Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

presa ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Nu am renuntat inca la planul meu de a-mi lua tractor si a practica o agricultura de subzistenta pe terenurile de la mine de la tara care sunt parloaga. dupa cum bine stiti, cei care ati mai citit ce am postat, tractorul U650, our pride and joy, merge cu ulei vegetal, cei care l-au testat din ce am citit pe internet spun chiar ca merge foarte bine in conditiile in care temperatura nu este foarte joasa si uleiul nu este vascos. in aceste conditii se impune o presa de ulei. din ce am cautat pe internet am vazut ca la noi se vand prese de ulei de catre firma Stimel. Daca cineva are sau vreun cunoscut de-al vostru a vazut asa ceva in functiune va rog frumos sa impartasiti una alta despre cum se comporta. eu am mai gasit pe internet mai demult o firma din Germania care vindea asa ceva, in schimb o presa mica cu un singur cap, cum e modelul cel mai prapadit de la Stimel era 6000 eur fata de modelul romanesc care este 2000 eur. insa ce m-a frapat sunt specificatiile, care, la modelul romanesc sunt exagerat de umflate (parerea mea) comparative cu cel german, de unde si indoiala pe care o am fata de calitate produsului. la modelul german, in specificatii, cu toata modestia, neamtul a pus 28-29 litrii ulei la 100 de kg seminte. romanul, mai al dracu, la toate modelele a pus in specificatii 38-42 litri de ulei. acum aceste cifre sunt discutabile, depinzand foarte mult de calitatea samantei, umiditate etc., insa, cred, si cu preincalzire m-ar mira sa scoti o medie de 40 litrii la suta de kg. voi ce parere aveti?
acuma facand un calcul la sa zicem, un pret de 800 ron / tona de floarea sorelui, daca conform celui mai pesimist rezultat al producatorului roman scoate 38 de litri la 100 de kg, inseamna 380 litri la tona. presupunand ca dupa filtrare mai pierdem inca 30 de litri, ramanem cu 350 litri ulei care poate fi transformat in biodiesel daca vrei sa te complici sau folosit ca atare pe tractoru romanesc. 350 litri sunt 1575 de ron la un pret al motorinei de pompa cu 4.5 ron. in schimb, conform calculului de mai sus, obtinem 350 litri la sub jumatate din pret. in schimb, se adauga munca si curent electric consumat. cu munca nu-i o problema, o faci. in ceea ce priveste energia electrica si aici se poate dribla. acum, in afara de pretul de jumatate al carburantului ramane si o cantitate deloc neglijabila de srot care e numai buna pentru animalele de prin curte. sa nu mai vorbim de satisfactie si de independenta pe care o obtii.
se poate lua in calcul si extragerea uleiului de catre un procesator cu utilaje performante (extragere la presiune cu solvent daca nu ma insel) insa nu stiu care este pretul.
pe hartie ies frumos rau, insa "in regiune" situatia se complica. lasand la o parte investitia in presa deloc neglijabila (care tre sa fie performanta pentru un randament cat mai bun si cum m-a corectat si Horia mai demult srotul tre sa fie cat mai uscat pentru a fi folosit ca si hrana fara riscuri de imbolnavire), ulterior intr-un filtru de calitate (asta se poate confectiona), esti totusi ajutat de pretul ieftin al florii soarelui.
dati si voi cu presupusul, eventual cei care stiti mai multe despre extractia uleiului sa vedem ce iese.

#2
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View Postliviumircea, on 28th June 2010, 00:10, said:

Nu am renuntat inca la planul meu de a-mi lua tractor si a practica o agricultura de subzistenta pe terenurile de la mine de la tara care sunt parloaga. dupa cum bine stiti, cei care ati mai citit ce am postat, tractorul U650, our pride and joy, merge cu ulei vegetal, cei care l-au testat din ce am citit pe internet spun chiar ca merge foarte bine in conditiile in care temperatura nu este foarte joasa si uleiul nu este vascos. in aceste conditii se impune o presa de ulei. din ce am cautat pe internet am vazut ca la noi se vand prese de ulei de catre firma Stimel. Daca cineva are sau vreun cunoscut de-al vostru a vazut asa ceva in functiune va rog frumos sa impartasiti una alta despre cum se comporta. eu am mai gasit pe internet mai demult o firma din Germania care vindea asa ceva, in schimb o presa mica cu un singur cap, cum e modelul cel mai prapadit de la Stimel era 6000 eur fata de modelul romanesc care este 2000 eur. insa ce m-a frapat sunt specificatiile, care, la modelul romanesc sunt exagerat de umflate (parerea mea) comparative cu cel german, de unde si indoiala pe care o am fata de calitate produsului. la modelul german, in specificatii, cu toata modestia, neamtul a pus 28-29 litrii ulei la 100 de kg seminte. romanul, mai al dracu, la toate modelele a pus in specificatii 38-42 litri de ulei. acum aceste cifre sunt discutabile, depinzand foarte mult de calitatea samantei, umiditate etc., insa, cred, si cu preincalzire m-ar mira sa scoti o medie de 40 litrii la suta de kg. voi ce parere aveti?
acuma facand un calcul la sa zicem, un pret de 800 ron / tona de floarea sorelui, daca conform celui mai pesimist rezultat al producatorului roman scoate 38 de litri la 100 de kg, inseamna 380 litri la tona. presupunand ca dupa filtrare mai pierdem inca 30 de litri, ramanem cu 350 litri ulei care poate fi transformat in biodiesel daca vrei sa te complici sau folosit ca atare pe tractoru romanesc. 350 litri sunt 1575 de ron la un pret al motorinei de pompa cu 4.5 ron. in schimb, conform calculului de mai sus, obtinem 350 litri la sub jumatate din pret. in schimb, se adauga munca si curent electric consumat. cu munca nu-i o problema, o faci. in ceea ce priveste energia electrica si aici se poate dribla. acum, in afara de pretul de jumatate al carburantului ramane si o cantitate deloc neglijabila de srot care e numai buna pentru animalele de prin curte. sa nu mai vorbim de satisfactie si de independenta pe care o obtii.
se poate lua in calcul si extragerea uleiului de catre un procesator cu utilaje performante (extragere la presiune cu solvent daca nu ma insel) insa nu stiu care este pretul.
pe hartie ies frumos rau, insa "in regiune" situatia se complica. lasand la o parte investitia in presa deloc neglijabila (care tre sa fie performanta pentru un randament cat mai bun si cum m-a corectat si Horia mai demult srotul tre sa fie cat mai uscat pentru a fi folosit ca si hrana fara riscuri de imbolnavire), ulterior intr-un filtru de calitate (asta se poate confectiona), esti totusi ajutat de pretul ieftin al florii soarelui.
dati si voi cu presupusul, eventual cei care stiti mai multe despre extractia uleiului sa vedem ce iese.




   Timp de 5 ani am fost in Germania, acolo am vazut  tractoare functionind cu ulei, dar ulei de rapita, de ce vrei sa folosesti ulei de floare? este mai ieftin ca si rapita? Tot acolo am vazut ca foloseau la centralele de incalzire pe motorina ulei de rapita. Am un vecin ce s-a ocupat cu agricultura la modul serios, dar din cauza ca nu era platita bine recolta, a renuntat la agricultura. L-am intrebat astazi cit ulei scotea el din 100 kg de floare, mi-a spus ca 22 de litri, daca putea cred ca scotea mai mult, asa ca nu stiu ce sa zic de cifrele date la presele de ulei. Firma Stimel este din Timisoara, inainte de '90 se chema Electrometal, si nu cred ca mai functioneaza acum, nu stiu sigur. Numai bine.

#3
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View PostTGB, on 28th June 2010, 22:34, said:

Timp de 5 ani am fost in Germania, acolo am vazut  tractoare functionind cu ulei, dar ulei de rapita, de ce vrei sa folosesti ulei de floare? este mai ieftin ca si rapita? Tot acolo am vazut ca foloseau la centralele de incalzire pe motorina ulei de rapita. Am un vecin ce s-a ocupat cu agricultura la modul serios, dar din cauza ca nu era platita bine recolta, a renuntat la agricultura. L-am intrebat astazi cit ulei scotea el din 100 kg de floare, mi-a spus ca 22 de litri, daca putea cred ca scotea mai mult, asa ca nu stiu ce sa zic de cifrele date la presele de ulei. Firma Stimel este din Timisoara, inainte de '90 se chema Electrometal, si nu cred ca mai functioneaza acum, nu stiu sigur. Numai bine.
Ulei de floare deoarece tona de floarea-soarelui este considerabil mai ieftina decat cea de rapita. Ca si ulei / tona rapita nu cred ca are un randament cu mult mai mare decat floarea incat sa se justifice diferenta de pret.
22 litri ulei rafinat? la rece sau la cald? prin mijloace proprii extractia sau la o companie specializata? atat ii dadeau cei care extrageau uleiul dupa ce-si opreau si ei partea lor sau comisionul lor era separat?
intre noi fie vorba 22 litri pare mai aproape de realitate decat peste 30.
Mersi de info in ceea ce priveste Stimel si ce ai scris mai sus, rog detaliaza, orice info e binevenita.

#4
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Rafinat la rece, la producatori specializati, isi luau partea ei direct, atit mai primea el la urma, dar oricum cifrele sunt cam mari la presele de ulei, dar poate la cald iese mai mult, nu stiu, referitor la Stimel am sa ma interesez daca mai functioneaza si am sa te tin la curent. Trebuie sa ai grija cind cumperi, ce cumperi. In comert se folosesc tot felul de smecherii ca sa prinda clientii, spre exemplu, cind vrei sa cumperi o pereche de pantofi pretul pe reclama este la numarul cel mai mic, binenteles ca pretul este atractiv, dar cu cit creste numarul creste si pretul iar clientul nu baga de seama decit dupa ce a platit la casa, si mai sunt multe alte "smecherii" care se folosesc, ca si la presa de ulei, iti da niste cifre de crezi ca vei deveni bogat peste noapte, dar cind esti in fata faptului real este cu totul altceva, asa ca nu crede tot ce scrie. Am sa ma interesez mai amanuntit referitor la obtinerea uleiului la 100 de kg, mai am vecini care isi fac pe la tara ulei.
Intresant este ca are 1 cap sau 4 tot intre 38-42 de litri este randamentul, atunci nu merita sa iei pe cea mai scumpa(15000 euro), iei pe cea mai ieftina ca tot randamentul ala il da, atit ca prelucreaza o cantitate mai mica de seminte.


  Stimel

Edited by TGB, 28 June 2010 - 22:26.


#5
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View PostTGB, on 28th June 2010, 23:06, said:

Rafinat la rece, la producatori specializati, isi luau partea ei direct, atit mai primea el la urma, dar oricum cifrele sunt cam mari la presele de ulei, dar poate la cald iese mai mult, nu stiu, referitor la Stimel am sa ma interesez daca mai functioneaza si am sa te tin la curent. Trebuie sa ai grija cind cumperi, ce cumperi. In comert se folosesc tot felul de smecherii ca sa prinda clientii, spre exemplu, cind vrei sa cumperi o pereche de pantofi pretul pe reclama este la numarul cel mai mic, binenteles ca pretul este atractiv, dar cu cit creste numarul creste si pretul iar clientul nu baga de seama decit dupa ce a platit la casa, si mai sunt multe alte "smecherii" care se folosesc, ca si la presa de ulei, iti da niste cifre de crezi ca vei deveni bogat peste noapte, dar cind esti in fata faptului real este cu totul altceva, asa ca nu crede tot ce scrie. Am sa ma interesez mai amanuntit referitor la obtinerea uleiului la 100 de kg, mai am vecini care isi fac pe la tara ulei.
mersi mult de informatii. vezi pe la vecini, poate obtinem ceva concret, cum isi fac ei. nici eu nu am crezut ce au scris ei in specificatii, asta e si motivul pentru care m-am indoit de calitatea produsului. calculul de mai sus este in conditii ideale si cu specificatia romanului, nu pretind ca este adevarat sau ca se va materializa vreodata. o presa considerabil mai mare decat a lor, facuta tot de aceeasi companie nemteasca (nu-mi vine numele in cap) de care am amintit mai sus parca avea ca si specificatii 29 la floare si 32-33 la rapita. daca 22 primea omu in cauza, inseamna ca procentul e ceva mai mare, poate ajungem la specificatiile firmei germane sau pe aproape, asta in conditiile folosirii unui echipament profesional care este departe de mine. din srot ii opreau ceva omului la fel ca la ulei?
ramane si varianta de ulei folosit, sa-l cumperi de la fast-fooduri de exemplu insa poate fi de calitate indoielnica si de asemenea sunt si aia mai maricei acaparati de firme de biodiesel care se pare ca au aparut si pe la noi. avantajul pe care il ai fata de o astfel de firma e ca tu ai costuri de prelucrare / preluare 0 (munca pe genunchi) si de asemnea, daca nu ma insel, bidieselul este accizabil asa ca ajunge aproape de pretul motorinei la pompa iar oamenilor le e frica sa bage asa ceva in rezervorul unei masini la care inca platesc leasing si care prin constructie e mai scumpa, ca de, e diesel.
de curios, cum se termina sfarsitul de luna la munca, o sa-mi fac timp sa ma interesez pe la fast fooduri-le locale. daca au mers astia parca pe discovery cu un Mercedes clasa E model dupa 88 folosind asa ceva fara consecinte pe termen scurt asupra motorului, merita incercat si la tractor (la unul romanesc bineinteles).

Edited by liviumircea, 28 June 2010 - 22:32.


#6
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Poate gasesti ceva si pe aici   Presa ulei
                                            Aici
                                           Aici

Edited by TGB, 28 June 2010 - 23:53.


#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Motoarele diesel aspirate sau turbo, cu ante-camera (injectie indirecta), merg bine merci cu ulei vegetal, pana vine frigu' si se ingroasa uleiul. Cele cu injectie directa si common rail, cam sughita... trebuie sa fie uleiul foarte bine rafinat si fara impuritati.

Nu stiu ce fel de motoare au tractoarele noi din ziua de azi. Alea mai vechi sunt sigur pe injectie indirecta, de joasa presiune.

Este normal ca la cald sa ai un randament mai mare. Multe lipide solubile din semintele oleaginoase sunt legate de complexe chimice mai vascoase, chiar insolubile, si la rece n-ai cum sa le "dezlegi". La cald se distrug respectivele legaturi.

Tot din aceasta cauza, sroturile obtinute la rece sunt mai grase si date in cantitati mari la animale, provoaca diarei.

#8
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View PostTGB, on 29th June 2010, 00:38, said:

Poate gasesti ceva si pe aici   Presa ulei
                                            Aici
                                           Aici
A venit prima oferta. Atasat preturile si modelele la care le-am cerut eu informatii si care merg pe curent normal. Preturile nu sunt atat de mari pe cat ma asteptam insa si capacitatile / ora sunt mititele. cred ca 8kg / ora iese din discutie la cea mica si ieftina, insa cea de 20kg / ora e ok. Are si preheater pentru seminte ce mare. Am sa le cer si astazi un tabel cu randamentele pe care la dau la 100 de kg sa vedem ce zic. Pentru independenta in ceea ce priveste consumul de carburant overall la cateva ha de pamant cred se merita ca investitie. Presupunand ca ai 10 ha de pamant iar din 3 ha de floare iti poti asigura independenta de combustibil pentru lucratul celorlalte cu utilajul agricol si srot pentru animale nu cred ca ar fi rau. Bine, calculatia facuta pe hartie :)
O sa caut pe net sa vad daca gasesc pe cineva care a cumparat de la ei.
Ms TGB de link-uri.

Attached Files


Edited by liviumircea, 08 July 2010 - 13:12.


#9
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View Postliviumircea, on 8th July 2010, 13:11, said:

A venit prima oferta. Atasat preturile si modelele la care le-am cerut eu informatii si care merg pe curent normal. Preturile nu sunt atat de mari pe cat ma asteptam insa si capacitatile / ora sunt mititele. cred ca 8kg / ora iese din discutie la cea mica si ieftina, insa cea de 20kg / ora e ok. Are si preheater pentru seminte ce mare. Am sa le cer si astazi un tabel cu randamentele pe care la dau la 100 de kg sa vedem ce zic. Pentru independenta in ceea ce priveste consumul de carburant overall la cateva ha de pamant cred se merita ca investitie. Presupunand ca ai 10 ha de pamant iar din 3 ha de floare iti poti asigura independenta de combustibil pentru lucratul celorlalte cu utilajul agricol si srot pentru animale nu cred ca ar fi rau. Bine, calculatia facuta pe hartie :)
O sa caut pe net sa vad daca gasesc pe cineva care a cumparat de la ei.
Ms TGB de link-uri.



   Am mai vorbit cu un vecin referitor la cantitatea de ulei ce scotea el, dar totul este ambiguu, el spunea ca la cald scotea cca. 30 ltr/100 kg, nu mai stii cine spune adevarul si cine nu. Oricum ma bucur ca ti_am fost de folos cu cite ceva. Daca faci comanda la vreo presa, cum ti-o trimit? sau trebuie sa mergi tu dupa ea? daca trebuie sa mergi tu dupa ea poate te pot ajuta, am un prieten ce face curse de Germania cu Bus de marfa, pot vorbi cu el si vedem ce putem face, el mi-a mai facut mie transport Ungaria-Brasov. Daca vrei tinem legatura. Numai bine.

#10
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View PostTGB, on 8th July 2010, 15:10, said:

Am mai vorbit cu un vecin referitor la cantitatea de ulei ce scotea el, dar totul este ambiguu, el spunea ca la cald scotea cca. 30 ltr/100 kg, nu mai stii cine spune adevarul si cine nu. Oricum ma bucur ca ti_am fost de folos cu cite ceva. Daca faci comanda la vreo presa, cum ti-o trimit? sau trebuie sa mergi tu dupa ea? daca trebuie sa mergi tu dupa ea poate te pot ajuta, am un prieten ce face curse de Germania cu Bus de marfa, pot vorbi cu el si vedem ce putem face, el mi-a mai facut mie transport Ungaria-Brasov. Daca vrei tinem legatura. Numai bine.
Salut, deocamdata nu se pune problema, intai trebuie sa am tractorul, sa pun in el ulei sa vad cum se comporta, utilajele si ulterior presa ca un moft de independenta (daca oi mai avea bani si de asta) :) . Referitor la transport ma descurc prin soferii de la firma la care lucrez, insa daca e nevoie o sa tin minte. Nu i-am intrebat de transport, dar presupun ca au pretentia sa te duci tu acolo sa o iei. Vecinul tau isi proceseaza singur floarea sau la fabrica de ulei obtinea productia asta ? Ma gandesc ca in conditiile in care cei de la fabrica de ulei nu au tarife mari sau nu iti opresc prea mult din ce le dai la procesat poate nici nu se merita sa te mai chinui sa strangi din cur sa-ti iei presa. Insa pe de alta parte parca ii vad stramband din nas pe nedrept, ca nu e samanta buna si productia de ulei pe tona e mica.

#11
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
La procesatori privati. Astept sa vina un prieten, este la Bucuresti acum, am sa vorbesc cu el, el a cultivat floarea soarelui si facea si ulei.Voi afla mai multe.
Acum procesatori privati o sa cam lucreze pe gratis, nu prea este floare in tara, sau cam distrus recoltele, cel putin aici in Banat este criza de floare.

Edited by TGB, 08 July 2010 - 15:10.


#12
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View PostTGB, on 8th July 2010, 16:07, said:

La procesatori privati. Astept sa vina un prieten, este la Bucuresti acum, am sa vorbesc cu el, el a cultivat floarea soarelui si facea si ulei.Voi afla mai multe.
Acum procesatori privati o sa cam lucreze pe gratis, nu prea este floare in tara, sau cam distrus recoltele, cel putin aici in Banat este criza de floare.
nici o problema, importam...
Astept sa vb cu prietenul tau, poate mai aflu cate ceva. Ms de info.

#13
pcbexpress

pcbexpress

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.02.2010

View Posthoria66, on 29th June 2010, 01:15, said:

Motoarele diesel aspirate sau turbo, cu ante-camera (injectie indirecta), merg bine merci cu ulei vegetal, pana vine frigu' si se ingroasa uleiul. Cele cu injectie directa si common rail, cam sughita... trebuie sa fie uleiul foarte bine rafinat si fara impuritati.

50% corect.
De fapt motoarele merg aparent bine merci.
O intrebare mai la obiect ar fi fost cum sa faci motorul diesel sa lucreze cu ulei vegetal. Indiferent daca e de floarea soarelui, rapita (promovata de nemtzi, din motive personale) sau uzat, uleiul se poate folosi la alimentarea motoarelor diesel. Dar nu in mod direct sau amestecat cu motorina, cum fac unii.
Sint mai multe etape de parcurs pentru a face treaba ca la carte:
-filtrare bruta
-incalzire si decantare (pentru uleiul vegetal uzat)
-filtrare fina sau centrifugare.
In plus, e nevoie de o instalatie suplimentara pe masina, care contine un filtru si un schimbator de caldura sau un incalzitor electric, plus citeva electro supape. Uleiul se introduce preincalzit in motor pentru a i se micsora viscozitatea si inainte de oprirea motorului se trece pe motorina.
Uleiul de motor se schimba mai des decit in cazul motorinei.

#14
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Mai jos conversatia cu cei din Jermania, astazi au raspuns iar. Nu mi-au raspuns concret la tot ce am intrebat insa sunt destule informatii acolo. Nu stiu daca ar face fata la ce vreau eu sa o pun, nu mi-au zis, insa specificatiile de ulei la 100 de kg de seminte preincalzite sunt destul de optimiste. Am postat in caz ca mai e cineva interesat. Atasat si optionale pentru modelul de mai sus.

Sa auzim numai de bine !

Hello,
Enclosed I send you the offer for the oil press KK20/F Universal with single-phase motor (230 Voltage).
Maximum amount of oil / 100 kg preheated unpeeled sunflowers:  39 % clean oil (~ 41- 42 % dirty oil).
Maximum amount of oil / 100 kg preheated canola:  36 % clean oil (~ 37 % dirty oil).
Kind regards
Marianne

--------------------------------------------------------------------------------

Von: Liviu Georgescu [mailto:[email protected]]
Gesendet: Donnerstag, 8. Juli 2010 14:23
An: [email protected]
Betreff: Răspuns: price request

Hello,
I am interested in purchasing KK20/F Universal with monofazic motor (230 Voltage).
I want this because also it has preheater and the amount of oil obtain from seeds is increased (i am not interested to much in the quality of oil, I only want the maximum amount).
I will use this for arround 3000-5000 kg / year no more than 5 hours / day ? 100 kg / day. The seeds used will be either sunflower, either canola.
Can you please let me know if this model will sustain this amount of work? Also, can you please let me know the maximum amount of oil / 100 kg (heated seeds) from the specification of the product ?
Waiting for your answer.
Thank you,
Liviu

--------------------------------------------------------------------------------

De la: [email protected] [mailto:[email protected]]
Trimis: Wednesday, July 07, 2010 11:03 AM
Către: 'Liviu Georgescu'
Subiect: AW: price request

Dear Mr. Liviu Georgescu,
Thank you for your interest in our products.
Enclosed herewith you will find the info brochures of our oil presses KK8 / 2 Standard ? F Universal and KK20/F Universal as well as our pricelist.
To draw up a precise offer we ask you to tell us, which seeds and capacities of it you want to process.
We also need to know the purpose of the oil (cooking oil or cosmetics)!
The difference between the standard and Universal machines is evident in the brochures ? Universal machines work with a steeples speed regulation.
Fell free to ask any questions!
Kind regards
i.A. Marianne Hofmann
screw-press GmbH
D-84367 Reut/Ndb.
Tel.: +49 8574 535
Fax: +49 8574 534

www.oelpresse.de      

mail to: [email protected]

--------------------------------------------------------------------------------

Von: Liviu Georgescu [mailto:[email protected]]
Gesendet: Dienstag, 6. Juli 2010 16:23
An: [email protected]
Betreff: price request

Hello,

I am interested in 2 of the oil press models you heave on your site. Please let me know prices for the following items, transport not included.
KK8/2 Standard
KK8/2 Universal
KK20/F Universal
For this models I need prices only for the ones equiped with 230 V electric engines.
Please let me know.

Thank you,

Liviu Georgescu
Sales Representative
Transport Department
mail : [email protected]
        Mob:  +40726737976        
Fax:    +40244595034
Tel:   +40244519064 /115
Aquila
Str. Malu Rosu 105A Ploiesti Romania
.

Attached Files


Edited by liviumircea, 13 July 2010 - 13:15.


#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca e vorba ca sa folosesti uleiul numai pentru combustibil de ce nu incerci o extractie cu solventi? m-a traznit ideea asta....
mi se pare ca se foloseste benzina si cred ca este destul de simplu...
studiaza problema!

Edited by rich1974, 13 July 2010 - 13:18.


#16
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postrich1974, on 13th July 2010, 14:18, said:

daca e vorba ca sa folosesti uleiul numai pentru combustibil de ce nu incerci o extractie cu solventi? m-a traznit ideea asta....
mi se pare ca se foloseste benzina si cred ca este destul de simplu...
studiaza problema!
din ce am citit de pe net, in extractia cu solvent sunt necesare anumite conditii de presiune pe care trebuie sa le indeplinesti si ulterior sa separi uleiul de solvent. Ca si utilaje in extractia uleiului folosind acest procedeu, cel mai mic pe care l-am vazut era unul fabricat in China care era mai mare decat casa mea de la tara. Ma rog, repet, ce am gasit eu. Printre cei care vand prese mai mici sau mai mari, undele mobile, pentru productie la scara mica de biodiesel, la nici unul nu am vazut sa aibe spre vanzare utilaj de extractie pe baza de solvent.
Ca si randament, cele pe baza de solvent ofera cea mai mare productie de ulei la kg de seminte.
Nu stiu cat de economic este sa folosesti benzina ca si solvent, ulterior chiar daca le separi nu stiu daca o mai poti. Lasand asta la o parte, nu as avea curaj sa dau srotul la animale daca am folosit benzina ca si solvent.
Nu cunosc procedeul in detaliu insa sunt convins ca in conditiile in care se putea realiza la scara mica scoteau ei un utilaj si pe baza de solvent.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ai avea ceva scule de laborator ai putea sa incerci artizanal...
macini semintele de fl soarelui, apoi le amesteci cu solventul, barbotezi de cateva ori si apoi amestecul ulei-solvent il distilezi. benzina fierbe pe la 80 grade iar uleiul pe la 300, asa ca, nu sunt probleme cu distilarea.
ce scriu acum, scriu din memorie, nu am timp sa studiez!

#18
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postrich1974, on 13th July 2010, 14:46, said:

daca ai avea ceva scule de laborator ai putea sa incerci artizanal...
macini semintele de fl soarelui, apoi le amesteci cu solventul, barbotezi de cateva ori si apoi amestecul ulei-solvent il distilezi. benzina fierbe pe la 80 grade iar uleiul pe la 300, asa ca, nu sunt probleme cu distilarea.
ce scriu acum, scriu din memorie, nu am timp sa studiez!
Sunt depasit, poate cineva de pe aici cunoaste procedeul si ne poate ajuta cu mai multe detalii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate