Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

program de criptare fisiere

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

tainted

tainted

Junior Member

• Grup: Members
Am facut si eu un programel de criptat fisiere(arhiva contine variantele de win si linux;DES in 4 variante,BLOWFISH,TWOFISH si RIJNDAEL;de asemenea se pot semna digital fisiere),si evident as vrea sa stiu ce parere aveti.Cred ca meniul explica destul de bine ce face.Daca aveti nedumeriri voi fi pe faza.

Enjoy!!

Attached Files

PET

PET

Active Member

uite ceva ce am auzit de multe ori dar nu stiu ce face. CE FACE UN PROGRAM DE CRIPTAT ? Stiu ca cripteaza...dar de ce e nevoie de criptare...etc.

tainted

tainted

Junior Member

am uitat sa spun ca varianta de win merge de la consola(lucrez inca la interfata),si ambele executabile folosesc fisierul .dat.
Iar intrebarea e stupida!! :cool:

Lucrian

Lucrian

Active Member

Originally posted by PET
uite ceva ce am auzit de multe ori dar nu stiu ce face. CE FACE UN PROGRAM DE CRIPTAT ? Stiu ca cripteaza...dar de ce e nevoie de criptare...etc.

Iar intrebarea e stupida!!

Intrebarea nu e stupida deloc. Ce face pana la urma un program de criptare? Eu mai de graba folosesc arhivarea cu parola decat criptarea. Nu-i vad rostul.

BIGphAntom

BIGphAntom

Senior Member

• Grup: Senior Members
BA mie unul mi se pare stupida
Un program de criptat, cripteaza toate datele, de obicei mai bine decat simpla arhivare cu parola !

Decriptarea unuio fisier, se face de cele mai multe ori MULT mai greu decat a sparge o parola a unei arhive !
(In caz ca nu stiati, exista servere, care contra unei sume relativ mici 20$ - in max 1-2 zile iti dau parola de pe arhiva pe care le-o trimiti !) pe cand a decripta un fisier nu se face.

Criptarea se face printr-un algoritm matematic, este posibila deci decripatrea, dar totul este foarte greu. Ex algoritmul BLOWFISH pe 448 biti, sa vad eu care reuseste sa-i dea de cap !

CONCLUZIE, criptarea e mai sigura !

maniaku

maniaku

Moderator

Parerea mea. Exista suficiente programe de criptare a fisierelor la ora actuala. Am cautat dar nu am gasit la programul tau: elementul inovativ. Ce aduce nou? O sa ma intrebi probabil de ce te-am intrebat asta. Pentru ca acum, daca esti incepator, este bine sa programezi pentru experienta. Mai tarziu insa o sa vezi ca nu sa programeaza doar de dragul de a programa. Totul este dictat de piata. Daca piata simte nevoia unui anumit produs se vor gasi multi dornici sa-l realizeze. Daca nu, atunci nu merita efortul.

numai bine,
maniaku

tainted

tainted

Junior Member

Cred ca este evident ca nu vreau sa ies cu el pe piata!
Am invatat multe si m-am distrat programandu-l!(aveam nevoie sa invat bine algoritmii pentru ca vreau sa implementez unul pe microcontrolere).Si nu cred ca exista un program de criptare free si care sa fie intr-adevar bun(nu spun ca al meu ar fi...bun ,vreau sa zic;exceptie: programul lui Tihy care a fost postat tot aici mai demult).

See you later!! :cya:

maniaku

maniaku

Moderator

Te asigur eu ca exista multe programe de criptare free. De ce?

Pentru ca a face un program de criptare fisiere ca al tau sau ca al lui Tihy este ceva relativ simplu. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa cauti algoritmii de criptare (foarte usor de gasit), sau (pentru cei mai lenesi) sa cauti componente (in cazul Delphi) care sa inglobeze algoritmii respectivi. Dupa aceea trebuie sa pui la punct interfata. In cazul in care doresti sa adaugi ceva nou (exemplul lui Tihy: SFX) trebuie sa mai sapi putin. Cu toate acestea, majoritatea se rezuma la a cripta/decripta fisiere.

Concluzia: exista o multime de programe de criptare free si intr-adevar bune.

Acum problema se pune: ce intelegi tu prin "program de criptare free si bun".

numai bine,
maniaku

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate