Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cinque Terre

- - - - -
  • Please log in to reply
398 replies to this topic

#361
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Noi am stat in Levanto.
Foarte misto, dar parcarea este scumpa (28Euro/zi). Am parcat mokka pe un teren viran spre marginea orasulu.

#362
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
In final a fost dragut in CT, nu foarte aglomerat insa nici lejer.
Fara grupurile naucitoare de "chitaischi".

Ce este important de spus s-a spus deja pe topic, multumiri tuturor celor ce au contribuit, in special pentru: @stlx; @mdt; @OvidiuNS.

Calatoriti cat inca se mai poate...mai este foarte putin timp.

Edited by metalactual, 27 May 2022 - 22:11.


#363
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit si eu azi dimineata.
WOW! Extraordinar mi s-a parut.
Anvelopa taiate, 3950 km, 9 zile, tur de forta.
Revin cu poze si poveste zilele astea, sa imi revin intai :D

#364
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Din cauza lipsei cronice de timp, voi incerca sa sa povestesc si mica noastra aventura in 5T in mai multe bucati, pe masura ce ma "adun". Voi reveni si cu poze apoi. Am decis sa postez aici si detaliile de drum ca sa nu sparg povestea.
Am facut planul in nov 2019, bani pusi deoparte, rezervari, etc dar pandemia a facut ca sa anulam totul in primavara lui 2020(aveam planuri pt mai 2020). De atunci am stat cu gandul la aceasta frumoasa destinatie.
Pana la urma, in iarna lui 2021 ne-am facut iar planul(B) si re-luat sarabanda rezervarilor.
Traseul urma sa il facem cu masina(2 adulti, copil 8 ani), cazare intermediara in Slovenia la dus, o cazare de 5nopti in La Spezia si apoi inca o cazare in Italia si una pe drum spre tara.
Dupa Roma 2008 si Venetia 2018, am zis ca asta e ceea ce ne dorim sa vedem in Italia acum.
Am ponit la drum vineri 24 iunie la 02.00 din Voluntari, am ajuns la ora 18.00(ora Sloveniei) in Maribor. Acolo alesesem un apartament cu 3 paturi si bucatarie dar nu mai povestesc, a fost dezamagitor, poze frumoase, nota 9+ pe booking, insa serviciile erau foarte proaste, la modul ca a concurat cu unele din cele mai proaste cazari de prin tara din anii 200X.

La ora 19 am iesit la plimbare prin Maribor, ne-am oprit la taverna Baščaršija Maribor Poštna (salvata din timp)
https://www.google.r...92!4d15.6448545
unde am luat o masa in stil bosniac.
Am luat la pas centrul istoric al orasului, pe la ora 21.30 ne-am retras spre apartament si bagat la nani. Eram dupa 3 ore de somn, 1200km( a condus si sotia).
A doua zi, dupa un ceai, aflam cu stupoare ca e ziua nationala a Sloveniei si mai tot e inchis(supermarket, magazine, orice in afara de cateva restaurante in zona centrala). Am zis : nu-i nimic, ii dam drumul cu un ceai la bord.
Am avansat greu, dupa Ljubljana a fost trafic bara la bara, haotic. Ne-am oprit la Postojne unde niste prieteni fusesera cu 1luna in urma , tot ca o oprire de masa la
https://www.google.r...02!4d14.2090479
Ajungem acolo, in parcare un autocar mare plin de turisti debarcati in restaurant, intreb chelnerul : aah, e ora 14, ne e foame ! E totul fully booked, e ziua nationala, 30 mese ocupate. Dar avem take-away ! Am comandat 3 feluri de mancare la pachet si am servit masa romanian-style(bine, mai erau si niste nemti care ne copiau Posted Image ) pe peluza din parcare, printre brazi cu vedere la munte/autostrada in departare. Ceva autentic Posted Image
Luam masa si plecam, traversez orasul, primul giratoriu, al doilea si la al treilea o comit : intrare f ingusta in giratoriu, masina si scuter din stanga, franez calm dar neatent si cu soarele in fata pisc o bordura inalta pe stanga la intrarea in giratoriu si bum !  Trag pe dreapta in giratoriu, anvelopa stg fata taiata. Rezerva nu aveam, kit de pana nu ajuta, deh masina noua si incredere prosteasca(de parca nu eram patit similar cu Bulgaria(atunci o rezolvasem ca eram in grup mare)). Sambata ora 14+, de ziua nationala a Sloveniei cu totul inchis . Fericire maxima !
Ma tarasc intr-un OMV unde incep sa dau telefoane. Cat asteptam asistenta rutiera(care nu putea face prea multe pana luni dimineata) fac cu mana unui sofer care trecea prin fata benzinariei(aceeasi marca de masina, poate se potrivea rezerva lui) si norocul imi surade.
E mecanic, suna la cineva din satul urmator si scoate cric, da jos roata, plec cu el in satul urmator la prietenul lui acasa. Ajungem acolo, in garaj avea anvelopa SH pregatita, omul la salopeta(sambata de ziua lor nationala !) si aparat de dejantat si aparat de echilibrat langa. Eram cu zambetul pana dupa urechi. Rezolvam in 30 min, inapoi la masina si 60 euro mai tarziu plus un bax de bere si suc Posted Image eram la drum. O scurta oprire in Italia prin zona Parma pe autostrada la un restaurant pentru un quick-snack si am ajuns seara pe la ora 22.30 in La Spezia unde proprietarul vilei unde urma sa stam 5 nopti ne-a primit cu mare caldura(Apartment Casa Isabelle Mel). La 23.30 am terminat "briefingul cu proprietarul" , am primit cheile si o sticla mare de Prosecco Posted Image si o ora mai tarziu am cazut lati.
Urmeaza partea a II-a.

Edited by AdrianHH, 12 July 2022 - 16:27.


#365
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@AdrianHH asteptam partea a II-a!

#366
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Hai cu partea a 2-a!Posted Image

#367
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
AdrianHH asteptam partea a II-a!Posted Image

#368
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Hai , Boss ! Asteptam partea no 2 !

#369
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Stati asa ! :D
Nu am uitat. Revin azi-maine.

#370
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Cateva poze din Maribor.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 06 August 2022 - 00:45.


#371
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 3. Ne-am adunat dupa cele 2 zile de calatorie pana in indepartata Italie si dupa o mica furtuna de dimineata, ne-am suit in masina pt niste cumparaturi. Am ales la recomandarea gazdei super-marketul COOP din centrul comercial Il Faro(La Spezia). Parcarea era gratuita 2h , asa ca am mers cu masina, a fost foarte facil.
Dupa-amiaza am plecat spre Porto Venere unde am parcat pe strada pana sa coboram la nivelul marii. Am platit la automat 6E(tarif 2e/h). Ca idee, e destul de scumpa parcarea(intre 1.5E si 3E, depinde de zona), dar ieseam mai bine decat cu autobuzul.
Am mers pana la castel si intrat pentru prima oara in mare, abia asteptam.
Peisajul era de vis.
Dupa cca 3h , am luat masina si am mai petrecut 2 h la Spiaggia de'll Olivo(cca 2km pe drumul de retur, parcare 1.5E/h), am parcat fix in fata plajei si ne-am balacit , spre bucuria baietelului.
Am plecat in jur de 21.00 de la plaja, o oprire scurta "acasa" si apoi o masa seara la taverna recomandata de gazda : Osteria da Caran(super-recomandare, excelenta). Ne-am ambitionat sa mergem cu masina, am gasit parcare gratuita (si in serile urmatoare) pe Viale Alpi.
Ora 23.30 se facuse cand am ajuns acasa, ne-am prabusit(iar? Posted Image) in pat, urma o zi de "terre".

Attached Files


Edited by AdrianHH, 09 August 2022 - 00:06.


#372
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 4. Am luat masina pana la parcarea din zona strazii Giovani Amendola(gratis pe o parte, 50centi pe ora pe cealalta), am parcat si am luat-o pe jos spre prima calatorie cu trenul spre "terre".
Am ales cele mai indepartate, mai precis Monterosso si Vernazza. Am preferat flexibilitatea biletelor individuale de tren, nu stiam cat vom putea "duce". 5E adultul, 2.5E copilul pentru fiecare bilet.
Turisti o groaza, mai ales americani. Am intalnit si romani, chiar si cersetori Posted Image
Aglomeratie mare, trenurile destul de pline, peroanele neincapatoare, cozi la bilete(lumea se ducea buluc la primul "aparat" fara sa stie ca mai sunt si altele, etc).
Dar frumos...foarte frumos. Gelaterii, cafenele, restaurante peste tot. Preturi ici-colo mai mari dar gaseai pt toate buzunarele.
Cu echipamentul de baie la noi in rucsace, ne-am balacit usor in Vernazza si pe seara am testat mai pe indelete si plaja din Monterosso(asta ne-a placut f mult)
Las pozele sa vorbeasca.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 23 August 2022 - 00:43.


#373
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 5.
Ne-am luat catrafusele in 2 rucsace(iar), mers cu masina pana la strada Giovani Amendola, dat o tura de 2min, ochit un loc gratis, parcat si perpedes la gara. Bilete individuale si ne-am expediat spre Manarola si Riomaggiore.
Dar ...ce s-a intamplat cu Vernazza? Pai , era pe lista insa treptele, timpul putin si caldura ne-a determinat ca sa o "sarim"(sincer, fara nici un regret).
Am prins si o ploaie, putina balaceala in port in Riomaggiore.
Seara, inca bura, am ales pizzeria Bella Napoli din La Spezia, o alegere foarte buna(interior foarte frumos, avea si curte, mancare f buna, preturi excelente).

Attached Files



#374
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Erata: probabil ati sarit Corniglia. In Vernazza ziceai ca ati fost in ziua 4, iar Conemiglia e cea cu multe trepte intre sat si gara.

#375
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmdt, on 24 septembrie 2022 - 07:19, said:

Erata: probabil ati sarit Corniglia. In Vernazza ziceai ca ati fost in ziua 4, iar Conemiglia e cea cu multe trepte intre sat si gara.
Scuze! Ora tarzie, asa e...am sarit peste Corniglia.
Ziua 6.
Dupa ce ne-am incarcat cu plimbarile, am zis sa dedicam si ceva timp pt balaceala.
Am studiat zona(de dinainte de plecare) si am ales Lerici ca fiind o plaja unde puteam sa ne facem si noi de cap. Plaja cu nisip fin, apa curata, intrare lina(mai ales pt baiat a fost perfecta). Zona "la liber" suficient de incapatoare pentru toata lumea, iar ca bonus : castelul in departare facea privelistea de vis.
Am parcat masina in una din parcarile localitatii(toate erau cu plata, diferea doar tariful (intre 1.5 si 3E/ora)).
Am ales aici sa parcam
https://www.google.r...258!4d9.9097475
Daca nu ma insel, a fost 1.5E/h. Am "coborat" cam 5minute direct pe plaja. Dupa plaja, am plecat putin sa ne plimbam pana "in oras" pentru o gustare si "o racoritoare". Am mers pana la baza castelului, in port, unde am facut mai multe poze.
Am revenit la cazare pe seara iar masa am servit-o la "Osteria all"inferno dal 1905"(o alegere excelenta din nou, multumita recomandarilor gazdei).
Fiind ultima zi "plina" , am decis seara dupa masa se o luam la pas pe cateva stradute din centrul orasului La Spezia pana am ajuns in port si pe acolo ne-am mai invartit pe la monumentul lui Garibaldi, parcul Salvator Allende, podul Ponte Thaon di Revel si retur la masina si cazare. Urma ziua plecarii, dar plecarea nu era direct spre casa si cu alte planuri Posted Image

Attached Files



#376
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 7. Partea intai.
Ne-am sculat de devreme, luat la bord micul dejun, bagat bagajele in masina, savurat cafeaua pe terasa, luat la-revedere de la cazarea minunata pe care am avut-o si am plecat. In mod normal, drumul retur era Parma-Bologna-Venetia-Slovenia-Ungaria-Timisoara(unde aveam rezervata o camera tripla). Numai ca acest drum ar fi insemnat cca 1300km de raliu, aproape imposibil. Asa ca, de ce sa nu mai vizitam locuri frumoase? Pana la urma, de aia am si venit cu masina(printre altele, flexibilitatea e un mare avantaj), mai aveam o zi "buffer" pe care o puteam folosi din concediu.
Asa ca am plecat spre plaja Lerici(din nou Posted Image , baiatul a fost in culmea fericirii) pana pe la 13.30. Aceeasi parcare, aceeasi zona buna. De acolo ne-am imbarcat , luat un quick-snack din "oras" pt drum si de acolo am plecat spre Turnul din Pisa.
Am ajuns relativ repede, in cca 1h si un pic.
Am parcat aici(parcare gasita din timp), bariera, locuri destule, paznic. Am platit la ora, cred ca 1 sau 1.5E/ora, nimic de speriat.
https://www.google.r...26!4d10.3907735
Am ajuns la Turn, facut un milion de poze din toate unghiurile si apoi am plecat putin la pas prin centrul istoric, e de mers dupa parerea mea pana la intersectia cu raul Arno.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 29 September 2022 - 21:02.


#377
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 7. Partea a II-a.
Dupa Pisa urma Florenta. Clar, pentru aceste locatii, ca sa poti sa te "delectezi" ti-ar trebui cam 3-4 zile. Dar poate cu alta ocazie, acum am dorit sa le vedem la fata locului.
Am ajuns la o parcare pe care o gasisem la fel, din tara pana sa plecam.
https://www.google.r...86!4d11.2386392
Bariera, camere, civilizat, 1.5E pe ora daca nu ma insel(va rog sa ma scuzati, dar chiar la unele nu imi mai aduc f bine aminte, oricum, cam toate s-au invartit la 1.5-2euro/h). De acolo in cca 15 min am ajuns la pas in jur de ora 19.00.
Recomand pentru city-break-uri luna iunie, sfarsitul ei mai precis, ziua are cele mai multe ore de lumina si puteti profita pana tarziu.
Bineinteles, Domul din Florenta era target-ul. Am ajuns acolo, facut o pauza de odihna si admirat zona(ce m-a frapat erau preturile : Langa dom, la un super-restaurant cu zeci de mese afara, 22E/persoana 3 feluri(toate adica), bautura, cafea, apa si suc. Wow ! Bineinteles, turme intregi de americani si canadieni) si apoi la pas pe traseul Piazza della Reppublica-Piazza della Signoria-Pallazo Vecchio-Galeria Uffizi-Ponte Vecchio si retur la parcare. In jur de ora 20.45 am plecat spre cazare. Ne-am rezervat o camera tripla la Hotel Il Crinale in mica asezare Grizzana. Acelasi hotel in "anulasem" in 2020 cand venise pandemia, ne-am bucurat mult ca l-am "prins" disponibil(76euro tripla cu mic dejun inclus, bineinteles, parcare gratis).
https://www.google.r...91!4d11.1516107
E o localitate pe langa autostrada, la cca 5km deviere, intr-o zona deluroasa(cca 500m altitudine).
Super-atmosfera pentru cine este dornic de ceva relaxare in aer liber fara constrangeri. Am ajuns in jur de 21.45, deja sotia cauta restaurante dar cam toate se inchideau. Am ajuns la restaurantul "satului", unde am avut parte de o experienta inedita. Am stat afara, in spatele restaurantului, in curte. Inauntru arata super, dar am vrut in aer liber, langa vita de vie.
https://www.google.r...72!4d11.1522483
Parcam in fata, intru in fuga la barman : aaah, mai aveti deschis restaurantul ? Da...dar doar pizza. S-a facut ! Fuga la hotel, 150 m mai departe, discutam pe repede-inainte cu doamna de la receptie, fugim la restaurant si comandam. Doua pizza gigant si vinul casei, delicios !
De ce zic inedit? Pentru ca acolo am vazut iar o experienta "ca la ţara". Barmanul cu familia, prietenii lui cu familia, 1-2 vecini cu familia('ai batrani, copchii , etc Posted Image ) , meseriasul satului, tanarul de la oras venit la parinti la "ţara" cu prietenii, etc; mese de lemn, scaune de plastic, prima impresie : de unde sunteti ? Romania? Wow!  Ne-am luat in vorba, vinul mergea,  si din-una-in alta sotia face niste poze la versantul din departare care se vedea luminat. Cand cascam mai bine ochii : incendiu ! Opa ! Se vedea fum mult si ulterior si masini de pompieri cu girofarurile aprinse, la cca 4-5 km in departare. Dara de fum foarte lunga. Intrebam daca sa ne ingrijoram dar ne calmeaza barmanul; mai fusese un incendiu similar in 2020, sa nu ne ingrijoram, se stinge repede. Uf ! Okay, mancam si ne "târâm" spre hotel, camera era exact cum ne asteptam, totul curat si ingrijit, frumos, fara nici o problema. Un dus si pe la 01.00 ne prabusim in pat. Mai aveam "doar" 1725km pana acasa.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 29 September 2022 - 22:27.


#378
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Dacă nu apar modificări în programul familiei mele, în prima parte a lunii aprilie 2023, vom fi într-un scurt sejur de 7 nopți, în zona Florența de unde vrem sa vizitam regiunea, atat cat vom reusi intrun timp atât de scurt.Anul trecut, in primavara,datorita pandemiei, nu am putut ajunge la Florența.
Deplasarea o vom face, cu autoturismul personal.
Am alocat 2 zile vizitării Florenței.Am dori sa ajungem si la Cinque Terre.
Cum ar fi mai indicat sa ajungem la Cinque Terre? Cu trenul sau autobuzul?Cât timp ar trebui alocat vizitării locației Cinque Terre?Mai exact, aproximativ câte ore, fără statul la un local și făcut consumație?Exclusiv doar vizitat și făcut fotografii/filmări video.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate