Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bol - Insula Brac

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
LisaLashes

LisaLashes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.02.2005
Buna.

In august plecam - 5 persoane - in Croatia cu masina. Am rezervat un apartament la Adria Apartaments in Bol, insula Brac.
Mi-ar fi utile ceva info dintr-o excursie asemanatoare, sau un link (la cautare nu am gasit): impresii despre locatie, despre Adria, drumul, oprire-unde?, ce e de vizitat in drum si acolo. Multumesc :)

#2
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 LisaLashes, on 4th July 2010, 09:49, said:

Buna.

In august plecam - 5 persoane - in Croatia cu masina. Am rezervat un apartament la Adria Apartaments in Bol, insula Brac.
Mi-ar fi utile ceva info dintr-o excursie asemanatoare, sau un link (la cautare nu am gasit): impresii despre locatie, despre Adria, drumul, oprire-unde?, ce e de vizitat in drum si acolo. Multumesc :)


Am fost in Bol ,intr-un boatrip ,din Brela ,unde am avut cazare. Daca ai ales insula Brac,in speta Bol,doar pentru ca are cea mai renumita plaja [Zlatni Rat], s-ar putea sa ai ceva deceptii. Insula este destul de arida[vezi Google Earth] si anosta {mai are o cariera de piatra,celebra pentru piatra de Brac, care placheaza Casa Alba]. Plus de asta sunteti izolati, depinzand de ferry,in caz ca vreti sa vedeti si partea continentala[ Split, Riviera Makarska, Dubrovnik, etc]. Mai degraba as recomanda Brela,iar daca sunteti ceva mai tineri si dornici de distractie si antren, ar putea fi Baska Voda,langa Brela [este si ceva mai ieftina si practic sunt statiuni lipite]. De aici puteti face boattrip-uri spre Hvar si Brac si ,ceva ce nu trebuie ratat, rafting pe raul Cetina [dureaza o zi,dar amintirea dureaza o viata]

Ca sa ai o baza de referinta, eu am platit in Brela, in luna august [supersezon], 55 euro/4 pers.,pentru un apartament de 2 camere, la 150 m de plaja . Nu am facut rezervare,am mers la "ghici" :thumbup:

#3
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
eu am stat acum 2 ani in Bol 2 nopti. Statiunea este f animata, nu o sa va plictisiti absolut de loc.
In plus plaja Zlatni Rat mi-a placut f mult si cu siguranta o sa mai ma intorc in acasta statiune.
Cand o sa ajung acasa o sa postez si cateva poze din statiune
PAna una alta recomand aceasta statiune pentru sporturile acvatice: Scuba diving, kitesurfing (se face la greu acest sport) si windsurfing
http://www.big-blue-sport.hr/
Pentru poze despre insula Brac:
http://www.islandbrac.com/

Edited by branco_no, 05 July 2010 - 13:15.


#4
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 branco_no, on 5th July 2010, 12:54, said:

eu am stat acum 2 ani in Bol 2 nopti. Statiunea este f animata, nu o sa va plictisiti absolut de loc.
In plus plaja Zlatni Rat mi-a placut f mult si cu siguranta o sa mai ma intorc in acasta statiune.
Cand o sa ajung acasa o sa postez si cateva poze din statiune
PAna una alta recomand aceasta statiune pentru sporturile acvatice: Scuba diving, kitesurfing (se face la greu acest sport) si windsurfing
http://www.big-blue-sport.hr/
Pentru poze despre insula Brac:
http://www.islandbrac.com/


In privinta sporturilor nautice ai dreptate. Am vazut foarte multi Wind si Kite Surferi . Nu vreau sa influentez cumva alegerea cuiva. Obiectiv este faptul ca in orice insula esti la un moment dat izolat si se reduc gradele de libertate.

Raspuns pt.Morphaeus:
Am fost in Brela acum 4 ani. Casa in care am stat nu era pe net si nici acum nu apare,iar cartea de vizita am cautat-o dar n-am mai gasit-o.Era pe strada principala [ am cautat pe google maps si ii zice Frankopanska], pe partea stanga cum mergi spre Baska Voda,mai aproape de Plaja Berulia N-avea niciun nume si nici macar nu scria pe poarta Sobe sau Apartmani. Am gasit altele si cu 50 euro ,dar erau ceva mai mici. Poti merge si la agentii de turism sau imobiliare dar ei  vor percepe un comision gazdei si implicit tu il vei plati
Repet ,nu vreau sa influentez alegerea nimanui. Croatia este pentru toata lumea si fiecare isi poate gasi locul in care sa se  simta bine si sa se recunoasca. Vacanta placuta !

#5
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Am atasat cateva poze din Bol
1 Zlatni rat (cornul de aur)
2 Terase pe malul marii.
3 Aleea de promenada pe malul mari. Pe acesta alee se poate ajunge la zlatni rat. Aprox 20 de min de mers. Foarte frumos (peisajul e bestial). Se poate ajunge si cu o masina cu vagoneti, dar sincer mai mult se merita sa faceti o plimbare pe malul marii.
4 Terasa Topolino (si pizzerie). O recomand pentru vinul casei (foarte gustos)

@baril. depinde la ce ''grade de libertate'' te referi. Zlatni rat e chiar f libertina, cel putin la nivelul inhibitiilor (partea de nord a cornului e plaja de nudisti).

Attached Files


Edited by branco_no, 05 July 2010 - 23:42.


#6
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 branco_no, on 5th July 2010, 23:29, said:

Am atasat cateva poze din Bol
1 Zlatni rat (cornul de aur)
2 Terase pe malul marii.
3 Aleea de promenada pe malul mari. Pe acesta alee se poate ajunge la zlatni rat. Aprox 20 de min de mers. Foarte frumos (peisajul e bestial). Se poate ajunge si cu o masina cu vagoneti, dar sincer mai mult se merita sa faceti o plimbare pe malul marii.
4 Terasa Topolino (si pizzerie). O recomand pentru vinul casei (foarte gustos)

@baril. depinde la ce ''grade de libertate'' te referi. Zlatni rat e chiar f libertina, cel putin la nivelul inhibitiilor (partea de nord a cornului e plaja de nudisti).

Frumoase poze, frumoase amintiri. Bol este o statiune care merita tot interesul ,la fel si Jelsa din insula vecina Hvar [insula lavandei]. Cand am zis "grade de libertate" nu m-am referit la libertatile sexuale sau spirituale care oricum sunt mai relaxate in insule, ci strict la mobilitate, la posibilitatile restranse de a te deplasa spre alte locatii. Eu ,spre exemplu ,am preferat sa stau pe continent si sa vad insulele[ Brac si Hvar] intr-o mica croaziera de o zi,in care am avut timp si de plaja in Zlatni Rat,care, recunosc isi merita reputatia. Daca stiam de" naturisti",mergeam direct acolo :naughty:

#7
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 baril, on 6th July 2010, 01:40, said:

Frumoase poze, frumoase amintiri. Bol este o statiune care merita tot interesul ,la fel si Jelsa din insula vecina Hvar [insula lavandei]. Cand am zis "grade de libertate" nu m-am referit la libertatile sexuale sau spirituale care oricum sunt mai relaxate in insule, ci strict la mobilitate, la posibilitatile restranse de a te deplasa spre alte locatii. Eu ,spre exemplu ,am preferat sa stau pe continent si sa vad insulele[ Brac si Hvar] intr-o mica croaziera de o zi,in care am avut timp si de plaja in Zlatni Rat,care, recunosc isi merita reputatia. Daca stiam de" naturisti",mergeam direct acolo :naughty:
Eu zic totusi sa incercati insula Brac, indiferent de mobilitatea sau nu. Faza e ca in croazierele respective totul se ia cu graba si nu o sa savurati pe deplin atmosfera. De obicei o croaziera pe insula incepe pe la 9 si undeva pe la ora 18 se termina. vreo 4 5  ore se face pe drum, mai se face ceva oprire pentru scalda in larg (1 ora), asa ca in apropiere de Zlatni rat se sta f putin. Inplus viata de noapte pe aceasta insula e destul de animata. Nu ma refer la cluburi, ci la terasele sau restaurantele de pe malul marii
Noi acum facut un tur al Croatiei. Binenteles cu opririle de rigoare la Slunj (rastoke), la Plitvice, Omis, Brela, Makarska etc. Dar cel mai mult mi-a placut pe aceasta insula. Este o parere personala.
Daca vreti sa mai vizitati inca un loc f frumos din Croatia, incercati Dubrovnik. L-am vizitat anul acesta cand am facut un tur prin Serbia Muntenegru, Bosnia si Hertegovina si binenteles partea de sud a Croatiei.

#8
LisaLashes

LisaLashes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.02.2005
Multumesc, multumesc multe info importante. As vrea sa stiu ceva si despre drumul Bucuresti-Split. Anyone? :D Merci in avans L:))))))))

#9
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 LisaLashes, on 1st August 2010, 18:17, said:

Multumesc, multumesc multe info importante. As vrea sa stiu ceva si despre drumul Bucuresti-Split. Anyone? :D Merci in avans L:))))))))

Pai , cel mai ok traseu parerea mea, e sa mergi Bucuresti-pitesti-Craiova - Drobeta turnu Severin- Belgrad-Sarajevo-Mostar M<akarska -Split

#10
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Merg si eu acolo in august si vreau sa practic windsurfing la spot-ul de acolo.

Spuneti-mi si mie daca a practicat cineva windsurfing sau kite din voi acolo sau a vazut ce se intampla, cateva informatii despre spot, despre clubul Big Blue Sport sau daca mai e si altul

Bate vantul tare, se planeaza, exista rescue etc ?

Ce planse au de inchiriat, sa vin cu ale mele din romania pe masina sau nu merita chinul

Ce ziceti ?

Ms

#11
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna.
Suntem in Brela si am vrea sa facem o excursie de o zi in Brac si Hvar. De unde pot cumpara o astfel de excursie? Este in apropiere o agentie de turism, au ei asa ceva?

#12
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

 puisor, on 11th July 2011, 08:36, said:

Buna.
Suntem in Brela si am vrea sa facem o excursie de o zi in Brac si Hvar. De unde pot cumpara o astfel de excursie? Este in apropiere o agentie de turism, au ei asa ceva?

Anul trecut veneau seara pe faleza (in zona restaurantelor si hotelurilor) cei care organizau si vindeau bilete; daca nu ma insel, veneau si ziua si umblau pe plaja, cautand doritori. Seara ar trebui sa ii gasiti, daca se mai organizeaza aceste excursii.

#13
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 puisor, on 11th July 2011, 08:36, said:

Buna.
Suntem in Brela si am vrea sa facem o excursie de o zi in Brac si Hvar. De unde pot cumpara o astfel de excursie? Este in apropiere o agentie de turism, au ei asa ceva?

Ti-am raspuns si pe PM,dar asa cum spune si elena,sunt multi agenti,in special seara, care vand bilete ,iar daca nu ai incredere in ei, cumperi de la agentiile de turism.Cel mai ieftin gasesti direct pe vas,dar exista riscul sa nu mai ai loc. Sunt mai multe vase care fac aceasta croaziera,iar daca aveti rau de mare va sfatuiesc sa alegeti un vapor mai mare,eventual sa il luati din Baska Voda

#14
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mersi Baril si Elena de raspuns. Chiar ne-a acostat un tip azi cu o astfel de excursie, tot cu Lipa. A fost ok mancarea? Noi mergem si cu fetita asa ca ne intereseaza aspectul asta. Pretul e de 25 de euro de persoana, mi se pare in regula.

Edited by puisor, 11 July 2011 - 20:34.


#15
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

 puisor, on 11th July 2011, 21:32, said:

Mersi Baril si Elena de raspuns. Chiar ne-a acostat un tip azi cu o astfel de excursie, tot cu Lipa. A fost ok mancarea? Noi mergem si cu fetita asa ca ne intereseaza aspectul asta. Pretul e de 25 de euro de persoana, mi se pare in regula.

Da, asta este vasul, Lipa.  :)
Din pacate, noi nu am mers in excursie, desi am dorit foarte mult sa ajungem la Bol, fiindca eu nu ma impac foarte bine cu mersul pe mare... chiar discutasem cu unul dintre tipii care vindeau bilete si mi-a zis ca si el sufera de rau de mare si, daca marea nu e perfect calma, el nu pleaca cu restul in excursie. Chiar mi s-a parut ok sinceritatea, nu erau genul care sa vanda cu orice pret, banuiesc ca au destui clienti si asa. Nu mi-as face griji in privinta mancarii de pe vas, tinand cont de turistii majoritari din Brela...

#16
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 puisor, on 11th July 2011, 21:32, said:

Mersi Baril si Elena de raspuns. Chiar ne-a acostat un tip azi cu o astfel de excursie, tot cu Lipa. A fost ok mancarea? Noi mergem si cu fetita asa ca ne intereseaza aspectul asta. Pretul e de 25 de euro de persoana, mi se pare in regula.

S-ar putea sa fie tardiv raspunsul meu si poate chiar ati fost in croaziera. Mancarea era buna [peste la gratar,friptura de pui ,garnitura etc] Mi se pare ca s-a servit intre Hvar si Bol. Este vin la discretie si cafea si parca si ceva tarie, la inceput.Vasul Lipa Brela este mic si sa nu faceti prostia care am facut-o noi, atunci cand cineva a vazut un delfin si l-a aratat,toti ne-am mutat pe partea respectiva,incat nu mult a fost ca sa ne rasturnam.Printr-o manevra dibace capitanul a contracarat balansul,dar apoi ne-a " tras de urechi" si ne-a pus la locurile noastre.

#17
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Elena, noi am mai fost cu vaporase dintr-astea si nu am avut probleme. Nu stiu fata daca are, dar vom vedea.

Baril, bine de stiut faza cu balansul. Maine mergem si sper sa fie frumos.

#18
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
http://www.amosnews....i-29-75009.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate