Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Aplicatii Android - ce folosiți?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3361 replies to this topic

#19
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Google Goggles =  un cacat.

 ech, on 13th October 2010, 19:42, said:

Am gasit 2 aplicatii care mi s-au parut foaaarte interesante :)
1. soundhound si shazam - recunosc o melodie dupa fredonare sau dupa "ascultarea" la TV a unei melodii dintr-o reclama, un film, etc.
2. google goggles - faci o poza unui monument, o cladire mai importanta, o persoana mai cunoscuta si aplicatia scaneaza si recunoaste subiectul.


#20
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Apps Organizer - creezi etichete pentru aplicatiile asemanatoare si apoi pui pe ecranul de start shortcut-uri la etichete.
Sa zicem ca ai 20 de jocuri instalate, creezi o eticheta "Jocuri", adaugi jocurile la ea, ii pui un icon si ii creezi un shortcut. Acum, in loc sa ai 20 de iconuri pe ecran, ai numai unul si la o simpla apasare pe el apare fereastra de unde-ti alegi jocurile.

#21
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Pai nu-i mai simplu sa faci un folder in care sa bagi shortcut-urile alea?

#22
Addrian20

Addrian20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2010
Legend 2.1 rooted

3G Watchdog
Advanced Task Killer Free
Battery Indicator - procente si temperatura
ConnectBot - client ssh
Currency Converter - face update de la yahoo finance, cu grafice. e vreun soft care calculeaza si tva?
EStrongs File Explorer cu modulul pentru SMB - n-am reusit sa ma descurc cu Astro si SMB
Glympse - ca sa raspund usor la "unde esti? cand vii? ai ajuns cu bine la destinatie?"
IncrediLight - LED-ul transformat in lanterna, cere root
Messenger - ym adica
Opera Mini - cand merge prost netul sau cand se formateaza aiurea paginile in browserul default
OSMonitor
screenshot - cere root
Wifi Analyzer
Wireless Tether

Caut ceva cu care sa sterg prostiile gen "mp3 store" si alte chestii cu care a venit by default. Ce recomandati?

#23
silvake

silvake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005

 Addrian20, on 17th October 2010, 10:40, said:

Legend 2.1 rooted
...
Caut ceva cu care sa sterg prostiile gen "mp3 store" si alte chestii cu care a venit by default. Ce recomandati?
Daca ai root, asa cum spui, poti folosi pentru dezinstalare atot-puternicul ;) Titanium Backup...
Sau direct din Android SDK cu telefonul in recovery, daca aplicatiile sunt instalate in /system.

#24
catalin27

catalin27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.10.2008

 hyperyon, on 5th August 2010, 17:58, said:

pentru facebook ce folositi?
am downloadat cea clasica din market dar nu imi place asa mult :
1) cand dau click de ex la o chestie "x a dat like la poza" imi deschide browserul [pe iphone imi arata in aplicatie]
2) nu primesc notificari..pe iphone imi venea cand cineva dadea invite ..add etc in timp real...aici nu pot
o alta aplicatie "neoficiala" imi rezolva chestiunile astea...ce folositi?


Eu am avut si aplicatia de pe market si de la samsung apps... dar cel mai bine si cel mai usor e sa folosesti touch.facebook.com. Merge foarte bine!!

#25
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Am un Xperia X8 de la Vodafone...dar nu ma descurc cu yahoo-mess....intru pe yahoo/messenger....iar tot ce pot sa fac este doar sa ma loghez...nu pot descarca/instala .... ceea ce ma deranjeaza e ca nu pot primi ce scrie cineva decat deca dau refresh ...nu-mi apare mesajul instant atunci cand il trimite cineva. Ma puteti ajuta cu un link de unde pot descarca programul? si a 2-a intrebare: E mai bun Opera ca browser?...ca asa am tot citit...
Ms

#26
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Deocamdata ai Android 1.6 iar yahoo messenger e disponibil in market doar pt. android 2.x. Foloseste meebo, eBuddy, nimbuzz, IM+, fring etc

#27
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

 Florinbv, on 20th October 2010, 10:23, said:

Deocamdata ai Android 1.6 iar yahoo messenger e disponibil in market doar pt. android 2.x. Foloseste meebo, eBuddy, nimbuzz, IM+, fring etc
acum m-am uitat in el... e 1.6 cum ai zis ...dar am la setari "software update", unde daca apas ma intreaba dak vreau prin usb cable sau wifi. Ce-mi recomanzi...sa-mi fac update-ul? si dak da...e mai bine wifi sau usb...ms
Scuze ca intreb...sunt novice cu netul pe mobil :), dar in market... e contra cost?...

#28
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 axo, on 20th October 2010, 07:40, said:

Am un Xperia X8 de la Vodafone...dar nu ma descurc cu yahoo-mess....intru pe yahoo/messenger....iar tot ce pot sa fac este doar sa ma loghez...nu pot descarca/instala .... ceea ce ma deranjeaza e ca nu pot primi ce scrie cineva decat deca dau refresh ...nu-mi apare mesajul instant atunci cand il trimite cineva. Ma puteti ajuta cu un link de unde pot descarca programul? si a 2-a intrebare: E mai bun Opera ca browser?...ca asa am tot citit...
Ms

Foloseste e-buddy, bate toate celelalte de departe. Am folosit Y IM doar cateva zile, e o mizerie, nu are de ce sa-ti para rau. La fel o mizerie e si clientul de mail Yahoo. Yahoo in general e o mizerie, oricum e pe duca. Se tine doar pe tari "dastepte" alde Romania. In vest demult nu mai e de actualitate. Mai bine folosesti clientul default daca tot vrei sa accesezi Yahoo mail. Iti vor trebui setarile sa le pui la incoming server: IMAP, imap.mail.yahoo.com, security TSL si outgoing asa cum e doar sa bifezi la security SSL. Cel putin pe SGS asa e.
Cel mai bun browser e cel default. Opera e o mizerie, la fel Dolphin. Cel putin din experienta mea.

Edited by Stan_Patzitul, 20 October 2010 - 16:26.


#29
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Stie cineva un client skype, pentru samsung galaxy s caci cel de pe market care se numeste skype nu merge pe galaxy? Ar putea un user mai experimentat sa faca un top al celor mai bune si folositoare programe care merita sa le avem pe telefoanele cu android?

#30
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

 Stan_Patzitul, on 20th October 2010, 17:23, said:

Foloseste e-buddy, bate toate celelalte de departe. Am folosit Y IM doar cateva zile, e o mizerie, nu are de ce sa-ti para rau. La fel o mizerie e si clientul de mail Yahoo. Yahoo in general e o mizerie, oricum e pe duca. Se tine doar pe tari "dastepte" alde Romania. In vest demult nu mai e de actualitate. Mai bine folosesti clientul default daca tot vrei sa accesezi Yahoo mail. Iti vor trebui setarile sa le pui la incoming server: IMAP, imap.mail.yahoo.com, security TSL si outgoing asa cum e doar sa bifezi la security SSL. Cel putin pe SGS asa e.
Cel mai bun browser e cel default. Opera e o mizerie, la fel Dolphin. Cel putin din experienta mea.
Asa am sa fac. Am instalat ieri e-buddy si e ok...inainte am instalat si yahoo-droid....da acum trebuie sa vad cum il dezinstalez.
Inca o data ms.

#31
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
am uitat sa intreb: se poate face upgrade la versiunea 2.1 sau mai noua?

#32
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 axo, on 21st October 2010, 11:49, said:

am uitat sa intreb: se poate face upgrade la versiunea 2.1 sau mai noua?

Update se face prin softul pt telefonul tau pe care l-ai instalat pe calculator. Tot acel soft iti va spune daca exista vre-un upgrade pt telul tau.
Daca exista fa-i upgrade dar citeste mai intai pe forumuri cum se face corect un upgrade. Eu cred ca cel mai bine e sa-l faci prin USB.

#33
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 scoty, on 20th October 2010, 23:03, said:

Stie cineva un client skype, pentru samsung galaxy s caci cel de pe market care se numeste skype nu merge pe galaxy? Ar putea un user mai experimentat sa faca un top al celor mai bune si folositoare programe care merita sa le avem pe telefoanele cu android?
Nu exista Skype pt SGS din cate stiu eu. Cica se lucreaza sa se rezolve problemele de catre echipa Skype.

#34
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 scoty, on 20th October 2010, 22:03, said:

Stie cineva un client skype, pentru samsung galaxy s caci cel de pe market care se numeste skype nu merge pe galaxy? Ar putea un user mai experimentat sa faca un top al celor mai bune si folositoare programe care merita sa le avem pe telefoanele cu android?


Functioneaza cel din market. (eu am Froyo).

Edited by edbica2000, 21 October 2010 - 14:06.


#35
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
inca o rugaminte la voi :)
La modelul meu (X8) ... pot sa am net si prin wifi si cu internet de la Vodafone.... sunt multe situatii unde am acces la internet prin wifi (FREE)......cum pot sa ma conectez la net prin wifi si sa fiu sigur ca nu ma conectez prin vodefone...sa nu platesc aiurea la ei??? am undeva vreo optiune sa dezactivez Vodavone net (provizoriu) ???
ms

#36
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Daca telefonul se conecteaza prin WLAN se dezactiveaza automat conexiunea de date 3G/GPRS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate