Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Aici au fost banii romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Știu câteva cazuri de intreprinderi mastodont care au ajuns o ruină.    Chestii funcționale, care putea fi vândute din mers.

Undeva prin Oltenia, exista o mare întreprindere de prelucrarea lemnului.
A fost privatizată cu specificația că trebuie păstrate locurile de muncă.  Vreo 3-4000, mai precis.

Niște italieni au venit, au văzut și au pus banul pe masă, cu condiția să poată reduce personalul cu 70%.
Au spus foarte clar că ei aduc CNC-uri și robotizează totul, așa că nu mai au ce face cu șiragurile de muncitoare care dădeau lustru mobilei.
Nu s-a acceptat ideea, așa că italienii s-au dus dracu.

Între timp a venit un șmecher care a spus că el face și drege, că ține toți oamenii în serviciu & shit.
Evident, după ce a devalizat tot ce putea fi transformat în bani lichizi, a închis, motivând lipsa de comenzi.

După un timp, bucățețe, bucățele, s-au desprins din fabrică și au luat drumul parcelelor pentru investiții imobiliare.
O poveste repetată în alte mii de cazuri.

Cine este de vină ?
Păi nu e clar ?

#20
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
pacat ca s-a distrus industria; o tara nu poate trai din prestari servicii.

Ma uit acum si vad ca in rahatul asta de tara nu se  face mai nimic; o flegma de autostrada nu sunt in stare sa faca;si cand fac acea flegma o fac asa de scumpa de zici ca e construita pe nisipuri miscatoare

#21
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
interesant listing-ul din primul post
cata prostie exista in tara asta

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
tomaso, știu că ești anticomunist, dar scuză-mă, exagerezi. Și au existat fabrici care au dat afară oameni, dar nu s-au salvat, deși produceau chestii care aveau căutare - cum a fost cazul "Electroaparataj" București - ăștia chiar reușiseră să fabrice produse având o calitate acceptabilă/bună - dacă știam că se va închide fabrica, cumpăram înainte de închidere.

Mai târziu mă uit pe lista aia și spun ce fabrici au mai rămas în București (atât în stare de funcționare sau doar clădirile).

#23
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,685
  • Înscris: 09.05.2008

 tomaso, on 10th July 2010, 18:33, said:

Undeva prin Oltenia, exista o mare întreprindere de prelucrarea lemnului.
A fost privatizată cu specificația că trebuie păstrate locurile de muncă.  Vreo 3-4000, mai precis.

Niște italieni au venit, au văzut și au pus banul pe masă, cu condiția să poată reduce personalul cu 70%.
Au spus foarte clar că ei aduc CNC-uri și robotizează totul, așa că nu mai au ce face cu șiragurile de muncitoare care dădeau lustru mobilei.
Nu s-a acceptat ideea, așa că italienii s-au dus dracu.

După un timp, bucățețe, bucățele, s-au desprins din fabrică și au luat drumul parcelelor pentru investiții imobiliare.
O poveste repetată în alte mii de cazuri.

Cine este de vină ?
Păi nu e clar ?
@tomaso, ce esti bre asa vehement ? :D

Acu' nu ca iau apararea celor tz mii de frecatori de mobila, da' chiar crezi ca se putea face retehnologizare asa, hau si bau ?
Intreb si eu, ca nu ma pricep.
Presupun ca trebuie sa asamblezi niste chestiii (care nu sunt facute de alieni) , sa le probezi, sa vezi randamentu', deci nu cred ca ala cu 70% vorbea cinstit , mai ales ca era italian.  :rolleyes:

Cine e de vina ?
Pai clar, aia de l-au votat cu 99,99% pe Iliescu.
Ca, cinstit sa fiu, orice varianta era mai buna, chiar si un UNGUR.

P.S. nu-ti dau PM, ca probabil ai casuta plina, da' sa stii ca exagerezi rau cateodata.
Incearca sa-ti revezi din primele posturi, alea care aveau ceva de spus , fara ura asta, indreptata asa aiurea.
Poti sa stergi, bineinteles. :D

#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 futurist, on 10th July 2010, 21:48, said:

@tomaso, ce esti bre asa vehement ? :D

Mă enervează ideea că după 20 de ani de la căderea comunismului, tot despre "banii românilor" se vorvește, de parcă "românii" ar fi avut vreo treabă cu statul.   Propaganda comunistă a inoculat ideea "posesiei" averii colective. Și nu se mai termină ! :deadtongue:
Este o vehemență filosofică, nu îți face probleme :rolleyes: !

 futurist, on 10th July 2010, 21:48, said:

chiar crezi ca se putea face retehnologizare asa, hau si bau ?
Presupun ca trebuie sa asamblezi niste chestiii (care nu sunt facute de alieni) , sa le probezi, sa vezi randamentu', deci nu cred ca ala cu 70% vorbea cinstit , mai ales ca era italian. :rolleyes:

Se poate, cum să nu !
Mai ales dacă ai piață și cauți doar mână ieftină de lucru, lemn ieftin.

Un CNC de mare capacitate ( Rover ) se instalează într-o săptămână.  În maxim 6 luni ai înlocuit toată linia de producție, de la un cap la celălalt.  Nu aceasta este problema.

#25
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009

 futurist, on 10th July 2010, 21:48, said:

@tomaso, ce esti bre asa vehement ? :D

Acu' nu ca iau apararea celor tz mii de frecatori de mobila, da' chiar crezi ca se putea face retehnologizare asa, hau si bau ?
Intreb si eu, ca nu ma pricep.
Presupun ca trebuie sa asamblezi niste chestiii (care nu sunt facute de alieni) , sa le probezi, sa vezi randamentu', deci nu cred ca ala cu 70% vorbea cinstit , mai ales ca era italian.  :rolleyes:

Cine e de vina ?
Pai clar, aia de l-au votat cu 99,99% pe Iliescu.
Ca, cinstit sa fiu, orice varianta era mai buna, chiar si un UNGUR.

P.S. nu-ti dau PM, ca probabil ai casuta plina, da' sa stii ca exagerezi rau cateodata.
Incearca sa-ti revezi din primele posturi, alea care aveau ceva de spus , fara ura asta, indreptata asa aiurea.
Poti sa stergi, bineinteles. :D

crezi ca aia ar fi vazut pentru prima data o fabrica ceva mai robotizata? Daca erau pe bune italienii aia veneau cu know how, veneau cu bani, puteau face exporturi daca erau seriosi. Si pana la urma interesul unei firme dupa ce ajunge privata e sa faca profit. Daca asta inseamna sa dea oameni afara prin imbunatatirea productivitatii via tehnologie de ce nu? Statul trebuia sa se gandeasca cum sa ii lase sa faca aia bani, sa dea locuri de munca la cati avea nevoie afacerea si sa incerce sa incurajeze libera initiativa, recalificarea oamenilor.. Nu sa tina aiurea n-spe mii de oameni. Cand privatizezi ceva de genul asta, te intereseaza ca afacerea sa o duca bine . Nu sa aiba neaparat un numar de angajati

Pe termen lung am fi avut numai de castigat.

Edited by vanitty, 10 July 2010 - 21:09.


#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 futurist, on 10th July 2010, 21:48, said:

P.S. nu-ti dau PM, ca probabil ai casuta plina, da' sa stii ca exagerezi rau cateodata.
Incearca sa-ti revezi din primele posturi, alea care aveau ceva de spus , fara ura asta, indreptata asa aiurea.
Poti sa stergi, bineinteles. :D


Ură ?
Bineînțeles că da.  
Fiecare om are anumite motivații.  Unii iubesc, alții sunt avizi de bani, alții sunt motivați de ură.
Eu sunt motivat în general de chestiuni pozitive, dar când vine vorba despre "oamenii muncii",  recunosc că nu îi suport și le doresc răul.
Asta este.  Fiecare cu pasiunile lui.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Deci ce mai există în București. ACHTUNG! Nu am luat în considerare diverse "centrale" și nici cooperativele.
Îmi cer scuze dacă s-au strecurat erori în listă, dar chiar dacă sunt pasionat de industrie nu știu toate fabricile din București și situația lor actuală, plus că la ora asta sunt terminat de somn.

1. Dispeceratul Energetic Național
10. "Neferal" - nu știu dacă mai funcționează sau mai există
15. "Grivița Roșie" = azi "GriRo"
18. Avresa = nu știu dacă mai funcționează
20. I.M.G.B.
22. "Vulcan" - nu știu dacă mai funcționează unitatea veche - zona Șos. Progesului (Trafic) Greu - Rahova - Sebastian - Str. Samiul Vulcan (apropos, cărturarul nu are nimic de-aface cu denumirea fabricii; pe vremuri strada se numea Hozing, de la familia de propietari care deținea terenul din zonă)
24. "23 August" = azi "Faur" - nu știu dacă mai produce ceva. Pe vremuri "Nicolae Malaxa"
26 = 30. "Steaua Roșie" = "Hesper". Pe vremuri "Wolff (Wolf)"
27. "Timpuri (vai de) Noi". Pe vremuri "Lemaître". Prima turnătorie de metal din București. Nu știu dacă mai produce ceva
28. Mecanică Fină. E pe lângă mine. Nu cred că mai produce ceva. O parte din clădiri au fost reconverotite
32. I.C.M.E. Nu știu cum se numește acuma
33. I.F.M.A.
50. "Electromagnetica" - acum e mai degrabă bus-s-i-ness parc
57. "Policolor"
59. "Biofarm"
65. Înterprinderea de prelucrare a maselor plastice București. Acum e îmărțită în 2: "Romtatay" și am uitat cum îi zice celeilalte.
79. "Cesarom"
103. "Flamura Roșie" = "Flaros". S-ar putea să mai producă ceva (în untitatea de pe Str. Ion Minulescu). O parte din clădiri sunt închiriate. Pe vremuri a fost a lui "Mociornița"
127. "Carmen" - nu știu dacă mai produce (pantofi)
147. Tipografia "Filaret"
149. "Electrecord"
161. Vin și șampanie "Zarea"
169. Întreprindera de produse zaharoase București = "Kandia Excelent", preluată azi de "Candebury". Nu mai e în funcțiune decât unitatea de pe Șos. Viilor. Cea de pe Bd. Pache Protopopescu (fabrica a aparținut pe vremuri lui Pavel Helioty), de lângă Pro Tv și Șc. Gen. Nr. 56 "Jose Marti" a fost demolată în iulie 2007 (în iunie 2007 când am avut întâlnirea de 10 ani de la terminarea clasei a 8 -a am reușit să pozez din ea), iar cea de pe Str. Samiul Vulcan (care a aparținut lui Zamfirescu) e o ruină :(
176. Fabrica de țigarete "București" - nu știu dacă mai funcționează. Cum tutunul era pe vremuri monopol de stat (dinainte de venirea comuniștilor), a existat pe vremuri R.M.S. (Regia Monopolurilor de Stat). Cum fabrica aparținea de R.M.S. a zona a luat denumirea de "Regie".
180. "Protan"
182. Monetăria Statului
184. Tipografia B.N.R.

Edited by djl, 11 July 2010 - 00:43.


#28
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Pot sa pariez ca dupa acest "delir" al dez-insdustrializarii fortate, va veni altul, al reindustrializarii, probabil la fel de fortate(din cauze obiective), si fabricile vor aparea precum ciupercile, in locul Mall-urilor!!! :thumbup:
Himera economiei mondiale se va risipi, si romanii vor fi nevoiti sa produca in tara, nu sa aduca de la naiba` in praznic toate cele necesare...nemaivorbind de schimbarile politice care se vor produce(...), si care vor influenta favorabil producerea autohtona a bunurilor.
Tomaso, ia-ti medicamentele, tata, nu tu ai construit tara asta, clasa muncitoare si taranimea a facut-o!
Scuze de offtopic.

#29
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

 Whiteboy2010, on 11th July 2010, 01:54, said:

.... clasa muncitoare si taranimea a facut-o!
Ce e aia "clasa muncitoare" ? Unde incepe si cum se termina ?
Hai sa definim termenii ca sa putem continua discutia.

Edited by Kokoshmare, 11 July 2010 - 08:07.


#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 djl, on 11th July 2010, 01:15, said:

176. Fabrica de țigarete "București" - nu știu dacă mai funcționează. Cum tutunul era pe vremuri monopol de stat (dinainte de venirea comuniștilor), a existat pe vremuri R.M.S. (Regia Monopolurilor de Stat). Cum fabrica aparținea de R.M.S. a zona a luat denumirea de "Regie".

te referi la celebra zona studenteasca?
ani la rand am locuit acolo si ma intrebam de ce puii mei ii zice asa.  :thumbup:

#31
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 tomaso, on 10th July 2010, 22:05, said:

Mă enervează ideea că după 20 de ani de la căderea comunismului, tot despre "banii românilor" se vorvește, de parcă "românii" ar fi avut vreo treabă cu statul.   Propaganda comunistă a inoculat ideea "posesiei" averii colective. Și nu se mai termină ! :deadtongue:
Este o vehemență filosofică, nu îți face probleme :rolleyes: !

Pai si ce e statul dupa tine, ce functie are el, cine l-a creat si de ce?
Statul e creat de popor pentru a administra Tara, deci da, tot ce are statul e al poporului, ca nu a venit statu' de altundeva cu uzinele alea mostenite de la parinti si a spus, -bai poporule, uite ce am adus eu de acasa, hai si munciti aici.

La Brasov de ex. uzina Tractorul s-a desfiintat, bineinteles venind in loc cei cu imobiliarele, pentru ca apoi sa se chinuie unii printr-o sectie mica pe la ce a mai ramas din uzina de autocamioane (si sectia aia preluata de ceva straini) sa faca tractoare pentru Egipt, India etc. Comenzi ar fi existat, dar nu a mai fost interes. Si nu e singurul ex. in care s-a actionat pe principiul "dupa mine potopul", radem tot, facem niste cladiri (locuinte, birouri) si le vindem, si ne-am scos (noi astia de suntem la conducere, atata cat suntem, plus "clientii" nostri patroni de firme de constructii si imobiliare)

Edited by lupu2, 11 July 2010 - 09:17.


#32
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 lupu2, on 11th July 2010, 10:08, said:

Pai si ce e statul dupa tine, ce functie are el, cine l-a creat si de ce?
Statul e creat de popor pentru a administra Tara, deci da, tot ce are statul e al poporului, ca nu a venit statu' de altundeva cu uzinele alea mostenite de la parinti si a spus, -bai poporule, uite ce am adus eu de acasa, hai si munciti aici.

La Brasov de ex. uzina Tractorul s-a desfiintat, bineinteles venind in loc cei cu imobiliarele, pentru ca apoi sa se chinuie unii printr-o sectie mica pe la ce a mai ramas din uzina de autocamioane (si sectia aia preluata de ceva straini) sa faca tractoare pentru Egipt, India etc. Comenzi ar fi existat, dar nu a mai fost interes. Si nu e singurul ex. in care s-a actionat pe principiul "dupa mine potopul", radem tot, facem niste cladiri (locuinte, birouri) si le vindem, si ne-am scos (noi astia de suntem la conducere, atata cat suntem, plus "clientii" nostri patroni)

Daca acesta nu este cel mai pur comunism, ce dracu e ?

Niciunui locuitor al unei tari care nu a cunoscut comunismul nu-i trece prin cap o asemenea idee.

#33
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 hobbysat, on 11th July 2010, 10:14, said:

Daca acesta nu este cel mai pur comunism, ce dracu e ?

Niciunui locuitor al unei tari care nu a cunoscut comunismul nu-i trece prin cap o asemenea idee.

OK, spune-mi tu atunci ce este statul, cine l-a creat, cu ce scop, ce rol are el?

#34
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Bine. Sa zicem ca o mare parte din fabricile alea s-au dus dracului. Ale cui erau ? Nu mai conteaza. Intrebarea e ce-ar fi de facut acum. Ca romanii NU sunt evrei. Habar n-au sa scoata bani si din piatra seaca. Romanii doar isi inchipuie ca-s nu stiu ce mari afaceristi, in realitate majoritatea-s niste Gheorghe ce-au prins o conjunctura favorabila. Acum dau din colt in colt si cauta vinovati in loc sa vada crunta realitate : bai afaceristii lu' peshte, voi chiar ati crezut ca aveti singe evreiesc ? Chiar ati crezut ca puteti trai doar din servicii, speculatii si poker financiar ? Nu, bah, voi aveti cel mult mentalitate privitiva (sa nu zic tiganeasca), mentalitate din aia ce-l determina pe unu' sa-l vanda si pe tat-su si pe fie-su doar ca sa faca un ban. Nu mai merge cu comertul, asta trebuie sa priceapa tot carnatu' afacerist roman. Acum e nevoie de productie, si n-o sa vina nici dracu' sa produca pentru noi. Iar cand un afacerist spune 'de ce dracu as produce eu pentru Romania'  ar trebui sa primeasca un mare 'de ce dracu' mai ai tu firma in Romania ? ia cara-te tu in vest si zi-le alora ca te doare-n cur de tara lor, sa vezi ce bine o sa-ti fie !'

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 lupu2, on 11th July 2010, 10:15, said:

OK, spune-mi tu atunci ce este statul, cine l-a creat, cu ce scop, ce rol are el?


Îți spun eu.

Statul este un administrator.
Locuitorii unei suprafețe de pământ decid că au nevoie de o instituție care să se ocupe de anumite probleme pe care fiecare cetățean nu are capacitatea să o rezolve.   Această instituție se numește STAT.   La fel ar putea fi numită ADMINISTRAȚIE.

Pe scurt, statul este un prestator de servicii pentru populație, iar angajații statului sunt angajații prestatorului de servicii.

Statul nu are proprietăți sau averi.
Eventual, prin consens general și interes public, poate avea în administrație anumite obiective (drumuri, hidrocentrale, păduri, terenuri etc).
Acestea sunt proprietatea privată a statului.

Averea poporului se compune din suma averilor individuale.  Averea statului nu aparține nimănui.

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

 Pollux, on 11th July 2010, 09:13, said:

te referi la celebra zona studenteasca?
ani la rand am locuit acolo si ma intrebam de ce puii mei ii zice asa.  :thumbup:

Da, la acea zonă mă refer. Nici eu nu știam de unde vine, până am aflat ce însemna R.M.S. (găsisem acest acronim pe o hartă a Bucureștiului din 1935-1936). Cum am aflat ce înseamnă, am făcut conexiunea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate