Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#37
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010
in cele din urma se pare ca JOHN DEERE are majoritatea de voturi ...asadar :  JOHN DEERE este cea mai buna marca producatoare de tractoare de toate puterile  in opinia celor care au  postat pana acum dar si in opinia mea ... ACUM : priviti si salivati : http://www.youtube.c.../17/AWzrY2JcICU ....nu ca ati vrea unul ?!  :thumbup:

#38
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008

View Postdorel232004, on 9th July 2010, 15:14, said:

Pana la urma ajungi la cele romanesti SH! Le repari pe marginea drumului, se pricepe tot omu' la ele, pret redus!

Avantajul e ca ti le repara oricine dar nu sunt bune pentru o ferma mare cu multi angajati. Am avut un angajat prost care a mers cu el fara sa se gandeasca sa ii puna apa si in 2 zile s-a dus.. iar am bagat bani in el, si doar ce il facusem. Sa investesti intr-un tractor puternic cu utilaje performante e probabil cel mai inteligent lucru pe care ai putea sa il faci in viata asta. Cu tractorul JD de 200 cai am scarificat intr-o zi (10 ore) 17ha. Eu folosesc scarificatul in loc de arat. Cu U650 faceam 17 ha in 5 zile sau intr-o zi cu 5 tractoare. Am consumat mai putina motorina si nici n-am mai platit 5 oameni. Plus ca am facut si o lucrare mai performanta si nici nu mai dau cu discul. Direct combinator si semanatore. Merita toti banii!

Quote

uite cineva care stie sa-si exprime o parere ... mult succes cu ferma... iar cu privire la zetor ... cel mai apropiat dealer zetor de Teleorman este in Dolj : incearca sa-i contactezi , spunele povestea ta si poate, contra unei sume de bani, vor reusi sa te ajute .... presupun ca tractorul nu e luat nou de la ei ...mai cunosc cazuri in care masini second hand erau duse la producator numai pentru service ...

JUDETUL DOLJ:
S.C. GIMOLA IMPEX SRL
com. Bistret
tel/fax: 0251/355166
mob: 0757/029265
e-mail: [email protected]
Multumesc pentru informatii. :kisstogether:  Nu ma gandisem sa caut zetor.ro. Cautam reparatii tractoare.  :lol:  Inca nu m-am inteles cu ei daca sa vina sau nu. Au zis ca nu au inca documentatia. Mai astept vreo saptamana.

#39
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
Lamborghini?

#40
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View PostmihaiSDLC, on 15th August 2010, 19:58, said:

Avantajul e ca ti le repara oricine dar nu sunt bune pentru o ferma mare cu multi angajati. Am avut un angajat prost care a mers cu el fara sa se gandeasca sa ii puna apa si in 2 zile s-a dus.. iar am bagat bani in el, si doar ce il facusem. Sa investesti intr-un tractor puternic cu utilaje performante e probabil cel mai inteligent lucru pe care ai putea sa il faci in viata asta. Cu tractorul JD de 200 cai am scarificat intr-o zi (10 ore) 17ha. Eu folosesc scarificatul in loc de arat. Cu U650 faceam 17 ha in 5 zile sau intr-o zi cu 5 tractoare. Am consumat mai putina motorina si  nici n-am mai platit 5 oameni. Plus ca am facut si o lucrare mai performanta si nici nu mai dau cu discul. Direct combinator si semanatore. Merita toti banii!


Multumesc pentru informatii. :kisstogether:  Nu ma gandisem sa caut zetor.ro. Cautam reparatii tractoare.  :lol:  Inca nu m-am inteles cu ei daca sa vina sau nu. Au zis ca nu au inca documentatia. Mai astept vreo saptamana.
ma bucur sa vad ca agricultura din romania incepe sa se modernizeze :thumbup:  cu toate ca statul roman nu acorda mare importanta agriculturii ... oricum ... succes cu tractorul ...

View Postvictor.andrey, on 18th August 2010, 00:01, said:

de lamborghini nu stiu ce sa zic ... poate din intamplare avem un proprietar de lamborghini si doreste sa ne impartaseasca si noua experienta sa cu tractorul ...

#41
husqypower

husqypower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Da pe primele locuri John Deere si Fendt ieu zic ca si la tractoare si la Combine.
Oricum inca nu se potrivesc la agricultura noastra caci daca mergi la ierbicidat rupi toate rindurile daca nu faci cu semanatoare originala (care sa respecte alta distanta intre rinduri) dupa JD sau FD si daca dai cu combinatorul si prin moale faci ca pe drum pamintul (se batuceste de la rotile acelea gigantice).
Degeaba sameni cu un UTB ca nu poti ierbicida cu JD.
Numai bine!!!


NU SUNT BANI DEEACEA IE ASA AMARITA AGRICULTURA ROMINIEI.

#42
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Daca semeni cu UTB-ul,poti si erbicida tot cu el.
Macar la semanat,prasit,erbicidat consumul e rezonabil si la UTB.
Sincer...nu prea am inteles ce vrei sa spui!

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si mie imi place JD. imi place confortul pe care il ofera utilizatorului. poti sa lucrezi ore intregi si te simti okay. nivelul de zgomot din cabina este foarte mic. cabina este separata de sasiu. aram cu 13-15 km/h si iesea o aratura de calitate foarte buna.

#44
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Salutare!
Interesant subiect!
Pacat ca la noi nu sunt reviste de specialitate, la fel cum sunt pentru autoturisme, camioane, etc... Cred ca daca ar exista, agricultura romaneasca ar fi cu totul alta ... nu am fi la ani lumina fata de altii.
Pacat ca nu gasesc liste de preturi si nu se fac reportaje comparative pentru diferite modele. Raspunsul la intrebarea care este cea mai buna marca de tractor, numai in acest mod se poate afla.

Din cate am observat eu pana acum, JD pare sa fie o marca care produce tractoare deosebit de robuste si fiabile. Bineinteles, ca la orice produs de calitate si pretul este pe masura. Insa pretul se depreciaza mai putin ca la alte marci. Un alt argument ar fi faptul ca, de-a lungul timpului JD a facut fata concurentei pe piata de unul singur, fara a fi nevoit sa faca "aliante" de niciun fel si nici sa nu se bazeze pe componente livrate de alti producatori, ci dinpotriva livreaza motoare si pentru alti producatori mai mici, gen Antonio Carraro, Valpadana, chiar si pentru Renault intr-o vreme, etc. Acelasi lucru este valabil si pentru Fendt.

Desigur, nici alti producatori nu sunt de neglijat. NH vine tare din urma (dupa alianta dintre Fiat si Ford), oferind o gama mai variata de produse decat JD si Fendt.

Nu sunt de neglijat nici Same, Deutz-Fahr, Lamborghini si Hurlimann, care facand parte din acelasi grup (Same Deutz Fahr), isi impartasesc aceleasi componente (motoare, transmisii etc)., la fel cum fac Landini si McCormik, Claas si Renault.

#45
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010
Pentru viticultura ce tractor este recomandat  sa fie pana in 12.000  euro ? daca are cineva o oferta  , astept  cu placere!

#46
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010
Pentru viticultura ce tractor este recomandat  sa fie pana in 12.000  euro ? daca are cineva o oferta  , astept  cu placere!

Si inca o intrebare  care  este diferenta intre motorul cu aspiratie turbo si cel cu aspiratie naturala, sau mai bine zis  avantaje -dezavantaje  la cele  doua

Multumesc!

#47
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008

View PostHorinceanul, on 30th August 2010, 12:22, said:

Pentru viticultura ce tractor este recomandat  sa fie pana in 12.000  euro ? daca are cineva o oferta  , astept  cu placere!

Si inca o intrebare  care  este diferenta intre motorul cu aspiratie turbo si cel cu aspiratie naturala, sau mai bine zis  avantaje -dezavantaje  la cele  doua

Multumesc!

este doar o parere dar eu aș lua valpadana 1430 hsd rev

#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostHorinceanul, on 30th August 2010, 13:22, said:

Pentru viticultura ce tractor este recomandat  sa fie pana in 12.000  euro ?

Un tractor mic, japonez, SH, la 25-30 CP.

Quote

Si inca o intrebare  care  este diferenta intre motorul cu aspiratie turbo si cel cu aspiratie naturala, sau mai bine zis  avantaje -dezavantaje  la cele  doua

Cel turbo este mai putin fiabil in timp, comparativ cu cel aspirat. Totusi, cel turbo iti ofera mai multi CP la aceeasi cilindree. Dar, cu cel turbo trebuie sa fii mai grijuliu - nu accelerat in forta cand motorul e rece, nu accelerat in socuri (la diesel nu se "dau spritz-uri" la rece !!!), utilizat la forta maxima dupa ce s-a incalzit etc.

Pe de alta parte, motorul turbo e mai sprinten, pe cand cel aspirat este mai lent.

Daca ar fi sa aleg eu, as alege un motor aspirat, dar de capacitate mai mare (mai multi cmc).

#49
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Posthusqypower, on 19th August 2010, 22:11, said:

Degeaba sameni cu un UTB ca nu poti ierbicida cu JD.
Numai bine!!!
Ba bineinteles ca poti erbicida cu orice tractor atat timp cat folosesti acelasi ecartament ca la semanat.

#50
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
E usor de spus ca un John Deere sau Fendt sunt cele mai bune tractoare, insa mai greu de cumparat unul.

Cel mai bun tractor este cel care isi face treaba cu un cost cat mai mic, deci depinde de aplicatii.
Asa si Mercedes este masina buna...  :rolleyes:

#51
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008

View Postflorinppv, on 21st August 2010, 17:43, said:

Salutare!
Interesant subiect!
Pacat ca la noi nu sunt reviste de specialitate, la fel cum sunt pentru autoturisme, camioane, etc... Cred ca daca ar exista, agricultura romaneasca ar fi cu totul alta ... nu am fi la ani lumina fata de altii.
Pacat ca nu gasesc liste de preturi si nu se fac reportaje comparative pentru diferite modele. Raspunsul la intrebarea care este cea mai buna marca de tractor, numai in acest mod se poate afla.

va fi si un canal tv, http://www.agrochannel.tv/
eu am vazut o oferta de tractor Valtec facut de turcii de la Hattat, cu motorizare Perkins, iar restul componentelor de la Valtra. Pare destul de interesant, cel de 102 cai nu sare de 30.000 E cu AC compresor si greutati fata/spate. E un tractor simplu si cred ca robust. sa vedem cum se va descurca si pe piata romanesca (e doar de cateva luni introdus pe piata romanesca).

#52
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008
Te uiti la un JD de 10000 ore si 10 ani si te uiti la alta marca (daca o sa gasesti cu atatea ore) si o sa stii care a castigat.
La pretul de achizitie care nu e mai mult de 15 % ma ridicat ca la restu lumii daca stii de unde sa il iei, gen:landini care facea masseyferguson,mccormick care e un landini rosu,class care e un renault mascat,case si new holland facute in italia cu piese din turcia si india.
Cel putin John deereul care il cumperi tu aici il cumpara si Klaus in germania,bobby in america si  tom in anglia,nu ca la restu,plus de asta piese cat traiesti,la restu nu esti asa sigur,de exemplu:class a cumparat renault,nu prea mai gasesti piese pt renault asa usor.

#53
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postgab1so, on 28th October 2010, 18:46, said:

class a cumparat renault,nu prea mai gasesti piese pt renault asa usor.
Nu-i chiar asa,am un Claas fabricat in 2007 si gasesc orice piesa la el,i-am schimbat de ex. chitul ambreaj pe care mi l-au adus in 3 zile.

#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postkatlin, on 29th October 2010, 20:14, said:

Nu-i chiar asa,am un Claas fabricat in 2007 si gasesc orice piesa la el,i-am schimbat de ex. chitul ambreaj pe care mi l-au adus in 3 zile.

Gab1so spunea ca nu mai gasesti piese de Renault, nu de Claas, in urma faptului ca Renault a fost cumparat de Claas... Si ca [,] Claas nu mai produce piese de Renault.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate