Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

ExtremePC s-a inchis! Atat editia tiparita a revistei cat si cea online

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mercurialboy

mercurialboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2010
Dragi prieteni,


Ca urmare a situației economice nefavorabile și a scăderii generale a nivelului de consum, echipa XtremPC este nevoită să vă anunțe cu mare regret închiderea temporară a publicației. Astfel, începând cu 1 iulie 2010 vor fi închise pe termen nedeterminat atât ediția tipărită a revistei, cât și cea online, inclusiv forumul XtremPC.


Mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături în cei 12 ani de existență: cititori, parteneri, membri forumului, celor care ne-au susținut și ne-au încurajat în tot acest timp. Speram ca am reușit pe parcursul acestor ani să vă convingem de profesionalismul jurnaliștilor noștri și de valoarea materialelor informative pe care le-ați putut gasi în paginile revistei și online. Am încercat să prezentăm subiecte cât mai diverse din domeniul IT, care să acopere interesele tuturor cititorilor, fie ca a fost vorba de recenzii, articole despre hardware, software utilitar sau jocuri.


Vă promitem că vom reveni imediat ce situația economică ne va permite acest lucru.


Cu prietenie,

Redacția XtremPC

________________

Condoleantze!
Aceasta revista oare nu a reusit in niciun fel sa treaca peste recensiune:(?

#2
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Sincer, de cativa ani incoace calitatea revistei a scazut incet, dar sigur. Editorii de calitate de prin 2004-2005 au inceput incet sa plece (si odata cu ei au disparut si rubricile bune, ex: Black Mail si Black View). Asta a dus la pierderea clientilor (inclusiv eu).
Desigur, odata cu raspandirea netului, revistele IT au inceput sa piarda din cititori, multi preferand variantele online sau anumite site-uri straine.

Pacat de oamenii care aveau si ei un loc de munca, poate se v-or reprofila sau muta la alte reviste.


Sa-mi iertati gramatica proasta, scriu cu o singura mana si sunt si cam somnoros:P

Edited by AlexGP, 06 July 2010 - 00:09.


#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Or sa se duca in curand si celelalte reviste legate de IT, Telecom, gaming.
Apoi vin si alea mondene la ghilotina.
Oricum erau toate scumpe si informatie de calitate foarte putina in fiecare.
Eu estimez ca pe la iarna incolo nu mai da nici dracu nici macar un leutz pe vreo revista din asta lucioasa (sau mai putin lucioasa).
Apoi se vor duce si ziarele quality (sau vor trece pe online exclusiv), ca in ultima instanta sa ramana numai tabloidele - dar numai alea foarte ieftine si cu hartie jegoasa si prost imprimate (vezi Libertatea).

PS: Foamea de abia a inceput... sa vedeti ce o sa fie la anu' ;)

Edited by qudatheo, 06 July 2010 - 03:15.


#4
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Bine zis qudatheo sa vezi ce falimente impusca magazinele de calculatoare; ma intreb oare cind dispare si revista chip. Pariez ca urmatorii care vor intra in colaps vor fi firmele de telefonie mobila..... vor pierde mai intii abonatii apoi si abonatii prepay.

Imi pare rau de xpc ca macar avea un forum mai bun in rest revista era slabuta.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pacat, erau destule articole interesante (cel putin in comparatie cu chip)
cat despre telefonie...au viata lunga, nu cad asa usor
romanul prefera sa manance paine si ceapa dar sa aiba telefon mobil

#6
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Daca da o sectiune din afacere faliment, de ce le-a inchis pe toate ?

#7
mercurialboy

mercurialboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2010
Asta intrebam si eu owidiu, daca treaba cu revista nu a mers, de ce a inchis-o si pe cea online?

#8
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Cate vizite unice pe zi avea cea online ?

Ca sa ti 3,4 angajati din bani produsi din publicitate online trebuie sa ai peste 30 - 40 000 de vizite

#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Cata., on 16th July 2010, 18:58, said:

Cate vizite unice pe zi avea cea online ?

Ca sa ti 3,4 angajati din bani produsi din publicitate online trebuie sa ai peste 30 - 40 000 de vizite
Ca sa tii un forum si sa bagi cateva stiri periodice nu e nevoie de cei mai buni angajati. Sunt si voluntari care fac asta doar de dragul de a aparea numele lor acolo

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Forumul nu l-au inchis, doar l-au mutat, vezi adresa postata mai sus de-un coleg.

Ce-i enervant ca n-au facut si ei un redirect inteligent de la vechiul forum la cel nou, ma lovesc de multe indexari in google care in acest moment nu duc niciunde.

#11
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu cred ca voluntariatul e de cele mai multe ori egal cu calitate, dar intr-adevar era o solutie

#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Cata., on 18th July 2010, 00:31, said:

Nu cred ca voluntariatul e de cele mai multe ori egal cu calitate, dar intr-adevar era o solutie
Multe firme si-au inchis unul sau mai multe sectoare de activitate. In revistele de IT sunt 10-20% articole originale, restul traduse. Prin urmare 3 membrii de pe forum pot sa traduca 2-3 articole pe saptamana si redreseaza cat de cat partea online.
Oare de ce nu da softpedia faliment? Sa fie din cauza ca administratorii stiu sa gestioneze bine resursele ?

Edited by Owidiu, 18 July 2010 - 11:25.


#13
domnukalu

domnukalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.11.2007

 Owidiu, on 18th July 2010, 12:24, said:

Multe firme si-au inchis unul sau mai multe sectoare de activitate. In revistele de IT sunt 10-20% articole originale, restul traduse. Prin urmare 3 membrii de pe forum pot sa traduca 2-3 articole pe saptamana si redreseaza cat de cat partea online.
Oare de ce nu da softpedia faliment? Sa fie din cauza ca administratorii stiu sa gestioneze bine resursele ?
Păi ce-are sula cu Prefectura? revistă e una, softpedia e alta.
RIP

M-aș fi bucurat să cadă d-alea glossy, și alea cu 50 de bani cu țâțe goale. Dar na, să-i dăm Cezarului ce-i al Cezarului.

Era o revistă de linux pe vremuri, sau chiar mai multe. N-am mai văzut pe la chioșcuri....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate