Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Moscenicka Draga ,langa Opatija

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
salut
poate cineva sa-mi ofere ceva informatii despre moscenicka draga?
mai precis,cit de aglomerata este locatia la sfirsitul lunii iulie,cum este plaja,culoarea apei si accesul in apa,preturi  cazare,restaurante si terase -exista in numar mare sau oferta este f redusa,preturi  etc
multumesc

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nimeni?

#3
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
N-am fost acolo, iti dau ce-am gasit in 10 minute pe net.
Foto plaja/apa:
- http://commondatasto...al/23014070.jpg
- http://commondatasto...al/18957677.jpg
- http://commondatasto...al/18957677.jpg
Aglomeratie pe plaja:
- 10 iulie ora 18: http://commondatasto...al/12444994.jpg
- 21 iulie ora 17: http://commondatasto...al/18957677.jpg
- 4 august ora 12: http://commondatasto...al/12444994.jpg
- 9 august ora 12: http://commondatasto...al/12976563.jpg
- cam la fel si in alte poze incepand cu 1 iunie pana pe la mijlocul lui sepembrie

Sunt 2 hoteluri, Marina si Mediteran plus villa-kleiner.com . Gasesti preturile pe siturile de rezervari.
Preturi cazare la gazde, apartamente: http://www.liburnia....na radinost.pdf

Te poti uita la filmele pe youtube: http://www.youtube.c...oscenicka Draga (as manca o inghetata dintr-asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uYrEBTJ82aA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :))

Restaurante am gasit destule pe net (unul e renumit, 4-5 din ele au site dar fara preturi). Am vazut destule terase in poze.
Oamenii din localitatea aia traiesc mai mult din turism (iarna raman doar vreo 300-500 de oameni acolo). Fii fara grija ca nu ramai nemancat si vei gasi preturi pentru toate buzunarele.
Uita-te pe harta sa vezi relieful zonei si accesul la soselele importante sau la autostrada (in caz ca vrei sa mai vizitezi si altceva).

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
merci de informatii,majoritatea le gasisem si eu pe net,plus inca citeva filmulete!nu am inteles de unde ai dedus tu respectivele date si ore ale fotografiilor?aceste fotografii le-am gasit si eu pe net,dar nu au cum,unele dintre ele,sa fie facute la respectivele ore!chestie de umbra!
multumesc inca o data ,ramin dator
astept inca informatii de la cei ce au fost ,macar in trecere, pe acolo

Edited by haplea82, 08 July 2010 - 12:34.


#5
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Cu placere.


Majoritatea pozelor din panoramio sunt puse in forma originala, contin si EXIF data, de aceea ti-am dat exemple numai de acolo.
Variante:
V1. Salvezi poza si-ti apar datele cand faci 'mouse over' sau te uiti la proprietatile pozei sau folosesti alte programe ...
V2. Exista plugin pt. Firefox care-ti ofera informatiile EXIF fara sa mai salvezi poza (asta am folosit eu).

Edit: Sunt sanse ca aparatul foto sa nu fi avut setata corect ora sau sa fie setata pe un alt time zone (sa zicem +/- 2 ore).
In plus, vezi ca am facut ceva erori de copy/paste mai sus. Dar ai prins idea acum si mai cauti tu daca mai vrei.

Edited by cipx2, 08 July 2010 - 14:05.


#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
am inteles,nu stiam chestia asta!din nou ,multumesc

#7
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
informatii despre moscenika draga,acum ca m-am intors de acolo!localitate pescareasca,500 locuitori,f multi  turisti italieni dar si germani,sint 2 plaje principale lungi de cite 200-300m si late de 10-15 m,destul de aglomerate +italienii care doresc cu tot dinadinsul sa-si puna sezlongul cit mai aoproape de apa marii,apa incredibil de limpede la circa 6-10 m de mal avea deja cam 2 m adincime,f multi pesti,statiunea este inconjurata de munti/dealuri pline de vegetatie.in localitate se gaseste un market konzum,atm erste ,la terase berea la halba-15-17 kuna,portia de calamari la gratar-45-50 kuna ,salata de caracatita-50-60 kuna ,platoul mixt 110 kuna...exista si o plaja f micuta unde se practica nudismul (dedicata,free).f aproape, pe virful unui deal se afla localitatea moscenika ,un sat medieval destul de bine conservat


Attached File  P1160500.JPG   2.28MB   59 downloads                Attached File  P1160513.JPG   2.34MB   50 downloads


               Attached File  P1160671.JPG   2.38MB   52 downloads



Attached File  P1160727.JPG   2.36MB   52 downloads                Attached File  P1160763.JPG   2.23MB   55 downloads


Attached File  P1160554.JPG   2.42MB   76 downloads

Edited by haplea82, 04 August 2010 - 10:31.


#8
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
chiar arata bine..
si plaja aia cu pietricele...
in fiecare zi vad ca descopar un alt loc frumos din Croatia....
preturile vad ca sunt obisnuite

#9
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
da,chiar arata f bine!preturile ,mie  personal ,mi-au parut chiar mai mici decit in baska voda unde obisnuiam sa merg!daca berea costa la fel in schimb mincarea este mai ieftina!ca si comparatie in baska voda calamarii costau 65 kuna iar salata de caracatita 75-85 kuna.in moscenika exista 2 hoteluri ,asezate f aproape de plaja principala care ofera si demipensiune ,pret la fata locului-49 euro/persoana/zi /4 * probabil daca rezervi din timp pe net iesi mult mai ieftin.in plus opatija circa 10 -15 km,rieka circa 20-30 km ,dar numai restrictii de 40-50/h
eu am ajuns destul de tirziu acolo,veneam din italia,pe la 8 seara asa ca am mers direct la un punct de informatii turistice si am cerut cazare pt 2 adulti si un copil 7 ani,camera cu baie proprie si terasa la un pret maxim de 35 euro/noapte ,pt 6 nopti.mi-au gasit relativ repede (4-5 telefoane) dar doar pt 5 nopti pt ca dupa aceea era rezervata,insa aveam de mers cam 15 minute pina la plaja(pe mine nu ma deranjaza,dimpotriva dar cum in general rominul este f,f,f comod...).cazarea decenta,pat separat pt copil,conditionament(nu l-am folosit) ,frigider,fara tv,camera de circa 20 m2,terasa circa 10-15 m2(enorma),baie cu dus si wc fara bideu
din pacate vremea nu a tinut cu noi,asa ca dupa 4 nopti am plecat acasa din cauza ploii

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Moscenica Draga o vizasem si eu pt concediul de anul asta in Istria, pana la urma am ales Pjescana Uvala, dar vorba lui Buhani, iata inca un loc care arata foarte misto in Croatia!
Probabil daca nu mergi in varf de sezon nu e asa aglomerata plaja.

Preturi, in Istria, calamari i-am gasit intre 50 si 65 kuna :), paste cu fructe de mare cam la fel, scoicile "na buzara" cam la fel, iar pestele (dorada, "brancin" = seabass) la gratar un pic mai scump, 90-100 bucata sau la kilogram.
Scampi na buzara erau si ei in jur de 100, mi-am luat o singura data si am primit niste scampi mari si foarte buni.
Paste cu trufe 90-100, curcan cu trufe parca a fost 105 sau 110, dar excelent, la o "gostina" langa Buzet. La aceeasi terasa, curcanul fara trufe era 45, diferenta era data de trufe.
Apa minerala la 1 litru la terasa intre 20 si 25, cel mai adesea 20.
Un espresso foarte bun 5-6 kuna.

Inghetata din pacate nu mai e asa buna ca in 2005, e mult mai industriala si "chimicaloasa" decat atunci. Asta am observat si anul trecut.

Edited by mdt, 04 August 2010 - 21:33.


#11
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
@haplea82
Welcome back
F frumoase poze.
cel putin ultima plaja pe care ai prezentat-o arata bestial.
De vizitat, ce se poate vizita prin apropiere?
Am observat ca e ceva parc national in acesta zona.

#12
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
multumesc
de vizitat n-am vizitat decit satul moscenica care-i la 2km distanta,am facut o plimbare pe picioare ,si un "mall" in rijeka!veneam dupa 16 zile de "vizitat"si doream doar sa lincezim la soare la malul marii!din pacate vremea n-a prea tinut cu noi
preturile la restaurante sint mai bune decit in dalmatia ,portiile mi-au parut mai maricele ,de asemenea.inghetata intradevar nu-i extraordinara dar macar este ieftina,porumbul fiert 12 kuna(scump),scoici "na buzara"45kuna(500 grame) sau scoici amestec 150 kuna/kg,spagheti carbonara 45kn,cu fructe de mare 45kn,gamberi 90kn portia,a si in konzum gaseai apa plata bidon 5kg parca 15 kuna si apa minerala sticla de 1,5 lt /3-4 kuna,nu-mi amintesc precis preturile pt ca n-am cumparat deoarece ma aprovizionasem special din italia cu apa/bere/vin

Edited by haplea82, 04 August 2010 - 23:54.


#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@branco_no, citeste ce am scris eu la subiectul cu Insulele Briuni, ce am vizitat noi timp de o saptamana in zona.
Parc national este la capul Kamenjak, am scris acolo un pic ce si cum; la nevoie detaliez.

Apa la 1.5 l in supermarket si noi am gasit-o la pret OK, nu mai stiu cate era am calculat 2-3 lei in banii nostri, adica nu mai merita sa aduci din Romania.

#14
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Posthaplea82, on 4th August 2010, 18:17, said:

da,chiar arata f bine!preturile ,mie  personal ,mi-au parut chiar mai mici decit in baska voda unde obisnuiam sa merg!daca berea costa la fel in schimb mincarea este mai ieftina!ca si comparatie in baska voda calamarii costau 65 kuna iar salata de caracatita 75-85 kuna.in moscenika exista 2 hoteluri ,asezate f aproape de plaja principala care ofera si demipensiune ,pret la fata locului-49 euro/persoana/zi /4 * probabil daca rezervi din timp pe net iesi mult mai ieftin.in plus opatija circa 10 -15 km,rieka circa 20-30 km ,dar numai restrictii de 40-50/h
eu am ajuns destul de tirziu acolo,veneam din italia,pe la 8 seara asa ca am mers direct la un punct de informatii turistice si am cerut cazare pt 2 adulti si un copil 7 ani,camera cu baie proprie si terasa la un pret maxim de 35 euro/noapte ,pt 6 nopti.mi-au gasit relativ repede (4-5 telefoane) dar doar pt 5 nopti pt ca dupa aceea era rezervata,insa aveam de mers cam 15 minute pina la plaja(pe mine nu ma deranjaza,dimpotriva dar cum in general rominul este f,f,f comod...).cazarea decenta,pat separat pt copil,conditionament(nu l-am folosit) ,frigider,fara tv,camera de circa 20 m2,terasa circa 10-15 m2(enorma),baie cu dus si wc fara bideu
din pacate vremea nu a tinut cu noi,asa ca dupa 4 nopti am plecat acasa din cauza ploii

Salut si bine ai revenit in tara! Spune-mi ,te rog, camera avea si bucatarie la banii astia ? [ adica era apartament ?] Apa nu cred ca era placuta la 23-24 C. Temperatura optima pentru inot stiu ca este la 26 C. Trebuia facuta o sesizare la Administratie :thumbup:

#15
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
merci
nu,doar camera fara bucatarie!dotari :baie proprie cu dus,terasa,frigider,conditionament, dar la acesta din urma nu stiu daca intra in pret pt ca n-a fost nevoie sa-l folosesc iar telecomanda nu am gasit-o in camera.camera ,cum am mai spus ,am luat-o de la un oficiu de informatii turistice,ei s-au ocupat si au cautat,pret 35 e/noapte,f posibil daca o gaseam direct  ma costa doar 30 euro/noapte
in respectiva casa mai exista un apartament de 6 persoane ce era ocupat de o familie de cehi,nu cunosc pretul/noapte
alte preturi autostrada rijeka-zagreb 8,4 euro,zagreb-intrare in serbia-15,5 euro,intrare in serbia -zagreb(iesirea spre maribor(slovenia))-18,4 euro,intrare in serbia-belgrad-3,5 euro
temperatura apa mare 22-24c este destul de subiectiva!apa destul de rece,se poate observa si din foto ca desi plaja este destul de aglomerata in mare f putina populatie!poate gresesc eu si temp era de 20 c sau chiar mai jos,daca nu inotai inghetai rapid
Attached File  P1160582.JPG   2.54MB   22 downloads           Attached File  P1160587.JPG   2.59MB   16 downloads



Attached File  P1160641.JPG   2.51MB   19 downloads               Attached File  P1160683.JPG   2.41MB   17 downloads



Attached File  P1160719.JPG   2.32MB   25 downloads             Attached File  P1160723.JPG   2.3MB   30 downloads




Attached File  P1160756.JPG   2.34MB   28 downloads                 Attached File  P1160779.JPG   1.27MB   20 downloads

Edited by haplea82, 05 August 2010 - 15:07.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
In Moscenika Draga am fost acum cativa ani la un revelion...
Plaja, plina de pietre nu mi-a placut... in rest, toate bune!

#17
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
anul acesta ,in timpul vacantei ,am facut plaja la pisa(italia) ,roma,moscenika draga!in roma mi-am reamintit de ce urasc plajele cu nisip si ador plajele de pietris .parerea mea ,plajele cu pietris sint net superioare celor cu nisip,nu te murdaresti,nu-ti intra nisipul peste tot,apa extraordinar de curata,nu-ti umpli toate bagajele de nisip si-n potriva tuturor aparentelor ,pe plajele de pietris poti sa faci plaja f bine doar pe un prosop de plaja fara sa fi incomodat de pietre!in cazul in care acestea totusi-ti par prea tari atunci exista sezlong la doar 25 kuna/zi~3,5 euro/zi.pe plajele cu pietris singurul inconvenient este dat de faptul ca pietrele te deranjaza atunci cind mergi sa intri in apa dar si acest lucru poate fi evitat prin cumpararea unor incaltari tip espadrila speciale care costa circa 50 kuna/pereche,iar eu personal am o astfel de pereche de 5 ani ,daca bine-mi amintesc

#18
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
noi nu suntem obisnuiti decat cu plaje de nisip...
dar cum bine ai punctat tu, si pe cele de pietris, beton sau stanca se poate sta lejer.plus ca apa nu se compara si nici nu era aglomeratie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate