Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Baldur's Gate 2

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Am facut rost de el din pura curiozitate.Dupa experienta Nox si Diablo 1 si 2,vroiam sa vad si acest joc renumit dar nici pe departe la fel de popular ca Diablo.Cind am inceput sa joc am inteles si de ce.Este un joc supercomplex,unde stai mai mult sa te gindesti ce sa faci decit sa intri in actiune.Diablo este 99% actiune si 1% gindire pe cind aici este 90% gindire si 10% actiune.Mie personal i-mi place la nebunie,dar trebuie sa recunosc ca nu este tocmai atractiv sa stai sa te chinui atita.In BG2 i-ti creezi personajul la inceputul jocului.Tu hotarasti cum va arata,din ce clasa de luptatori va face parte,ce sex sa aiba,etc.Dupa care tot jocul se va orienta in functie de alegerea pe care ai facut-o.Pentru ca sunt inca la inceput o sa ma limitez la aceste prime impresii urmind sa revin mai tirziu dupa ce voi mai juca din el.

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Salut,
Cu ceva timp in urma am avut si eu placerea de a descoperi complexitatea jocului "Baldur gate". Uite un link extrem de folositor, http://www.sorcerers.net/ , iti poate fi de ajutor daca te impotmolesti pe undeva.
Have fun.

#3
maniaku

maniaku

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.04.2002
Baldur's Gate 2 este un RPG. Nu este un joc unde trebuie doar sa dai in stanga si in dreapta, sa omori tot si sa iei puncte. Problema gamerilor de azi e ca nu au inteles pe deplin ce inseamna RPG.

Cauta pe Google urmatorii termeni: Tolkien, Dungeons & Dragons, Forgotten Realms si sper ca te vei lamuri.

numai bine,
maniaku

#4
|chris|

|chris|

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.07.2002
Un singur mic detaliu... Jocul se numeste Baldur's Gate 2 ; NU Baldur Gates! :crazy:
Btw, Baldur's Gate 2 folosheste editzia a treia a regulilor AD&D  ( Advanced Dungeons&Dragons )

#5
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Da,intradevar jocul este deosebit de capabil.Practic numai pentru a intelege cum se joaca necesita o gramada de timp.Apropo,Tolkien nu este tipul ala care a creat universul si povestea din ,,Lord of the Ring"?

#6
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Off-topic: O mika rectificare Antaris..nu din rautate dar.. se zice "Lords of the Rings"

On-topic: Daca tu afirmi ca in diablo 2 e 99% actiune si 1 % gandire...atunci sincer inseamna ca nu ai jucat diablo cu adevarat..sau nu l-ai inteles :) ....una din doua.. sa ajungi in nivelele sueprioare(acte) si o sa vezi ca e ceva mai greu de trecut..... si inca ceva: daca ai un caracter trishat si facut din burta cu trainere..deja te-ai stricat! deja nu se mai paote numi gandire..... deja ai un eprsonaj "peste anumite limite"..... si daca doresti un RPG cool si greu..te invit la un Might and Magic IX..... asta daca te tine bineinteles.. :)

#7
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
O sa rectific,1% gindire este mult spus.Corect ar fi 0,1% gindire.O sa argumentez imediat.Cea mai cretina chestie in Diablo2 este ca pentru a crea un caracter puternic,trebuie sa lupti ca Greuceanu in fiecare nivel de 20 de ori minimum.Nu poti sa salvezi atunci cind vrei.Cind incarci o salvare toti monstrii sunt la locul lor.Genul RPG a fost creat in special pentru a pune eroul in situatii dificile unde trebuie sa gindesti putin pentru a trece.Cea ce nu este cazul in Diablo.In momentul in care m-am plictisit sa tot iau de la capat un nivel pina sa intaresc eroul suficient,mi-am creat un caracter ca lumea cu un editor si am terminat jocul.Asa ca pot sa spun ca Diablo 2 este o bataie de joc la adresa genului RPG.Nu spun ca nu este placut de jucat in felul lui,dar nu trebuiau sa i-l numeasca RPG.Pitic,inainte de a face astfel de afirmatii,mai joaca si altfel de jocuri de acest gen.

#8
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Eu va pot spune ca dupa ce am jucat Diablo 1, am asteptat cu sufletul la gura Diablo II, in ideea ca va fi un RPG adevarat. Nu a fost asa, dovada ca nepotul meu de 11 ani este "foarte avansat" in D2. Practic, nu exista o comparatie reala intre cele doua jocuri, cu atat mai mult cu cat D2 a fost creat exclusiv pt. multiplayer, in timp ce BG2 pt. single.
Eu as compara D2 mai mult cu un shooter: iei arma, mergi si tragi in tot ce misca. La un RPG savoarea sta tocmai in consecintele actiunilor: ia incercati sa atacati doar un cetatean dintr-un oras ...

#9
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Antaris: Might & Magic 9 iti spune ceva???????
Stima! :cya

#10
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Si ca sa fac o mika completare: pentru genul de om care nu aretimp sa stea pe joace..avand alte treburi de facut (ceee ce..nu ma laud..sunt si eu, fiind ocupat in principal cu grafica/web design & stuff si implicit programare)un joc precum Diablo 2 i se pare un mijlocde relaxare/descarcare nervoasa..la fel si Counter si orice altceva..... eu personal nu am chef sa stau sa ma chinui si sa-mi irosesc energia pt un joc cat de greu o fi el..cand stiu ca nu ma aleg cu ceva concret din el...... iar cand zic ceva concret..ma refer la un beneficiu in experienta/cunoastere ....... sa nu imi spui ca in Baldur`s Gate 2 mi se arata mie cum sa rezolv cine stie ce problema in C++ sau in 3D MAX..nu rpea as crede.... cred ca m-am facut inteles....o stricta preferinta/opinie personala...

#11
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Inteleg ce vrei sa spui.Dar sper sa remarci ca mai sunt si altii care au pareri asemanatoare despre D2.Iar in cea ce priveste relaxarea nervoasa,cele mai bune jocuri pentru asa ceva sunt Blod 2 si Undyng.Daca nici alea nu pot sa te relaxeze inseamna ca esti foarte stresat.

#12
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Pittick
eu personal nu am chef sa stau sa ma chinui si sa-mi irosesc energia pt un joc cat de greu o fi el..cand stiu ca nu ma aleg cu ceva concret din el...... iar cand zic ceva concret..ma refer la un beneficiu in experienta/cunoastere ....... sa nu imi spui ca in Baldur`s Gate 2 mi se arata mie cum sa rezolv cine stie ce problema in C++ sau in 3D MAX..
Hmm, daca ar fi asa, jocurile n-ar mai fi jocuri, nu?
In ce priveste BG2, provocarile pe care ti le ofera, care presupun un oarece efort de gandire, logica, memorie etc. cred ca pot fi la fel de reconfortante ca o vanatoare de "bad guys" intr-un shooter.

#13
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

cele mai bune jocuri pentru asa ceva sunt Blod 2 si Undyng.Daca nici alea nu pot sa te relaxeze inseamna ca esti foarte stresat.

:Jump:  

Sincer Undying nu ma relaxeaza..nu am nevoie sa simt atunci cand vreau sa am relaxez ceva cald , tare si urat mirosator in pantaloni iar pe fata mea sa cicleze o fluctuatie de culori de la galben la alb, rosu, verde si alte nuante de mov si cacaniu in dungi...... Blood 2 l-am fumat de mult.... Counter primeaza Nervous Breakdown Preventer.... si pana la urma..daca vreau o relaxare mai de lugna durata , aleg  :Alcoholic    sau ceva  :cool:  ..credeti-ma ca e cool..nu credeti tot ce scrie pe pachete..stima!

#14
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Acuma k sa zic si io ceva ca prea e interesanta discutia : am jucat D2 la greu credeti-ma si nu m-am "murdarit" cu trainere sau alte chestii de genu asta. Apoi dupa ce l-am terminat de peste 5 ori pot sa spun ca numa mijloc de relaxare nu mi se pare. Io personal traiesc un joc si in D2 cand ma apropii de un boss deja imi urca nitzel adrenalina ... acuma ce pot sa zic ca-mi place da nu prea ma relaxez in momentele alea. Faza cu 0.1% gandire sau asha ceva pe care o spunea Antaris e 100% falsa. Primu act da impresia asta si pana in actu 4 e cam plictiseala (mai ales actu3 cu imensa-i jungla); actu 4 e si el hack&slash dar deja nu mai intri sa omori fara sa gandesti (asta in cazu in care joci cinstit). Stai si te gandesti si tu nitzel cum sa abordezi hoardele.
Parerea mea e ca analizezi un joc asha radical cum a facut Antaris dupa ce l-ai terminat (de preferinta cinstit).
NU pot spune ca D2 e " de gandire" ... nici gand ... esti ghidat pe tot parcursul lui , faza uneori enervanta, dar e un joc prea marfa si nu degeaba e shi asha mediatizat.
Faza cu jocurile de gandire e ca prima impresie pe care ti-o lasa e : wow ce joc marfa, uite e complex si greu (ex. DeusEx); pe urma insa devi plictisit de atata gandire si parca mai cauti si tu un pic de macel (e bine sa-l gasesti dak jocu e cu adevarat bun si nu abuzeaza de nici una din caracteristicile amintite).

#15
|chris|

|chris|

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.07.2002
OFF-TOPIC:
Btw, Pittick, nici "Lords of the Rings" nu este corect. Ci "Lord Of The Rings". Titlul cartilor/filmului nu se refera la Frodo ( Lord Of The Ring ) shi nici la toti cei care primisera inele ( Lords Of The Rings ) ci se refera la Sauron care prin "Master Ring"-ul lui controla toate celelalte inele ale puterii ( Rings of Power? ).
ON-TOPIC:
Posibilitatea de a-ti crea caracterele in detaliu in Baldur's Gate este una din atributele obisnuite ale RPG-ului adevarat, nu Action RPG ca Diablo 2/Nox in care itzi alegi clasa. RPG-urile adevarate sunt mult mai complexe dupa cum ati observat shi necesita multa gandire. De-asta amatorilor inraitzi de Counter-Strike li se va parea aproape sigur anost. Cat despre jocurile cele mai relaxante: Pure RPGs ( Baldur's Gate/Icewind Dale  :OK: ); FPS-urile shi chiar RTS-urile nu sunt foarte relaxante daca esti obosit etc.
Cat despre Undying... :jeez:

#16
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
off-topic: cand jucam undying saream din scaun in timpu` zilei....deci nu vad relaxarea.......

on-topic:chiar nimeni nu vb de Might And Magic??????????? ala il consider un RPG adevarat sincer...... numa ca are perspectiva unui FPS.

#17
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Cu cit joc mai mult Baldur-s Gate,cu atit imi place mai mult.Este un joc cu adevarat deosebit,un adevarat RPG.Eu,care niciodata nu am preferat actiunea inaintea gindirii (din acest motiv nu ma omor nici dupa Counter  Strike),apreciez la adevarata lui valoare acest joc exceptional.Nu am nimic inpotriva RPG-urilor de actiune dar cele de gindire sunt mult peste.Si ca veni vorba,NOX este un joc in care trebuie sa gindesti putin,nu este chiar ca Diablo.Iar in cea ce priveste Undyng,chiar ma relaxeaza,pe mine cel putin.Un horror bun face sa creasca nivelul adrenalinei eliminind stresul.Dar desigur,Undyng nu este un joc pentru oricine.In unele momente din joc simteam ca paralizez.

#18
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
off-topic: si daca iti sarea adrenalina din termometru`..... te simteai bine? iti placea sa iti miroasa urat in camera air la cel mai mic sunet facut de pisica ta sa faci infarct???? LOL!

on-topic: Antaris>>sincer nu prea te itneleg....acu catva timp dadeai cu pietre (si inca mai dai) in Diablo si preamareai NOX..ca acolo nene noi "gandeste" mult..nu k la nenea Diablo unde cik bivolu de gamer nu gandeste........ gandeste mai...dar din alte puncte de vedere..puncte de vedere pe care nu poti sa le savurezi cu caracteru` trishat...asta e..... iar acuma zici ca in NOX gandesti putin..... :) :) :) .......... iar al faza cu un adevarat RPG.... CHIAR NU AI JUCAT VREODATA MIGHT & MAGIC? sau ala nu e RPG? :lol: oricum faza e ca jocu asta pe care il prea mareshti acuma o sa isi pastreze o oarecare monotonie de-a lungul lui..... si o sa te plictisesti.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate