Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Moscenicka Draga ,langa Opatija

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Apropo de:

View Posthaplea82, on 5th August 2010, 00:45, said:

...preturile la restaurante sint mai bune decit in dalmatia ,portiile mi-au parut mai maricele...
Generalizez putin: personal stiam invers, ca in Istria sunt preturi mai mari decit in sud. Si din experienta si din ce mi-au vorbit localnicii. Explicatia era ca Istria e cel mai aproape de Europa. Dar in ultimii ani Europa s-a "extins" si mai spre est, plus ca de cind cu autostrada s-au mai schimbat lucrurile si accesul spre sud e mult mai facil.
Un alt lucru care l-am observat anul acesta (cel putin in sud, poate si in Istria e la fel) e ca limba engleza tinde sa devina prima limba turistica. O vorbeau aproape toti cu care am intrat in contact si inlusiv la citeva terase primul meniu era in engleza si abia apoi urmau italiana si germana. Se pare ca s-au schimbat binisor si nationalitatiile ce vin in Croatia dar si ponderea limbii engleze in cadrul unor nationalitati (ex. am vazut familii/grupuri de unguri, polonezi, etc. in care cei tineri foloseau engleza, iar cei mai in virsta germana).

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@haplea, perfect de acord cu tine in ceea ce priveste plajele.
Eu zic ca stai mai bine pe prosop pe plaja de pietris decat de nisip pentru ca nu ti se umple prosopul de nisip la cea mai mica miscare sau vant.

@biscatrix, si mie mi s-a parut ca s-au egalizat preturile Istria - Dalmatia.
In Istria cel putin in mod detasat italiana e prima limba turistica. Bun, acolo sunt sau au fost si etnici italieni, iar peninsula a apartinut Italiei intre cele 2 razboaie mondiale.
Natiile de turisti prezente: italieni (foarte multi in nord), austrieci, sloveni, polonezi, cehi, maghiari.

@haplea si @biscatrix, bine v-ati reintors!

Edited by mdt, 06 August 2010 - 09:30.


#21
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postmdt, on 6th August 2010, 10:26, said:

@haplea, perfect de acord cu tine in ceea ce priveste plajele.
Eu zic ca stai mai bine pe prosop pe plaja de pietris decat de nisip pentru ca nu ti se umple prosopul de nisip la cea mai mica miscare sau vant.

@biscatrix, si mie mi s-a parut ca s-au egalizat preturile Istria - Dalmatia.
In Istria cel putin in mod detasat italiana e prima limba turistica. Bun, acolo sunt sau au fost si etnici italieni, iar peninsula a apartinut Italiei intre cele 2 razboaie mondiale.
Natiile de turisti prezente: italieni (foarte multi in nord), austrieci, sloveni, polonezi, cehi, maghiari.

@haplea si @biscatrix, bine v-ati reintors!
merci
da,in istria fara probleme te descurci cu italiana,pe locul 2 germana care este si ea f cunoscuta de localnici.
cit priveste preturile la restaurant,tot timpul preturile in istria ,cel putin ce-am intilnit eu si de cind am fost pt prima data acolo ,au fost mai mici decit in dalmatia.in schimb cazarea este mai scumpa dar si conditiile oferite ,in general mai bune,la modul camere mai mari,terase generoase,de f multe ori si bideu in baie,ti se ofera ,in general, prosoape de baie ba chiar in medulin am avut surpriza ca la 35 euro/noapte sa avem si menajera care facea curatenie in fiecare zi

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Posthaplea82, on 6th August 2010, 10:41, said:

merci
da,in istria fara probleme te descurci cu italiana,pe locul 2 germana care este si ea f cunoscuta de localnici.
cit priveste preturile la restaurant,tot timpul preturile in istria ,cel putin ce-am intilnit eu si de cind am fost pt prima data acolo ,au fost mai mici decit in dalmatia.in schimb cazarea este mai scumpa dar si conditiile oferite ,in general mai bune,la modul camere mai mari,terase generoase,de f multe ori si bideu in baie,ti se ofera ,in general, prosoape de baie ba chiar in medulin am avut surpriza ca la 35 euro/noapte sa avem si menajera care facea curatenie in fiecare zi
Haplea mi-ai putea recomanda o cazare in Medulin ? Eventual acolo  unde ai stat tu daca te-a multumit ?

#23
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
o sa caut cartea de vizita a respectivei familii sa vad daca o mai am!eu m-am cazat in medulin deoarece nu am reusit sa gasesc nimic convenabil in pola,tinta mea fiind vizitarea acestui oras!cum veneam direct din dubrovnik era destul de tirziu asa ca dupa circa 1 ora de cautari cu rezultate nesatisfacatoare in pola am cautat pe harta o localitate apropiata si am ales medulin!cazarea a fost de buna calitate,camera cu terasa ,bucatarie comuna separata,curte f bine intretinuta ,singurul dezavantaj baia pe hol,fiecare camera cu baia sa dar vis-a-vis de usa camerei pe hol.

#24
tarbaca22

tarbaca22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2010
Tocmai ne-am intors din nordul Croatiei(Moscenicka Draga).Am ales aceasta statiune din Pen. Istria pentru referintele sale ("Am fost acolo") dar si pentru a face mai usor o deplasare in Slovenia de o zi la Pestera Postojna si castelul Predjama.A fost o vacanta minunata!Dupa ce am vizitat Parcul Plitvice,am locuit sapte nopti la familia Ana Galovic din Moscenicka Draga.Cazarea am ales-o citind informatiile de pe "Am fost acolo"si nu am regretat.Proprietarii sunt de nota 20,cazarea este f.f.f.buna!Am avut un apartament de doua camere,o baie de lux cu tot cu masina de spalat rufe.Living mare,bucatarie echipata complet(de la masina de spalat vase,mixer,esspresor,cafea,zahar,ulei,otet etc.etc.).Terasa cu vedere la munte este de vis!Plaja la 400 m distanta de casa,intr-o statiune mica unde marea se imbina cu muntele,multa verdeata.Sincer, va recomand din  tot sufletul atat cazarea cat si statiunea extrem de linistita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate