Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#325
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Doar  pentru cunoscatori!Attached File  20181231_160207.jpg   179.7K   103 downloads

Edited by foxbat, 05 January 2019 - 18:07.


#326
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postfoxbat, on 05 ianuarie 2019 - 18:05, said:

Doar  pentru cunoscatori!Attachment 20181231_160207.jpg
Spetsofai, o bunatate pe care o intalnesti doar in Pelion.

#327
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Siiiiiiii! Am luar carnati din aia picanti si incerc sa o reproduc acasa:)

#328
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Gata. Plimbarea s-a sfarsit. Acum am intrat in casa. in total vreo 2400 km. Si circa 50-60 pe jos :)

Minunat. Sigur ma mai intorc in Pelion.Dar pe 2 roti. Merita!

#329
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postfoxbat, on 05 ianuarie 2019 - 23:31, said:

Gata. Plimbarea s-a sfarsit. Acum am intrat in casa. in total vreo 2400 km. Si circa 50-60 pe jos Posted Image

Minunat. Sigur ma mai intorc in Pelion.Dar pe 2 roti. Merita!

Cand te vei  duce in Pelion sa faci turul golfului. De la Milina la Trikeri este superb.Iar daca esti pe doua roti Posted Image
Rar am avut asa o senzatie de libertate!Doar apa si soseaua! Nici macar caprele,ce sa mai zic de masini, oameni....

#330
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Eventual te duci la plaja Paralia Alogoporos (e si o taverna deosebita acolo) de unde poate gasesti o barca sa te traga o fuga pana pe insulita Palaio Trikeri - iar acolo faci trekking. Unic!
Zona de trekking cu privelisti deosebite tot in zona aia este si Agia Kiriakis.

#331
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanielaionela, on 06 ianuarie 2019 - 12:46, said:


Cand te vei  duce in Pelion sa faci turul golfului. De la Milina la Trikeri este superb.Iar daca esti pe doua roti Posted Image
Rar am avut asa o senzatie de libertate!Doar apa si soseaua! Nici macar caprele,ce sa mai zic de masini, oameni....
fix asta aveam in plan :) telepatie!

#332
taxero

taxero

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.11.2018
salut imi recomanda si mie cineva care a fost in zona pelion unde este mai bine sa caut cazare in golf sau pe partea de la mare
sunt interesat de plaje  fara valuri  bune pentru scufundari

#333
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Posttaxero, on 28 ianuarie 2019 - 18:00, said:

salut imi recomanda si mie cineva care a fost in zona pelion unde este mai bine sa caut cazare in golf sau pe partea de la mare
sunt interesat de plaje  fara valuri  bune pentru scufundari
Clar in golf, de la Kala Nera pana la Trikeri ai locuri destule...

Edited by d-ardeleanu, 26 February 2019 - 14:35.


#334
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Posttaxero, on 28 ianuarie 2019 - 18:00, said:

salut imi recomanda si mie cineva care a fost in zona pelion unde este mai bine sa caut cazare in golf sau pe partea de la mare
sunt interesat de plaje  fara valuri  bune pentru scufundari
Ce sa faci in golf? Mie nu mi-a placut deloc. N-am facut scufundari dar in balta aia ca-n piscina ma indoiesc ca ai prea multe de vazut. Pe latura estica, dupa peisajul supramarin, precis ca ai ce sa vezi. Iar valuri ... cate valuri sa fie? Cate ore intr-o zi? Cate zile dintr-un concediu? Prea putin relevant ca sa conteze. Noi am stat o saptamana la inceput de iulie 2017 si nu a fost nici o zi cu valuri mari.

Attached Files



#335
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLizicat, on 26 februarie 2019 - 20:03, said:

... cate valuri sa fie? Cate ore intr-o zi? ...

Multe valuri, şi mari ! Şi toată ziua !

O singură zi am fost în Pelion, şi aia a fost cu valuri, după cum vezi şi-n poze:

Attached File  Nei_Pori2 004.jpg   142.21K   67 downloads Attached File  Nei_Pori2 008.jpg   78.69K   70 downloads Attached File  Nei_Pori2 013.jpg   158.9K   65 downloads

Attached File  Nei_Pori2 018.jpg   264.96K   63 downloads Attached File  Nei_Pori2 025.jpg   157.44K   62 downloads Attached File  Nei_Pori2 038.jpg   225.67K   54 downloads.


Pe partea estică e mare deschisă, deci valurile sunt la ele acasă, pe când în golf marea e mai mereu ca un acvariu. Omul e interesat să se uite sub apă, nu deasupra ei, deci ar vrea ca şansele de valuri să fie cât mai mici. Şi atunci logic ar fi să se cazeze pe partea vestică, cum deja a primit o recomandare.
Sigur, poate să facă scufundări şi-n est, şi dacă are norocul vostru poate să nu prindă valuri, dar eu cred că nu are rost să rişte.
Iar în ce priveşte peisajul "de deasupra apei" - 100& de acord cu tine, dar pe el îl interesează mai puţin. Şi dacă îl interesează, la urma urmei nu e mare lucru să treacă muntele cu maşina, că e la o aruncătură de băţ, gândeşte-te că noi am venit tocmai de la Nei Pori pentru o zi în Pelion.

Megalike pentru poza de la Mylopotamos ! E de album. Chiar că aţi avut noroc !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 February 2019 - 03:28.


#336
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostOvidiuNS, on 28 februarie 2019 - 03:25, said:

Pe partea estică e mare deschisă, deci valurile sunt la ele acasă, pe când în golf marea e mai mereu ca un acvariu. Omul e interesat să se uite sub apă, nu deasupra ei, deci ar vrea ca şansele de valuri să fie cât mai mici. Şi atunci logic ar fi să se cazeze pe partea vestică, cum deja a primit o recomandare.

Absolut corect!

Am vazut masini ale unor firme de diving in Horto, Milina, Trikeri si Platanias.
In Milina si Platanias am gasit chiar sedii ale unor astfel de firme, nu stiu daca am facut poze la asa ceva (de regula fac pt datele de contact care ar putea ajuta pe cineva), o sa incerc sa ma uit sa vad daca gasesc in arhivele cu poze.

#337
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Mi-am adus aminte, mai e un motiv pentru cazare pe partea vestică: "mocăniţa" dintre Ano Lechonia şi Milies. În 2009 n-a fost timp, dar dacă se stă un întreg sejur în zonă, atunci e un "must-see, must-do" al Pelionului.
Şi ar mai fi de umblat prin Volos, al cărui muzeu arheologic l-am vizitat tot în 2009, în drum spre Peloponez.

Iar trecerea "muntelui" e un fleac dacă nu se merge prin Portaria ci se ocoleşte pe la Neochori. În acea memorabilă zi, chiar dacă se făcuse noapte, nici nu mi-am dat bine seama când am ajuns jos, pe malul golfului. Parcă nici n-am trecut un munte, aşa mi s-a părut.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 February 2019 - 11:24.


#338
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostBlueKing-69, on 28 februarie 2019 - 10:38, said:

Absolut corect!

Am vazut masini ale unor firme de diving in Horto, Milina, Trikeri si Platanias.
In Milina si Platanias am gasit chiar sedii ale unor astfel de firme, nu stiu daca am facut poze la asa ceva (de regula fac pt datele de contact care ar putea ajuta pe cineva), o sa incerc sa ma uit sa vad daca gasesc in arhivele cu poze.
https://www.greeka.c...lion-diving.htm
asta daca nu ramai la snorkeling...

Edited by d-ardeleanu, 28 February 2019 - 13:13.


#339
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Bine domnilor... Asa o fi. Dar nici pentru mama scufundarilor n-as sta pe interiorul golfului, chiar daca ar trebui sa ma duc dupa ele pe latura estica. Diferentele sunt atat de mari si de semnificative ca nici nu poate fi vorba de comparatii. Interiorul golfului este un compromis ce merita facut, evident, dar in cunostinta de cauza pentru ca plajele sunt urate, localitatile n-au nici un farmec, peisaje zero (toate astea cu exceptia partii de sud) si aglomeratia este mare.

#340
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eeeeei, nu absolutiza, "peisaje zero" e prea mult spus. Aglomeraţia nu e degeaba, să fim serioşi.

Ţi-am spus, sunt de acord cu tine, partea estică e mai frumoasă, dar nici în vest nu e chiar aşa nasol. Ai mare, ai bărci, ai taverne şi tot tacâmul. Cu albastrul "de Grecia" e problemă, dar ce mai contează. Deşi uneori ai şi albastrul ăla, chiar şi în vest, soare să fie. Că dacă prinzi 4-5 zile la rând ploaie şi negură, aunci nici pe coasta de est nu e mai mişto, ba te mai bat şi vântul şi valurile ... hai, revino la sentimente mai optimiste, că tot Pelionu' e-n Grecia, la urma urmei. Şi am devenit dependenţi de ea !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 February 2019 - 15:47.


#341
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View PostOvidiuNS, on 28 februarie 2019 - 15:45, said:

... Aglomeraţia nu e degeaba, să fim serioşi...
Aglomeratia e ca-i mai ieftin, sa fim seriosi Posted Image

Si.. da, suntem dependenti de GR!!! Unica dependenta pentru care n-am nici o remuscare.

Edited by Lizicat, 28 February 2019 - 20:48.


#342
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLizicat, on 28 februarie 2019 - 20:48, said:

Aglomeratia e ca-i mai ieftin, sa fim seriosi Posted Image  
Este aglomerat pana in Kala Nera si Afissos deoarece sunt amplasate ideal pentru incursiuni rapide si lejere (ceea ce a subliniat si Ovidiu pe undeva, cu accesul mai facil pe sosea, drumul este mai usor) in centrul peninsulei si sud (sud-vest, sud si sud-est), zone in care capacitatile de cazare - slava Domnului - sunt mai reduse ca numar.
Cat de ieftin / scump este in vest versus est... insignifiant si irelevant, in opinia mea Pelionul pentru ce ofera este o destinatie ieftina (sau mai corect spus accesibila).

Scump este in Paralia Katerini, oricat ai plati (cu exceptia cazului in care gasesti o cazare mai retrasa / linistita pentru tranzit acolo - tot Ovidiu a venit cu exemple).

Edited by BlueKing-69, 28 February 2019 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate