Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Retete tataresti si turcesti din Dobrogea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#37
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 alalaltu, on 6th July 2010, 16:24, said:

Ardei iuti murati in saramura+zeama de lamaie. Turcul nostru chiar are ardei proaspeti foarte aratosi (si iuti ca dracu!).
:D
Normal ca sunt iuti, pune si tu in ciorba  ^_^

#38
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Asta cu iute a fost un compliment ardeiului. :D Eu ii mananc si cruzi.

#39
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Sa intrebi si de ciusca murata. Sau ai mai incercat ?
In orice casa turceasca se gaseste.

#40
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Am incercat din aia cumparati. Dar vreau sa-i fac cu mana mea.

#41
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Saru mana! In week end am de gatit. Revin cu impresii.

#42
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 destrug, on 6th July 2010, 17:39, said:

Saru mana! In week end am de gatit. Revin cu impresii.
Te astept :)

#43
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
@Selam: Tatar Asi e cumva inrudit cu Manty din Asia centrala? Am mancat odata la un uzbek manty si dupa cum descrii tu reteta seamana.

#44
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 alalaltu, on 6th July 2010, 22:09, said:

@Selam: Tatar Asi e cumva inrudit cu Manty din Asia centrala? Am mancat odata la un uzbek manty si dupa cum descrii tu reteta seamana.
Da da, manti se spune si in Turcia si in Uzbekistan si la uyguri, in China (Uyguristan) :D
Diferenta e data de forma si foarte putin de compozitie.

[ http://www.europeanturkishmarket.com/images/catering/Manti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://1.bp.blogspot.com/_kXhRYR0S1Z8/SaVjvGZFqbI/AAAAAAAAFtY/HALBoJO00hI/s400/tatar%20manti%20JPG%20(3).JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.anatoliantable.com/web/M-46%20MANTI_800x533.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Selam, 06 July 2010 - 21:49.


#45
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Ce retete sa va mai scriu ?

#46
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Baga mare! Cei care nu-s din Dobrogea majoritatea nu-s familiarizati cu bucataria de acolo. Deci e greu sa-ti spunem noi ce sa postezi! :D Practic orice reteta regionala pe care o stii. Ca-i tatareasca, turceasca, lipoveana, greceasca etc. nu conteaza. De ex. si retete cu peste. La alea presupun ca va pricepeti bine de tot.

Edited by alalaltu, 07 July 2010 - 13:11.


#47
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 alalaltu, on 7th July 2010, 14:04, said:

Baga mare! Cei care nu-s din Dobrogea majoritatea nu-s familiarizati cu bucataria de acolo. Deci e greu sa-ti spunem noi ce sa postezi! :D Practic orice reteta regionala pe care o stii. Ca-i tatareasca, turceasca, lipoveana, greceasca etc. nu conteaza. De ex. si retete cu peste. La alea presupun ca va pricepeti bine de tot.
Peste la ceaun, ca mancare.
Si hamsie in malai prajita, care e banala.

In Dobrogea lipovenii sunt cu pestele (si bautura   :wacko:  :ciocan: ) tatarii cu mancarurile din coca, turcii cu mancaruri gatite din legume, aromanii cu branzeturi...asta in linii generale.

O sa intreb de reteta de placinta dobrogeana creata cu branza dulce, cum o face bunica.

Pana atunci va servesc cu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yG29Ihm-jVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Selam, on 7th July 2010, 15:01, said:

Si hamsie in malai prajita, care e banala.
Moartea mea...
Nu stiam ca e specific pentru Dobrogea.

Edited by Mocebon, 07 July 2010 - 14:44.


#49
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Revin cu reteta de placinta creata.
Intre timp am gasit altceva

Ghiveci de miel cu legume

1 kg carne miel taiata cuburi cat un dumicat
5-6 cartofi
2 dovlecei
2 ardei grasi
2 ciusti verzi, din cei incovoiati, nu foarte iuti
5 catei de usturoi
2 cepe
4 rosii
3 linguri pasta de rosii
1 lingurita rasa boia iute sau fulgi de ciusca rosie uscata
2-3 frunze de dafin
2 lingurite chimion
1 lingura de cimbru
1 lamaie
3 linguri ulei (floare sau masline)
sare si piper dupa gust

1. Se caleste carnea cu uleiul (intr-un vas mai adanc, ce se poate acoperi si baga la cuptor)pana incepe sa ii scada zeama si sa prinda culoare, apoi se adauga ceapa, usturoiul maruntit si ardeii taiati cubulete.Ciusca verde se taie rondele sau pestisori. Se adauga ulterior si chimionul, boia de ardei iute.
2. Dupa ce s-au inmuiat, se adauga cartofii(taiati cat pentru un dumicat), pasta de tomate, dovleceii(taiati cuburi sau jumatati de rondele), cimbrul, foile de dafin, o lingura potrivita de sare si una rasa de piper macinat.
3. Se adauga 2 cani de apa sau cat sa acopere mancarea si zeama de lamaie si se baga la cuptor pentru 50-60 minute.

 Mocebon, on 7th July 2010, 15:43, said:

Moartea mea...
Nu stiam ca e specific pentru Dobrogea.
Nu stiu daca e specific pentru Dobrogea, dar ca sa nu fie prea gretos pestele, noi il dam prin malai.
Dar oricum, nu are cum sa fie hamsia specifica pentru alte zone decat pentru Dobrogea, nu ?

Hamsia simpla retine prea mult ulei.Dati-o printr-un dus de malai si scoateti-o dupa prajire pe servete, si fierbinte cum e, stoarceti o lamaie peste ea.  :peacefingers:

#50
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Selam, on 7th July 2010, 15:51, said:

Nu stiu daca e specific pentru Dobrogea, dar ca sa nu fie prea gretos pestele, noi il dam prin malai.
Dar oricum, nu are cum sa fie hamsia specifica pentru alte zone decat pentru Dobrogea, nu ?
Nu la hamsie, ci la modul de prajire ma refeream.
Oricum, e un "snack" foarte gustos.

#51
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Executat suberek-ul!
Nu credeam ca o sa-mi iasa. Fantastic! Exact cum mi-l aminteam. Si pentru ca mi-au ramas doua guguloaie si aveam si telemea de oaie in frigider, ultimele le-am facut cu branza. Delicoase dar nu au savoarea celor cu carne. M-am cam chinuit cu sucitorul pana mi-am dat seama ce si cum cu faina dar am scos-o la capat. Asteptam reteta de placinta dobrogeana.

#52
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 destrug, on 7th July 2010, 23:20, said:

Executat suberek-ul!
Nu credeam ca o sa-mi iasa. Fantastic! Exact cum mi-l aminteam. Si pentru ca mi-au ramas doua guguloaie si aveam si telemea de oaie in frigider, ultimele le-am facut cu branza. Delicoase dar nu au savoarea celor cu carne. M-am cam chinuit cu sucitorul pana mi-am dat seama ce si cum cu faina dar am scos-o la capat. Asteptam reteta de placinta dobrogeana.
Aferim bre  :thumbup:  Halal tie daca ai reusit :D
Sucitor = vergea de intins coca banuiesc.
  
Hai, vad ca ai priza la cocaturi. Treci la tatar asi, sau manti cum mai e cunoscut in unele tari turcice :D

Daca le-ai facut cu branza banuiesc ca ai pus si iaurt, ca sa inmoi compozitia. Apoi la branzeturi merge marar.La carne in placinta, merge menta /cimbru.Pentru suberek, categoric menta. Nu-i asa ca menta si ceapa ii dau gustul ?

Cum ai prins marginile suberek-ului ? Ai apasat cu marginea unei farfurii sau cu furculita ?

Inca niste ponturi:

Daca faci compozitia carnii mai apoasa, e cu atat mai gustoasa cand o mananci. Pur si simplu fragezeste coca si carnea acea zeama.Iar ceapa cruda se coace mai bine, la fel si carnea, inabusit. De fapt asta e si secretul, sa se coaca acea carne si ceapa, pret de 3-4 minute, inabusit inauntrul cocaturii.
Cand intinzi coca trebuie sa fii atent la consistenta ei, si la forma ei, si sa nu se lipeasca. Dai de 2-3 ori cu vergeaua peste coca, se alungeste, apoi rotesti cocatura cu 90 de grade, iar mai lungesti cu vergeaua dand de 2-3 ori, si tot asa.Daca se lipeste, dai cu faina.

S-ar putea ca ai pus stratul de carne mai grosut, de aceea ti-au ramas bilute de coca. Sau poate nu ne-am inteles destul in cantitati, si ai pus mai multa apa/faina si e normal. 2 bilute as zice ca nu e o mare marja de eroare,pentru prima incercare :)

Te-ai convins ca nu se caleste carnea in prealabil ?  :rolleyes:  
Da, revin cu reteta de placinta in cateva minute. Fiti pe faza.

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Aferim arkadas Selam.....Allah za de bineguvandeze bre bendru aja redzet bun...:). Sambata fac Suberek...si poate incerc si altele...

Edited by richelieu, 07 July 2010 - 22:51.


#54
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Kuwurma /Djiyirma= Placinta creata dobrogeana
Numele inseamna "cea rasucita"/"cea sifonata". O sa vedeti de ce.

Pentru coca:
1 ou
1 cana iaurt de casa
3 linguri ulei
o priza de sare
putina drojdie (cam cat un bob de strugure, pentru ca nu se lasa sa creasca)
faina cat cuprinde, zice bunica.Nu stie masura, stie doar din ochi si "din maini".  :mellow:  
Ideea e ca aceasta coca trebuie sa iasa cam la fel de moale si uleioasa ca si aceea de cozonac.Eu am estimat la mai putin de 1 kg per tava cu diametrul de 40 cm.

Pentru compozitie:
urda 250 grame
cas fara sare faramitat 150-200 grame
iaurt o ceasca micuta
4 oua
(optional) o ceasca de zahar
(optional) stafide
-------------------------------------
Toate ingredientele compozitiei se amesteca, asa incat ar trebui sa iasa ceva cam apos, usor de intins cu mana.
Se imparte coca in 6-8 bucati.
Se ia fiecare bucata si se intinde pana la diametrul tavii, apoi se intinde generos peste aceasta bucata compozitia de branzeturi.
Incepand cu marginile, se impinge spre mijloc cocatura,cu varfurile degetelor,mai precis cu suprafata unghiilor se impinge marginea spre centru, asa incat compozitia sa ramana intre pliuri. Se procedeaza astfel din doua parti, impingand cocatura "sifonata", dupa cum ii zice si numele, spre centru.

Se procedeaza astfel cu toate foile.
Daca mai ramane compozitie se toarna peste intreaga placinta.

Se tine in cuptor in functie de grosime, la cantitatile date nu ar trebui sa stea mai mult de 30 minute.
Dupa ce se scoate din cuptor se acopera cu un prosop de bucatarie, pentru ca descoperit se intareste.

Sa vedem cine se incumeta :)
Ar trebui sa iasa cam asa, reteta de aici difera de reteta scrisa de mine:

[ http://2.bp.blogspot.com/_5hig-tvJ79Y/Snb1OmhfooI/AAAAAAAACuk/9Pcd2-BlRno/s400/DSC00202.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 richelieu, on 7th July 2010, 23:51, said:

Aferim arkadas Selam.....Allah za de bineguvandeze bre bendru aja redzet bun...:). Sambata fac Suberek...si poate incerc si altele...
:coolspeak:  
Za fii zanatoz, bre, ca sa mananci mult si bine si fericit :)

Edited by Selam, 07 July 2010 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate