Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Deschidere Firma " Organizari Evenimente "

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
silviu_tomesti

silviu_tomesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2007
Buna tuturor . Doresc sa deschid dupa cum scrie si in titlu , o firma de " Organizari Evenimente " . Insa as vrea sa fiu mai explicit . Nu as dori sa organizez "sweet 16 " , botezuri , majorate , nunti , etc . Sper ca a-ti prins ideea in mare . Doresc sa am 4-5 evenimente pe an  ( cred... sper totusi la mai multe pe viitor ) .

Event-urile/Evenimentele vor fi de tipul petreceri , marea majoritate in aer liber . Practic m-am gandit ca voi avea nevoie de capital de inceput doar pentru primul eveniment ( sperand ca voi fi pe profit , voi putea finanta al 2lea din castig ... insa ramane de vazut ) .

Pentru organizare :
- Contact cu o firma de distributie bauturi alcoolice , practic vand la bar cat se vinde in acea noapte , apoi returnez surplusul
- Plata in avans a diferitilor dj/artisti/interpreti
- Inchirierea locatiei pentru o noapte
- Inchrierea aparaturii ( sau achizitionarii in timp ... sau chiar de la inceput , depinde de capital/costuri )
- Amenajarea scenei/locatiei dupa tema petrecerii
- Contract cu o firma de paza pentru asigurarea linistii pe parcurusul evenimentului
- Angajarea pe o noapte ( Aici sunt putin confuz , cum as putea face intr-un cadru legal , prin colaborare ?) a barmanilor.
- Publicitate pe internet , apoi prin oras prin orice mijloc considerat benefic ( bineinteles si legal/moral :) )

Ca sa ma intelegeti pe deplin , evenimenul vreau sa fie de genul sunwaves , dar la o scara mai mica :) .... in viziunea mea undeva 500-1500 participanti , avand in vedere ca vreau sa fie pe plan local .

Doresc sa fac totul bineinteles intr-un cardu legal , fara nicio perdea ... Daca pot spune asa .

As dori daca aveti vreo idee sau sfat de cum as putea imbunatati planul... sa postati . Chiar si in contradictoriu ... e constructiv , spun unii .

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 silviu_tomesti, on 8th July 2010, 15:00, said:

Buna tuturor . Doresc sa deschid dupa cum scrie si in titlu , o firma de " Organizari Evenimente " . Insa as vrea sa fiu mai explicit . Nu as dori sa organizez "sweet 16 " , botezuri , majorate , nunti , etc . Sper ca a-ti prins ideea in mare . Doresc sa am 4-5 evenimente pe an  ( cred... sper totusi la mai multe pe viitor ) .

Event-urile/Evenimentele vor fi de tipul petreceri , marea majoritate in aer liber . Practic m-am gandit ca voi avea nevoie de capital de inceput doar pentru primul eveniment ( sperand ca voi fi pe profit , voi putea finanta al 2lea din castig ... insa ramane de vazut ) .

Pentru organizare :
- Contact cu o firma de distributie bauturi alcoolice , practic vand la bar cat se vinde in acea noapte , apoi returnez surplusul
- Plata in avans a diferitilor dj/artisti/interpreti
- Inchirierea locatiei pentru o noapte
- Inchrierea aparaturii ( sau achizitionarii in timp ... sau chiar de la inceput , depinde de capital/costuri )
- Amenajarea scenei/locatiei dupa tema petrecerii
- Contract cu o firma de paza pentru asigurarea linistii pe parcurusul evenimentului
- Angajarea pe o noapte ( Aici sunt putin confuz , cum as putea face intr-un cadru legal , prin colaborare ?) a barmanilor.
- Publicitate pe internet , apoi prin oras prin orice mijloc considerat benefic ( bineinteles si legal/moral :) )

Ca sa ma intelegeti pe deplin , evenimenul vreau sa fie de genul sunwaves , dar la o scara mai mica :) .... in viziunea mea undeva 500-1500 participanti , avand in vedere ca vreau sa fie pe plan local .

Doresc sa fac totul bineinteles intr-un cardu legal , fara nicio perdea ... Daca pot spune asa .

As dori daca aveti vreo idee sau sfat de cum as putea imbunatati planul... sa postati . Chiar si in contradictoriu ... e constructiv , spun unii .

la asemenea evenimente cel mai important lucru este ... continutul ... adica ce tema are, cine canta, ce se prizeaza :) ... chestii de astea ...
daca tu crezi ca la primul eveniment faci profit asa incat sa finantezi al doilea ... esti copil

#3
silviu_tomesti

silviu_tomesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2007
Momentan nu am precizat tema / continutul . Inca ma gandesc . Vreau sa conturez ideea in ansamblu intai .

Bine recunosc ca am sarit calul cu castigul din primul pentru a finanta al 2lea . Dar ideea e ca daca intru cu capitalul necesar finantarii pentru primul eveniment , nu voi mai trebui sa vin cu bani pentru al 2lea , ramanand capitalul de pe primul + un eventual castig .

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 silviu_tomesti, on 8th July 2010, 15:39, said:

Momentan nu am precizat tema / continutul . Inca ma gandesc . Vreau sa conturez ideea in ansamblu intai .

Bine recunosc ca am sarit calul cu castigul din primul pentru a finanta al 2lea . Dar ideea e ca daca intru cu capitalul necesar finantarii pentru primul eveniment , nu voi mai trebui sa vin cu bani pentru al 2lea , ramanand capitalul de pe primul + un eventual castig .

ok, lucreaza mult la tema asta cu continutul ca bere si berari gasesti da 100 persoane care sa vina e infinit mai greu

#5
silviu_tomesti

silviu_tomesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2007
In mare o am conturata ideea . Adica stiu practic ce fel de muzica as vrea sa pun , si cum sa atrag cat de cat publicul , si mai ales cum ar fi ( in viziunea mea ) un show/o petrecere reusita si ce "artificii" sa fac in timpul petrecerii , astfel incat sa revina lumea si la al 2lea eveniment .

Ce doresc de fapt prin initierea topicului... Cateva sfaturi daca se poate , atat calificate ( poate din partea cuiva ce a luat contact direct cu domeniul ) cat si necalificate , binevenite din partea tuturor .

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
incepi prin petreceri private, ante-comandate, de mici dimensiuni de maxim cateva zeci de persoane, pana prinzi experienta pentru chestii relativ complicate cu mii de oameni

#7
silviu_tomesti

silviu_tomesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2007
retele - ideea ta e buna dar eu cam asta incerc sa evit. As dori sa o fac reltiv part-time , caci mai am alte doua preocupari ...

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
In tara asta plina de fomisti, unde toata lumea se pricepe la orice, inclusiv la orgnizarea de evenimente, nu va merge niciodata o astfel de afacere. Poate doar la nivel inalt, unde discutam de institutii sau oameni foarte bogati, insa la nivel de individ nu prea are trecere aceasta solutie.

In rest, iti dorecs succes!

#9
silviu_tomesti

silviu_tomesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2007

 floraur, on 10th July 2010, 10:01, said:

In tara asta plina de fomisti, unde toata lumea se pricepe la orice, inclusiv la orgnizarea de evenimente, nu va merge niciodata o astfel de afacere. Poate doar la nivel inalt, unde discutam de institutii sau oameni foarte bogati, insa la nivel de individ nu prea are trecere aceasta solutie.

In rest, iti dorecs succes!

De ce atata inversunare si ura in spusele tale ?

Sa inteleg ca te referi la "ideea mea " ca una uzuala si accesibila oricui . Practic cand cineva vrea sa se distreze isi face o petrecere de 500-1500 oameni ... ca deh e roman fomist si se pricepe la facut orice , inclusiv organizare evenimente .

Sper ca ai citit atent primul post si ai inteles ca "nivelul inalt" si "oamenii bogati" nu isi au rostul in discutie da ? Nu vreau sa organizez evenimente de genul , ci petreceri pentru oameni cuprinsi intre 18-25 de ani ( marea lor majoritate ) , aici e targetul .

Multumesc ca imi doresti succes , poate ma poti ajuta cu mai mult decat incurajari :) poate ceva pareri personale mai profunde ... sfaturi . Multumesc !

p.s. : nu inteleg ce vrei sa spui prin " la nivelu de individ nu prea are trecere aceasta solutie " ... poti explica cu alte cuvinte te rog ? Poate chiar nu inteleg eu ...

edit : Spui ca nu va merge niciodata astfel de afacere , dar eu nu vin cu o idee noua . Ideea e inspirata din evenimentele la care am luat parte . Si mie unul chiar mi s-au parut de succes , si consider ca mai este loc pe aceasta piata ( Local , in orasul meu )

Edited by silviu_tomesti, 10 July 2010 - 15:20.


#10
alex25ro

alex25ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2007

 silviu_tomesti, on 8th July 2010, 14:00, said:

Buna tuturor . Doresc sa deschid dupa cum scrie si in titlu , o firma de " Organizari Evenimente " . Insa as vrea sa fiu mai explicit . Nu as dori sa organizez "sweet 16 " , botezuri , majorate , nunti , etc . Sper ca a-ti prins ideea in mare . Doresc sa am 4-5 evenimente pe an  ( cred... sper totusi la mai multe pe viitor ) .

Event-urile/Evenimentele vor fi de tipul petreceri , marea majoritate in aer liber . Practic m-am gandit ca voi avea nevoie de capital de inceput doar pentru primul eveniment ( sperand ca voi fi pe profit , voi putea finanta al 2lea din castig ... insa ramane de vazut ) .

Pentru organizare :
- Contact cu o firma de distributie bauturi alcoolice , practic vand la bar cat se vinde in acea noapte , apoi returnez surplusul
- Plata in avans a diferitilor dj/artisti/interpreti
- Inchirierea locatiei pentru o noapte
- Inchrierea aparaturii ( sau achizitionarii in timp ... sau chiar de la inceput , depinde de capital/costuri )
- Amenajarea scenei/locatiei dupa tema petrecerii
- Contract cu o firma de paza pentru asigurarea linistii pe parcurusul evenimentului
- Angajarea pe o noapte ( Aici sunt putin confuz , cum as putea face intr-un cadru legal , prin colaborare ?) a barmanilor.
- Publicitate pe internet , apoi prin oras prin orice mijloc considerat benefic ( bineinteles si legal/moral :) )

Ca sa ma intelegeti pe deplin , evenimenul vreau sa fie de genul sunwaves , dar la o scara mai mica :) .... in viziunea mea undeva 500-1500 participanti , avand in vedere ca vreau sa fie pe plan local .

Doresc sa fac totul bineinteles intr-un cardu legal , fara nicio perdea ... Daca pot spune asa .

As dori daca aveti vreo idee sau sfat de cum as putea imbunatati planul... sa postati . Chiar si in contradictoriu ... e constructiv , spun unii .

Ca sa ne intelegem pe deplin :rolleyes:
Si eu la 18 ani visam sa organizez ceva mai tare si mai spectaculos decat SENSATIONS. Ce frate, femei, presa internationala, femei, invitati peste invitati, iar femei(aveam 18 ani), belea. :thumbup:
Dupa o saptamana, planul era gata. Dupa a doua saptamana am realizat ca nu am banii necesari pentru a lucra la 'high level'. Incearca ceva anticriza. Eu nici nu am simtit criza.

Nu ma laud, dar nu cred ca in romania iti va da cineva ca sponsorizare la ora actuala minim 100.000€ pt un party care nu garanteaza nimeni ca va avea rezultatele asteptate.

#11
Ju13s

Ju13s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2011
Buna.

Si eu doresc sa deschid o firma de organizari de evenimente, si sunt foarte curioasa sa aflu ce s-a intamplat cu firma ta. Ai deschis-o? Ce fel de evenimente ai organizat? Este o afacere profitabila?
Mi-ar face mare placere sa aflu ce s-a intamplat.
Si daca ai avea si cateva sfaturi pentru mine ar fi perfect:D
Merci anticipat. :)

#12
focsav

focsav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2008
Vogue Event International ... fugiti de astia ca dreaq de tamaie, cine nu si-a luat teapa pana acum poate sa incerce. Dupa ce am avut probleme cu ei am sapat mai mult, au mai avut o firma pe care au desfiintat-o iar acum dau tepe pe firma asta, probabil in 2018 o sa-si deschida o alta firma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate