Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pana la urma ajungi la cele romanesti SH! Le repari pe marginea drumului, se pricepe tot omu' la ele, pret redus!

#20
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postdorel232004, on 9th July 2010, 15:14, said:

Pana la urma ajungi la cele romanesti SH! Le repari pe marginea drumului, se pricepe tot omu' la ele, pret redus!
astea-s pentru cei care se multumesc cu lucrari de slaba calitate ... si performante foarte scazute .... plus consumul de combustibil ... care la un utb 650 ajunge la 26l / HA ... numa' cati bani cheltui cu combustibilu' ... ce sa mai vorbim de piesele de schimb ...

#21
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
acu vre-o 2 ani, premiul pentru masina anului l-a luat un model de la Kia ... si eu bag mana in foc ca astia nu is cei mai buni producatori de masini.
de ce nu pui si tu un plafon (10-20-30-100.000E) si vezi ce iti poti lua mai bun in banii aia...?

#22
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postkatilinus, on 9th July 2010, 16:26, said:

acu vre-o 2 ani, premiul pentru masina anului l-a luat un model de la Kia ... si eu bag mana in foc ca astia nu is cei mai buni producatori de masini.
de ce nu pui si tu un plafon (10-20-30-100.000E) si vezi ce iti poti lua mai bun in banii aia...?
nu e vorba de achizitia unui tractor pentru a pune o anumita limita de bani ... e vorba despre cea mai buna marca de tractoare ... iar cand spun asta ma refer la acea marca care imbina perfect pretul - calitatea - consumul - motorizarea ... reusind sa scoata pe piata un produs eligibil cu normele de calitate ale lucrarilor agricole ....

#23
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Io zic asa: cea mai buna marca de tractoare e aia care ti-o permiti. Pentru mine cea mai buna marca e Brasov.

#24
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postsacos, on 9th July 2010, 23:35, said:

Io zic asa: cea mai buna marca de tractoare e aia care ti-o permiti. Pentru mine cea mai buna marca e Brasov.
pai uite ... sa zicem ca io imi permit un new holland t9000 ... si totusi nu vreau sa-l cumpar din anumite motive ....si vreau sa cumpar un fendt ... de ce ? ... pentru ca nu intotdeauna ceea ce iti permiti e cel mai bun lucru ....

#25
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Din punctul meu de vedere, din contra, ceea ce iti permiti este cel mai bun lucru.  Si mie imi plac tractoarele cu gps ca sa nu mai numar mereu cate randuri am stropit ca nu cumva sa sar vreunul si mie imi plac pompele de stropit cu senzori de perimetru (stropesc numai acolo unde exista pomi) sau o masina automata de sortat si ambalat........dar daca "nu este bani",ma multumesc cu ce am.
   Referitor la "normele de calitate ale lucrarilor agricole" cred ca important este omul si mai putin utilajul (evident, adaptat cerintelor specifice)
    A discuta "care este cea mai buna marca" indiferent de produs, fara a specifica clar un buget este doar ca sa facem vorbe.

#26
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postsacos, on 10th July 2010, 22:22, said:

Din punctul meu de vedere, din contra, ceea ce iti permiti este cel mai bun lucru.  Si mie imi plac tractoarele cu gps ca sa nu mai numar mereu cate randuri am stropit ca nu cumva sa sar vreunul si mie imi plac pompele de stropit cu senzori de perimetru (stropesc numai acolo unde exista pomi) sau o masina automata de sortat si ambalat........dar daca "nu este bani",ma multumesc cu ce am.
   Referitor la "normele de calitate ale lucrarilor agricole" cred ca important este omul si mai putin utilajul (evident, adaptat cerintelor specifice)
    A discuta "care este cea mai buna marca" indiferent de produs, fara a specifica clar un buget este doar ca sa facem vorbe.
respect punctu tau de vedere ... insa noi aici purtam o discutie cu scopul de a ajunge la o solutie pentru cei care doresc sa-si cumpere un tractor, cei care au bani si nu stiu ce firma sa aleaga ... nu e vorba de categorii de tractoare intre anumite puteri sau diferite  preturi ... e vorba sa lamuresti omu' care este dupa mai multe opinii cea mai buna firma producatoare de tractoare ...

#27
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu cred ca se poate pune problema de a afla aici cea mai buna marca de tractoare.
Cine sa fi utilizat chiar toate marcile ca sa-si poata face o parere?.
In plus e posibil ca un producator sa fie foarte bun pt. tractoare cu puteri pana la 100 CP,iar peste sa fie altul mai bun.
La fel de posibil ca un producator sa vina cu un tractor impecabil iar restul sa nu mai fie asa de reusite.
Cred ca,cel mult,se poate discuta pe un tip de tractor.

#28
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mai ce va mai  mai distrati  ! Hai sa inlocuim " tractor " cu " televizor " , "cazan" sau " automobil sau  calculator" ! Dupa ce criteriu le clasific! Daca ma cheama Silviu Prigoana pot spune ca Lamborghini e cam naspa si eventual Maseratti sa fie corespunzator  :coolspeak: Sau un cazan Viessmann ( marca de altfel cunoscuta si bine clasata ) e surcalasata de Herz la cazane cu lemne ! Hai sa venim putin la obiect : ce trebuie sa faca marfa ( tractorul ) respectiv si sa lasam accesoriile ( GPS / climatizare/ computer de bord) pentru cine si le poate permite !

#29
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postggelu, on 11th July 2010, 19:39, said:

Hai sa venim putin la obiect : ce trebuie sa faca marfa ( tractorul ) respectiv si sa lasam accesoriile ( GPS / climatizare/ computer de bord) pentru cine si le poate permite !
daca o luam asa mai intra un competitor ....belarus .... tractoarele belarus ... nu's aja de sofisticate insa faci treaba cu ele ...un fel de utb al celor din Belarus ...numai ca asta nu tre' sa stai sa-l repari din 2 in 2 zile ... consum redus ... pret foarte bun ... calitate a lucrarilor agricole asigurata ... cat de cat un mediu confortabil pentru operator ... ce mai vrei de la tractoarele astea ? ...

asadar ... sa lamurim o chestie ( pentru toti cei care posteaza pe acest topic )  .... acest subiect a fost propus cu scopul de a va expune parerea in legatura cu diferitele marci de tractoare .... de ex . : consider ca tractoarele "nu stiu care " dispun de anumite performante si consider ca trebuie alese ca fiind cea mai buna marca de tractoare ( cu mai multe detalii ) ... sau ... am un vecin care are un tractor de " nu stiu care  " si  se descurca foarte bine la muncile campului , iar consumu de carburant este redus .... asa ca ... astept pareri si nu comentarii  fara nici un sens ... multumesc ...

Edited by losbeutos, 11 July 2010 - 19:40.


#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu s-a mentionat nimic de Steyr. O marca care provine de la un foarte bun fabricant de motoare. Si merita a se vorbi despre el.

Avem vreun utilizator de Steyr prin preajma ?

#31
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Posthoria66, on 13th July 2010, 21:43, said:

Nu s-a mentionat nimic de Steyr. O marca care provine de la un foarte bun fabricant de motoare. Si merita a se vorbi despre el.

Avem vreun utilizator de Steyr prin preajma ?
chiar si steyr sunt tractoare foarte bune...demne de luat in seama ... acum nu stiu  de ce performante dispun ...

#32
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010
asadar ... se pare ca nu prea avem utilizatori de tractoare "mai noi" p'aici ... ci doar vechile , traditionalele si muncitoarele tractoare romanesti ... asta-i bun .... inseamna ca promovam valorile tarii ...  :puke:

#33
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Mie mi se par JD-urile destul de rezistente, si pe aici vad o gramada. Consumul am inteles ca e cam mare. Ce am folosit, si pot sa zic, ca nu mi-au placut sunt CASE, care se defecteaza intr-o veselie. Am avut unu' de 85 de cai, cu brat nou MANIP, l-am folosit la incarcat/descarcat diverse. A rezistat 2 ani ambreiajul. Vecinul are un JD de vreo 20 de ani, il foloseste la toate muncile, n-are nici o problema cu el. Faorte multumit am fost de incarcatorul SCHAFFER, super scula, desi destul de scumpa- 16.ooo unul de 33 kw, dar e foarte folositor, si simplu de folosit.

#34
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010
pana in momentu de fata  john deer-urile  au cativa sustinatori .... astazi am mai aruncat o privire pe net si ghici ce ....tot JD-urile sunt majoritare ... am observat ca mult conteza si intretinerea la cei care am citit ... desi la aceste tractoare nu prea gasesti defectiuni dupa o perioada de folosire .... oricum ... chiar daca pretul e putin cam mare se pare ca merita ... mai astept pareri in legatura cu aceasta marca ...

#35
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
E cam greu de stabilit care e cea mai buna marca de tractoare fara nicio limita (de pret, putere, etc.).

Parerea mea este ca cele mai bune tractoare sunt cele marca John Deere. Am o ferma de 750ha de vreo 6-7 ani si pot sa spun ca am avut destule utilaje. Am 5 tractoare U650 care isi fac treaba, si care desi se strica din cand in cand stie oricine sa le repare si pot sa spun ca sunt rentabile pentru o ferma mica, dar numai pentru o agricultura de subzistenta. Pentru profit trebuie investitie serioasa in utilaje NOI. Desi la inceput am avut numai utilaje SH, acum 5 ani mi-am luat primul utilaj nou, un tractor John Deere de 95hp de care sunt foarte multumit. In 5 ani nu s-a stricat absolut nimic la el, am inlocuit doar consumabilele dupa cum era recomandat in carte. Asistenta in garantie si post garantie am avut de la IPSO si sunt multumit peste poate.
Anul trecut am facut un proiect prin care am luat 2 tractoare si o combina, toate marca John Deere. Am ales marca John Deere pentru ca am avut cam toate marcile posibile de combine si in afara de Claas (Dominator 98) pe care am luat-o acum 2 ani, nu a fost una care sa mearga 2 zile fara sa se strice.

Eu zic ca cea mai buna marca de tractoare este de departe JD, iar la combine JD si Claas. Stiu ca JD este putin cam scump dar merita fiecare leu, mai ales pentru suportul tehnic (in max. 48 de ore este gata de lucru, orice s-ar defecta).

Am vazut ca multi dintre voi recomanda Zetor. Am si eu un Zetor 18345 turbo care din pacate s-a stricat. Am fost multumit de el, face treaba buna si este foarte puternic, desi consuma prea mult ulei.. poate d-aia nu mai merge. Daca stie cineva o firma in apropierea judetului Teleorman sau pe cineva care sa mi-l repare i-as fi recunoscator.

De Valtra n-a auzit nimeni? Sau Massey Ferguson? Am si un tractor Valtra mic.

#36
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010
uite cineva care stie sa-si exprime o parere ... mult succes cu ferma... iar cu privire la zetor ... cel mai apropiat  dealer zetor de Teleorman este  in Dolj :  incearca sa-i contactezi , spunele povestea ta si poate, contra unei sume de bani, vor reusi sa te ajute .... presupun ca tractorul nu e luat nou de la ei ...mai cunosc cazuri in care masini second hand erau duse la producator numai pentru service ...

JUDETUL DOLJ:
S.C. GIMOLA IMPEX SRL
       com. Bistret
       tel/fax: 0251/355166
       mob: 0757/029265
       e-mail: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate