Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#37
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
nu ma ajuta nimeni si pe mine cu vreun sfat? nu am avut timp azi sa fac foto. cit de repede pot o sa fac. mc <_<

#38
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Din experienta mea destul de limitata in macinare:
Merge si cu raportul 1:1 daca limitezi accesul boabelor, dupa puterea motorului, ii pui un opritor montat pe cuva care astupa partial gura de alimentare. O platbanda cu un dreptunghi decupat la capat. Suprafata dreptunghiului ar fi minimul de trecere al boableor si cu cat ridici platbanda respectiva in sus se elibereaza gura de alimentare si intra mai multe boabe pana eliberezi complet gura. Acum echilibrul, boabe-putere motor, il gasesti tu ( cat sa ridici platbanda respectiva ) in functie de cea ce macini la momentul respectiv.
La mine dreptunghiul respectiv este aproximativ 1/4 din suprafata gurii de alimentare.
Probabil intre 2000-3000 rpm sparge boabele bine cu sita pe care o ai acum, daca nu esti multumit cauti alta sita, mai marunta. Eu am vreo patru cinci feluri de site, dar nu folosesc decat doua in mod curent.

#39
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Nici eu nu sunt prea priceput,dar i-ti spun cum e la mine: motor 5Kw/2200rpm/380V,raport transmisie 1/1,deci si moara are aceeasi turatie.E adevarat ca a mea e destul de marisoara si nu e cu ciocanele,e cu niste cutite in genul rasnitei de cafea si pun stiuletii cu cosul, iar pana umplu alt cos deja l-a ras pe primul.

#40
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011
are careva ceva imagini schite cu o masina de desfacat  porumb

#41
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
am rezolvat cu moara cu ciocanele.multumesc pentru sfaturi . am pus fulii raport 1-1 (aproximativ , aia de la motor este o idee mai mica cativa mm) merge brici . am sita de 4 mm , i-am mai facut una dintr-o foaie de tabla mai groasa cu gauri de 6 mm, as mai vrea sa fac una cu gauri de 5. ar fi vreo diferenta de granulatie vizibila intre cea de 4 si cea de 5 sau cea de 5 si cea de 6...? motorul pus la moara este de 2,5 kw si are 3000 rpm

Edited by ciprian_vladis, 30 May 2011 - 21:28.


#42
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postalinutzik, on 13th May 2011, 09:58, said:

Nici eu nu sunt prea priceput,dar i-ti spun cum e la mine: motor 5Kw/2200rpm/380V,raport transmisie 1/1,deci si moara are aceeasi turatie.E adevarat ca a mea e destul de marisoara si nu e cu ciocanele,e cu niste cutite in genul rasnitei de cafea si pun stiuletii cu cosul, iar pana umplu alt cos deja l-a ras pe primul.

Poti pune o poza cu utilajul?M-ar interesa sistemul,si daca poate fi reprodus in conditii homemade.  :cheers:

#43
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu insa am  una de fabrica, e facuta in Italia, inaite o foloseam cu motor electri de 5kw la 220v, insa acuma o folosesc la priza de putere a tractorului,
e facuta solida are mai mult de 20 de ani, si pot zice cam 80 de kg ,nu tabla moarta cum sunt alea noi din magazine...



nu am facut calcul cat macina pe ora...

Attached Files


Edited by adriano1978, 04 June 2011 - 13:07.


#44
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011
atasez cateva poze :D
va las pe voi sa trageti concluzile.

Attached Files


Edited by ionutpop1, 10 September 2011 - 21:38.


#45
DRAGOMAN

DRAGOMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.07.2011
Va sal,caut si eu ceva de zdrobit cereale ,adica sa-mi turteasaca bobul doar atat nu sal faca praf,cunoaste cineva despre ce vorbesc,ceva poze,link,va multumesc

View Postionutpop1, on 10th September 2011, 21:37, said:

atasez cateva poze :D
va las pe voi sa trageti concluzile.
clar este o moara pe viata,poti macina si stuleti si lucerna cu ia nu?

#46
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011

View Postadriano1978, on 4th June 2011, 13:12, said:

Eu insa am  una de fabrica, e facuta in Italia, inaite o foloseam cu motor electri de 5kw la 220v, insa acuma o folosesc la priza de putere a tractorului,
e facuta solida are mai mult de 20 de ani, si pot zice cam 80 de kg ,nu tabla moarta cum sunt alea noi din magazine...



nu am facut calcul cat macina pe ora...
SALUTARE... cite rotatii pe min ajunge moara cind o cuplezi la priza tractorului? fac si eu o moara dupa tractor si dupa calculele mele am un raport de 1 la 6 si cred ca e dublu fata de cit ar trebui sa fie. ce sfaturi imi dati?

#47
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View PostDSMsorin, on 21st January 2012, 17:08, said:

SALUTARE... cite rotatii pe min ajunge moara cind o cuplezi la priza tractorului? fac si eu o moara dupa tractor si dupa calculele mele am un raport de 1 la 6 si cred ca e dublu fata de cit ar trebui sa fie. ce sfaturi imi dati?
Rotorul morii trebuie sa aibe de la 2500 rot/min in sus, cu cit se roteste mai repede macina mai bine.

#48
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
problema e ca eu cred ca o sa am in jur de 5000 si cred ca e foarte mult. imi este teama ca la 5000 o sa distrug foarte repede rulmentii..

#49
DRAGOMAN

DRAGOMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.07.2011
Un zdrobitor de cereale,  ma poate ajuta cineva?

#50
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009

View PostDRAGOMAN, on 23rd January 2012, 18:42, said:

Un zdrobitor de cereale,  ma poate ajuta cineva?
de ce nu ancerci sa faci ''ceva'' cu valturi ca la morile de grau-faina

#51
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Poststefanut23, on 27th January 2012, 17:34, said:

de ce nu ancerci sa faci ''ceva'' cu valturi ca la morile de grau-faina
O moara cu valturi nu prea o duci in 220v si  apoi este destul de greu de facut valturile respective in special santurile alea  mici care sint usor elicoidale.

#52
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009

View Postarmandoaxinia, on 27th January 2012, 20:21, said:

O moara cu valturi nu prea o duci in 220v si  apoi este destul de greu de facut valturile respective in special santurile alea  mici care sint usor elicoidale.
Poate co omul nu vrea ceva industrial,deci ar putea merge si la 220v cu un volum mai mic.Nu trebuie neaparat valturile cu santuri elicoidale

#53
ma_atto

ma_atto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2012
Salutare..as avea si eu o intrebare a incercat cineva din cei care aveti aceste unelte ..poate din greseala sa bagati crengi sau rumegus?  eu as avea nevoie pt a face rumegus fin..chiar praf ce ziceti? ar merge?

#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cea cu ciocanele se infunda cu crengi. Iti trebuie o "tocatoare".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate