Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

America - New York

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
Sunt interesat sa ma duc in New York , sa imi gasesc un loc de munca si undeva unde sa stau .. .

Nu mai stiu unde citisem de ceva de genu : bilete de avion + loc de munca + apartament .
Vreau sa stiu daca chiar sunt companii serioase care fac asa ceva , daca da , unde as putea gasi asa ceva ? , daca nu inseamna ca am citi prost.
Multumesc.

#2
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

 TorrentGod, on 28th June 2010, 20:19, said:

Sunt interesat sa ma duc in New York , sa imi gasesc un loc de munca si undeva unde sa stau .. .

Nu mai stiu unde citisem de ceva de genu : bilete de avion + loc de munca + apartament .
Vreau sa stiu daca chiar sunt companii serioase care fac asa ceva , daca da , unde as putea gasi asa ceva ? , daca nu inseamna ca am citi prost.
Multumesc.

Majoritatea companiilor SPUN ca fac.Dar 95% din ele spun,percep o taxa mica de dosar,si apoi "Nu esti eligibil :("
Pentru Canada este firma serioasa (cica,din auzite/zvonuri) care te ajuta cu emigrarea, iti face o oferta cu locuri de munca,si cazari, etc.Doar ca au comisioane mari (~3500 $ persoana/ sau 5500$ familie). Ceea ce fac ei,poti face foarte bine si tu singur,doar ca ei mai au si oameni mai "sus pusi"
Pentru America...grija mare.Si eu vreau sa plec :) Sunt in cautare de "plecare"
Probabil in primavara viitoare plec..

Edited by tarantula21, 28 June 2010 - 20:29.


#3
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009

 tarantula21, on 28th June 2010, 21:29, said:

Majoritatea companiilor SPUN ca fac.Dar 95% din ele spun,percep o taxa mica de dosar,si apoi "Nu esti eligibil :("
Pentru Canada este firma serioasa (cica,din auzite/zvonuri) care te ajuta cu emigrarea, iti face o oferta cu locuri de munca,si cazari, etc.Doar ca au comisioane mari (~3500 $ persoana/ sau 5500$ familie). Ceea ce fac ei,poti face foarte bine si tu singur,doar ca ei mai au si oameni mai "sus pusi"
Pentru America...grija mare.Si eu vreau sa plec :) Sunt in cautare de "plecare"
Probabil in primavara viitoare plec..

uite de asta imi e frica , sa platesc banii unei companii si cand ajung acolo sa vad ca nu am unde sa stau si nici loc de munca nu am .
In Canada am pe cineva , dar nu vreau eu acolo , sper sa gasesc o firma care sa fie serioasa ,.

#4
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

 TorrentGod, on 28th June 2010, 21:35, said:

uite de asta imi e frica , sa platesc banii unei companii si cand ajung acolo sa vad ca nu am unde sa stau si nici loc de munca nu am .
In Canada am pe cineva , dar nu vreau eu acolo , sper sa gasesc o firma care sa fie serioasa ,.

Daca ai macar un 22 ani,si ceva pregatire serioasa intr'un anumit domeniu, ai sanse sa pleci..altfel,sansele sunt aproape de 0 ..

Din toamna 2009 s'a interzis prin lege  comisionul perceput de firmele de plasare a fortei de munca fata de CLIENTI ! Doar angajatorii trebuie sa plateasca sume de ordinul sutelor/miilor de euro.Dar acum companiile au gasit alta modalitate. Procesare dosar = taxa 40-50 RON. Si o duc bine.Astfel probabil au mai multi clienti,pentru ca sumele sunt mai mici si aplica mai multi..isi permit "lasa ba..ori cu 50 lei,ori fara..macar incerc,poate plec in America",si apoi buza umflata..
vrei sa pleci ca student sau cu H2B ?

P.S.: Nici eu nu vreau in Canada :lol: Doar ca e mai avantajos si mai simplu de ajuns pentru ca e deschisa emigrarii.

Edited by tarantula21, 28 June 2010 - 20:40.


#5
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pt. vize exista topic special Vize America
Pt. alte probleme legate de emigrare,etc  cautati aici: http://forum.softped...p?showforum=480

+ puteti incerca si aici: http://forum.softped...howtopic=170387

Edited by ferrellroo, 28 June 2010 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate