Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#37
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
[

pt inceput cateva foto din makrinitsa


[/quote]

Ma bucur ca ti-a placut, eu pe zi ce trece ma bate gandul ca in urmatoarele concedii sa mai revin in pelion. Pana acum este singurul loc din grecia in care imi doresc sa ma intorc, o parte din mintea mea a ramas in acele sate de munte, si plajele, dar grecia este plina de plaje, una mai frumoasa ca alta, dar asemenea sate mai rar si atmosfera alta, mult mai calma, turistii mai asezati si statiunile mult mai rustice. Cum spunea si cristian-h, unul din primii calatori pe acele meleaguri care ne-a spus si noua despre ele, ii pare rau ca le face reclama, dar totusi sunt mult prea frumoase ca sa nu fie descoperite de marii iubitori aj grecie. Ti-a placut Makrinitsa?

[quote name='mdt' post='8771003' date='9th September 2010, 23:22']Frumoase poze! Of, inca un loc frumos de pus pe lista ! :)
Sa va fie de bine mini-vacanta![/quote]
Sa-l pui in capul listei, ca merita, este superb, merita pe deplin un concediu
O sa intalnesti sate ,frumoase sunt putin spuse, cu case mari de piatra si foarte bine renovate, sate care se rasfira pe munte, cu drumuri pietruite si fantani cu apa rece la fiecare pas, plantatii intregi de meri, gradini pline de hortensii uriase si cu niste culori incredibile, cu piete pline cu platani unii dintre ei cei mai mari din grecia, cum este cel din Tsagarada, care este urias, golfuri la marea Egee superbe, sate pescaresti adevarate, nu ca in zonele pline de turisti unde nu mai simti farmecul porturilor pescaresti, iar peisajul este spectaculos. In partea de nord est o sa vedeti o alta Grecie, chiar daca are iesire la Egee, este zona montana a greciei. Plus un circuit in jurul golfului in vest spre sudul insulei este excelent, numai portulete de barci si golfuri spectaculoase printre maslini, iar agia kiriaki este.....fara cuvinte....ca-n filmele grecesti de prin anii 70, pur, autentic, cu pescarii care aduc peste si-l cantaresc cu cantare mari si vechi, o sa incerc sa pun o poza cu ele, plus ca si femeile muncesc cot la cot cu ei la navoade si toate cele,

#38
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Aoleu, ce mi-ati facut, m-ati destabilizat complet, pt la anul in iunie, planificasem Corfu, ochisem si o cazare misto in zona de nord-est, un apart. intr-o viluta linistita la un golfulet.
Daca ziceti de piete cu platani, case vechi de piatra, plaje cu pietricele si apa limpede...
Of, clar, trebuie sa iau subiectul la citit in amanunt! :)
Noroc ca am un pic de timp la dispozitie.

#39
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 mdt, on 10th September 2010, 10:38, said:

Aoleu, ce mi-ati facut, m-ati destabilizat complet, pt la anul in iunie, planificasem Corfu, ochisem si o cazare misto in zona de nord-est, un apart. intr-o viluta linistita la un golfulet.
Daca ziceti de piete cu platani, case vechi de piatra, plaje cu pietricele si apa limpede...
Of, clar, trebuie sa iau subiectul la citit in amanunt! :)
Noroc ca am un pic de timp la dispozitie.
Vrei sa-ti mai spun? Exista trenulet care parcurge aprox.15 km, intai urca prin plantatii de maslini, apoi tot traseul este pe panta muntelui, urca de la nivelul marii la aprox.450-500 metri, se vede tot timpul golful, trece peste poduri de piatra, opreste pentru o cafea la muzeul pentru prepararea uleiului de masline si apoi urca, si iar urca, si afara este cald si in trenulet este bine pana te duce intr-o piata cu platani unde se sta cateva ore pentru a se lua masa, si apoi coboara. Sau Portaria si Makrinitsa, care sunt niste sate rasfirate  , mai ales Makrinitsa de la 300m pana la 600 metri , din piata se intinde la picioare volos. sau portaria care in anii 20 avea cel mai elegant hotel din balcani. Sau in Volos care este un orasel dragut mai ales seara, si unde se mananca foarte bine, sau Milina care are un apus de soare.........

#40
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
pt noi a fost a doua vizita in grecia , dupa corfu ( unde e frumos , dar nu ne-a entuziasmat intr-atat incat sa revenim ) . insa pelion chiar ne-a incantat ! atat prin peisaje cat si prin plajele cu pietricele pe care eu le ador . f multi turisti greci , chiar daca printre ei am vazut si ceva francezi , nemti sau chiar romani .
da,sigur ca mi-a placut makrinitsa . insa mai toate satele sunt pitoresti , asa ca alegerea ar fi grea .  :)
despre plaje :
papa nero , la sud de agios ioannis . acces usor , pe faleza . exista cateva vile chiar jos, langa plaja . aceasta e cu pitricele , iar apa mi s-a parut aici cea mai cea. incredibil de clara si de o culoare albastru demential .
Attached File  IMGP0149.JPG   2.99MB   204 downloads Attached File  IMGP0186.JPG   2.04MB   190 downloads Attached File  IMGP0170.JPG   3.45MB   196 downloads Attached File  IMGP0175.JPG   3.04MB   219 downloads Attached File  IMGP0199.JPG   3.35MB   192 downloads Attached File  IMGP0200.JPG   2.64MB   176 downloads

plaja din ag ioannis as pune-o mai la coada . nu din cauza ca e ingusta sau ca sunt pietre mari in apa , ci pt ca e f aproape de strada iar diferenta de nivel dintre acestea iti creeaza o senzatie ciudata .
Attached File  IMGP0208.JPG   2.53MB   190 downloads Attached File  IMGP0414.JPG   2.57MB   169 downloads Attached File  IMGP0415.JPG   2.06MB   161 downloads

plaka , la N statiunii , am vazut-o doar seara . din statiune se ajunge repede pe jos , trecand peste o portiune stancoasa , de dificultate mica . f frumoasa !
Attached File  IMGP0423.JPG   2.15MB   160 downloads Attached File  IMGP0431.JPG   2.59MB   148 downloads

domouchari e plaja cu cele mai mari pietre si e asezata intr-un golf. mie mi s-a parut cea mai romantica, poate si datorita micutului port pescaresc din apropiere .
Attached File  IMGP0387.JPG   2.99MB   186 downloads Attached File  IMGP0380.JPG   3.31MB   142 downloads Attached File  IMGP0386.JPG   2.88MB   155 downloads

#41
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
milopotamos , cea mai frumoasa plaja din pelion . se ajunge din tsagarada , coborand dupa indicatoare . deoarece satul e intins pe o suprafata f mare , exista mai multe variante de a ajunge la plaja ( de fapt la ultima bucata de drum care duce spre plaja ). parcarea e destul de 'generoasa' pt septembrie, insa sunt convinsa ca nu si plin sezon . exista un restaurant sus , langa parcare si un barulet mai jos,  langa plaja ( excelent espresso aici ! ) .
Attached File  IMGP0238.JPG   3.37MB   236 downloads Attached File  IMGP0243.JPG   4.03MB   195 downloads  Attached File  IMGP0258.JPG   3.06MB   162 downloads Attached File  IMGP0261.JPG   2.71MB   148 downloads Attached File  IMGP0272.JPG   3.03MB   157 downloads  Attached File  IMGP0311.JPG   2.78MB   123 downloads Attached File  IMGP0316.JPG   2.97MB   134 downloads
Attached File  IMGP0254.JPG   2.37MB   118 downloads Attached File  IMGP0357.JPG   3.43MB   176 downloads        plaja , inainte si dupa 'poarta ' naturala  

fakistra- aici se ajunge tot din tsagarada . drumul e o adevarata provocare si pt cel mai abil sofer . pt ca daca ai noroc sa te intalnesti cu o masina din sens opus ....   :cursing:   .  in plus , parcarea e ca si inexistenta . sfat : puneti pietre sub rotile din spate ! asa aveau si cele 3 masini cu nr de grecia pe care le-am gasit acolo. plaja e f frumoasa, salbatica . din pacate noi n-am ajuns pe plaja . dificultatea drumului per pedes ne-a facut sa ne razgandim sa coboram pana la ea .
Attached File  IMGP0588.JPG   3.69MB   248 downloads Attached File  IMGP0589.JPG   3.98MB   232 downloads Attached File  IMGP0592.JPG   3.11MB   211 downloads

#42
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
felicitari pt  poze si pt calatoria  in PELION,  e  super  dar drumul de la VOLOS la Chorefton  e tragedie  daca nu  rezisti la  serpentine  si  te  apuca raul...
zona  este  superba,  foarte  linistita, e deosebit  fata  de restul Greciei,  e altfel.

#43
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
mdt si sanddy  ,  multumesc !
sanddy ,  asa este, daca ai rau de masina este o adevarata problema drumul ! unul dintre copiii nostri are , iar daca pana la volos n-au fost probleme, prin pelion  cam da !
danielaionela , ai dreptate cu promovarea pelionului  , dar eu cred ca in zona vor alege sa mearga o anumita categorie de turisti . altii decat cei ce cauta musai plaja lata cu nisip ,  statiuni cu diverse distractii si viata de noapte , etc.

#44
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu cred ca se va aglomera niciodata in zona Pelion, paralio-katerinienii -cum bine le zicea cineva -nu vor veni aici nicodata. Vor ramane in vesnicele PARALIA, OLYMPIC BEACH NEI PORI sau Kalithea or Hanioti.
Iata si alte poze de pe-acolo, nu prea sunt magazinele din Paralia, chiar nu ai unde sa cumperi un costum de baie daca il pierzi in apa pe cel din dotare...
poze din Agios Iannnis si  plaja  Chorefton (fooooooarte  aglomerata).

Attached Files


Edited by sanddy1964, 12 September 2010 - 12:19.


#45
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Servus la toata lumea,
A doua tura de Pelion (prima in 2005) mi-a confirmat ceea ce cred multi dintre iubitorii Greciei: tara te surprinde de fiecare data, oriunde te-ai duce. N-as adauga nimic la cele de mai sus. E un loc minunat, fara corespondent in Grecia, continentala sau insulara. Ma mir foarte ca cineva a putut manca prost in Ag. Ioannis. Bucataria din Pelion e excelenta, renumita de altfel, si eu am mancat minunat cam pe peste tot, si acum cinci ani, si anul asta. Caracatita marinata in otet de mere sau lacherda, pe plaja Papa Nero - gastronomie la superlativ.
Cateva poze din Markrinitsa:

Attached Files



#46
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 andserb, on 14th September 2010, 18:29, said:

Servus la toata lumea,
A doua tura de Pelion (prima in 2005) mi-a confirmat ceea ce cred multi dintre iubitorii Greciei: tara te surprinde de fiecare data, oriunde te-ai duce. N-as adauga nimic la cele de mai sus. E un loc minunat, fara corespondent in Grecia, continentala sau insulara. Ma mir foarte ca cineva a putut manca prost in Ag. Ioannis. Bucataria din Pelion e excelenta, renumita de altfel, si eu am mancat minunat cam pe peste tot, si acum cinci ani, si anul asta. Caracatita marinata in otet de mere sau lacherda, pe plaja Papa Nero - gastronomie la superlativ.
Cateva poze din Markrinitsa:
Eu am mancat, prost e putin spus in prima taverna din Agios ioannis cum vii dispre plaja papa nero. Si toate felurile de mancare au fost proaste, imi pare rau ca n-am avut inspiratia sa cer sa merg la bucatarie sa vad daca le si aveau gatite sau erau din conserve. N-am spus ca mancarea este proasta in Pelion, am mancat excelent in Portaria, in Afissos, in Kala Nera, in Agia Kiriaki, in Milina, peste tot si mai ales in Volos, unde recomand si daca treceti pe autostrada spre alte zone si doriti o pauza de masa opriti-va in volos, se mananca excelent. Dar in Agios am luat plasa, n-am generalizat, iar pelionul este superb, este singurul loc din grecia unde m-as intoarce , si-am vazut in 7 ani cateva( in afara de Thassos care este marea mea iubire, bineinteles)

#47
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
In ceea ce priveste mancarea buna, va recomand restaurantul KRITSA din Portaria (si hotelul cu acelasi nume, e chiar in piata mare cu platani din centru), de mare clasa, la preturi absolut normale.
Mi-a placut mult Makrinitsa si plaja Milopotamos.
Cred ca voi mai reveni in Pelion, acum am fost pe fuga, in cadrul unui circuit de 2 saptamani in Grecia. Pacat ca sunt atatea serpentine, m-au terminat intr-adevar...

#48
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea


 danielaionela, on 8th October 2010, 22:10, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea
poate va place, atunci mai pun

 danielaionela, on 8th October 2010, 22:16, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea



poate va place, atunci mai pun
si pentru ca in sfarsit am reusit sa le atasez sa va arat tot pelionul, cateva poze din cele peste 3000

 danielaionela, on 8th October 2010, 22:22, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea



poate va place, atunci mai pun


si pentru ca in sfarsit am reusit sa le atasez sa va arat tot pelionul, cateva poze din cele peste 3000


 danielaionela, on 8th October 2010, 22:26, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea



poate va place, atunci mai pun


si pentru ca in sfarsit am reusit sa le atasez sa va arat tot pelionul, cateva poze din cele peste 3000


 danielaionela, on 8th October 2010, 22:31, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea



poate va place, atunci mai pun


si pentru ca in sfarsit am reusit sa le atasez sa va arat tot pelionul, cateva poze din cele peste 3000


 danielaionela, on 8th October 2010, 22:36, said:

poate reusesc sa va arat pelionul

continuarea



poate va place, atunci mai pun


si pentru ca in sfarsit am reusit sa le atasez sa va arat tot pelionul, cateva poze din cele peste 3000


am vazut ca s-a intrat in hibernare, sper ca am reusit sa va trezesc interesul pentru un loc magic, desprins parca din poveste, si daca este asa intr-o zi am sa scriu si povestea pelionului

Attached Files



#49
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Am citit posturile voastre si  am admirat fotografiile din aceasta superba zona a Greciei...ne-ati trezit interesul si de ce nu, poate vara viitoare sa alegem sa ne petrecem vacanta aici.Totusi din postarile voastre nu mi-am clarificat multe intrebari pe care le am...in ce zona ar fi mai bine sa ne cazam?(pentru a ajunge la cele mai frumoase plaje,si ca punct de plecare pentru vizitarea intregii zone)Unde sa cautam cazarea,care sunt preturile pentru o tripla prin zona in plin sezon,dar in extra sezon?Eventual astept si niste sugestii de cazari.Am tot citit despre drumurile destul de palpitante datorita serpentinelor,cu si fara parapeti...sunt ele mai periculoase decat cele din Lefkada?Adica as vrea sa imi fac o parere cat mai exacta asupra a ceea ce vom gasi acolo,intrucat in ultimii ani am tot avut parte de experiente de acest gen,Lefkada si Corfu...
Danielaionela,te rugam sa ne spui povestea Pelionului vazuta prin ochii tai....

Edited by ulitia, 19 November 2010 - 17:34.


#50
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
Ulitia , daca as merge in Pelion pt o vacanta  de ceva mai mult de-o saptamana, as imparti perioada in trei , asa : 3 nopti in Portaria ( pt Volos, Makrinitsa , trenul din Ano Lehonia ) , 4 - 5 nopti  in Ag. Ioannis pt plajele superbe din N-V , apoi inca cca 3-5 nopti undeva in sud , nu stiu unde , e de vazut  ( pt ca aici n-am ajuns )  .Cel mai probabil in S-E unde plajele par mai interesante si  probabil si apa e mai buna . De aici as vizita toata partea de sud si  eventual  o excursie pe Skiathos . In ceea ce priveste cazarea , gasesti pt toate buzunarele , iar oferte sunt din plin . Mai greu e sa alegi .  :lol:
In ceea ce priveste drumurile , as spune ca sunt  sunt cele mai obositoare pe care le-am intalnit . Si , ca sa ma raportez la Grecia ,  Corfu e sub  Pelion . Singurul drum din Corfu cu care as putea sa le compar ca dificultate ar fi cel spre Patokrator . Insa in Pelion sunt asfaltate toate , deci de o calitate mult mai buna decat a acestuia  .

Danielaionela , asteptam continuarea !

Edited by dariuscha, 19 November 2010 - 19:13.


#51
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

 dariuscha, on 19th November 2010, 19:11, said:

Ulitia , daca as merge in Pelion pt o vacanta  de ceva mai mult de-o saptamana, as imparti perioada in trei , asa : 3 nopti in Portaria ( pt Volos, Makrinitsa , trenul din Ano Lehonia ) , 4 - 5 nopti  in Ag. Ioannis pt plajele superbe din N-V , apoi inca cca 3-5 nopti undeva in sud , nu stiu unde , e de vazut  ( pt ca aici n-am ajuns )  .Cel mai probabil in S-E unde plajele par mai interesante si  probabil si apa e mai buna . De aici as vizita toata partea de sud si  eventual  o excursie pe Skiathos . In ceea ce priveste cazarea , gasesti pt toate buzunarele , iar oferte sunt din plin . Mai greu e sa alegi .  :lol:
In ceea ce priveste drumurile , as spune ca sunt  sunt cele mai obositoare pe care le-am intalnit . Si , ca sa ma raportez la Grecia ,  Corfu e sub  Pelion . Singurul drum din Corfu cu care as putea sa le compar ca dificultate ar fi cel spre Patokrator . Insa in Pelion sunt asfaltate toate , deci de o calitate mult mai buna decat a acestuia  .

Danielaionela , asteptam continuarea !


Multumesc mult pentru raspuns...pentru Grecia rezervam in jur de doua saptamani,insa parca nu as vrea sa schimb cazarea la 3,4 zile(sigur sotul nu va agrea ideea)...ma gandeam sa gasim o locatie unde sa ne asezam baza si de acolo sa mergem in fiecare zi in alta parte,exsita asa ceva?Cum sunt distantele in Pelion?Calatoria aceea cu trenul e obligatoriu de facut daca ajungem acolo...cum este apa,e calda,e buna in toate lunile verii?Nu ma intereseaza adancimea apei,nici plaja cu nisip,ne plac la nebunie plajele cu pietricele,dar sa nu fie ascutite,cum sunt cele din Agios Gordis(Corfu) si innotam toti,oricum facem scufundari si stam numai sub apa.Cazarea sa o rezervam din tara,cum e mai bine?Sau gasim la fata locului?Imi pare un tinut fantastic Pelionul asta ,insa avem multe necunoscute si un pic parca am niste retineri fata de el...de aceea pana la vara trebuie sa aflu tot ce trebuie .Cand ai spus ca,Corfu este sub Pelion la ce te-ai referit,strict la drumuri sau la peisaj,frumusete?

#52
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
Pai sa-ti raspund punctual :
- Schimbarea cazarii la 3-4 zile poate fi destul de dificila ( eu am antrenament  !   :D ) insa dupa 3-4 zile de condus prin Pelion te intrebi ce-ar fi de preferat .  Probabil  Afissos ar fi o optiune buna , insa plaja si apa acolo , atat cat am vazut eu , nu se compara ce cele din N-E .
- -Distantele in Pelion nu sunt f mari , problematice   sunt  curbele stranse si f dese  . Lungimea drumului intre curbe , pe unele portiuni, e f scurta . Deci viraje muuulte si dese . Abia faci curba si se si vede cealalta . Edestul de obositor ! In sud cred ca e mai ‘omeneste’ .
- Calatoria cu trenul nu-i obligatorie , insa trebuie sa tii cont ca e una dintre principalele atractii . Dupa cum cred ca ai citit deja, ea e valabila doar vara , in weekend .
- Eu am fost in septembrie, apa era ok.
- Mi-am rezervat cazarea din tara dar cu siguranta gaseam si la fata locului . Insa timpul alocat ‘plimbarii’ in sine era scurt , drumul a fost facut dintr-o bucata , cu 2 copii , exact  chef de cautat si negociat nu as fi avut. In plus am obtinut  ( negociind  prin e-mail )  un pret bun , asa ca …  Totusi, in sezon, nu prea m-as incumeta  fara  rezervare .Cu siguranta locurile bune sunt 'date' .
- Asa e , Pelion e un tinut mai salbatic, cu  o frumusete aparte . Nu e pt cineva comod si categoric nu-i pe toate gusturile . Distractiile sunt destul de limitate , insa compenseaza prin frumusetea peisajelor , a satelor .
- Eu m-am referit strict la drumuri , insa ( pt mine ) e valabil si in ceea ce priveste peisajele. N-as spune ca Grecia e ‘tara mea de suflet’ , consider ca sunt atatea si atatea locuri frumoase pe care le mai am de vazut ,  insa in Pelion as reveni cu mare drag  .

Edited by dariuscha, 19 November 2010 - 22:13.


#53
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Si poate ca nu conteaza dar asa arata Pelion din Evia sau din excursia spre Skiatos.

Attached Files



#54
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Ulitia, iti raspund si eu la unele nelamuriri:
- Pelion se imparte in  zona vestica , nord -estica si sudul, pentru un concediu
- nord-est cu plajele de la marea egee, salbatice, f.frumoase si greu accesibile unele dintre ele, sosele cu multe serpentine, greu de circulat pe ele, mai ales de la Afetes spre Ag.ioannis, cu o singura statiune, A.Ioannis care este maricica, aglomerata, cu doua plaje dintre care Papa Nero frumoasa, si cu toate tipurile de cazari pentru toate buzunarele
- in rest in aceasta zona sunt numai sate de munte, distanta mare intre ele si fiecare are cate o sosea care coboara spre mare, unele mai accesibile, altele mai putin, dintre sate Tsagarada are multe posibilitati de cazare, este mare, plaja este celebra Mylopotamos, problema este ca intre primele case si ultimele este o diferenta de cateva sute de metri pe verticala, dar in iulie cand am fost noi era aglomerata si un sat frumos
- n-am urcat mai sus de A.ioannis, nici spre Zagora, este singura localitate mare din pelion in care n-am fost, dar am inteles de la pensiunea unde am stat ca sunt plaje frumoase si acolo
- acum vestul cu multe statiuni mici,sau mijlocii , uratele, soseaua aproape plata, singura localitate frumoasa este Afissos, un sat locuit in mare parte de nemti care si-au cumparat locuinte acolo, dar este un sat de pescari nu statiune, unde dimineata poti cumpara peste direct din barcile lor, miroase a paine de cuptor in toata localitatea, curata si nu f.aglomerata, am inteles ca in august se aglomereaza mult, are trei plaje , toate la golf, doua amenajate dar nu exceleaza
- tot in zona vestica pleaca si trenuletul care merita toti banii, urca 15 km in zona de munte intr-un sat, iar peisajele fac toti banii, se vede golful tot drumul
-  mie cel mai mult mi-a placut sudul, sunt cateva localitati foarte romantice, Milina este destul de linistita, are un apus de soare de poveste, se aglomereaza seara pentru ca sunt cateva campinguri in zona numai cu nemti, austrieci si francezi
- Platania este un sat de pescari, avantajul la marea egee, dar mic si linistit, are cateva plaje frumoase
- soseaua care duce in sudul insulei este f.frumoasa, urmeaza linia golfului, peisajele intrec orice cuvinte, iar satul A.Kiriaki este un sat pescaresc in adevaratul sens al cuvantului, uitat de lume, dar are o atmosfera incantatoare, plus ca poti lua pestele din barca si ti-l fac la taverna, mie zona asta m-a incantat cel mai mult, nu este plata, tot muntoasa dar mult mai linistita si accesibila
- noi am stat in Afissos, ne-a placut mult si ne-am simtit f.bine, am stat 10 zile, am vizitat aproape tot si pot sa trag niste concluzii
Pelion este altfel decat orice am vazut pana acum in Grecia, satele de munte sunt o frumusete, cu case mari, de piatra, unele stil turcesc, cu f.multe fantani de piatra, multe poduri de piatra, si piete cu platani de sute de ani, multi meri si peri, si multe, multe hortensii de inaltimea unui om, si toate culorile. Plajele de la Egee sunt excelente, dar mai greu accesibile unele. Statiuni in adevaratul sens putine, dar sate pescaresti cu locuri de cazare gasesti peste tot, sa fii atenta sa cauti o locatie totusi mai maricica, in general este obositor sa pleci spre altele zilnic, mai ales in partea nord estica si risti sa stai intr-un loc cu cinci - sase case, dar cu o plaja.........
Pelionul Nu este mare, nu este nevoie sa schimbi cazarea la doua, trei zile, dar intr-adevar daca stai in nord, nord vest devine un pic mai greu de vizitat tot, dar nu imposibil
Daca doresti sa vezi Pelionul, Afissos are o asezare ideala, daca doresti doar plajele atunci zona nord estica, probabil A.Ioannis este cel mai indicat
Pelionul are doua bijuterii, Makrinitsa si Portaria, merita sa le vezi la pas si pe indelete, sunt unele dintre cele mai frumoase sate grecesti
Iar comparatia cu drumurile din Lefkada, in Lefkada sunt parfum, acolo soselele din interior sunt accesibile, doar acei cativa km care duc spre plaje sunt grei, in Pelion pe partea de nord-est este criminal pe o distanta de cativa zeci de km, sunt momente in care crezi ca aterizezi direct in mare, soseaua la inaltime, in unele zone fara parapeti
Pelionul este locul in care doresc sa mai vin peste cativa ani, desi pana acum mi-am dorit sa vizitez mereu alte locuri si sa vad cat mai multe din grecia,noua ne place mult si partea continentala, sunt multe locuri frumoase in grecia chiar daca nu sunt la mare
Daca mai ai intrebari, daca doresti unele amanunte, sunt aici
Cu bine,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate