Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stiri despre Sf.Scaun

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
746 replies to this topic

#19
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostPadreCory, on 4th September 2010, 23:49, said:

Catolicii din Scotia, Anglia (si Tara Galilor) nu pot decat decat entuziasti pentru aceasta prima vizita apostolica a Sf.Parinte in Regatul Unit.

perfect normal..
anormal este ca aceast entuziasm ii costa...

#20
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
mesajele jignitoare de pe acest thread ar trebui sterse.
@selam si abbulafia ar trebui sa stie si sa accepte daca doresc sa traiasca in lumea occidentala.
Asa trebuie sa fie un politician si in special un Prim Ministru:

Cu coloana vertebrala, indraznet, direct, deschis si urmarind ca populatia sa traiasca intr-un climat sanatos, si cu dragoste de tara.

Muslims who want to live under Islamic Sharia law were told on Wednesday to get out of Australia , as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.

Musulmanilor care doresc sa traiasca dupa legile islamice li s-a pus in vedere sa paraseasca Australia , in contextul in care guvernul a tintit radicalismul intr-o incercare de a decapita potentiale tentative de atac terorist.
Citat:

"IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.

"IMIGRANTII SI NU AUSTRALIENII TREBUIE SA SE ADAPTEZE. Asta e, va convine sau nu. Sunt satul de ingrijorarea acestei natiuni in privinta ofensarii unor indivizi sau a culturii acestora. De la atacul terorist din Bali incoace suntem martorii unui val de patriotism venit din partea majoritatii australienilor.

This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom'

Aceasta cultura s-a creat in peste doua secole de zbateri, incercari si victorii a milioane de barbati si femei in cautarea libertatii.

We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society, learn the language!

Vorbim mai cu seama ENGLEZA, nu spaniola, libaneza, araba, chineza, japoneza, rusa sau orice alta limba. In consecinta, daca doriti sa fiti parte a acestei societati, invatati limba!

Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools. If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture.

Majoritatea australienilor cred in Dumnezeu. Asta nu e vreo aripa crestina de dreapta sau o presiune politica, ci un fapt, intrucat barbati si femei de credinta crestina, pe principii crestine, au fondat aceasta natiune, ceea ce este clar documentat. E cu siguranta adecvat a se afisa asta pe peretii scolilor noastre. Daca Dumnezeu este o ofensa pentru voi, va sugerez sa considerati o alta parte a lumii ca fiind casa voastra, intrucat Dumnezeu este parte a culturii noastre.

We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us.

Vom accepta credintele voastre fara a va intreba de ce. Tot ce va cerem este sa o acceptati pe a noastra si sa traiti cu noi in armonie si bucurie pasnica.

This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom, 'THE RIGHT TO LEAVE'.

Aceasta este PATRIA NOASTRA, PAMANTUL NOSTRU si STILUL NOSTRU DE VIATA si va vom permite orice oportunitate pentru a va bucura de toate acestea.. Dar imediat ce incetati a va mai plange, vaita si ingrozi de Steagul nostru, de Onoarea noastra, de crezul nostru Crestin, de Stilul nostru de Viata, va recomand cu caldura sa profitati de o alta mare liberatate australiana, LIBERATATEA DE A PLECA.


If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country YOU accepted."

Daca nu sunteti fericiti aici, atunci PLECATI. Nu v-am obligat noi sa veniti aici. Voi ati solicitat sa fiti aici. Asadar, acceptati tara pe care VOI ati dorit-o."

Prime Minister Kevin Rudd – Australia

Se potriveste foarte bine si pentru Europa.

#21
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postdilla, on 5th September 2010, 20:21, said:

mesajele jignitoare de pe acest thread ar trebui sterse.
@selam si abbulafia ar trebui sa stie si sa accepte daca doresc sa traiasca in lumea occidentala.
Asa trebuie sa fie un politician si in special un Prim Ministru:

Cu coloana vertebrala, indraznet, direct, deschis si urmarind ca populatia sa traiasca intr-un climat sanatos, si cu dragoste de tara.


draga mea,
fa un bine umanitatii si numara pama la 10 apoi scrie daca ai ceva de scris.
sau daca ai vesti de la sfantul scaun..
(aptopo tot 4 picioare are...? ma gandeam ca cu criza asta, poate vinde un picior....)

asteptam vesti de cum merg incasarile, daca se umple parcul de curiosi (pardon credinciosi)
in rest toate bune,nu stiu de selam, dar eu m-am nascut la aia cu crucea si asa am ramas,desi nu cred in ea...

si cand mai ai asa, rabufneli literare ...te asteptam...

#22
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View Postabbulafia, on 5th September 2010, 22:44, said:

draga mea,
fa un bine umanitatii si numara pama la 10 apoi scrie daca ai ceva de scris.
sau daca ai vesti de la sfantul scaun..
(aptopo tot 4 picioare are...? ma gandeam ca cu criza asta, poate vinde un picior....)

ce intelegi prin pama si aptopo?
nu le-am gasit in dictionar. :rolleyes:

Edited by dilla, 05 September 2010 - 23:03.


#23
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postdilla, on 6th September 2010, 00:00, said:

ce intelegi prin pama si aptopo?
nu le-am gasit in dictionar. :rolleyes:


ma bucur ca te-am atins...meritai...

#24
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View Postabbulafia, on 6th September 2010, 00:11, said:

ma bucur ca te-am atins...meritai...

atins!!! cu ce m-ai atins duduita?

Edited by dilla, 05 September 2010 - 23:22.


#25
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Vizita a Sf.Parinte Papa Benedict XVI in localitatea natala a Papei Leon XIII:

http://www.oecumene....lo.asp?c=420367

#26
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Posibili noi Cardinali in noiembrie:

http://www.catholica...i-in-noiembrie/

#27
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Intelegem la peste o luna de zile de asteptat un raspuns ca negarea sau trecerea cu vederea e una din politicile catolicilor ?
Nu de alta, dar cum putem schimba informatii daca nu intrebam ?
Cum ramane cu "intreaba si ti se va raspunde, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da" ?
Ce fel de crestini sunteti daca va faceti ca nu auziti ?
Ma asteptam din partea ortodocsilor, dar din partea voastra nu.

View PostSelam, on 6th August 2010, 01:29, said:

● Contribuție sugerată ● Majoritatea pelerinilor vor fi nevoiți să plătească până la 30 de euro pentru a asista la slujbele Papei Benedict al XVI-lea, în timpul vizitei acestuia în Marea Britanie, în intervalul 16-19 septembrie, a confirmat, miercuri, Biserica Romano-Catolică, evocând „o contribuție sugerată”. Slujba cea mai costisitoare va fi cea organizată duminică, 19 septembrie, la Birmingham, în centrul Angliei, în cursul căreia va fi beatificat cardinalul John Henry Newman, un protestant convertit la catolicism și decedat în 1890. Pelerinii vor trebui să achite 25 de lire sterline, circa 30 de euro, pentru acoperirea costurilor călătoriei cu autocarul și de închiriere a locului. Aceștia vor primi un săculeț cu instrucțiuni, un CD comemorativ și o carte poștală, a declarat un purtător de cuvânt al Bisericii Catolice a Angliei și Țării Galilor. În total, vor fi puse în vânzare 70.000 de bilete.
Pelerinii mai săraci se vor putea consola cu o slujbă celebrată la 16 septembrie la Glasgow, în Scoția, pentru care vor plăti 20 de lire sterline (24 de euro).În schimbul acestei sume, vor avea privilegiul de a o auzi cântând pe Susan Boyle, descoperită la emisiunea Britain's Got Talent. Odată cu biletul, credincioșii vor primi un pachet ce va conține un CD cu vizita Papei și o carte de rugăciuni. Contribuția pentru reuniunea organizată în Hyde Park din Londra la 17 septembrie, în timpul căreia grupul The Priests va susține un concert în fața a 130.000 de persoane, a fost scăzută la cinci lire sterline, de la zece (12 euro) inițial, dar nu include și transportul.

Pentru purtătorul de cuvânt al Vaticanului, părintele Federico Lombardi, citat de cotidianul „Il Corriere della Sera”, este vorba despre o simplă contribuție la cheltuielile generale. „Cei care nu vor putea să își permită, vor fi scutiți”. Prelatul nu a precizat însă în ce mod vor putea justifica pelerinii că nu au bani. Ulterior, Vaticanul a refuzat orice comentariu. Dioceza Bisericii Catolice din Anglia și Țara Galilor și cea a Bisericii Scoției trebuia să contribuie cu bani la această călătorie cu mașina, a explicat o purtătoare de cuvânt.

● Pe banii contribuabililor ● Bugetul vizitei papale, care potrivit presei britanice se va ridica la aproximativ 23 de milioane de lire sterline (27,4 milioane de euro), generează o polemică în Marea Britanie, unde Guvernul va consacra între zece și 12 milioane de lire sterline (12-14,5 milioane de euro) cheltuielilor pentru securitate. Într-o țară cu 4,2 milioane de catolici din 61 de milioane de locuitori, credincioșii care nu vor participa la ceremonii vor putea să cumpere suveniruri de pe Internet (www.thepapalvisit.org.uk), respectiv tricouri cu imagina Papei (22 de euro), rozarii negre (18 euro), lumânări (3,6 euro) sau cești de cafea (12 euro).


#28
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Nu vad care este problema.Ce sa raspund cu privire la organizarea unei vizite care necesita atat de multe masuri de securitate?Iar masurile de securitate costa in mod evident.Cei saraci nu vor plati.

http://www.abc.net.a.../05/2973819.htm

Edited by PadreCory, 11 September 2010 - 21:43.


#29
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostPadreCory, on 11th September 2010, 22:38, said:

Nu vad care este problema.Ce sa raspund cu privire la organizarea unei vizite care necesita atat de multe masuri de securitate?Iar masurile de securitate costa in mod evident.Cei saraci nu vor plati.

http://www.abc.net.a.../05/2973819.htm
In cazul asta eu nu vad nicio diferenta intre Madonna si Papa.
Amandoi strang bani pentru turneele facute, pentru a-si acoperi cheltuielile.
Madonna canta despre sex, Papa canta despre crestinism.

Ba mai mult, daca nu vine Madonna, vine Susan Boyle, conform articolului tau:

Quote

The September 16 mass in Glasgow, Scotland, will cost 20 pounds and includes a performance by Susan Boyle, the singing sensation who won international fame after performing on the television show Britain's Got Talent.


#30
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
taxa a fost impusa de guvernul britanic, Papa nu aduna nici un ban.
poate ar fi mai intelept sa taca userul Selam, pentru ca unul din motivele pentru care i se asigura Papei protectie este amenintarilor din partea membrilor armatei lui Mohammed.
pacat ca neuronul lui Selam este in vacanta.

Edited by dilla, 11 September 2010 - 23:12.


#31
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Papii au deturnat crestinismul in Apus. In Biserica primara si in Biserica Ortodoxa Capul Bisericii e Hristos. Pentru catolici capul bisericii e papa (adica un om), cata nebunie.... Asa ca numele care li se potriveste mai degraba e cel de catolici nu de crestini ca ei nu tin de Hristos, tin de papa....

#32
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilla, on 12th September 2010, 00:06, said:

taxa a fost impusa de guvernul britanic, Papa nu aduna nici un ban.
poate ar fi mai intelept sa taca userul Selam, pentru ca unul din motivele pentru care i se asigura Papei protectie este amenintarilor din partea membrilor armatei lui Mohammed.
pacat ca neuronul lui Selam este in vacanta.
Jigniri ieftine...

Mereu veniti cu aceeasi prejudecata, daca s-au aruncat 3 in aer gata, toti suntem la fel.
Poate ar fi mai inteligent din partea ta accepti ca papa face turnee la fel ca Madonna.

Scuteste-ma! Eu pe aici nu mai calc. Am zis sa am o discutie civilizata si cu catolicii, caci cu ortodocsii m-am convins. Error. Dupa nenumarate insistente din partea a mai multi useri, mi s-a raspuns in scarba si apoi am fost atacat la religie si la persoana. Cica neuronul meu e in vacanta.

Bine, va las cu galaxia voastra de neuroni, eu sunt prea umil ca sa pot conversa cu voi.
Pace !

Edited by Selam, 11 September 2010 - 23:43.


#33
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Sf.Parinte nu strange bani in Regatul Unit ci banii ce se vor plati vor fi folositi de guvernul britanic pentru cheltuieli.
Probabil Selam nu stie ca aici nu scriu dopar catolici ci oameni de toate religiile.

Vizita pastorala si de stat a Sf.Parinte este comentata de Pr.Lombardi:

http://www.catholicn...cns/1003658.htm

#34
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Asadar un titlu ar fi "Vizita papei ii irita pe englezi..."

normal, o preferau doar pe Susan Boyle...

Credincioșii catolici care vor dori să fie prezenți la slujbele oficiate de Suveranul Pontif sau la manifestațiile religioase vor trebui să plătească între 12 și 30 de euro.
Pentru slujba de la Birmingham, în cursul căreia va fi beatificat cardinalul John Henry Newman (prelat anglican reconvertit la catolicism în 1845), vor fi vândute circa 70.000 de bilete de 25 de lire (30 de euro). Intrarea la slujba de la Glasgow, unde va fi prezentă și cântăreața Susan Boyle, va costa 20 de lire de persoană (24 de euro), iar la vecernia organizată în Hyde Park, la 17 septembrie, biletul va costa 10 lire (12 euro).


nu vi se pare ca o Taxa pentru credinta?

un simpatic domn imi raspundea pe site-ul "Raspunsuri catolice":
-'Englezi au bani si pot da...."
destul de cinic nu vi se pare ...???

dar ce mai gasim la balciul papal ?

Vaticanul a lansat un site dedicat vizitei, de unde amatorii își pot procura tricouri cu efigia lui Joseph Ratzinger pentru 22 de euro, o  cană de cafea cu figura Papei, pentru 12 euro sau lumânări de 3,6 euro bucata.

am sa va dau si o idee....
ce nu imbracati la anul, aduceti la Talcioc in Romania,mai faceti si voi un ban pe criza asta mondiala.

Edited by abbulafia, 12 September 2010 - 00:01.


#35
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Lipsa de respect fata de Biserica si Papa nu este o noutate ci consecinta secularismului .

#36
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostPadreCory, on 12th September 2010, 07:12, said:

Lipsa de respect fata de Biserica si Papa nu este o noutate ci consecinta secularismului .
RESPECTUL SE CAPATA GREU...CU MULTE EFORTURI,CU MULTE EFORTURI SI IN TIMP
pierderea lui este rapida si de multe ori greu de reparat.
metoda clasica de eschivare este :"conspiratie" ,"denigrare",lipsa de respect"
eu una nu cred in prostiile astea,istoria a aratat ce papa a fost bun,ce papa a inchis ochii la crime,sau a tolerat pacate grele din interese politice pentru vatican.
daca mai este langa mine cineva,suntem doi si putem lua o pancarda sa mergem cu ea pe bulevard...
pe ea as scrie "Biserica draga ,respectat-te ca sa te respect...."

Edited by abbulafia, 12 September 2010 - 11:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate