Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Retete tataresti si turcesti din Dobrogea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#361
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postkizkulesi, on 27th October 2011, 10:40, said:

Intreaba de minuni. Pe cuvant ca nu aveau o denumire tatareasca. Sau poate ma ajuta tatarii de pe topic, poate ei stiu cum se numesc in tatareste. Explica-le cunostintelor ca e un aluat dulce, trecut prin sprit (in forma de castravecior, striat, lunguiet), apoi prajit in ulei si insiropat.
Se pare  ca nu e traditional tataresc. Mi-a zis cineva din Cipru ca au si ei ceva de genul acesta care se inmoaie intr-un sirop de miere si zeama de lamaie. Cred ca e un preparat turcesc sau arabesc. Se prepara si la tatari dar numai de cativa ani, probabil s-a imprumutat reteta din Turcia. Mai fac cercetari fiindca am aflat ca exista o persoana care prepara diverse chestii pentru botezuri si parastase.

#362
sraluca

sraluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2009
Buna

Caut si eu de catava vreme reteta de mancare de cartofi, aia traditionala de pe la nunti. Mi-am sunat bunica si nici ea nu mai stie cum se face si e taaareee buna.
Daca o stie cineva, va rog  sa o postati. Plsss

#363
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsraluca, on 19th November 2011, 10:52, said:

Buna

Caut si eu de catava vreme reteta de mancare de cartofi, aia traditionala de pe la nunti. Mi-am sunat bunica si nici ea nu mai stie cum se face si e taaareee buna.
Daca o stie cineva, va rog  sa o postati. Plsss

E o greseala. Tatarii si turcii in general consuma foarte putin cartofi, nu stiu despre ce mancare e vorba.
Iar la nunti, nu stiu nici o mancare ce contine cartofi...

#364
tatar_ses

tatar_ses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.10.2010

View Postkizkulesi, on 26th October 2011, 21:41, said:

Buna seara tuturor,

De dimineata m-am luat cu lectura si n-am mai avut timp sa continui.
Am intrat anul trecut pe forum in cautarea desertului favorit: minuni. Daca ati sti macar 0.009% cat de minunat este acest desert, cu siguranta, Suberekul ar fi detronat de pe lista preferintelor!!!!!
Pe bloguri turcesti am vazut o reteta de minuni in miniatura. Nu am incercat-o pt ca imi era evident ca nu se potrivea cu minunile copilariei mele. La scurt timp am avut surpriza sa gasesc minunile de pe blogul turcesc intr-un magazin iranian! Am regasit doar aroma siropului dulce, specifica baclavalelor. In rest erau foarte mici si subtiri, un pic crocante.
Am tras concluzia ca in Dobrogea, tatarii au o altfel de reteta pentru ca minunile, din cate imi amintesc si daca puteti sa imi confirmati erau lunguiete, umflate ca niste gogsele, pufoase, iar in interior nu era miez de coca.
Asa ca reteta adevarata tot nu o am :(! As fi extrem de recunoscatoare daca mi-ati putea impartasi secretul minunilor...
Sau trebuie sa ader la vreo casta secreta?
Va multumesc!!!!!!


Am uitat de forum, vin si eu dupa un an sa raspund.

Minuni ... Nu pot sa te ajut pentru ca nu-mi aduc aminte reteta. Am un unchi cu 4 ani mai mare ca mine (nu l-am vazut de mult timp) care nu stia sa gateasca decat 2 lucruri: CLATITE si MINUNI.


Stiu despre ce este vorba, eu am suspectat tot timpul ca in compozitie se pune si gris... Vreau doar sa confirm ca am mancat multe minuni in Dobrogea si sunt foarte bune. De exemplu mie nu-mi plac baclavalele in mod deosebit, dar eram disperat dupa minuni.


kizkulesi, m-ai intrebat acum vreo 4-5 luni despre scris si ca ai fi inteles ca sunt bucatar...

Nu, nu sunt bucatar, pe atunci detineam un restaurant. Cand a inceput sa mearga bine l-am vandut. Pe bani. Ma intreaba multa lume de ce l-am vandut. Pentru ca asa se fac afacerile - pe bani. Unii aplica o formula si o executa, fac bani din ea. Altii ca mine inventeaza formula si apoi o vand. Cu cat este mai de succes, este mai scumpa.

Cat despre scris, am mai scris pe aici http://weekender-rec.../balcanika.html

Un an fericit tuturor!

#365
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
As vrea si eu reteta de kofte va rog!

#366
BCamelia

BCamelia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2015
Buna
Stie cineva reteta exacta a acadelelor? Aveam o vecina foarte in varsa care ne rasfata de sarbatori cu acadele dar din pacate a murit.
Multumesc anticipat!

#367
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Ahhh, ce minuni sunt pe topicul asta. Clar, e periculos sa citesti asa ceva, te poti alege cu un ulcer. :)))

Vreau sa va spun ca acum vreo 9 ani am calatorit pentru prima data in Armenia, de unde n-as mai fi vrut sa plec, atat de minunate mancaruri au.
Nu voi spune acum despre pelteaua de smochine cu fructe intregi, despre perele confiate umplute cu nuci si arahide, sau despre pasta de nuci cu carne si verdeturi pentru mic dejun, despre coastele de berbecut sau despre pestii cu mirodenii orientale pe care ni le-au gatit armencele.

Dar o sa va scriu un rand despre "sarmalele" lor", care sunt dumnezeiesti si pe care le-am "comandat" si mamei mele dupa ce m-am intors. Armencele au adus sarmalele la masa intr-o oala obisnuita de lut. Insa cand au inceput sa serveasca in farfurii, am ramas uimit: in aceeasi oala erau sarmale in frunze de varza, sarmale umplute in ardei, sarmale in dovlecei minusculi si sarmale in vinete mici foarte tinere. Toate fierte impreuna, in aceeasi oala. Rezultatul e ametitor: o simfonie de gusturi cum rar poti savura. Evident au fost servite cu verdeata tocata deasupra (patrunjel sau coriandru verde).

Indata ce m-am intors in romania, am rugat-o pe mama sa gateasca si ea ca armencele. E mai mult de lucru cu pregatirea mancarii, dar va recomand sa incercati.

Sunt curios daca si turcii au acest obicei de a combina sarmalele, sau e doar o traditie armeneasca.

LE: @Selam, felicitari si multumiri pentru posturi si retete!

Edited by Rao633, 13 April 2015 - 23:41.


#368
CAlex1984

CAlex1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2017
Bună seara. Gastronomia tătărească este fascinantă de-a dreptul. Din câteva materii de bază rezultă o varietate de produse și o multitudine de variante (mod de preparare, de servire, forme, dimensiuni diferite).
Aș avea câteva întrebări legate de cultura hranei la tătari:
1. Există diferențe între gastronomia tătarilor crimeeni și nogai? (ca denumire, compoziție, context de preparare și servire etc.)
2. Există mâncăruri specifice fiecărei pomeni (1-7 zile, 39, mai ales a celei de 52 zile, 100 zile etc.), pe lângă cele tipice (șerbet, halva)?
3. Se mai păstrează unele obiceiuri la construirea unei case, de ex. când se cocea mayli kalakay, care se rostogolea prin șanțul fundației pentru belșug?
4. Ce se prepara / se prepară la botez, nuntă, Hidirlez / Kidirlez?
5. Cum se realiza sacrificiul de Kurban? Se foloseau anumite organe de la animalul sacrificat de Kurban ca leac?

#369
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View PostRao633, on 13 aprilie 2015 - 23:38, said:

Ahhh, ce minuni sunt pe topicul asta. Clar, e periculos sa citesti asa ceva, te poti alege cu un ulcer. Posted Image))

Vreau sa va spun ca acum vreo 9 ani am calatorit pentru prima data in Armenia, de unde n-as mai fi vrut sa plec, atat de minunate mancaruri au.
Nu voi spune acum despre pelteaua de smochine cu fructe intregi, despre perele confiate umplute cu nuci si arahide, sau despre pasta de nuci cu carne si verdeturi pentru mic dejun, despre coastele de berbecut sau despre pestii cu mirodenii orientale pe care ni le-au gatit armencele.

Dar o sa va scriu un rand despre "sarmalele" lor", care sunt dumnezeiesti si pe care le-am "comandat" si mamei mele dupa ce m-am intors. Armencele au adus sarmalele la masa intr-o oala obisnuita de lut. Insa cand au inceput sa serveasca in farfurii, am ramas uimit: in aceeasi oala erau sarmale in frunze de varza, sarmale umplute in ardei, sarmale in dovlecei minusculi si sarmale in vinete mici foarte tinere. Toate fierte impreuna, in aceeasi oala. Rezultatul e ametitor: o simfonie de gusturi cum rar poti savura. Evident au fost servite cu verdeata tocata deasupra (patrunjel sau coriandru verde).

Indata ce m-am intors in romania, am rugat-o pe mama sa gateasca si ea ca armencele. E mai mult de lucru cu pregatirea mancarii, dar va recomand sa incercati.

Sunt curios daca si turcii au acest obicei de a combina sarmalele, sau e doar o traditie armeneasca.

LE: @Selam, felicitari si multumiri pentru posturi si retete!

La armeni, se numesc Tolma, este vorba de o categorie de preparate constand in diverse legume si fructe umplute cu carne, amestecuri de legume, linte etc sau carne tocata condimentata, orez, bulgur, legume tocate invelite in frunze de vita sau varza...mere si gutui umplute cu carne cu caise uscate si curmale printre ele.
La majoritatea mancarurilor de presara deasupra coriandru verde (Kintz) se mananca fecvent alaturi de alte verdeturi locale alaturi de branza si rosii invelite intr-o lipie Lavash, un gen de Shaorma vegetala. Legumele si fructele au gust mai bun in Armenia pentru ca solul este vulcanic, este foarte bogat in minerale dar, si in Romania au gust destul de bun.
Pelteaua de care vorbiti, este facuta din melasa de struguri sau dude si amidon, poate fi gasita si sub forma unor suluri(Rojik) in diverse culori formate din mieji de nuca pusi pe ata si acoperiti cu aceasta pasta intarita.

#370
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Postkizkulesi, on 27 octombrie 2011 - 09:40, said:

Intreaba de minuni. Pe cuvant ca nu aveau o denumire tatareasca. Sau poate ma ajuta tatarii de pe topic, poate ei stiu cum se numesc in tatareste. Explica-le cunostintelor ca e un aluat dulce, trecut prin sprit (in forma de castravecior, striat, lunguiet), apoi prajit in ulei si insiropat.
[ https://3.bp.blogspot.com/-NHnuwveToKI/UFGFg9ggSdI/AAAAAAAAAaY/15MFodx8MAk/s1600/minuni+turcesti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Le zice: Tulumba tatlisi (inclusiv rețeta). Poftă bună!
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Tulumba_with_kaymak_and_pistachio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La deserturi de casă, sunt încântat de Sütlaç.
[ https://i.imgur.com/Nzjx0Vf.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t6DdadcNUlw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#371
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sa te binecuvânteze și Allah și Dumnezeu ;)

#372
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și pe voi, asemenea!

Mantî - rețeta în engleză.
[ https://i2.wp.com/loveantalya.com/wp-content/uploads/2016/05/DSC_0981.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Afiyet Olsun.

Fiind meticuloase, implică socializare. :D
[ https://i1.wp.com/loveantalya.com/wp-content/uploads/2016/05/madlavning-We-can.eu_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E vină la voi, stârnit pohta la ghiaur, suferim acum.

#373
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am mâncat, făcute de mama prietenei mele turco-tataroaice! Ia sa ii zic sa vina si ea aici

#374
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ghiaur falafel ghiftuit estem…
[ https://thumbs.gfycat.com/SociablePoliteImago-size_restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#375
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Eu nu mai am curaj sa intru pe topicul asta daca nu am matul plin.

#376
nasilci

nasilci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2018
[ https://nasilist.com/wp-content/uploads/2018/03/bisi-nasil-yapilir-nasilist.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

There is a dessert called bişi taste very nice. Here's the recipe

https://nasilist.com...-nasil-yapilir/

#377
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postnasilci, on 19 august 2018 - 13:53, said:

[ https://nasilist.com/wp-content/uploads/2018/03/bisi-nasil-yapilir-nasilist.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

There is a dessert called bişi taste very nice. Here's the recipe

https://nasilist.com...-nasil-yapilir/

Pai astea nu sunt gugosi obisnuite?

#378
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Iar sütlaç, că bun estem!

[ https://pbs.twimg.com/media/DlXnk5wX0AAMvQy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alinazik (kebab din piure de vinete afumat cu miel condimentat și iaurt, care este chiar mai delicios decât pare.)…
[ https://pbs.twimg.com/media/DlRBEW6W0AAF-fh.jpg:large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate