Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cum ne alegem obiectivele?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Poststlx, on 8th July 2010, 16:07, said:

dariuschaaaa, da-mi si mie, te rog, lista aia...
hai sa incepem cu Roma, apoi si celelalte provincii. hai,  deschide un subiect nou, "gastronomie italiana" sau cum vrei tu sa-i zici si da-ne cateva ponturi. mai povestise cineva de coada de bou sau de vaca in Roma dar eu n-am gasit trattoria aia in Piata Argentina.


Stlx, imi pare rau ca nu pot da acum curs rugamintii tale asa cum ar trebui , insa timpul ma preseaza . Este si motivul pt care nu am mai scris nimic pe forum  cu toate ca tentatia de a raspunde e  mare . Peste 3 zile plecam in concediu si s-au strans toate pe ultima suta de metri . Sunt insa convinsa ca va indrazni cineva sa o faca asa cum merita , iar cand ma voi intoarce voi completa si eu cu ceea ce am experimentat sau doar am citit .
In principiu , nu exista mari secrete in privinta documentarii mele . Top 10 Roma de la DK are informatii arhisuficiente pt a te desfata culinar in cetatea eterna . Daca ar fi sa-l compar cu similarele pt Paris sau Viena ( asta pt ca le-am ‘folosit’ ) , cel pt Roma cred ca le da clasa la acest capitol .La acest ghid am completat cu cca 15 pagini din Fodor’s . Interesante recomandari si aici , bine detaliate . Acum , nu-ti imagina ca mi-am pus in gand sa le testez pe toate ! Intentia a fost sa aflu cat mai multe despre ce ofera gastronomic Roma . Vei gasi insa recomandate in cel de-al 2-lea alte restaurante sau pizzerii  . Surprinzator, nici macar Baffetto nu apare  si se pare ca lumea se ghideaza mai mult dupa DK, judecand dupa coada impresionanta de clienti pe care am vazut-o asteptand aici pt o masa .
Bucuria mare a fost ca , in ceea ce priveste cafenelele ( dar si unele gelaterii)  , ghidurile au fost de comun acorod in cateva privinte . Nume ca Tazza d’oro , Eustachio , Antico caffe Greco sau san Crispino , Giolitti apar in ambele .
Despre mancarurile testate personal pot sa-ti spun, pe scurt , ca dintre felurile romane  n-am mancat acolo coada de vita ( acasa in ciorba e excelenta )  sau pajata , insa am incercat  saltimbocca , carciofi sau anghinare italiana ( copt, nu fiert sau prajit )  la recomandarea unei chelnerite- cum altfel ? – romance  , spaghetti  carbonara , lasagne cu spanac si ricotta si 3-4 feluri de pizza , excelente toate .Ca bauturi ne-am multumit cu vinul casei ( trebuia sa facem economie undeva  :)   ) , n-am intrat in nicio vinoteca , am testat 3 tipuri de bere la Perroni ( mancarea nu-i senzationala , insa atmosfera merita o vizita ) , pe la san crispino am trecut zilnic , chiar daca am incercat si alte gelaterii , iar pt espresso de la tazza d’oro am facut o pasiune , asa ca am si comandat cafea dupa ce am epuizat rezerva adusa .
Acestea fiind spuse , va doresc discutii interesante ( constructive si pline de informatii ) in continuare si sa ne ‘vedem’ cu bine in august .

#20
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
drum bun dariuscha, dar spune-ne macar unde mergi, sa stim unde -pe ce forum - te cautam mai incolo

#21
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postutopium, on 7th July 2010, 16:23, said:

... o jumate de zi de plaja/baie. Si la fel am facut in Sorrento, Positano sau Cinque Terre, chiar daca timpul a fost oricum scurt si n-am apucat sa vad tot ce as fi vrut, am incercat ca jumate din program sa fie de relaxare si jumate de vizita. Si la fel am procedat si in concediile din Austria, Grecia, etc. Vad si obiective (nu pe toate pe care le-as vrea, dar oricum suficient de multe si de obicei le aleg din timp pe cele care ma intereseaza in principal), dar ma si relaxez.

eu nu prea inteleg ce spui tu acolo, cu relaxarea si vizitarea. poate mai bine sa-i zici odihna, lenevit, trandavie. dolce far niente, na. cum ar veni, ai experimentat ceva specific locului.
pentru mine vacanta aproape in intregime e relaxare, ma rog, mai putin calatoriile cu trenul in Italia (de exemplu cand trebuie sa schimbi trenul si pe peronul tau e un tren care pleaca in alta directie). pe mine ma relaxeaza o zi de hoinarit prin Roma de la 7 dimineata si pana se intuneca, cu harta in mana, cu plimbat pe strazile pe care vreau sa ma plimb, cu intrat in toate muzeele, bisericile sau magazinele in care-mi doresc sa intru. ma relaxeaza o zi pe poteca de coasta din Cinque Terre, cu peisajele alea spectaculoase spre mare si spre satele pescaresti, cu flora  mediteraneana. pur si simplu sa zac pe plaja aia proasta din Monterosso in loc sa strabat poteca de coasta, m-ar apuca toti dracii si m-ar dezrelaxa de-a binelea. am fost si eu pe plaja aia pentru o baie, dar la ora 7 seara, dupa ce am parcurs 3 din cele 4 segmente ale potecii si mai aveam inca o zi intreaga de stat in Cinque Terre.

fly_dream, unde esti? nu te simti si tu complexata? nici tu juma' de zi de dolce far niente -specific local! , nici gastronomie traditionala (eu aici am inceput sa recuperez la ultimele calatorii).

#22
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Stlx, acuma fii tu sincera, daca ti-as spune ca plec miine la Pisa , simbata trag o fuga sa vad Cinque Terre, ma intorc in aceeasi seara la Florenza , duminica mai vad citeva obiective si la amiaza zbor spre casa CE MI-AI RECOMANDA SA FAC ? Sa mai merg in Cinque Terre sau mai bine vizitez Siena ?  :)

Edited by auriciu, 08 July 2010 - 20:56.


#23
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postauriciu, on 8th July 2010, 21:50, said:

Stlx, acuma fii tu sincera, daca ti-as spune ca plec miine la Pisa , simbata trag o fuga sa vad Cinque Terre, ma intorc in aceeasi seara la Florenza , duminica mai vad citeva obiective si la amiaza zbor spre casa CE MI-AI RECOMANDA SA FAC ? Sa mai merg in Cinque Terre sau mai bine vizitez Siena ?  :)

auriciu, eu, din pacate, sunt intotdeauna sincera.
ti-as recomanda sa dormi in Pisa si daca vremea se anunta buna, sambata dis-de-dimineata mergi in Cinque Terre pana seara, te intorci in Pisa seara tarziu si in ziua plecarii ramai tot in Pisa, eu pentru 2-3 ore n-as fugi nici macar in Lucca. Dar nu mi-ai spus la ce ora aterizezi, daca as putea, in ziua aterizarii, dupa ce ma instalez la hotel, as incerca sa vizitez Lucca, e aproape. Si am subinteles ca decolezi tot din Pisa.
Daca sambata ploua, Siena sau Florenta. Eu as alege Siena, imi place sa ma plimb pe ploaie, cui nu-i place poate vizita galeriile de arta din Florenta.  si oricum pentru Florenta eu as vrea mai mult de-o zi, m-as duce acolo altadata.
dar,  cum va fi vremea, afli de obicei cu o zi inainte, de-asta zic, e bine sa ai alternative.

nu va recomand Cinque Terre pe ploaie, e pericol sa se inchida poteca, nu circula nici vaporasele.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 8th July 2010, 21:32, said:

pe mine ma relaxeaza o zi de hoinarit prin Roma de la 7 dimineata si pana se intuneca
De acord si cu asta, dar exista mai multe tipuri de relaxare. Daca te obosesti prea tare fizic, e greu sa mai te relaxeze hoinaritul chiar daca in jur sunt foarte multe lucruri interesante de vazut. Si eu sunt genul care ma relaxez "activ", adica privitul la Discovery sau History ma relaxeaza chiar daca sunt atent la ce e acolo, daca citesc ceva pe wikipedia despre cine stie ce subiect care imi place ma relaxeaza, etc. Nu imi place sa ma duc sa zac undeva aiurea, simt nevoia sa fac ceva. Iar la Monterosso n-am stat la plaja, m-am dus sa inot (asta e alt lucru care ma relaxeaza). Nu e acelasi lucru daca faci ceva care te relaxeaza dar cu un scop sau daca faci ceva care te relaxeaza fara nici un scop anume. A doua varianta iti da posibilitatea sa te deconectezi mai puternic.

Dupa o zi de hoinarit prin Roma de dimineata pana seara poti sa ai o satisfactie sufleteasca ca ai vazut atatea lucruri interesante, dar fizic s-ar putea sa fii terminat. Daca insa iei cateva pauze suficient de lungi de stat la terasa, pe o banca intr-o piata sau un parc, etc chiar daca renunti la cateva obiective, tot vei avea satisfactia sufleteasca la sfarsitul zilei fara sa fii terminat fizic :) Sigur, poti si sa te gandesti la sfarsitul zilei ca n-ai vazut obiectivul x si y, dar e preferabil sa te bucuri pentru ce ai vazut :) Eu unul imi voi aminti mult timp privelistea vazuta din apa in timp ce inotam la Positano, chiar daca plaja nu era cu nisip perfect si m-a piscat si o meduza :) Ideea mea e sa nu exagerez cu hoinaritul si sa reusesc macar intr-o parte a zilei sa ma deconectez de la tot, doar e concediu. De asta poate nu sunt deacord cu sandwich-ul mancat in graba pe o banca pentru a nu pierde timp si bani cu un restaurant, ora aia cat stai la restaurantul ala poate fi exact pauza de care ai nevoie pentru a o putea-o lua mai departe fara sa te obosesti prea tare (presupunand ca nimeresti la un restaurant potrivit, ceea ce nu e intotdeauna usor - altfel risti sa te enervezi). Dar asta nu inseamna ca nu am mancat la fastfood-uri in Italia sau ca nu mi-am luat pizza pe strada ... chiar de mai multe ori. Dar odata pe zi luam o pauza mai lunga ... in orase la o teresa/restaurant, in localitatile aflate la mare la plaja/baie, etc.

Si am mai zis, trebuie sa te sincronizezi si cu cei de langa tine ... eu as rezista si la un ritm foarte alert cateva zile fara probleme, dar pentru altii ar deveni chinuitor.

Edited by utopium, 08 July 2010 - 22:09.


#25
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 8th July 2010, 18:41, said:

Eu planific cam 50 de euro pe zi pentru masa (2 persoane), daca nu ii pot aloca nu ma duc. Stiu ca se poate sa iesi semnificativ mai ieftin, dar ...  De fapt calculele mele sunt cam asa pentru buget (2 persoane): minim 150 de euro pe zi (incluzand cazarea) + transport pana acolo si inapoi. Daca am banii astia de cheltuiala ma duc, daca nu stau acasa :) Pentru destinatiile scumpe bugetul urca cu pana la 50 de euro pe zi, pentru tarile ieftine scade cu pana la 50 de euro pe zi. Pana acum m-am incadrat la fix in buget peste tot pe unde am fost :)

Daca mi-as planifica 50 de euro/zi pentru masa, cu siguranta n-as mai pleca nicaieri, cel putin pana cand ma vor avansa astia mare sef! Doar de la mancare se poate face economie, din pacate.... Zborurile le ai deja cumparate, cazarea aranjata (deci minimizate de acasa), mai raman obiectivele...., dar alegerea intre vizitarea unuia si luarea unei mese la un pret peste minim mie una mi se pare extrem de simpla (in fond, nu sunt chiar atat de gurmanda incat sa nu rezist tentatiei in fata unei mancarici speciale..... nu mor daca nu mananc nu stiu ce chestie, fie ea si traditionala, dar sa renunt la un muzeu, de exemplu, m-ar supara mai mult).  

Aaaaa, se mai poate opera o reducere la ceva, in caz ca a fost planificat: souveniruri, vederi si shopping. In ultima vreme, am renuntat aproape complet la acest capitol pentru ca se mai intampla sa depasesti celelalte cheltuieli si atunci chiar nu mai este cazul sa te arunci la altele, plus ca se consuma aiurea timp. Souvenirurile sunt adeseori de foarte proasta calitate, vederile ajung dupa tine si sunt mai putin expresive decat pozele pe care le faci tu, iar shoppingul este un sport pentru buzunare mai incapatoare decat ale noastre.

Eu imi planific bugetul dupa ce trec pe lista cheltuielile estimate conform informatiilor actualizate privind: transportul (avion, autobuz, vapor, funicular, masina - benzina si taxe de autostrada etc.), cazarea, intrarile la obiective, mancarea. Trag linie, adun si apoi ma chinui sa fac rost de suma respectiva. Daca pot, incerc sa adaug un plus de rezerva pentru situatii neprevazute (de exemplu, obiective noi, amenzi). Daca la sfarsitul calatoriei imi ramane ceva, cumpar din aeroport ciocolata si alte prostioare pentru cei de acasa. Pana acum si eu m-am incadrat in buget destul de bine, chiar si in tarile nordice, unde e scump-scump.... Ca am avut, am si voi avea etern datorii este alta poveste!      


View Poststlx, on 8th July 2010, 21:32, said:

eu nu prea inteleg ce spui tu acolo, cu relaxarea si vizitarea. poate mai bine sa-i zici odihna, lenevit, trandavie. dolce far niente, na. cum ar veni, ai experimentat ceva specific locului.
pentru mine vacanta aproape in intregime e relaxare, ma rog, mai putin calatoriile cu trenul in Italia (de exemplu cand trebuie sa schimbi trenul si pe peronul tau e un tren care pleaca in alta directie). pe mine ma relaxeaza o zi de hoinarit prin Roma de la 7 dimineata si pana se intuneca, cu harta in mana, cu plimbat pe strazile pe care vreau sa ma plimb, cu intrat in toate muzeele, bisericile sau magazinele in care-mi doresc sa intru. ma relaxeaza o zi pe poteca de coasta din Cinque Terre, cu peisajele alea spectaculoase spre mare si spre satele pescaresti, cu flora  mediteraneana. pur si simplu sa zac pe plaja aia proasta din Monterosso in loc sa strabat poteca de coasta, m-ar apuca toti dracii si m-ar dezrelaxa de-a binelea. am fost si eu pe plaja aia pentru o baie, dar la ora 7 seara, dupa ce am parcurs 3 din cele 4 segmente ale potecii si mai aveam inca o zi intreaga de stat in Cinque Terre.

fly_dream, unde esti? nu te simti si tu complexata? nici tu juma' de zi de dolce far niente -specific local! , nici gastronomie traditionala (eu aici am inceput sa recuperez la ultimele calatorii).

Nici eu nu trag o linie intre vizitare si relaxare, pentru mine sunt sinonime. Sunt o fire activa, plus ca timpul si resursele financiare nu-mi permit sa fac excursii in care sa incapa si obiective, si leneveala. Am facut o data un experiment: in loc sa aleg una din numeroasele destinatii pe care le am in plan, am cedat insistentelor unor prieteni de a merge o saptamana in Grecia, intr-o insula, "la sejur"! Eram foarte obosita dupa un an destul de complicat.... am zis ca va fi OK sa ma odihnesc... baie, plaja, hoinarit prin imprejurimi, mici croaziere... Dupa 2 zile ma plictisisem ingrozitor! Mi-am dat seama, daca mai era nevoie, ca acesta nu este stilul potrivit pentru mine si gata!

Mi-as fi dorit ca in aceasta ultima nebuneala de o zi si ceva sa inot, dar nu am suferit daca timpul nu mi-a permis mai mult de o balaceala la picioare, cateva minute, undeva, in Capri, exact ca anul trecut, la Saint Tropez. Sigur, ar fi fost extrem de simplu sa raman 1-2 ore la plaja, renuntand in schimb la Via Krupp, dar as fi regretat etern.... Chiar si in Malta, desi peste zi mergeam in fel de fel de excursii legate cumva de mare, nu prea era timp de mai mult de o saritura ici-colo din vapor sau de pe vreo stanca ori in grote (la mica intelegere cu ghidul), astfel incat abia seara mergeam o ora la piscina hotelului (noroc ca era una pe acoperis); am observat numerosi turisti care stateau toata ziua (si toate zilele) la plaja, eu as fi innebunit de plictiseala!!!

Gastronomia traditionala... mi-ar face placere sa o incerc, printre picaturi ma straduiesc sa fur o pizza ici, o inghetata dincolo, acum am ratat bautura traditionala..... pur si simplu, am uitat de ea! Am testat, in schimb, o prajitura...., ba nu, doua! Hai ca am facut-o si pe asta!

View Poststlx, on 8th July 2010, 22:41, said:

auriciu, eu, din pacate, sunt intotdeauna sincera.
ti-as recomanda sa dormi in Pisa si daca vremea se anunta buna, sambata dis-de-dimineata mergi in Cinque Terre pana seara, te intorci in Pisa seara tarziu si in ziua plecarii ramai tot in Pisa, eu pentru 2-3 ore n-as fugi nici macar in Lucca. Dar nu mi-ai spus la ce ora aterizezi, daca as putea, in ziua aterizarii, dupa ce ma instalez la hotel, as incerca sa vizitez Lucca, e aproape. Si am subinteles ca decolezi tot din Pisa.
Daca sambata ploua, Siena sau Florenta. Eu as alege Siena, imi place sa ma plimb pe ploaie, cui nu-i place poate vizita galeriile de arta din Florenta.  si oricum pentru Florenta eu as vrea mai mult de-o zi, m-as duce acolo altadata.
dar,  cum va fi vremea, afli de obicei cu o zi inainte, de-asta zic, e bine sa ai alternative.

nu va recomand Cinque Terre pe ploaie, e pericol sa se inchida poteca, nu circula nici vaporasele.

Nu m-am documentat prea mult in privinta zonei respective (Cinque Terre se afla in planul meu acum mai mult decat niciodata!), insa daca as fi eu si daca as ateriza pana in pranz, as da o fuga la Florenta, este aproape, iar daca vrei sa-ti faci o parere iti ajung 3-4 ore, fara muzee insa (am reusit sa vad destul de multe in 3 ore, dar voi reveni pentru Uffizzi, cel putin). A doua zi as dedica-o Cinque Terre, iar in ultima as vizita Pisa. Ma bate gandul sa combin si eu Cinque Terre cu Pisa si Uffizzi.... Sienna nu am cercetat-o...

Edited by fly_dream, 08 July 2010 - 22:47.


#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 8th July 2010, 23:52, said:

Daca mi-as planifica 50 de euro/zi pentru masa, cu siguranta n-as mai pleca nicaieri, cel putin pana cand ma vor avansa astia mare sef!

Aaaaa, se mai poate opera o reducere la ceva, in caz ca a fost planificat: souveniruri, vederi si shopping.
50 de euro pentru 2 persoane ... oricum, tu cred ca evadezi de mai multe ori pe an prin diverse locatii, eu merg doar odata cate 7-8-9 zile. Cu suvenirurile si shopping-ul sunt total deacord, nu ma ocup cu asa ceva (ok, poate cate un suvenir dar nu aloc mai mult de 30 de minute pe concediu sau 20-30 de euro pentru asa ceva, din Sorrento am adus limoncello :) ). Shoppingul e total neinteresant din punctul meu de vedere. Multe chestii sunt mai scumpe ca la noi in destinatiile scumpe, iar ce e semnificativ mai ieftin (electronice sau alte chestii de valoare unde diferenta e importanta) poti sa-ti comanzi oricum si de pe net de obicei si mai ieftin (ca daca mergi in centru in Florenta sigur nu gasesti lucruri ieftine). Iar haine, bijuterii, etc evident nu ma intereseaza (magazinele astea le urasc cel mai tare, sunt plictisitoare - doar la Swarovski in Innsbruck mi-a placut cat de cat, ca erau chestii interesante - tot felul de chestii faine din cristal). Vederi chiar nu e cazul, fac poze suficient de bune si le pot printa singur :)

Edited by utopium, 08 July 2010 - 23:04.


#27
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 8th July 2010, 23:07, said:

De acord si cu asta, dar exista mai multe tipuri de relaxare. Daca te obosesti prea tare fizic, e greu sa mai te relaxeze hoinaritul chiar daca in jur sunt foarte multe lucruri interesante de vazut. Si eu sunt genul care ma relaxez "activ", adica privitul la Discovery sau History ma relaxeaza chiar daca sunt atent la ce e acolo, daca citesc ceva pe wikipedia despre cine stie ce subiect care imi place ma relaxeaza, etc. Nu imi place sa ma duc sa zac undeva aiurea, simt nevoia sa fac ceva. Iar la Monterosso n-am stat la plaja, m-am dus sa inot (asta e alt lucru care ma relaxeaza). Nu e acelasi lucru daca faci ceva care te relaxeaza dar cu un scop sau daca faci ceva care te relaxeaza fara nici un scop anume. A doua varianta iti da posibilitatea sa te deconectezi mai puternic.

Dupa o zi de hoinarit prin Roma de dimineata pana seara poti sa ai o satisfactie sufleteasca ca ai vazut atatea lucruri interesante, dar fizic s-ar putea sa fii terminat. Daca insa iei cateva pauze suficient de lungi de stat la terasa, pe o banca intr-o piata sau un parc, etc chiar daca renunti la cateva obiective, tot vei avea satisfactia sufleteasca la sfarsitul zilei fara sa fii terminat fizic :) Sigur, poti si sa te gandesti la sfarsitul zilei ca n-ai vazut obiectivul x si y, dar e preferabil sa te bucuri pentru ce ai vazut :) Eu unul imi voi aminti mult timp privelistea vazuta din apa in timp ce inotam la Positano, chiar daca plaja nu era cu nisip perfect si m-a piscat si o meduza :) Ideea mea e sa nu exagerez cu hoinaritul si sa reusesc macar intr-o parte a zilei sa ma deconectez de la tot, doar e concediu. De asta poate nu sunt deacord cu sandwich-ul mancat in graba pe o banca pentru a nu pierde timp si bani cu un restaurant, ora aia cat stai la restaurantul ala poate fi exact pauza de care ai nevoie pentru a o putea-o lua mai departe fara sa te obosesti prea tare (presupunand ca nimeresti la un restaurant potrivit, ceea ce nu e intotdeauna usor - altfel risti sa te enervezi). Dar asta nu inseamna ca nu am mancat la fastfood-uri in Italia sau ca nu mi-am luat pizza pe strada ... chiar de mai multe ori. Dar odata pe zi luam o pauza mai lunga ... in orase la o teresa/restaurant, in localitatile aflate la mare la plaja/baie, etc.

Si am mai zis, trebuie sa te sincronizezi si cu cei de langa tine ... eu as rezista si la un ritm foarte alert cateva zile fara probleme, dar pentru altii ar deveni chinuitor.

Ei vezi, pe mine oboseala fizica nu ma deranjeaza nici pe departe atat cat m-ar supara sa stiu ca am zacut in vreun restaurant sau o terasa 1-2 ore in loc sa mai vad cate ceva care ma intereseaza. Efortul fizic pe care il depui alergand cu harta in mana, de dimineata pana seara, aproape nu se simte daca esti multumit din punct de vedere sufletesc.... Si mie imi place enorm sa inot si la Positano m-ar fi tentat grozav..... la fel ca si la Capri (m-as fi aruncat si din vapor daca m-ar fi lasat), numai ca atunci cand este deja ora 10-11 si ai avion la ora 15 nu-ti poti permite....

V-am mai povestit de ghidul din Malta.... Atunci am mers organizat, nu stiam sa ma descurc pe cont propriu, iar tipul asta mi-a placut pentru ca stia sa imbine aspecte variate in excursiile de maximum o zi pe care le conducea. Plecam cu autocarul de dimineata si reveneam la apus, iar pe parcurs vizitam ba un palat, ba un templu, ba un oras, ba un sat pescaresc, ba o catedrala, intre ele mergeam cu barcuta la o grota sau faceam o traversare cu vaporul.... si acolo unde era posibil, aveam voie sa inotam 10-15 minute, sa facem o scufundare, sa sarim de pe stanci.... O data am avut o ora libera pe o plaja cu nisip rosu parca... si, in loc de traditionala plaja si baie, am ales sa experimentez deltaplanul (sau cum se numeste chestia aia zburatoare trasa de salupa!). Erau 37-38 de grade, nu stateam o clipa, dar am simtit ca zilele erau... complete!

Pe mine hoinaritul ala excesiv, de dimineata pana seara tarziu, este deconectant, de odihnit ma odihnesc acasa, dupa. Probabil daca as dispune de mai mult timp, tot nu as opta pentru leneveala, as gasi alte chestii dragute de studiat....

View Postutopium, on 9th July 2010, 00:02, said:

50 de euro pentru 2 persoane ... oricum, tu cred ca evadezi de mai multe ori pe an prin diverse locatii, eu merg doar odata cate 7-8-9 zile. Cu suvenirurile si shopping-ul sunt total deacord, nu ma ocup cu asa ceva (ok, poate cate un suvenir dar nu aloc mai mult de 30 de minute pe concediu sau 20-30 de euro pentru asa ceva, din Sorrento am adus limoncello :) ). Shoppingul e total neinteresant din punctul meu de vedere. Multe chestii sunt mai scumpe ca la noi in destinatiile scumpe, iar ce e semnificativ mai ieftin (electronice sau alte chestii de valoare unde diferenta e importanta) poti sa-ti comanzi oricum si de pe net de obicei si mai ieftin (ca daca mergi in centru in Florenta sigur nu gasesti lucruri ieftine). Iar haine, bijuterii, etc evident nu ma intereseaza (magazinele astea le urasc cel mai tare, sunt plictisitoare - doar la Swarovski in Innsbruck mi-a placut cat de cat, ca erau chestii interesante - tot felul de chestii faine din cristal). Vederi chiar nu e cazul, fac poze suficient de bune si le pot printa singur :)

Nu prea am rabdare sa astept un intreg pentru cateva zile legate.... prefer sa mai trag o fuga de o zi sau doua din cand in cand, daca gasesc zboruri ieftine. Am experimentat si o calatorie de 4 zile in 4 orase, in care am dormit doar o noapte la hotel, celelalte 3 in aeroporturi... a fost ieftin, dar chinuitor...., insa nu regret!

Shopping pentru mine nu ma intereseaza, insa am avut uneori "comisioane" de facut si alergatul prin magazine m-a convins ca cel putin in Europa de vest nu gasesti lucruri dragute la preturi rezonabile. In afara de o lampa sub forma de dansatoare de la Moulin Rouge care mi-a placut la Paris, dar pe care nu am putut sa o cumpar (99 euro si greu de impachetat si transportat), nu pot spune ca m-a tentat ceva, nici macar lucrurile "de firma", mi se pare.... urate!!!

Edited by fly_dream, 08 July 2010 - 23:18.


#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 9th July 2010, 00:17, said:

Nu prea am rabdare sa astept un an intreg pentru cateva zile legate.... prefer sa mai trag o fuga de o zi sau doua din cand in cand, daca gasesc zboruri ieftine.
Si eu vreau sa adopt metoda asta pe viitor, calatorii mai dese si mai scurte, iar Wizzair si Blueair (la Cluj doar Wizz) iti ofera posibilitatea asta. Pana acum am mers cu avionul doar in Italia (si Germania, dar acolo a fost semi-vacanta) in rest am mers cu trenul (si pentru ca era mare parte gratuit pentru noi), asa ca nu mi-am permis sa stau doar cateva zile. Dar pe viitor am planuri pentru excursii de 2-3 zile la Paris, Pisa si imprejurimi, Milano si imprejurimi (Lacul Como, Zermatt, etc), Barcelona, etc. In general pentru mine nu bugetul e problema (de aia exista credit card-uri daca chiar nu ai banii atunci :) ), ci prioritatile ... acum am o bebica de o luna si s-au schimbat prioritatile :)

#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Poststlx, on 8th July 2010, 20:39, said:

drum bun dariuscha, dar spune-ne macar unde mergi, sa stim unde -pe ce forum - te cautam mai incolo


Sa zicem ca in Franta , pentru ca traseul pana acolo mai presupune si altceva . E un concediu pe care tu l-ai considera de ’odihna  , lenevit, trandavie ‘ , alcatuit dupa intrebarile esentiale  : ce sa vizitez , ce pot face, ce si unde mananc , unde stau  si pe care il vom petrece impreuna cu copiii ( contrar principiilor lui fly_dream    :P  ) . Programul nu prea ne-a  permis  iesiri scurte ( totusi aparitia atator curse low cost  ne-a stimulat anul asta  )   , asa ca asteptam de la an la an sa ne bucuram  de faptul ca vom petrece atatea zile impreuna in locuri si  prin activitati cat mai inedite  .

#30
Lorin57

Lorin57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.03.2009

View Poststlx, on 8th July 2010, 16:07, said:

dariuschaaaa, da-mi si mie, te rog, lista aia...
hai sa incepem cu Roma, apoi si celelalte provincii. hai,  deschide un subiect nou, "gastronomie italiana" sau cum vrei tu sa-i zici si da-ne cateva ponturi. mai povestise cineva de coada de bou sau de vaca in Roma dar eu n-am gasit trattoria aia in Piata Argentina.


Da, un subiect nou privind gastronomia italiana ar fi interesant si util pentru multi !

#31
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Astept cu mare nerabdare relatarile lui fly dream despre ultima escapada si n-o sa scap ocazia sa o intreb daca nu si-a dorit , totusi, uneori, sa opreasca timpul in loc si sa uite de programul propus.

Pe stlx am vrut sa o provoc sa spuna ca decit sa merg in Cinque Terre pe fuga mai bine sa nu merg deloc dar nu s-a prins. Sau nu a vrut sa imi dea satisfactie. In martie chiar am fost la Pisa cu Wizzair din Cluj si am preferat sa ma  intorc de la Bologna la Bucuresti, ca sa cistig o zi. Am stat trei nopti la Montecatini Terme si de acolo am facut excursii de o zi la Florenta si la Lucca. Am renuntat la Cinque Terre pentru ca as fi pierdut prea mult timp pe drum ( in total aproape 6 ore) si m-am gindit si eu ca ar merita sa stau chiar acolo 2-3 zile, altadata. Oricum, in patru zile am vazut destule.
De data asta, stlx, as " fura" fara rezerve programul tau pentru un sejur in Cinque Terre. Mi-a placut ca a permis interactiuni mai profunde cu specificul locului. De fapt, era inevitabil sa abordezi altfel programul excursiei decit daca ai fi mers intr-un oras unde ai de vizitat multe monumente istorice sau de arta....

Am stat si m-am gindit " cum ne alegem obiectivele?" si am ajuns la concluzia ca desi fac parte din tabara celor care ar prefera slow travel-ul, am si lucruri in comun cu fly dream si stlx : in faza initiala am o lista lunga de obiective pe care imi doresc sa le vad si ma documentez foarte temeinic in legatura cu ele. Saptamini in sir. Imi fac dosarul excursiei, cu harti, orarele mijloacelor de transport , preturi estimative in diverse alternative , trasee recomandate.  
Din pacate, de aici intervin diferentele majore. Capul m-ar tine, dar picioarele... Si incep sa mai tai de pe lista si sa stabilesc o ordine de prioritati. Din lista prescurtata inca mai renunt la fata locului la obiectivele din coada, pentru ca sotul ma lasa sa fac singura planificarea ( ideal pentru el ar fi daca ar afla in aeroport unde mergem) dar nu intotdeauna are chef sa mearga ore in sir. De obicei cedez, pentru ca vreau sa fie un concediu placut si pentru el.  Tot din cauza lui nu prea mergem la restaurante , pentru ca nu ii plac deloc experimentele culinare (mie, da !) si prefera mincarea la care cunoaste ingredientele.  Din acest motiv si pentru noi cheltuielile cu mincarea sunt extrem de mici.
Cheltuielile mai mari intervin in legatura cu cazarea. Urasc camerele mici, mobila veche, mirosul statut si , ca urmare, dau in general pe camera de la 80 de euro in sus pe noapte.  Vinez toate reducerile posibile la bilete de tren si la hoteluri si desi de fiecare data ma jur ca nu mai fac, platesc anticipat, nerambursabil, ca sa obtin cel mai bun pret posibil. Si chiar gasesc oferte foarte faine pe accorhotels.com, expedia.com  si tui.com. De exemplu, pentru urmatoarea vacanta , de data aceasta in munti, in Tirol, am gasit prin Expedia.com hotel in Trento doua zile la 60% din pret iar pentru Igls, linga Innsbruck, trei zile, cazare si demipensiune prin Tui.com la pret mai mic decit daca as fi luat cazare cu mic dejun prin oricare alta agentie sau direct pe site-ul hotelului. Nu imi este chiar usor sa platesc preturile astea dar 4-5 zile la 3-4 luni si cu ajutorul consistent al cardului de credit... Vorba lui fly dream, am avut, am si voi avea datorii dar sint deja dependenta de placerea calatoriilor, nu mai am scapare.
Nu imi plac muzeele, prefer sa colind pe strazi. Imi place foarte mult natura, ma impresioneaza profund si retraiesc la distanta in spatiu si timp momentele de reverie pe care mi le provoaca. Poate de asta m-am indragostit de Italia.
Imi place sa interactionez cu localnicii si intotdeauna incerc sa invat expresii de baza, cifrele etc. Chiar si in limba turca. De cind cu pasiunea pentru Italia, de aproximativ un an, am inceput sa aprofundez italiana si imi face mare placere sa constat ca rareori mai trebuie sa utilizez alta limba.
Shoppingul nu ma intereseaza, din ultima calatorie am adus doar un aparat din acela de facut cafea ( macchinetta) si ma bucur in fiecare dimineata cind imi beau cafeluta italiana.
Fotografiile facute in excursie sunt mai de pret decit orice suveniruri sau boarfe. Si da, Utopium, imi voi cauta un aparat foto mai bun... Pacat de frumusetea locurilor si de talentul meu fotografic, nu ?

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

View Postauriciu, on 9th July 2010, 20:20, said:

Fotografiile facute in excursie sunt mai de pret decit orice suveniruri sau boarfe. Si da, Utopium, imi voi cauta un aparat foto mai bun... Pacat de frumusetea locurilor si de talentul meu fotografic, nu ?
Asa zic si eu ... talentul fotografic il mai educi, iar destule aparate fac poze bune si pe Auto ... dar aparatul eu zic ca e cam slab si e pacat (culorile, lumina, detaliile mai ales pe marginea fotografiei, nu sunt cum ar trebui sa fie la un aparat bun). Sigur, daca te uiti la poze asa mici par relativ ok (desi revin la problemele cu lumina/culorile), dar daca incerci sa vezi ceva detalii iti dai seama ca nu e suficient de bun. Daca vrei, uite o selectie cu cateva poze de-ale mele din Italia: http://www.imageant.com/blog/?s=italia facute tot cu un aparat "obisnuit" dar de firma (Canon). Sigur, si tu ar fi bine sa inveti cateva tips & tricks care pot imbunatati calitatea imaginilor ... pana la urma, daca esti pasionat de calatorii, cam asta e cel mai apropiat lucru "fizic" (pe langa ce ramane in memoria ta) pe care il poti pastra: poze si filmulete. Eu unul am fost cam dezamagit de poze si mai ales de filmele facute in Italia, mi s-a parut ca nu reflecta suficient de bine ce am vazut acolo ... plus la filme am facut economie din lipsa de spatiu pe card si le-am facut la calitate mai slaba ca sa ocupe mai putin spatiu ... apoi mi-a parut rau. Si mi-am promis ca nu mai fac asa ceva, ma duc de-acum cu memorie suficienta si cu un aparat cat mai bun. Intre timp mi-am luat un aparat mai bun si memorie de 4 ori mai mare :)

Edited by utopium, 09 July 2010 - 20:49.


#33
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postauriciu, on 9th July 2010, 20:20, said:

Pe stlx am vrut sa o provoc sa spuna ca decit sa merg in Cinque Terre pe fuga mai bine sa nu merg deloc dar nu s-a prins. Sau nu a vrut sa imi dea satisfactie. In martie chiar am fost la Pisa cu Wizzair din Cluj si am preferat sa ma  intorc de la Bologna la Bucuresti, ca sa cistig o zi. Am stat trei nopti la Montecatini Terme si de acolo am facut excursii de o zi la Florenta si la Lucca. Am renuntat la Cinque Terre pentru ca as fi pierdut prea mult timp pe drum ( in total aproape 6 ore) si m-am gindit si eu ca ar merita sa stau chiar acolo 2-3 zile, altadata. Oricum, in patru zile am vazut destule.
De data asta, stlx, as " fura" fara rezerve programul tau pentru un sejur in Cinque Terre. Mi-a placut ca a permis interactiuni mai profunde cu specificul locului. De fapt, era inevitabil sa abordezi altfel programul excursiei decit daca ai fi mers intr-un oras unde ai de vizitat multe monumente istorice sau de arta....

auriciu, nu mi-a trecut prin cap ca pentru tine e acel program, ma refeream in general la cineva dispus sa parcurga intr-o zi poteca din Cinque Terre sau macar o parte buna din ea. am avut impresia ca intrebi in general sau pentru altcineva. Cinque Terre in esenta inseamna imaginile spectaculoase asupra satelor pescaresti de pe poteca sau macar de pe mare. Din ele, de la fata locului, nu mai e cine stie ce spectaculos, iar din tren nu se vede chiar nimic. Da, ajunge o zi daca esti in Cinque Terre sa zicem la 8-9 dimineata. Satele de la extremitati se pot sari, cele mai frumoase si spectaculoase sunt cele 3 din mijloc.

Tot ce ai scris tu e frumos, cu multe-s de acord...dar cum mama dracu' ai stat tu zile in sir in Sorrento si nu o data ci de doua ori si cu toate pregatirile de acasa n-ai parcurs nici Coasta amalfi si n-ai fost nici in Capri, asta nu pot s-o inteleg. Care era problema sa-ti lasi pentru o zi barbatul la hotel si sa te duci tu singura sau cu verisoara? te intorceai spre seara inapoi. e chiar simplu, mai ales ca spui ca te si descurci in italiana deja. As fi inteles daca nu spuneai ca-ti place sa citesti despre locurile de vizitat si-ti faci si planuri de acasa pe unde sa te duci si ce sa vezi.

#34
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View Poststlx, on 9th July 2010, 16:53, said:

cu multe-s de acord...dar cum mama dracu' ai stat tu zile in sir in Sorrento si nu o data ci de doua ori si cu toate pregatirile de acasa n-ai parcurs nici Coasta amalfi si n-ai fost nici in Capri, asta nu pot s-o inteleg. Care era problema sa-ti lasi pentru o zi barbatul la hotel si sa te duci tu singura sau cu verisoara? te intorceai spre seara inapoi. e chiar simplu, mai ales ca spui ca te si descurci in italiana deja. As fi inteles daca nu spuneai ca-ti place sa citesti despre locurile de vizitat si-ti faci si planuri de acasa pe unde sa te duci si ce sa vezi.

Prima data cind am ajuns in Sorrento nu am avut la dispozitie decit citeva ore si atunci am simtit ca nu este de ajuns, ca trebuie musai sa revin si sa stau acolo mai mult timp ( veneam de la Napoli si planul initial era sa vizitam oraselul in drum spre port si sa plecam la Capri, de unde sa ne intoarcem direct la Napoli  :) ).
A doua oara intentia era sa vizitam cite ceva diferit in fiecare zi si seara sa o rezervam pentru Sorrento.
Dar asa a fost sa fie, nu mi-am imaginat ca va fi atit de cald... Oricum, a fost o vacanta minunata pentru toti trei. Te asigur ca nici o zi nu a semanat cu cealalta si chiar seara, cind ne plimbam pe stradute si pe Corso Italia, de fiecare data era alt spectacol de lumina si de sunet. Hotelul in sine a fost un spectacol ( Grand Hotel Capodimonte) , prin decor, atmosfera si animatie. Totusi, chiar daca sotul s-a oferit sa ramina singur cit timp plecam noi doua in excursii, mi s-a parut de neconceput sa nu ne bucuram impreuna de tot ceea ce vedeam. Chiar daca nu intelegi ( acum...), crede-ma ca nu am nici o frustrare. In ordinea mea de prioritati, e mai important timpul petrecut cu persoana iubita decit niste locuri care acolo ramin si la care pot reveni iar si iar. Eu nu am, ca voi, senzatia ca daca nu ma grabesc ramin prea multe locuri nevazute. Mie mi se pare ca e mai important sa nu irosesc timpul petrecut cu persoana iubita. Ce farmec ar fi avut Ravello daca as fi mers singura ? Nu ar fi fost mai mult decit citeva fotografii mai putin reusite decit cele citeva zeci, minunate, pe care le pot descarca de pe net.
Adica sa-mi las sotul la hotel ca pe un bagaj in gara, ca sa nu ma stinghereasca in excursie ? ;)

#35
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
ei da, auriciu, la faza asta m-ai facut ko. mai spune-mi si de cati ani sunteti impreuna sa fiu definitiv impresionata. invidioasa, nu. apropo, mai lasa-i p-aia cu vilele lor pe plaja, ca poate-s mai nefericiti ca tine, fericirea nu tine de casele de vacanta pe care le ai sau nu. foarte multi dintre astia nici macar nu si le viziteaza.

totusi  :D ...na, ce sa-i faci auriciu draga, eu sunt cu "totusi"... totusi se mai intampla sa ma duc si eu din cand in cand cu persoana iubita si-s constienta si eu si ea ca avem -uneori!- alte placeri si trebuinte si atunci ne separam pentru cateva ore, ne bucuram fiecare de ce alegem pe cont propriu si cand ne intalnim ne impartasim fiecare impresiile.

poate-i placea si sotului tau sa vada pozele tale din Ravello sa zicem, ca apoi sa se razgandeasca si sa vina cu tine in Capri, ma gandesc.

#36
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Fiecare virsta cu farmecul ei. Nu ai pentru ce sa ma invidiezi si nici eu nu vreau sa fiu in locul vostru. Dar va admir. Important e ca ne place ce facem si daca ne impartasim impresiile e bine, chiar daca avem pareri diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate