Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Baldur's Gate 2

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
|chris|

|chris|

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.07.2002
Might&Magic avea o grafica prea bazata pe sprite-uri cu putine animatii asa ca desi era Pure RPG grafica era mult prea obosita pt 2001/2002.
A, si prefer Icewind Dale fata de BG2 pt ca acesta foloseste editia a treia a regulilor AD&D ( care nu permite Armor Class-ul sa scada sub 0, THAC0 shi multe altele :@:@ ) in timp ce Icewind Dale foloseste editia a doua. Old but good :cool:.

#20
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
tin sa va zic ca de curiozitate am vazut si eu acest joc (BG2) si personal mi-a facut cam sila..... este exact motorul din Fallout 2 / Tactics, nu mi-a placut unghiul camerei,  nu mi-a placut faptul ca atunci cand lupti, apesi doar o data pe adversar si cik personajul/personajele se lupta singure..si mi-a displacut MULTITUDINEA de dialoguri...intr-adevar..e oarecum atractiva aceasta din urma...dar TOTUSI.............

#21
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
dialogurile fac parte din "feeling"

motorul grafic nu e cel din Fallout2 ... chiar asa de superficiala a fost privirea pe care ai aruncat-o asupra jocului? ... mai in profunzime te rog :)

#22
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
la prima edere e din fallout 2....... uita-te mai atent..si am zis "cu ceva modificari" ........ iar al faza cu dialogurile..fiecare cu gusturile lui

#23
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Pittic,omule tu chiar nu intelegi.Joaca si tu Nox pina la sfirsit si o sa intelegi ce am vrut sa spun.Eu nu am nimic inpotriva lui Diablo.Dar intelege si tu Diablo nu este RPG,este caft in masa.Nu este rea idea,dar eu prefer altfel de jocuri,cele care intradevar se pot numi RPG-uri.Intradevar BG2 poate sa ti se para plictisitor la prima vedere.Nu este asa.Iar sistemul luptei automate este foarte bun.Eu nu prea agreez sistemul de a da click-uri cu mouse-ul pina se strica butonul si ma dor deste-le.

#24
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Ca tot vorbim de RPG-uri, ati jucat Revenant? In linii mari, seamana cu Diablo, dar are cateva elemente care ii dau cateva puncte in plus: stilul de lupta (combinatii de taste + click-uri care insemnau lovituri cu pivotare, fandari, salturi etc.). Puteai face efectiv scrima, acolo conteaza enorm o sabie mai lunga, ceea ce nu prea pot spune la D2.

Eu as face o combinatie intre D2, Revenant, BG2, poate si altele pt. un joc cu adevarat trasnet: actiunea incinsa din D2, stilul de lupta din Revenant, evolutia caracterelor din Might&Magic etc. Probabil ca o sa fim multumiti cu totii de un joc atunci cand ne vom pune castile pt. VR si vom intra in jocuri ca in filme. Oare cat mai dureaza :OK: ?

#25
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
sunt unii oameni ce nu apreciaza sau nu agreaza stilul cu combinatiile de taste..si ep buan dreptate..ii inteleg....in afara de FIFA..nici mie nu imi plac jocurile cu multe combinatii..

Quote

Pittic,omule tu chiar nu intelegi.Joaca si tu Nox pina la sfirsit si o sa intelegi ce am vrut sa spun.Eu nu am nimic inpotriva lui Diablo.Dar intelege si tu Diablo nu este RPG,este caft in masa.Nu este rea idea,dar eu prefer altfel de jocuri,cele care intradevar se pot numi RPG-uri.Intradevar BG2 poate sa ti se para plictisitor la prima vedere.Nu este asa.Iar sistemul luptei automate este foarte bun.Eu nu prea agreez sistemul de a da click-uri cu mouse-ul pina se strica butonul si ma dor deste-le.

Man ...chiar nu intelegi ca timpul nu imi permite sa stau sa ma chinui k boureanu la un joc? s-a cam dus vremea aia....... de aia exista CS!  :yeah baby

#26
Thunderblade

Thunderblade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2002
PITIC, in primul rind nu mai posta, daca nu ai timp sa te joci.

Nici eu nu prea mai am, dar in ce prriveste RPG-ul prefer sa imi ofere si ceva de gindit cind joc si sa joc 20 minute pe zi.

Asa ca incercati Neverwinter Nights si Morrowind.
Cit priveste Baldur, este un super-joc. Doar ca ar mai trebui niste add-ons, ca a fost cam scurt.

#27
maniaku

maniaku

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.04.2002
Neverwinter Nights este cel mai complet RPG aparut pana acum, din seria Dungeons & Dragons. Pe langa asta, este un RPG full-3D. Nu in ultimul rand ofera posibilitatea de a crea propriile aventuri si lumi.

#28
|chris|

|chris|

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.07.2002
Nu chiar asa de complet: ii lipsesc Weapon Proeficiencies ;(.

#29
Dracusoru

Dracusoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.08.2006
Ma jocu ar fi super daca ar avea grafica k lumea ! La mine conteaza acest lucru .

Edited by Dracusoru, 05 August 2006 - 10:23.


#30
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

View PostDracusoru, on Aug 5 2006, 11:22, said:

Ma jocu ar fi super daca ar avea grafica k lumea ! La mine conteaza acest lucru .
Let's get real.... prefer sa vad Baldur's Gate-ul asa cum e dar sa il aud pe Minsc cum urla cu toata convingerea "Go for the eyes Boo, go for the eyes RAARGH!!!". In plus, gandeste-te cum s-ar traduce in grafica 3D imensa lume de joc care fiind si 2D ocupa 4Cd-uri (5 cu ToB), sa nu uitam ca BG2 are un fir epic de mai mult de 200 de ore de joc intens ( ca sa vedem daca e posibil va trebui sa asteptam Dragon Age, produs tot de Bioware)  Pentru mine Baldur's Gate 2 e RPG-ul perfect asa cum e ;)

Si spunea cineva ca BG2 ar folosi setul de reguli AD&D v.3.0, ei bine nu e asa, seria BG foloseste setul de reguli AD&D v.2.0 (AD&D 3.0 e folosit de NWN si de Icewind Dale 2)  :peacefingers:

#31
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostAlexRmF, on Aug 17 2006, 01:23, said:

(AD&D 3.0 e folosit de NWN si de Icewind Dale 2)  :peacefingers:

Pacat ca a aparut ToEE care foloseste AD&D 3.5, nu?

#32
tleilaxu

tleilaxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2005
Mi se pare un joc super BG II si am o intrebare pentru cunoscatori legata de joc. Nu mai am prea mult si termin BG II SOA dar vreau sa ma intorc la Asylum ( Spellhold) si nu stiu cum. Pe harta apare dar scrie 'destination unreachable'. Stie careva cum se poate ajunge in Brynnlaw sau in Spellhold pt a doua oara ( dupa ce iesi din underdark) sau daca se poate? Imi trebuie Gehsen Bow string neaparat  :P

#33
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

View PostTidusss, on Aug 27 2006, 00:54, said:

Pacat ca a aparut ToEE care foloseste AD&D 3.5, nu?

NU prea vad legatura...dar fie. Oricum l-am jucat si nu mi se pare o mare revelatie...degeaba pui setul de reguli AD&D 3.5 daca povestea si gameplay-ul nu se ridica la inaltimea lor

View Posttleilaxu, on Aug 28 2006, 18:21, said:

Mi se pare un joc super BG II si am o intrebare pentru cunoscatori legata de joc. Nu mai am prea mult si termin BG II SOA dar vreau sa ma intorc la Asylum ( Spellhold) si nu stiu cum. Pe harta apare dar scrie 'destination unreachable'. Stie careva cum se poate ajunge in Brynnlaw sau in Spellhold pt a doua oara ( dupa ce iesi din underdark) sau daca se poate? Imi trebuie Gehsen Bow string neaparat  :P

Nu mai poti ajunge inapoi in Spellhold din simplul motiv ca ai cam distrus toate mijloacele de a ajunge acolo (barca si Underdark-ul), cea mai simpla metoda de a face rost de Gesen's Bow Shaft e sa iei editorul de salvari si personaje ( Shadow Keeper ) si sa iti pui artefact-ul in inventar. Succes in lupta cu Irenicus :peacefingers:

#34
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Am jucat decat Vampire The Masquerade Redemtion Diablo 2 LOD si Dungeon Sige!!!Caut si io de mult un alt rpg gen diablo dar nu gasesc!!!La baldur's gate nu gasesc nici un demon macar!!!!Cate mil poate da si mie sau sa imi dea un link de unde il pot lua!!???PLS:whorty:

#35
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Nu vi se pare mishto Diablo 2???primul RPG caare lam jucat si a fost intradevar frumos continea si partea cu gandirea dar se baza si pe diferite raspunsuri!!!!Se numea Vampire The Masquerde-Redemtion!!!!Intradevar se baza si pe gandire!!!!Dar Diablo 2 lam jucat fara chesti murdare pentru ca dak joci cu parole si alte chesti degaba mai joci!!!!L-am terminat!!!Cu toate ca nu se bazeaza prea mult pe gandire este un RPG extraordinar!!!Asta e parerea mea!!!!La ora actuala cred ca e cel mai cunoscut!!!!Baldur's Gate nu l-am jucat pentru ca nu am de unde sa il iau!!!Dar in orice caz diablo 2 lod este un joc care se bazeaza foatre mult pe actiune!!!!Gandire multa necestita la chestia cu echipamentu!!!!De exemplu cand te bati cu DURIEL (pentru cei care au jucat)care te ingheata tre sa te gandesti cat mai mult la inele si armuri care sa te protejeze de asa ceva!!!Asta e gandirea in diablo 2 lod!!!!Restu actiune si skill!!!!!Bafta !!!!Dak cineva are Baldur's gate si mil poate da va rog ajutatima ca vreau sa il descopar si eu!!!!
BAFTA!!!!:coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate