte din tara si singurul care este cu capital 100% romanesc
24 Intreprinderea de morarit si panificatie Alba Iulia - a mai ramas un cuptor de paine si ceva din fosta moara.


5 Combinatul metalurgic Campia Turzii - actual Mechel foarte slab
6 Intreprinderea de produse refractare ?9 Mai? Turda - sa ales praful cand mergi in Turda pe strada armata rosie ... zici ca e dupa razboi
8 Intreprinderea Sinterom- Cluj Napoca - mai functionaza dar foarte putin
11 Intreprinderea de cazane mici si arzatoare Cluj-Napoca - apartinea de fostul Combinat de Utilaj Greu, nu am mai rmas nimic doar hale care functioneaza mici ateliere
2 Intreprinderea ?Tehnofrig? -Cluj-Napoca-  acum se construieste  un dedeman
17 Intreprinderea de medicamente ?Terapia? Cluj- Napoca - acum este ranbaxy
28 Intreprinderea de materiale de constructii Turda - preluata de Holcim
31 Intreprinderea de reparatii auto Cluj-Napoca - s-a ales praful , acum cred ca se va construi ceva acolo...
36 Intreprinderea de sticlarie Turda - aici in una din sectii se face o sala de nunti
47 Intreprinderea de industrializare a laptelui Cluj-Napoca - Napolact  detinut de Friesland Food

astea sunt intreprinderile  despre care pot sa va spun sigur ceea ce sa intamplat....la C.U.G munceau 30000de oameni in 85-89 iar acum nu cred ca mai lucreaza acolo in toate atelier 1000 de oameni

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Fabrica "Vulcan" în 2008. Vederile de sus sunt de pe Str. Samuil Vulcan spre Șos. Progresului ("Trafic Greu") - cu excepția ultimei care este spre Str. Sebastian (Mihai Sebastian).
Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_p1_2008.jpg   155.46K   20 downloads Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_p2_2008.jpg   143.53K   12 downloads
Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_p3_2008.jpg   148.22K   15 downloads Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_vedere_de_sus_p1_2008.jpg   197.94K   12 downloads
Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_vedere_de_sus_p2_2008.jpg   173.65K   13 downloads Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_vedere_de_sus_p3_2008.jpg   201.49K   13 downloads
Attached File  Vulcan___Str._Samuil_Vulcan_vedere_de_sus_p4_2008.jpg   118.3K   11 downloads Attached File  Vulcan_spre_Sebastian.jpg   175.05K   17 downloads

Și o vedere de pe Șos. Progresului ("Trafic Greu"). Asta a ieșit ce mai nasol dintre toate pentru că e făcută dintr-un tramvai aflat în mișcare. Ce-mi plăcea țeava ai cu robinet la capăt.
Attached File  Vulcan___Sos._Progresului_2008.jpg   74.9K   21 downloads

Și o altă clădire din zonă (nu mai știu de la ce fabrică era)
Attached File  Sos._Progresului__Trafic_Greu_.jpg   158.26K   15 downloads
Și zona "Crinul" - "Biforam" în 2008
Attached File  Biofarm___Crinul.jpg   177.57K   15 downloads

și în 2010? la demolare
Attached File  IMG017.jpg   147.76K   15 downloads Attached File  IMG018.jpg   123.76K   11 downloads Attached File  IMG019.jpg   138.58K   13 downloads

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Știe cineva, "Excelent" / "Kandia"-"Excelent" / "Canbury" din București - fabrica de pe Șos. Viilor din București mai funcționează?

#81
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postdjl, on 24th January 2011, 16:37, said:

Știe cineva, "Excelent" / "Kandia"-"Excelent" / "Canbury" din București - fabrica de pe Șos. Viilor din București mai funcționează?

Atat am gasit

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...nic-130153.html

La nivel worldwide, i-au preluat Kraft, nush ce au facut in Ro.

Ma doare sufletul de topicul asta. Cumva sunt de acord cu vehementa lui Tomaso, pentru ca tocmai conceptele astea goale de continut precum "proprietatea oamenilor muncii" au facut partie unora de s-au infipt. S-a gresit si s-a gresit mult si nu stiu ce mai putem face acum. Cred ca nu trebuia sa se incerce nimic de genul cuponiada etc. Privatizarile ar fi trebuit sa fie venit la bugetul de stat si redirectionate catre cheltuielile bugetare, investitii etc.

Problema e ca s-au sters cu buretele niste actori economici si ce conteaza cel mai mult este ca nu s-au perpetuat niste relatii de colaborare existente la momentul ala. Ca se dadeau oamenii afara pe loc sau nu, ca se retehnologiza sau nu, astea sunt detalii mai degraba. Dar partenerii, ce faci, zicem ca reconstruim acum cutare companie specializata in X. Cum faci, cauti la telefon partenerii de afaceri din 1989? Acele relatii trebuia sa fie mentinute si cultivate, companiile trebuia sa ramana in contact si la curent cu piata.

De exemplu, maica-mea a lucrat in una din cele doua sectii specializate in componenta cutare din Romania. Ma rog, nu ma pricep suficient sa fac aci un tratat de prezentare si de ce era important si cum se face ca aveau parteneri de afaceri in SUA etc. Cert e ca respectivii parteneri au fost interesati instant de cumparare in '90 (era mana cereasca, contracte garantate cu armata etc.). Si nu s-a intamplat. "Noi nu ne vindem tara" etc. Dupa care ne-am vandut-o, unui nene fost coleg cu Felix daca am inteles bine. Pretul produselor s-a urcat cat s-a putut pana s-au sesizat niste baieti din MAPN ca e mai ieftin in Bulgaria, iar nenea coleg al lui Felix a distrus, practic, totul si a vandut institutul (ca era ditai treaba, cercetare, linie de productie proprie etc.), in fapt l-a demolat si a vandut terenul, in directie imobiliara, iar acum odihneste acolo sediul din Ro unei faimoase corporatii specializata in software. Nenea si-a facut si el firmulita tot de dezvoltare software si l-am vazut prin interviuri prezentat drept unul din patronii-speranta ai Romaniei in domeniu, Mecena si mai multe nu, sponsor de olimpici etc.

Si povestea asta nu e singulara, am intalnit-o des prin presa si avem un intreg istoric deja de deturnare a unor industrii intregi inspre.. nimic. Bani in conturile unora si praf si pulbere in urma.

Edited by skandal, 24 January 2011 - 18:58.


#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Retarzi și ăia de mU%E *, și ăia de la "Kraft".

* off-topic: am pomenit cuvântul într-un post cu 69 la sfârșit :lol:

Edited by djl, 24 January 2011 - 18:47.


#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar "Granitul" mai funcționează?

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
"Gambrinus" unde mai produce acum? Să vedem vechiul lor cenrtu de producție, fosta Fabrică de bere "Luther/Grivița" fondată la 1869. Pozele sunt din 2008 (prima cred că e mai veche). Clădirea de pe Str. Fluviului (cea din ultimele 4 poze) e acum acoperită pe partea dinspre stradă cu o "țesătură" mare pentru a se împiedica căderea tencuielii pe stradă (deh, totul trebuie distrus).
Attached File  IMG01_056_resize.jpg   829.88K   8 downloads Attached File  Luther___Grivita_2008_vedere_dinspre_Sos._Orhideelor.jpg   160.72K   5 downloads
Attached File  0005_008_resize.jpg   203.76K   4 downloads Attached File  Luther___Grivita_2008_vedere_dinspre_Bd._Dinicu_Golescu_p2.jpg   128.97K   2 downloads Attached File  Luther___Grivita_2008_vedere_dinspre_Bd._Dinicu_Golescu_p3.jpg   201.75K   2 downloads Attached File  Luther___Grivita_2008_vedere_dinspre_Bd._Dinicu_Golescu_p4.jpg   124.57K   3 downloads
Attached File  0001_023_resize.jpg   179.5K   5 downloads Attached File  0001_024_resize.jpg   179.32K   3 downloads
Attached File  0001_024_resize.jpg   179.32K   3 downloads Attached File  0001_028_resize.jpg   190.75K   4 downloads

Și halele de la "Uzitex" (fostă "Dâmbovița", "7 Noimebrie"), Cal. Dudești nr. 188 văzute din Str. Vericescu - iunie sau iulie 2006. Fabrica a fost demolată treptat în 2007 și în 2008. Fabrica fusese fondată în 1928 (halele cred că erau mai noi)
Attached File  gallery_18263_797_366710.jpg   126.35K   4 downloads Attached File  gallery_18263_797_661356.jpg   126.78K   4 downloads
Attached File  gallery_18263_797_675731.jpg   136.33K   4 downloads
Attached File  gallery_18263_797_992306.jpg   123.8K   3 downloads Attached File  gallery_18263_797_1161008.jpg   120.16K   5 downloads

Fabrica se alfa lângă asta - "Select" (fostă Fabrica de țesături "Lyon", Țesătoria de mătase și cravate), Cal. Dudești nr. 186 (lângă depoul de tramvaie)
P.S. Eu încerc să-mi cumpăr numai ciorapi produși în România!
Attached File  51660018.jpg   157.58K   8 downloads Attached File  51660020.jpg   156.79K   5 downloads Attached File  51660025.jpg   152.16K   5 downloads
Attached File  51660027.jpg   178.02K   6 downloads

Edited by djl, 30 January 2011 - 18:29.


#85
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009
Am si eu nevoie, daca ma poate ajuta cineva, de o adresa unde pot "coresponda" cu ce a mai ramas din " Combinatul pentru exploatarea si industria lemnului Targu Secuiesc". Stiu ca a fost pe strada Garii, la nr 49. Am nevoie de o adeverinta privind vechimea in munca pentru un unchi de-al meu care a lucrat acolo, timp de 12 ani, acum aproximativ 40 de ani.

#86
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În "România Liberă", din S 13 aug. 1983 nr. 12.063 în cadrul articolului "Succese remarcabile în cinstea marii sărbători" găsim și ceva despre Uzinele textile "Dacia" (care au mers destul de bine și după 1989, ba chiar puțin și în decada trei de 0, dar au fost demolate anul trecut).

Attached Files



#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Zonă minieră în or. Brad, Jud. Hunedoara (HD) în 1995: http://trenurilor.un...oumanie+divers/
Ceva foarte util pe aici: http://forum.softped...6#entry11076208

Edited by djl, 07 February 2012 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate