Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aici au fost banii romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#37
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Posttomaso, on 11th July 2010, 10:32, said:

Îți spun eu.

Statul este un administrator.
Locuitorii unei suprafețe de pământ decid că au nevoie de o instituție care să se ocupe de anumite probleme pe care fiecare cetățean nu are capacitatea să o rezolve.   Această instituție se numește STAT.   La fel ar putea fi numită ADMINISTRAȚIE.

Pe scurt, statul este un prestator de servicii pentru populație, iar angajații statului sunt angajații prestatorului de servicii.

Statul nu are proprietăți sau averi.
Eventual, prin consens general și interes public, poate avea în administrație anumite obiective (drumuri, hidrocentrale, păduri, terenuri etc).
Acestea sunt proprietatea privată a statului.

Averea poporului se compune din suma averilor individuale.  Averea statului nu aparține nimănui.

Filozofic vorbind....cat de fragila este granita dintre comunism si democratie!!!

Mare curva comunismul asta.

Edited by hobbysat, 11 July 2010 - 10:03.


#38
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postvladma, on 10th July 2010, 18:09, said:

Sunt de acord cu tomaso partial  , nu au fost niciodata ale romanilor iar felul in care au fost facute  ( prin jaf ) nu este scuzabil , dar daca tot le aveam trebuia sa scoatem mai mult din ele  ... au fost date pe mai nimic unora pentru " comisioane " .

....iar de conducerea lor în mod competent nici nu s-a pus problema vreodată.

-Cu ce ar fi fost mai prejos un Aro după modelul Duster decât chiar Duster-ul?
-Ambulanțe Mercedes care nu pot intra în sate cu noroi sau iarna pe zăpadă. TV-urile românești erau 4x4.
-etc

#39
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008

View Postvanitty, on 10th July 2010, 22:06, said:

crezi ca aia ar fi vazut pentru prima data o fabrica ceva mai robotizata? Daca erau pe bune italienii aia veneau cu know how, veneau cu bani, puteau face exporturi daca erau seriosi. Si pana la urma interesul unei firme dupa ce ajunge privata e sa faca profit. Daca asta inseamna sa dea oameni afara prin imbunatatirea productivitatii via tehnologie de ce nu? Statul trebuia sa se gandeasca cum sa ii lase sa faca aia bani, sa dea locuri de munca la cati avea nevoie afacerea si sa incerce sa incurajeze libera initiativa, recalificarea oamenilor.. Nu sa tina aiurea n-spe mii de oameni. Cand privatizezi ceva de genul asta, te intereseaza ca afacerea sa o duca bine . Nu sa aiba neaparat un numar de angajati

Pe termen lung am fi avut numai de castigat.
Eu vorbesc de o fabrica deja existenta pe care vrei s-o retehnologizezi, nu de una noua.

Pai din cine era format Statu' ? Nu din comunisti resapati care trebuia sa acumuleze capital ? Ce interes aveau sa-i lase pe altii sa faca bani ?

Cand e vorba de afaceri (fabrici, uzine, chestii d-astea, nu mall-uri si supermarket-uri) te intereseaza oarecum si legaturile pe orizontala.
Adica asa cred eu ca ar trebui. Pentru ca nu poti avea o dezvoltare cantitativa si calitativa intr-un mediu in care exista numa' sarantoci.

View PostWhiteboy2010, on 11th July 2010, 01:54, said:

Pot sa pariez ca dupa acest "delir" al dez-insdustrializarii fortate, va veni altul, al reindustrializarii, probabil la fel de fortate(din cauze obiective), si fabricile vor aparea precum ciupercile, in locul Mall-urilor!!! :thumbup:
Himera economiei mondiale se va risipi, si romanii vor fi nevoiti sa produca in tara, nu sa aduca de la naiba` in praznic toate cele necesare...nemaivorbind de schimbarile politice care se vor produce(...), si care vor influenta favorabil producerea autohtona a bunurilor.

Tomaso, ia-ti medicamentele, tata, nu tu ai construit tara asta, clasa muncitoare si taranimea a facut-o!
Scuze de offtopic.
Ce pana mea industrializare mai ?
Cu ce resurse?
Cu ce know-haw ?
Nu va mai imbatati cu apa rece.
La noi in afara de infrastructura realizata, cumva fortat de visele eroico-erotice ale lu' Ceasca, nimic nu s-a facut cu cap.
Bineinteles, dupa rebeliunea din '89 s-a ales prafu'.

Altu' cu clasele lu' peste. Mai sunteti multi ?

View Postlupu2, on 11th July 2010, 10:08, said:

La Brasov de ex. uzina Tractorul s-a desfiintat, bineinteles venind in loc cei cu imobiliarele, pentru ca apoi sa se chinuie unii printr-o sectie mica pe la ce a mai ramas din uzina de autocamioane (si sectia aia preluata de ceva straini) sa faca tractoare pentru Egipt, India etc. Comenzi ar fi existat, dar nu a mai fost interes.
Daca uzina aia era asa dibace, facea tractoare si azi, precum Mioveniu'.
Da' cui sa explici?
Cum pusca mea sa pui o ditamai uzina in centrul tarii si in zona de munte? Cat combustibil prapadit sa ajungi si sa pleci de acolo?
Materii prime la indemana? Lulea
Cai de acces ? Pauza
S.a.m.d.

Si ca sa fiu si ON, in Pitesti a ramas deocamdata Arpechim.
Restu' cam pauza. Da' avem tz supermarket-uri si 1 (unu) mall, da' si unu' in constructie.

Edited by futurist, 11 July 2010 - 10:41.


#40
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postfuturist, on 11th July 2010, 11:40, said:

Daca uzina aia era asa dibace, facea tractoare si azi, precum Mioveniu'.
Da' cui sa explici?
Cum pusca mea sa pui o ditamai uzina in centrul tarii si in zona de munte? Cat combustibil prapadit sa ajungi si sa pleci de acolo?
Materii prime la indemana? Lulea
Cai de acces ? Pauza
S.a.m.d.

Bai cum dracu se face atunci ca pana in 1989 se faceau tractoare (si camioane) in draci, si s-a umplut Africa, Iranu, Iraku, Pakistanu si India cu ele (ba parca ajunsesera si prin China), facute tot "la munte" si cu aceleasi cai de acces, dar dupa vin unii si spun ca nu, nu e asa domne, te costa motorina sa treci Carpatii, nu ne putem compara cu nus ce firma straina care are tehnologia lui peste si hai mai bine sa daramam fabrica sa facem niste blocuri pe care sa le vindem apoi. Pai asa hai sa punem toata industria la Constanta, incarci totul direct pe vapor si ai rezolvat problema, iar in restul Tarii faci afaceri cu terenuri si imobiliare. Cool, viitor de aur Tara noastra are  :rolleyes:  :thumbup:

Edited by lupu2, 11 July 2010 - 11:00.


#41
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttomaso, on 11th July 2010, 10:32, said:

Pe scurt, statul este un prestator de servicii pentru populație, iar angajații statului sunt angajații prestatorului de servicii.

filosofia statului este mai complexa. statul reprezinta pe langa partea administrativa si o traditie, deci o cultura. mie imi place sa gandesc sistemic, dar indiferent cat de sistemic gandim statul este populat de persoane cu individualitatei care ii dau viata. tocmai de aceea trebuie sa existe latura cultural-traditionala a statului, pentru a compensa individualitatea persoanelor care il populeaza la un moment dat cu ceva care poate razbate dincolo de generatii, deci statul sa capete o anumita personalitate (predictibilitate) pe termen lung.

asa ar trebui sa fie pentru ca lucrurile sa mearga bine. la romani intr-adevar statul a devenit un SRL sau mai rau,  un AF. si chiar si in occident este asa in ultima vreme.

mai paguboasa decat gandirea asta nu este decat ideea pe care ai emis-o in continuare.

View Posttomaso, on 11th July 2010, 10:32, said:

Averea statului nu aparține nimănui.

asa au gandit si functionarii comunisti care si-au insusit diverse intreprinderi sau proprietati ale statului imediat ce Ceausescu a murit...  :rolleyes:
vorba lui Voiculescu intr-un documentar "daca nu noi care am lucrat in comert exterior deci aveam idee cu ce se mananca, atunci cine?". :puke:

gandirea asta ne-a dus in situatia in care ne gasim azi si ne va duce si mai rau pentru ca vad ca se perpetueaza.

Edited by Pollux, 11 July 2010 - 11:11.


#42
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008

View Postlupu2, on 11th July 2010, 11:57, said:

Bai cum dracu se face atunci ca pana in 1989 se faceau tractoare (si camioane) in draci, si s-a umplut Africa, Iranu, Iraku, Pakistanu si India cu ele (ba parca ajunsesera si prin China), facute tot "la munte" si cu aceleasi cai de acces, dar dupa vin unii si spun ca nu, nu e asa domne, te costa motorina sa treci Carpatii, nu ne putem compara cu nus ce firma straina care are tehnologia lui peste si hai mai bine sa daramam fabrica sa facem niste blocuri pe care sa le vindem apoi. Pai asa hai sa punem toata industria la Constanta, incarci totul direct pe vapor si ai rezolvat problema, iar in restul Tarii faci afaceri cu terenuri si imobiliare. Cool, viitor de aur Tara noastra are  :rolleyes:  :thumbup:
De ce nu s-au umplut Germania, Franta, si alte state ?
Pentru ca stateau prost la raportu' calitate-pret? Zic si eu .
Plus ca erau altfel organizate pietele atunci, nu puteau vinde oriunde, erau contracte win-win. Ma rog, asa vredeau EI.

Nu zic sa faci afaceri in genu' spus de tine, da' daca se urmarea trendu' Romaniei interbelic, alta era treaba acum.
S-a incercat industrializarea masiva a tarii, desi potentialu' ei era/este unul agricol si turistic.
Asta ma deranjeaza pe mine. Plus ca prin "decretei" s-a fortat marirea populatiei fara sa aiba o baza de sustinere, iar asta se vede astazi, cand sunt mai multi
pensionari decat ar trebuii.

#43
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postfuturist, on 11th July 2010, 12:20, said:

De ce nu s-au umplut Germania, Franta, si alte state ?
Pentru ca stateau prost la raportu' calitate-pret? Zic si eu .
Plus ca erau altfel organizate pietele atunci, nu puteau vinde oriunde, erau contracte win-win. Ma rog, asa vredeau EI.

Nu zic sa faci afaceri in genu' spus de tine, da' daca se urmarea trendu' Romaniei interbelic, alta era treaba acum.
S-a incercat industrializarea masiva a tarii, desi potentialu' ei era/este unul agricol si turistic.
Asta ma deranjeaza pe mine. Plus ca prin "decretei" s-a fortat marirea populatiei fara sa aiba o baza de sustinere, iar asta se vede astazi, cand sunt mai multi
pensionari decat ar trebuii.

Its just...wrong, tot ce ai spus

De ce nu s-a umplut SUA sau China de tractoare franceze si germane atunci, sa urmaresc principiul tau? De ce s-au produs 70 milioane de Kalasnicovuri si doar 7 milioane (sau pe acolo) de M 16?
Pentru ca omul se uita intradevar la raportul pret/calitate, iar noi stateam chiar bine acolo, pentru anumite piete. Si am fi putut sa continuam, daca ii ducea capul pe aia care au fost la conducere. Da, tractoarele noastre poate nu aveau aer conditionat, super vopsea si 12 viteze, trebuia sa deschizi geamul sa te racoresti si aveai doar 8 viteze, dar isi facea treaba la fel ca si tractorul alalat, doar ca era de cateva ori mai ieftin, mai fiabil, mai simplu si mai usor de intretinut. Iar pentru pietele alea de spuneam eu, era preferat desigur.

Cat despre "marirea artificiala" a populatiei, tu esti aevea, gandesti singur sau iti spune cineva ce sa zici? Uita-te un pic la densitatea populatiei la noi, apoi la nemti de ex., sau la cine vrei tu in Europa, apoi fa comparatii.
La fel cu industrializarea, asta iti aduce progresul, altfel esti doar un fel de tara africana, lumea vine sa vada leii (ursii la noi) si culegi si tu cate ceva de pe camp ca sa ai ce manca (nu mai spun ca daca ar fi agricultura ca lumea am putea produce o gramda si pentru export, dar de, nu vor unii de prin UE si altii care au interese sa importam, nu sa producem)

Edited by lupu2, 11 July 2010 - 11:38.


#44
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Da, dom'le. Intreprindere de stat privatizata. Inainte avea si ceva exporturi, da' nu prea multe ca se producea la limita limitei calitatii. Acu', dupa privatizare, nici limita aia nu se mai atingea. Iar clientu' strainez zice : bah, ori produceti ceva de calitate, ori va duceti dreaq. La care conducerea ii raspunde : auzi, bah, strainache ? Ia mai du-te-n aia *****, ca noi traim boiereste si fara d-astia ca tine cu pretentii. Noi vindem in Romania de 10 ori mai mult decat iti vindem tie. Si o perioada chiar le-a mers, ca era pe vremea lu' Ilici, importurile erau reduse si strainezii nu veneau in Romania sa deschida firme de productie. Apoi vine marea integrare in UIE. BUM ! Taxe vamale zero, plus firme cu capital strain concurente. Iar marea intreprindere de stat, actuala privata de privata se duce dreaq cu gratie. Comenzi aproape zero, dat din colt in colt ... Si le vine marea idee : hai sa facem COMERT ! Salvarea marelui afacerist roman, comertul. Si inca ceva : hai sa inchiriem sau sa vindem din teren. O alta afacere de afacere, care a si mers o perioada. Pana a venit criza.  Ce s-a mai ales de marea intreprindere ? Juma' din teren e plin de vile, jumatea ailalta e partial o cocioaba unde se vand diverse maruntisuri, partial un mare depozit cu fiare vechi. Adica utilaje, unele cumparate chiar inainte de integrare. Afaceristii lu' peshte ... Si ce mai dadeau din coada cand am intrat in UIE. Ce-si mai inchipuiau ei c-or sa le vanda strainachilor ra*at impachetat la pret de pret ... D-abia acu' se prinsera ca strainachii nu fac afaceri cu gainari din astia ... decat atunci cand pot sa-i dea gainarului niste zorzoane sa se simta mare jmeker si sa ia la schimb ceva al dracului de rentabil daca e folosit de un capitalist adevarat, nu de un coate goale cu fumuri in cap.

Edited by SDan222, 11 July 2010 - 11:52.


#45
RomeoNica71

RomeoNica71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.06.2010
Voi nu v-ati dat seama ca economia romaneasca nu merge pentru ca nu s-a vrut.Revolutiile din Europa de est au facute cu complicitatea occidentului pentru a-si asigura acesta din urma o uriasa piata de desfacere.Îl durea drept în cur pe occident de drepturile si libertatile îngradite din blocul comunist.Si,cu ajutorul activistilor din esalonul 2,propulsindui in TOP 300,au reusit sa aduca economia romaneasca si nu numai pe butuci.

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Vina e a tuturor:
- A munctiorilor că s-au îmbătat cu apă rece și au pus urechea la toate minciunile, nedându-și seama că la un momendat tot vor fi dați afară + că existau destui care furau din fabrică, negândindu-se că la un momendat nu o să mai aibă ce să fure
- A directorilor de fabrică și a șefilor de sindicat care au vrut să se îmbogățească peste noapte
- A puliticenilor care au furat, sau care dacă nu au furat, nu au făcut nimic ca să oprească furturile
- A investitrorilor puși pe furat
- A celorlalți care nu sunt muncitori, puliticeni, directori de fabrică sau șefi de sindicat dar ori investitori puși pe furat pe care i-a durut în cot de ce se întâmplă (ar fi trebuit să le pese, ținând cont că în fabricile alea s-a investit din banii lor).

Că tot s-a pomemit de "Roman" Brașov (Kronstad)... un investitor serios a vrut să cumpere fabrica, dar directorul și șeful de sindicat au întrebat "da' nouă ce ne iese?". Ăia, într-o țară normală ar fi trebuit luați pe sus în secunda 2, judeacați și condamnați la muncă forțată. Dar România e o țară paraanormală, nu o țară normală.

Mie îmi pare rău de fabricile foarte vechi și de cele care chiar puteau să aibă un viitor.

#47
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postdjl, on 11th July 2010, 13:54, said:

Brașov (Kronstad)
[ http://images3.okr.ro/auctions/2009/05/18/238661003-2057369-500_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :huh:

#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Ăia, într-o țară normală ar fi trebuit luați pe sus în secunda 2, judeacați și condamnați la muncă forțată.
intr-o tara normala nu exista munca fortata.

#49
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostPengoon, on 11th July 2010, 14:58, said:

intr-o tara normala nu exista munca fortata.

În SUA există muncă forțată.

#50
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Posteddingro, on 11th July 2010, 16:56, said:

În SUA există muncă forțată.
Și pedeapsă capitală!

#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Posteddingro, on 11th July 2010, 15:56, said:

În SUA există muncă forțată.
exista pe naiba.

#52
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 25.05.2010

View Posthobbysat, on 11th July 2010, 09:14, said:

Niciunui locuitor al unei tari care nu a cunoscut comunismul nu-i trece prin cap o asemenea idee.

Nu mai spune?

View PostSDan222, on 11th July 2010, 09:29, said:

Bine. Sa zicem ca o mare parte din fabricile alea s-au dus dracului. Ale cui erau ? Nu mai conteaza. Intrebarea e ce-ar fi de facut acum. Ca romanii NU sunt evrei. Habar n-au sa scoata bani si din piatra seaca. Romanii doar isi inchipuie ca-s nu stiu ce mari afaceristi, in realitate majoritatea-s niste Gheorghe ce-au prins o conjunctura favorabila. Acum dau din colt in colt si cauta vinovati in loc sa vada crunta realitate : bai afaceristii lu' peshte, voi chiar ati crezut ca aveti singe evreiesc ? Chiar ati crezut ca puteti trai doar din servicii, speculatii si poker financiar ? Nu, bah, voi aveti cel mult mentalitate privitiva (sa nu zic tiganeasca), mentalitate din aia ce-l determina pe unu' sa-l vanda si pe tat-su si pe fie-su doar ca sa faca un ban. Nu mai merge cu comertul, asta trebuie sa priceapa tot carnatu' afacerist roman. Acum e nevoie de productie, si n-o sa vina nici dracu' sa produca pentru noi. Iar cand un afacerist spune 'de ce dracu as produce eu pentru Romania'  ar trebui sa primeasca un mare 'de ce dracu' mai ai tu firma in Romania ? ia cara-te tu in vest si zi-le alora ca te doare-n cur de tara lor, sa vezi ce bine o sa-ti fie !'

Dar pe tine de ce te excluzi din aceasta gasca? Ai incercat vreodata sa faci o afacere bazata pe productie?

#53
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Nu, fireste, deoarece STIU ca imi lipseste complet abilitatea de a coordona in mod eficient grupuri sau structuri. Adica exact ceea ce le lipseste si altor jde mii de patronaki ce se cred mari afaceristi.

#54
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostPollux, on 10th July 2010, 17:14, said:

5 Intreprinderea de strunguri -SARO Targoviste - a fost cumparata de niste americani. in prezent falimentata. pe locul ei au aparut alte companii precum Cromsteel si inca una de produce tigai, dar am uitat cum se numeste :D

Schindler Company ?  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate