Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Camera foto scapata in lac

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am fost ieri la pescuit si am scapat camera foto in balta :lol:

Este vorba despre o compacta clasica, Samsung ES55. Am sarit imediat dupa ea si era afara si cu bateria scoasa in mai putin de un minut. Am facut-o bucati si am lasat-o in masina pe bord, la soare, sa se usuce. Am pus-o de forma la loc, si cand am ajuns acasa, am facut-o bucati si am luat-o la puricat. Electronica este OK, dar marea problema este cu obiectivul. In cele cateva secunde cat a stat pe fundul baltii, unde este malul acela super fin si afanat, a luat nisip din ala fin-fin de tot.

Daca m-am descurcat cu restul, cu obiectivul a fost mai greu. L-am scos de pe camera, si i-am scos motorasul de zoom si lentila cu arc dintre senzor si obiectiv, aceea care se afla pe o "paleta" de plastic. L-am uscat cu betisoare cu vata, cu grija sa nu ramana firicele, si cu feonul, pe aer rece. Acum am ansamblat-o complet, dar tot a mai ramas un pic de apa in obiectiv si se vede ca face brobonele, cam pe la a 2-a lentila cum te uiti in el ca si cu ti-ai face singur poza, zic eu. In acelasi timp, diafragma din fata care acopera obiectivul pentru protectie, nu se mai deschide mereu si are nevoie de cate un bobarnac ca sa sara in pozitie deschisa. Imaginea se vede in ceata rau de tot, dar impresia generala din ce se vede pe ecran este ca va fi ok dupa uscare. Mecanica obiectivului functioneaza foarte lin, nu sunt semne ca ar fi afectat angrenajul.

Intrebari:

1. Cat de greu e sa repar diafragma aceea exterioara, formata din 2 foi care se inchid la jumate ? Din ce observ eu, obiectivul se demonteaza dinspre senzor inspre exterior si nu as fi batut in cap sa demontez complet obiectivul pentru ca sigur il distrug (de fapt nici nu sunt sigur ca se poate demonta complet)
2. Mai pot spera ca dupa ce se usuca apa de pe lentile sa se vada poza cat de cat ok ? Sau este posibil sa ramana urme de la picaturi ? in cazul asta, iar ar trebui demontat obiectivul, pentru curatare, si iar e cam nasol
3. Cam cat ma costa sa duc obiectivul undeva la curatat, si merita, avand in vedere pretul camerei, in jur de 400 RON ?


Atasez o poza cu obiectivul. In prima poza se vad clar cele 2 foi care formeaza diafragma de protectie si modulul cu motorasul de zoom, din partea de sus, pe care l-am desfacut.

Attached Files


Edited by SINEKT, 27 June 2010 - 19:00.


#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
E posibil ca mecanismul cu cele 2 lame de plastic ("diafragma externa") sa-si revina in timp.
Am avut un amic care dupa ce a luat camera la plaja avea aceeasi problema : lamele de plastic blocate cu nisip. Le debloca cu mana.
Camera si-a revenit dupa 6 luni.

#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Si despre apa din interiorul obiectivului ce crezi ? Asa cum este ea acum pare ok, in margini unde deja nu mai e apa se vede ok, blureaza doar pe centru, unde inca are picaturi. Atasez si o poza facuta cu ea ieri. Mie mi-e frica sa nu ramana depuneri si sa afecteze imaginea.  :confuzzled: Oricum am avut mare noroc ca inca functioneaza aproape perfect. Si lamelele alea parca s-au mai dezmortit un pic :lol:

Attached Files



#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
trebuie sa iti cumperi alta si sa ai grija sa nu o mai scapi in lac. orice tip de apa, mai putin apa distilata sau filtrata special, o sa lase depuneri. apa de lac cu atat mai mult.

#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 nicolaie, on 28th June 2010, 14:15, said:

trebuie sa iti cumperi alta
Cam pesimist, domnu' !  :lol:

Vedem in cateva zile, dupa ce se usuca de tot. Pe masura ce se usuca arata din ce in ce mai bine. Eu as fi in stare sa pun pariu ca dupa ce se usuca se va vedea ca la inceput. ;)

#6
mos_neculai

mos_neculai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2012

 SINEKT, on 28 iunie 2010 - 17:52, said:

Cam pesimist, domnu' !  Posted Image

Vedem in cateva zile, dupa ce se usuca de tot. Pe masura ce se usuca arata din ce in ce mai bine. Eu as fi in stare sa pun pariu ca dupa ce se usuca se va vedea ca la inceput. Posted Image
    Buna dimineata .nu va suparati ,am obiectivul blocat la camera samsung es55.cum sepoate decloca ? unde gasesc un obiectiv nou ? multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate