Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Alicante - Benidorm

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
M-am gandit sa fac un sejur in Benidorm si cautand pe net am gasit urmatoarele variante:

- zbor din Cluj-Napoca spre Alicante cu Wizzair, pret de la 129 lei / persoana dus ~ 30 euro, la rezervari cu cateva luni inainte.

- de la aeroportul din Alicante este bus cu 3 euro pana in centru orasului si cu 8 euro pana in Benidorm.
http://www.alicante-...irport-bus.html

- cazare in Benidorm la studiouri sa apartamente la preturi incepand de la 200 euro / studio / saptamana.
http://www.benidorm-...men.htm#STUDIOS

- in Benidorm ca atractii majore:

* Parcul de distractii TERRA MITICA http://www.terramiti...om/?idioma=_ing , un card pentru doua zile cu o noapte cazare costa de la 56 euro de persoana sau un card pentru o zi costa de la 59 euro de familie.

* Gradina zoologica TERRA NATURA http://www.terranatu...amp;FrmInicio=S si parcul acvatic AQUA NATURA pentru care un card de acces pe o zi cu masa de pranz si bauturi incluse costa 34 euro.

* Parcul de distractii MUNDOMAR http://www.mundomar....parque/mundomar , unde cardul de acces costa de la 18 euro / persoana / zi.

- pentru plaja la Marea Mediterana in Benidorm este Playa Levante.

Deoarece studiourile si apartamentele sunt dotate cu bucatarie full echipata este rezolvata si problema mesei - pentru ca banuiesc ca intr-un oras ca Benidorm sunt si ceva supermarketuri...

Astept parerile si sugestiile celor care au fost pe acolo, pentru ca mie mi se pare ca se poate organiza o vacanta superba la preturi mai mult decat convenabile.

#2
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
am fost anul trecut in benidorm...foarte frumoasa statiunea, muuuulta agitatie, cluburi si baruri unul langa altul, ai si magazine (majoritatea chinezarii) si supermarketuri, preturi rezonabile. nu prea ai ce vizita, daca mergi acolo e de plaja si distractie. plaja este foarte lata, cu nisip. nu prea e un loc pentru familii si mai ales cu copii.
ca variante in spania ai mai avea gandia - o statiune foarte frumoasa si ceva mai linistita, sau salou - cred ca e cel mai frumos loc din spania dar din cate am auzit cazarile sunt destul de piperate.

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
A mai fost cineva recent in Alicante/Benidorm?
De la aeroport pana la hotelul nostru sunt vreo 18-20 km, e pe coasta, dar mai in partea de sus. Aterizam la 21 ora locala... mai gasim ceva taxi-uri sau transport care sa ne duca in zona in care vrem?
Cum e cu transportul si preturile in general, in Alicante?

Mersi!

#4
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
gasesti taxiuri la orice ora,banuiesc,ca sunt ceva autobuze spre Benidorm la ora aia....merg de 4 ani in Benidorm,ma incanta....preturile la transport nu le cunosc,merg cu masina....distractie placuta

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostTalkabout, on 16 august 2014 - 00:50, said:

A mai fost cineva recent in Alicante/Benidorm?
De la aeroport pana la hotelul nostru sunt vreo 18-20 km, e pe coasta, dar mai in partea de sus. Aterizam la 21 ora locala... mai gasim ceva taxi-uri sau transport care sa ne duca in zona in care vrem?
Cum e cu transportul si preturile in general, in Alicante?

Mersi!

Unde stai mai exact?
Transportul este foarte bine pus la punct, cat despre preturi ... nu stiu ce pretentii ai.

#6
macknikolas

macknikolas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2014
Foarte tare Alicante și benidorm. În special Alicante pentru lucrurile ce le poți vizita, plaja și nu e scump. ... Iar benidorm pentru terra mitica,terra natura și restu.
Chiar recomand. (Am fost acum o Sapt acolo)
P.s. locuiesc în Spania

#7
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmacknikolas, on 20 august 2014 - 22:23, said:

Iar benidorm pentru terra mitica,terra natura și restu.
Chiar recomand. (Am fost acum o Sapt acolo)

Era aglomeratie mare la Terra Mitica / Terra Natura ??

#8
macknikolas

macknikolas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2014
Îți dai seama ca da. ... Aici iulie și august sunt luni de concediu pt spanioli dar și perioada cea mai frecventată de turiști (+iunie).
Dar stai fără grija ca nu e deranjant..... la câte sunt de văzut se împarte lumea.
Mai pe seara e mai lejer și mai ieftin la mitica (dupa ora 5)

#9
macknikolas

macknikolas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2014
Eu am ajuns undeva pe la 4 (mai întâi am vizita orașul) și când sa cumpăr bilet domnișoară de acolo ma sfătuit sa mai aștept o ora pt a avea reducere (de ora târzie). Și de la 5 pana la 9 am fost în toate chestiile de acolo (unele de 2 ori) în afară de roll coaster(sper ca așa ii zice) chestia aia ce merge cu viteza și te roteste, la cum țipau aia mi.au dat putina teama. Iar dacă nu ești cu mașină de la tren te iau ei gratis.Dar dacă cumperi de pe internet biletele ai multe oferte.
La mine nu era programată vizita în benidorm, mi.a venit în cap după un pliant găsit la hotel în alicante.
Data viitoare voi veni special pt benidorm :iberia park,MundoMar, aqualandia și care or mai fi. Dar a fost frumos și în alicante+insula tabarca.
Recomand tuturor alicante și benidorm.  :)


#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Benidorm - o statiune interesanta

M-am intors din Benidorm dupa o vacanta minunata de 10 zile (9 nopti).
Trebuie sa recunosc ca pana in 2014 cand mi-am pregatit vacanta in Valencia nu auzisem de aceasta statiune.
Am vrut atunci sa dau o fuga din Valencia o zi pentru un parc tematic (Terra Mitica) dar pentru ca implica oboseala
si cheltuieli mari (masina inchiriata, intrare) pentru doar cateva ore, am decis sa aloc o vacanta intreaga acestei statiuni.

Am facut o alegere excelenta.

Benidorm se afla la 150km de Valencia si la 35km de Alicante (intre cele doua).
Eu am ajuns acolo cu Blue Air pana in Valencia plus un transfer cu autobuzul.
Exista si varianta cu Wizzair pana in Alicante si transfer cu autobuz sau taxi.
Este o statiune de lungimea Mamaiei, cu 45.000 de localnici si 500.000 de turisti in acelasi timp (pe timpul verii).
Turistii sunt de toate nationalitatile predominand englezii (cred ca mai mult de jumatate), spaniolii si nordicii.
Este o statiune de coasta atipica, cu blocuri/hoteluri inalte 20-30-40 de etaje, 2 plaje (Levante si Poniente) late, nisip fin, paturi de plaja, umbrele.
Distractia este la ea acasa, sunt sute de baruri, cluburi, discoteci, restaurante, terase, nightcluburi, etc., la orice ora din zi si din noapte
gasesti loc de distractie/servit masa/baut o bere-suc. Statiunea se preteaza mai mult celor care vin si pentru putina distractie (sau doar pentru asta),
mai putin pentru cei ce vor odihna totala).
Intre cele 2 plaje exista un centru vechi (comparabil cu cel din Bucuresti) cu o multime de terase, magazine, etc.
Eu am stat intr-un bloc de apartamente unde am platit pentru un apartament de 2 camere (50mp) 70E/noapte, 2 adulti si un copil de 14 ani, intre 21.07 15 si 30.07.15.
La terase gasesti mancare pentru toate gusturile si buzunarele (de la 6E/pers in sus) iar bautura/racoritoarele sunt la preturi acceptabile.
In jurul statiunii exista parcuri tematice (Iberia Park - pentru copii , Terra Mitica - rollercoastere, Aqua Natura - parc acvatic, Terra Natura - parc zoo, Mundomar - parc zoo cu show-uri papagali, lei de mar, delfini, Aqualandia - parc acvatic.
Eu am fost la Terra Mitica + Iberia Park, Mundomar si Aqualandia si pot sa spun ca merita 100%.
Sunt foarte multe de spus despre aceasta statiune, dar prefer sa raspund eventualelor intrebari punctuale ale celor interesati de Benidorm.

Enjoy Benidorm !!!

#11
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Să vă fie de bine după vacanta !

De unde ai luat bus-ul către Benidorm, de la aeroport sau din oraș ?
Cât a costat si cât a durat călătoria de la Valencia la Benidorm ? Ai fost cu "Alsa" ?
În Benidorm are stație prin mijlocul stațiunii ?
Eu vreau doar un day trip.
Merci,

#12
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmetalactual, on 03 august 2015 - 11:04, said:

Să vă fie de bine după vacanta !

De unde ai luat bus-ul către Benidorm, de la aeroport sau din oraș ?
Cât a costat si cât a durat călătoria de la Valencia la Benidorm ? Ai fost cu "Alsa" ?
În Benidorm are stație prin mijlocul stațiunii ?
Eu vreau doar un day trip.
Merci,

Bus-ul (ALSA) l-am luat din Valencia (e un bus-station mare langa statia de metrou Turia).
Initial am vrut sa iau cursa din aeroport dar nu s-a potrivit cu ora avionului.
Calatoria a durat 1h45' si a costat 90E/3 persoane/dus-intors. Autobuze moderne (SETRA 55 de locuri, AC, locuri rezervate).
In Benidorm opreste tot la un bus-station mare, nu este in mijlocul statiunii este la 3 statii de autobuz de centru (https://www.google.c...Dv-gZirrk&hl=en).

Edited by judas, 03 August 2015 - 12:47.


#13
eladea2005

eladea2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2008
buna ziua!

As dori sa stiu ce statiune din Spania e recomandata pentru copii, si aici ma refer la plaja, intrare in apa. Si ce varianta de transport stiti care sa fie la pret rezonabil? Ideea e ca toate agentiile ofera doar 7 nopti cazare, ori noi vrem macar 10 nopti, cazare in apartamente (nu hotel cu masa). Noi plecam din Cluj, suntem dispusi sa luam avionul si din Budapesta, e mult mai ieftin.

#14
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Posteladea2005, on 29 decembrie 2015 - 11:03, said:

buna ziua!

As dori sa stiu ce statiune din Spania e recomandata pentru copii, si aici ma refer la plaja, intrare in apa. Si ce varianta de transport stiti care sa fie la pret rezonabil? Ideea e ca toate agentiile ofera doar 7 nopti cazare, ori noi vrem macar 10 nopti, cazare in apartamente (nu hotel cu masa). Noi plecam din Cluj, suntem dispusi sa luam avionul si din Budapesta, e mult mai ieftin.
Salutare,

Daca vreti 10 zile, va trebui sa va ganditi sa va planificati singuri calatoria si sa renuntati la agentie. Veti iesi mult mai bine ca pret si veti avea o paleta mai larga de alegeri. Din Budapesta spre exemplu Wizz Air are curse spre Barcelona(Costa Brava sau Costa Daurada), Malaga(Costa del Sol) sau Palma de Mallorca. Si din Cluj cred ca sunt curse spre Barcelona si Valencia. Asadar nu va ramane decat sa alegeti una dintre destinatii pe criteriile stabilite de voi si apoi sa rezervati bilete de avion. In ian-febr gasiti preturi bune pt plecari in iunie-iulie, probabil in jur de 60-80 euro/pers. Apoi search pe booking.com sau tripadvisor pentru rezervare cazare.
Cand va impotmoliti sau sunteti nehotarati reveniti aici si cereti pareri si sfaturi.
Procedura simpla, succes garantat. :)

#15
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View Posteladea2005, on 29 decembrie 2015 - 11:03, said:

buna ziua!

As dori sa stiu ce statiune din Spania e recomandata pentru copii, si aici ma refer la plaja, intrare in apa. Si ce varianta de transport stiti care sa fie la pret rezonabil? Ideea e ca toate agentiile ofera doar 7 nopti cazare, ori noi vrem macar 10 nopti, cazare in apartamente (nu hotel cu masa). Noi plecam din Cluj, suntem dispusi sa luam avionul si din Budapesta, e mult mai ieftin.
Iti recomand Salou. Avion pina in Barcelona si de acolo cu trenul sau autobuzul. Staiune superba, plaja mare si intrare lina in apa. Bonus ai si Portaventura daca va incinta parcurile de distractii. Gasesti o multime de apartamente de inchiriat. Uita-te pe topicul Portaventura si gasesti informatii si despre Salou.

Edited by blue74lion, 30 December 2015 - 11:01.


#16
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Posteladea2005, on 29 decembrie 2015 - 11:03, said:

buna ziua!

As dori sa stiu ce statiune din Spania e recomandata pentru copii, si aici ma refer la plaja, intrare in apa. Si ce varianta de transport stiti care sa fie la pret rezonabil? Ideea e ca toate agentiile ofera doar 7 nopti cazare, ori noi vrem macar 10 nopti, cazare in apartamente (nu hotel cu masa). Noi plecam din Cluj, suntem dispusi sa luam avionul si din Budapesta, e mult mai ieftin.

Poti incerca si Valencia, plaja e uriasa, intrare lina in mare. In plus copiii se pot distra la Orasul Stiintei si Tehnicii.
In Benidorm, plaja este OK dar la intrarea in apa sunt in unele zone cu dale de ciment. Aici insa ai entertainment pentru copii, in jurul statiunii exista parcuri tematice Iberia Park - pentru copii mai mici , Terra Mitica - rollercoastere, Aqua Natura - parc acvatic, Terra Natura - parc zoo, Mundomar - parc zoo cu show-uri papagali, lei de mare, delfini, Aqualandia - parc acvatic.

Edited by judas, 05 January 2016 - 07:44.


#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare,
intentionam sa petrecem 10 zile (9 nopti) pe Costa Blanca si ne-am gandit sa petrecem 2 zile in Valencia si restul de zile undeva mai la sud (poate in zona Alicante???) pentru a explora zona asta cuprinsa intre Cartagena si VAlencia cu o masina inchiriata.
Nu reusesc sa-mi dau seama prea bine care mai sunt punctele de interes dintre Valencia si Cartagena in afara de Benidorm si Alicante, mi-ati putea face niste recomandari?
Ne place sa exploram orase vechi, rezervatii naturale si la plaja din cand in cand.
Este o idee buna sa caut o cazare in jurul Alicante, stiti vreun orasel mai micut si cochet in zona unde as putea sa ma cazez?
De asemenea ce alte situri de rezervare cazari imi recomandati ptr Spania in afara booking ?

Multumesc!

#18
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postatupi, on 06 iulie 2016 - 23:40, said:

De asemenea ce alte situri de rezervare cazari imi recomandati ptr Spania in afara booking ?
http://www.rentalia....-rentals-spain/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate