Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Napoli - Sorrento ce sa vad?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
iggyman

iggyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2010
Salut,
Sunt nou pe forum si sunt foarte entuziasmat de amabilitatea membrilor. Vreau sa petrec impreuna cu iubita mea doua saptamani in italia din care una in zona Napoli si una la Roma. Ma gandeam sa stam vreo 4-5 zile in Napoli si vreo 2-3 in Sorrento. Vrem sa vizitam:
1. Capri
2. Sorrento
3. Coasta Amalfitana
4. Vezuviu si pompei
5. Ischia
6. Napoli vreo 2 zile

Trebuie sa vad exact ce cazare gasim in Napoli si Sorrento dar in principiu ma gandeam cat stam in Sorrento sa vizitam Sorrento, Amalfi si daca gasim cazare ok la bani si Capri. Daca e scumpa cazarea in Sorrento plecam in Napoli si vizitam Capri de acolo. Ce date imi lipsesc si ajutorul vostru mi-ar fi extrem de util ar fi cele legate de transport. Astfel, ce mijloace de transport si cat costa acestea sunt intre
1. Sorrento si Capri
2. Napoli si Capri
3. Sorrento si cele 3 orasele de pe coasta Amalfi - am inteles ca ar fi misto sa mergem cu autobuzul si sa ne intoarcem cu vaporasul; m-ar tenta;)
4. Napoli si vezuviu - am citit de circumvesuviana. e ok?

Nu vreau sa inchiriez masina ca sa nu stau cu stres
In rest daca puteti sa-mi mai dati vreun pont va sunt extrem de recunoscator.

Sper ca intrebarile mele sunt punctuale.

Va multumesc mult

#2
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008

 iggyman, on 26th June 2010, 19:59, said:

Salut,
Sunt nou pe forum si sunt foarte entuziasmat de amabilitatea membrilor. Vreau sa petrec impreuna cu iubita mea doua saptamani in italia din care una in zona Napoli si una la Roma. Ma gandeam sa stam vreo 4-5 zile in Napoli si vreo 2-3 in Sorrento. Vrem sa vizitam:
1. Capri
2. Sorrento
3. Coasta Amalfitana
4. Vezuviu si pompei
5. Ischia
6. Napoli vreo 2 zile

Trebuie sa vad exact ce cazare gasim in Napoli si Sorrento dar in principiu ma gandeam cat stam in Sorrento sa vizitam Sorrento, Amalfi si daca gasim cazare ok la bani si Capri. Daca e scumpa cazarea in Sorrento plecam in Napoli si vizitam Capri de acolo. Ce date imi lipsesc si ajutorul vostru mi-ar fi extrem de util ar fi cele legate de transport. Astfel, ce mijloace de transport si cat costa acestea sunt intre
1. Sorrento si Capri
2. Napoli si Capri
3. Sorrento si cele 3 orasele de pe coasta Amalfi - am inteles ca ar fi misto sa mergem cu autobuzul si sa ne intoarcem cu vaporasul; m-ar tenta;)
4. Napoli si vezuviu - am citit de circumvesuviana. e ok?

Nu vreau sa inchiriez masina ca sa nu stau cu stres
In rest daca puteti sa-mi mai dati vreun pont va sunt extrem de recunoscator.

Sper ca intrebarile mele sunt punctuale.

Va multumesc mult
Salut.
Ai facut o super alegere pentru vacanta voastra.
Pentru ceea ce vreti voi , eu as opta pentru cazare a Sorrento pentru ca de aici poti sa te deplasezi si la Napoli si la Capri si poti merge si pe Costa Amalfitana foarte usor.La Sorrento incearca la Hotel ZI'TERESA (3 stele), raportul pret-calitate este excelent.Suna la 0039-0818784619-receptie si incearca o rezervare.Pretul este in jur de 100-120 Euro in sezon, dar incearca sa negociezi.Eu am stat in luna August cu 80 Euro(este adevarat ca era a treia oara cand stateam la ei).Daca pleci in plin sezon , sa nu o faci fara rezervare din timp, pentru ca este full sau daca gasesti ceva te va rupe la bani.Din Sorrento poti sa iei vaporul pentru Capri (primul pleaca din portul Marina in jur de 7.30) si cred ca-ti va ajunge 1 zi pentru Capri.Nu e cazul de cazare acolo decat daca te dau banii afara din casa.Poti face turul insulei cu vaporasul care te va opri si la Grotta Azzura, apoi iei funicularul pana in Piazza Centrala de unde ai o panorama superba, si de aici mergi pe jos cu harta in mana si vezi ce te intereseaza.Oricum in Capri te vei simti ca in paradis.Nu trebuie sa ratezi Amalfi, Positano, Ravello, etc.Poti lua vaporul tot din Sorrento care opreste in toate locurile in afara de Ravello unde ajungi cu autobuzul turisric care pleaca din Amalfi.
La Napoli atentie cu portofelul (nu e de gluma), si bine ca nu estei cu masina (se circula infiorator-toate masinile sunt lovite).
Eu consider ca 4-5 zile iti ajung pentru a vedea ce ti-ai propus in zona.Daca vrei sa stai la plaja aigrija ca majoritatea plajelor sunt private, dar gasesti si libere (cu pietre in general), dar apa foarte curata si calda.De la Amalfi poti sa iei o barca care te va duce la Grota de Smarald (merita vazuta).Sper ca ai reusit sa-ti o vaga idee despre zona, oricum sfatul meu este sa-ti stabilesti cartierul general la Sorrento de care eu m-am indragostit.Oricum este una dintre cele mai frumoase zone pe care eu le-am vazut si merita din plin o vacanta acolo.

Drum bun!

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu zic ca Sorrento e o baza buna ... e mai ieftin decat Coasta Amalfi si Capri si e exact in mijlocul zonei de interes. Eu as sta in Sorrento vreo 4-5 zile si in Napoli 2-3 pentru ca din Sorrento e mai usor sa mergi pe Coasta Amalfi, Capri, Pompei iar din Napoli e mai aproape sa mergi pe Ischia. Din Napoli in Sorrento cel mai simplu e cu trenul Circumvesuviana, din Sorrento in Capri cu ferryboat, din Sorrento in Positano/Amalfi/Ravello cu autobuz si ferryboat. Pentru Napoli nu pot sa-ti fac prea multe recomandari ca am fost doar in gara, dar din Sorrento as aloca asa: o zi pentru Pompei/Vezuviu, o zi pentru Capri, una sau doua pentru Coasta Amalfi, una pentru Sorrento si imprejurimi. Pe Coasta Amalfi as merge o zi la Positano (gasesti si o plaja gratuita langa cea cu umbrelute mare parte cu nisip, dar si pietricele mici), o alta zi pentru vizite la Ravello si Amalfi. As merge si cu autobuzul si cu ferryboat-ul de-a lungul coastei, peisajul e spectaculos din amandoua. La Sorrento am mers sa fac baie nu in Sorrento (in portul Marina Grande era cam greu sa faci plaja/baie sau asa mi s-a parut mie) ci undeva langa (cu autobuzul), in Marina di Puolo, unde era o plaja mai mare de nisip (asta e un fel de satuc pescaresc, departe de luxul din Positano, Sorrento sau Capri, dar pentru o plaja/baie e ok, macar plaja e mai mare ca in Sorrento). Trebuie insa sa fi atent la programul autobuzelor, pana la plaja trebuie sa cobori cateva sute de metri iar sus unde e drumul nu e mai nimic, decat un drum si ceva case :) Pe Capri am vazut doar plaje cu pietre (mari, fara nisip), dar poate ca sunt si fara ... eu pe unde am fost n-am vazut.

Intre Sorrento si Capri/Positano si Capri cred ca am dat pe ferryboat in jur de 15 euro (aprox, nu mai stiu exact), iar autobuzul intre Sorrento si Positano a fost ieftin, 3-4 euro sau asa ceva. Trenul Circumvesuviana e ieftin, 3-4 euro parca (preturi din 2008 sunt astea si din ce imi amintesc).

In Sorrento am fost cazat la un asa zis Hostel care de fapt era un hotel in toata regula, Ulisse Deluxe Hostel, era de genul 3 stele sau chiar peste cu mentiunea ca orice extra serviciu il platesti (de exemplu micul dejun, schimbatul lenjeriei, aerul conditionat, accesul la net, etc ... dar avea inclus in pret parca minibar, tv, etc) si am platit pe la 75-80 de euro pe noapte (dar camera si baia erau enorme, cele mai mari in care am stat vreodata ... cred ca ne-au dat o tripla la pret de dubla). Conditii foarte bune si aerul conditionat nu a fost necesar (hotelul e construit "in jos" din cauza reliefului, practic tu intri din strada la receptie si apoi cobori  .... si e protejat de soare din cauza pozitiei). Si nu e foarte departe de gara (10-15 minute pe jos). Dar nu avea panorama. Sunt destule hoteluri pe la 80 de euro chiar cu mic dejun si cu panorama - cele de pe deal, dar de obicei sunt la 5-6 km de centru si la unele ajungi doar cu autobuz sau ceva. Cauta pe booking.com si sorteaza dupa notele date de altii, eventual pune filtre dupa pret, vezi daca au mic dejun, cum arata pozele de acolo, etc.

Intra si pe topicul de Napoli si imprejurimi, o sa mai gasesti diverse detalii si acolo. Posibil ca in Napoli sa fie mai ieftine hotelurile, dar parca nu prea mi-ar veni sa stau prea mult in Napoli cand Peninsula Sorrentina e asa de frumoasa (ok, spun asta ca si persoana care nu a vizitat Napoli, poate cine stie ma insel, dar ma indoiesc ca e mai frumos decat Coasta Amalfi, Capri, Sorrento). In plus ai pierde cate 2 ore pe zi in plus ca sa mergi in peninsula, Capri e de 2 ori si ceva mai departe decat din Sorrento, la fel Coasta Amalfi, etc. Deci in Napoli as sta doar cat sa vizitez orasul plus Ischia, apoi m-as muta in Sorrento.

PS: Ideea lui Danix cu rezervarea directa la hotel nu mi se pare asa de buna ... de obicei preturile pe booking.com sunt mai mici decat direct la hotel iar Zi'Teresa e si pe booking, la o cautare rapida pare sa fie ceva mai ieftin pe booking decat pe rezervarea lor directa, dar poti incerca ambele variante. Dar hotelul zis de el e central si pare destul de bun si ieftin

Tripadvisor recomanda Hotelul Il Nido ca fiind un hotel care ofera foarte mult raportat la pret ... are o panorama super din camerele cu vedere la mare, dar e departe de centru (insa are autobuz special hotelul cam din ora in ora gratuit).

Edited by utopium, 28 June 2010 - 00:18.


#4
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 iggyman, on 26th June 2010, 20:59, said:

Salut,
Sunt nou pe forum si sunt foarte entuziasmat de amabilitatea membrilor. Vreau sa petrec impreuna cu iubita mea doua saptamani in italia din care una in zona Napoli si una la Roma. Ma gandeam sa stam vreo 4-5 zile in Napoli si vreo 2-3 in Sorrento. Vrem sa vizitam:
1. Capri
2. Sorrento
3. Coasta Amalfitana
4. Vezuviu si pompei
5. Ischia
6. Napoli vreo 2 zile

Trebuie sa vad exact ce cazare gasim in Napoli si Sorrento dar in principiu ma gandeam cat stam in Sorrento sa vizitam Sorrento, Amalfi si daca gasim cazare ok la bani si Capri. Daca e scumpa cazarea in Sorrento plecam in Napoli si vizitam Capri de acolo. Ce date imi lipsesc si ajutorul vostru mi-ar fi extrem de util ar fi cele legate de transport. Astfel, ce mijloace de transport si cat costa acestea sunt intre
1. Sorrento si Capri
2. Napoli si Capri
3. Sorrento si cele 3 orasele de pe coasta Amalfi - am inteles ca ar fi misto sa mergem cu autobuzul si sa ne intoarcem cu vaporasul; m-ar tenta;)
4. Napoli si vezuviu - am citit de circumvesuviana. e ok?

Nu vreau sa inchiriez masina ca sa nu stau cu stres
In rest daca puteti sa-mi mai dati vreun pont va sunt extrem de recunoscator.

Peste o saptamana si ceva voi povesti si eu impresii la cald din zona Napoli - Sorrento - Coasta Amalfi, vom da o raita de circa... o zi si jumatate prin zona. Cazarea am aranjat-o in Sorrento, aproape de Piazza Tasso (85 euro) si port, ne-am tot gandit daca sa optam pentru panorama de sus sau distanta mica fata de centru si port, in final am ales mai putin peisaj (mai ales ca vom sta o singura noapte), vom experimenta....... panorama stelara!

Cu masina cred ca ai dreptate, ma tem si eu teribil de Napoli, dar am inchiriat una pentru ca drumul de coasta mi se pare fascinant si nu as vrea sa-l admir strvita de turistii din autobuzul local... Din pacate, parcarea costa mult peste tot.... cam 20 euro in Sorrento, de exemplu.

Daca am avea mai multe zile, am fi vizitat intai Napoli, cazare 1-2 zile, apoi ne-am fi luat bagajele cu totul si am fi mers la Capri, de acolo la Sorrento, cazare 1 zi, vizitat oraselul, apoi Positano, Amalfi, Ravello, cu cazare in Positano sau Amalfi.... La returul catre Napoli, se poate vizita Vezuviul... Dar mai bine sa vad intai la fata locului si revin cu impresii obiective....

Edited by fly_dream, 28 June 2010 - 00:14.


#5
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008

 utopium, on 28th June 2010, 00:52, said:

Si eu zic ca Sorrento e o baza buna ... e mai ieftin decat Coasta Amalfi si Capri si e exact in mijlocul zonei de interes. Eu as sta in Sorrento vreo 4-5 zile si in Napoli 2-3 pentru ca din Sorrento e mai usor sa mergi pe Coasta Amalfi, Capri, Pompei iar din Napoli e mai aproape sa mergi pe Ischia. Din Napoli in Sorrento cel mai simplu e cu trenul Circumvesuviana, din Sorrento in Capri cu ferryboat, din Sorrento in Positano/Amalfi/Ravello cu autobuz si ferryboat. Pentru Napoli nu pot sa-ti fac prea multe recomandari ca am fost doar in gara, dar din Sorrento as aloca asa: o zi pentru Pompei/Vezuviu, o zi pentru Capri, una sau doua pentru Coasta Amalfi, una pentru Sorrento si imprejurimi. Pe Coasta Amalfi as merge o zi la Positano (gasesti si o plaja gratuita langa cea cu umbrelute mare parte cu nisip, dar si pietricele mici), o alta zi pentru vizite la Ravello si Amalfi. As merge si cu autobuzul si cu ferryboat-ul de-a lungul coastei, peisajul e spectaculos din amandoua. La Sorrento am mers sa fac baie nu in Sorrento (in portul Marina Grande era cam greu sa faci plaja/baie sau asa mi s-a parut mie) ci undeva langa (cu autobuzul), in Marina di Puolo, unde era o plaja mai mare de nisip (asta e un fel de satuc pescaresc, departe de luxul din Positano, Sorrento sau Capri, dar pentru o plaja/baie e ok, macar plaja e mai mare ca in Sorrento). Trebuie insa sa fi atent la programul autobuzelor, pana la plaja trebuie sa cobori cateva sute de metri iar sus unde e drumul nu e mai nimic, decat un drum si ceva case :) Pe Capri am vazut doar plaje cu pietre (mari, fara nisip), dar poate ca sunt si fara ... eu pe unde am fost n-am vazut.

Intre Sorrento si Capri/Positano si Capri cred ca am dat pe ferryboat in jur de 15 euro (aprox, nu mai stiu exact), iar autobuzul intre Sorrento si Positano a fost ieftin, 3-4 euro sau asa ceva. Trenul Circumvesuviana e ieftin, 3-4 euro parca (preturi din 2008 sunt astea si din ce imi amintesc).

In Sorrento am fost cazat la un asa zis Hostel care de fapt era un hotel in toata regula, Ulisse Deluxe Hostel, era de genul 3 stele sau chiar peste cu mentiunea ca orice extra serviciu il platesti (de exemplu micul dejun, schimbatul lenjeriei, aerul conditionat, accesul la net, etc ... dar avea inclus in pret parca minibar, tv, etc) si am platit pe la 75-80 de euro pe noapte (dar camera si baia erau enorme, cele mai mari in care am stat vreodata ... cred ca ne-au dat o tripla la pret de dubla). Conditii foarte bune si aerul conditionat nu a fost necesar (hotelul e construit "in jos" din cauza reliefului, practic tu intri din strada la receptie si apoi cobori  .... si e protejat de soare din cauza pozitiei). Si nu e foarte departe de gara (10-15 minute pe jos). Dar nu avea panorama. Sunt destule hoteluri pe la 80 de euro chiar cu mic dejun si cu panorama - cele de pe deal, dar de obicei sunt la 5-6 km de centru si la unele ajungi doar cu autobuz sau ceva. Cauta pe booking.com si sorteaza dupa notele date de altii, eventual pune filtre dupa pret, vezi daca au mic dejun, cum arata pozele de acolo, etc.

Intra si pe topicul de Napoli si imprejurimi, o sa mai gasesti diverse detalii si acolo. Posibil ca in Napoli sa fie mai ieftine hotelurile, dar parca nu prea mi-ar veni sa stau prea mult in Napoli cand Peninsula Sorrentina e asa de frumoasa (ok, spun asta ca si persoana care nu a vizitat Napoli, poate cine stie ma insel, dar ma indoiesc ca e mai frumos decat Coasta Amalfi, Capri, Sorrento). In plus ai pierde cate 2 ore pe zi in plus ca sa mergi in peninsula, Capri e de 2 ori si ceva mai departe decat din Sorrento, la fel Coasta Amalfi, etc. Deci in Napoli as sta doar cat sa vizitez orasul plus Ischia, apoi m-as muta in Sorrento.

PS: Ideea lui Danix cu rezervarea directa la hotel nu mi se pare asa de buna ... de obicei preturile pe booking.com sunt mai mici decat direct la hotel iar Zi'Teresa e si pe booking, la o cautare rapida pare sa fie ceva mai ieftin pe booking decat pe rezervarea lor directa, dar poti incerca ambele variante. Dar hotelul zis de el e central si pare destul de bun si ieftin

Tripadvisor recomanda Hotelul Il Nido ca fiind un hotel care ofera foarte mult raportat la pret ... are o panorama super din camerele cu vedere la mare, dar e departe de centru (insa are autobuz special hotelul cam din ora in ora gratuit).
Salut!
Ai Perfecta dreptate cu booking-ul dar eu am rezervat direct la hotel pentru ca era a treia oara cand stateam acolo si am beneficiat de o reducere consistenta.Apoi eu nu stiu daca toata lumea dispune de card (doar stii care sunt conditiile de pe booking).Oricum , nu are importanta, important este ca din ce in ce mai multi descopera frumusetea acelor locuri.

Buone vacanze a tutti!

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 iggyman, on 26th June 2010, 20:59, said:

Salut,
Sunt nou pe forum si sunt foarte entuziasmat de amabilitatea membrilor. Vreau sa petrec impreuna cu iubita mea doua saptamani in italia din care una in zona Napoli si una la Roma. Ma gandeam sa stam vreo 4-5 zile in Napoli si vreo 2-3 in Sorrento. Vrem sa vizitam:
1. Capri
2. Sorrento
3. Coasta Amalfitana
4. Vezuviu si pompei
5. Ischia
6. Napoli vreo 2 zile

Trebuie sa vad exact ce cazare gasim in Napoli si Sorrento dar in principiu ma gandeam cat stam in Sorrento sa vizitam Sorrento, Amalfi si daca gasim cazare ok la bani si Capri. Daca e scumpa cazarea in Sorrento plecam in Napoli si vizitam Capri de acolo. Ce date imi lipsesc si ajutorul vostru mi-ar fi extrem de util ar fi cele legate de transport. Astfel, ce mijloace de transport si cat costa acestea sunt intre
1. Sorrento si Capri
2. Napoli si Capri
3. Sorrento si cele 3 orasele de pe coasta Amalfi - am inteles ca ar fi misto sa mergem cu autobuzul si sa ne intoarcem cu vaporasul; m-ar tenta;)
4. Napoli si vezuviu - am citit de circumvesuviana. e ok?

Nu vreau sa inchiriez masina ca sa nu stau cu stres
In rest daca puteti sa-mi mai dati vreun pont va sunt extrem de recunoscator.

Sper ca intrebarile mele sunt punctuale.

Va multumesc mult

1. Sorrento si Capri - ferry - http://www.kitravel....erryJetfoil.htm
2. Napoli si Capri - ferry - acelasi site iti da preturi si orare
3. Sorrento si Costa Amalfi - exact cum zici, pentru ferry, tot in link-ul de mai sus. Autobuz Sorrento - Amalfi e in jur de 3 - 4 euro.
4. Napoli - Pompei: tren: Circumvesuviana, e ok http://www.vesuviana.it/web/en
5. Napoli - Vesuviu: pentru excursii pe Vesuviu, uite-te aici: http://www.vesuvioexpress.it/

#7
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Imperator, on 28th June 2010, 11:06, said:

1. Sorrento si Capri - ferry - http://www.kitravel....erryJetfoil.htm
2. Napoli si Capri - ferry - acelasi site iti da preturi si orare
3. Sorrento si Costa Amalfi - exact cum zici, pentru ferry, tot in link-ul de mai sus.

Intr-adevar sunt cele mai mici preturi la traversarile cu "barcuta", insa site-ul lor nu este prea functional (se plangeau de el si pe TripAdvisor). Am incercat adineauri sa simulez un drum Sorrento-Capri si imi da eroare. Poate doar site-ul este problematic, iar in teren lucrurile sa stea bine. Tu ai testat live serviciile lor?

#8
iggyman

iggyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2010
Gata! ne-am luat biletele de avion.
Plecam pe 13 septembrie la Napoli si ne intoarcem pe 27 din Roma.
Ajungem p la 5 seara deci prima zi e pierduta.
ziua 2 - Ischia - unde sa debarcam? in ischia porto sau forio


ziua 3 Capri
ziua 4 tur napoli
ziua 5 pompei vezuviu

presupun ca macar o zi va ploua si nu vom putea sa ne tinem de program. daca a plouat si nu am putut vizita capri sau vezuviu pastram pentru ziua 8. daca vremea a fost buna si am vizitat tot, in ziua 8 ne relaxam in sorrento.

ziua 6 plecam in sorrento si vizitam ce e pe acolo
ziua 7 coasta amalfitana
ziua 8 capri/vezuviu/sorrento

ziua 9 plecare la roma si aici inca nu am facut niciun plan

Tin sa va multumesc foarte mult pentru tot ajutorul pe care mi l-ati dat
danix
utopium
imperator
drum bun fly_dream si distractie placuta

Nu mi-am propus sa facem plaja dar ne vom lua si costume de baie la noi pt orice eventualitate.
La ZI'TERESA nu am mai gasit locuri deci e clar ca e un hotel misto din moment ce lumea s-a imbulzit. Pana la urma cred ca rezervam la ulisse; imi place foarte mult cum arata.

Daca vi se pare ca gresesc pe undeva puteti sa ma corectati.
Am tinut sa va prezint si voua programul inainte sa fac rezervarile la hotel. Daca vi se pare ok si voua atunci pana la sfarsitul saptamanii rezolv cazarea.

Multumesc inca o data!

#9
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Pentru Napoli:
-tur cu City sightseeing - au 4 sau 5 rute incluse in pret, sa nu ratati ruta marcata albastru inchis (pe la Posillipo si Castel dell'Ovo) si cea verde (la San Martino);
-plimbare seara pe Via Toledo si pietele din cele 2 capete ale ei;
-plimbare in Cartierul Spaniol si pe Spaccanapoli.

In Pompei incercati sa fiti la prima ora (se deschide la 8,30), e racoare si putina lume. Spre amiaza e un soare si o caldura ucigatoare si vacarm, pe la 10 incep sa intre grupurile organizate de turisti. Cui ii place sa se plimbe printre ruine, intoarcere in timp, fotografii vestigii etc. o sa savureze primele ore, dupa aceea e deja ca pe stadion.

#10
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

 iggyman, on 30th June 2010, 07:33, said:

Gata! ne-am luat biletele de avion.
Plecam pe 13 septembrie la Napoli si ne intoarcem pe 27 din Roma.
Ajungem p la 5 seara deci prima zi e pierduta.
ziua 2 - Ischia - unde sa debarcam? in ischia porto sau forio


ziua 3 Capri
ziua 4 tur napoli
ziua 5 pompei vezuviu

presupun ca macar o zi va ploua si nu vom putea sa ne tinem de program. daca a plouat si nu am putut vizita capri sau vezuviu pastram pentru ziua 8. daca vremea a fost buna si am vizitat tot, in ziua 8 ne relaxam in sorrento.

ziua 6 plecam in sorrento si vizitam ce e pe acolo
ziua 7 coasta amalfitana
ziua 8 capri/vezuviu/sorrento

ziua 9 plecare la roma si aici inca nu am facut niciun plan

Tin sa va multumesc foarte mult pentru tot ajutorul pe care mi l-ati dat
danix
utopium
imperator
drum bun fly_dream si distractie placuta

Nu mi-am propus sa facem plaja dar ne vom lua si costume de baie la noi pt orice eventualitate.
La ZI'TERESA nu am mai gasit locuri deci e clar ca e un hotel misto din moment ce lumea s-a imbulzit. Pana la urma cred ca rezervam la ulisse; imi place foarte mult cum arata.

Daca vi se pare ca gresesc pe undeva puteti sa ma corectati.
Am tinut sa va prezint si voua programul inainte sa fac rezervarile la hotel. Daca vi se pare ok si voua atunci pana la sfarsitul saptamanii rezolv cazarea.

Multumesc inca o data!
Si noi vom fi in zona din 13 septembrie. Plecam in 8 in Roma si din 13 pana in 20 vom fi in Sorrento. Si noi avem in fiecare zi planificat cate ceva. Poate ne vedem :)

#11
iggyman

iggyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2010

 stlx, on 30th June 2010, 10:52, said:

Pentru Napoli:
-tur cu City sightseeing - au 4 sau 5 rute incluse in pret, sa nu ratati ruta marcata albastru inchis (pe la Posillipo si Castel dell'Ovo) si cea verde (la San Martino);
-plimbare seara pe Via Toledo si pietele din cele 2 capete ale ei;
-plimbare in Cartierul Spaniol si pe Spaccanapoli.

In Pompei incercati sa fiti la prima ora (se deschide la 8,30), e racoare si putina lume. Spre amiaza e un soare si o caldura ucigatoare si vacarm, pe la 10 incep sa intre grupurile organizate de turisti. Cui ii place sa se plimbe printre ruine, intoarcere in timp, fotografii vestigii etc. o sa savureze primele ore, dupa aceea e deja ca pe stadion.

Sper ca nu faci vreo gluma sa ma trimiti in Ferentariul Napoletan sa ma astepte baietii seara dupa colturi sa-mi dea in cap :))
Mersi mult pt info

 Aliceee, on 30th June 2010, 11:02, said:

Si noi vom fi in zona din 13 septembrie. Plecam in 8 in Roma si din 13 pana in 20 vom fi in Sorrento. Si noi avem in fiecare zi planificat cate ceva. Poate ne vedem :)

La fix. Pai pana ajungem noi testati voi terenul asa ca venim la sigur :) . Daca v-ati facut program la Roma poate imi transmiti si mie c e de vizitat pt k ink nu am apucat sa ma informez. Poate ne vedem. Distractie placuta.

#12
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 stlx, on 30th June 2010, 10:52, said:

Pentru Napoli:
-tur cu City sightseeing - au 4 sau 5 rute incluse in pret, sa nu ratati ruta marcata albastru inchis (pe la Posillipo si Castel dell'Ovo) si cea verde (la San Martino);
-plimbare seara pe Via Toledo si pietele din cele 2 capete ale ei;
-plimbare in Cartierul Spaniol si pe Spaccanapoli.

Buuuun.... ia sa vedem, sunt pe ultima suta de metri.... Vom veni dinspre Ciampino cu masina, asa cum se vede pe Viamichelin "scapam" fara sa tranzitam Roma (nu ca nu mi-ar placea, dar nu e timp si abia am cercetat-o per pedes), pe drumul spre Napoli parca aveam un obiectiv de studiat (voi reveni pe notite), la Napoli..... as parca undeva, dar sa fie sigur, ma tem de furturile de acolo mai mult decat de traficul teribil, si am putea da o raita de 1-2 ore prin centru (fara muzee insa, doar asa, pentru familiarizarea cu spiritul local). Turul cu busul turistic nu cred ca incape nici in program, nici in buget, incerc acum sa scot o harta si sa vad cam care ar fi traiectoria optima. Poate si o papica din mers.

Continuam spre Sorrento, nu va fi posibila oprirea la Vezuviu si Pompei pentru ca am ales intre ele si Capri... un vulcan am mai vazut si in Sicilia (Etna), n-a fost extrem de spectaculos. La Sorrento cazare, lasat masina intr-o parcare (uuuuf, deja plang dupa cei 20 de euro!) si fuga in port si la Capri.

Ce este de vizitat in Capri? Am inteles ca luam funicularul si acolo sus avem panorama si.... mai am de studiat. Grota o vom sari probabil, nu de alta, dar am citt si aici, si in alte locuri ca lumea a fost destul de dezamagita, atat de dimensiunea obiectivului in sine, cat si de pretentiile financiare exagerate ale posesorilor de barci. Inca ceva: in grota nu ai voie sa inoti, ceea ce nu suna deloc bine..... in Malta am sarit aproape din toate barcile si vapoarele, iar la grote se ancora si turistii dornici de a provi stancile, flora si fauna de aproape erau invitati sa o faca!

Seara o vom petrece in Sorrento, colindand prin oras (iarasi nu stiu inca ce este de urmarit).

Dimineata cat de devreme vom fi in stare, va trebui sa pornim pe coasta Amalfi, cu opriri la Positano, Amalfi si Ravello. In fiecare sperrrrrrr sa putem parca si petrece un timp explorand (stiu doua vile in Ravello, in rest inca nu). La retur, vom alege drumul direct catre Napoli, probabil la aeroport fara tranzitarea orasului.

Ceva sugestii de ultima ora?

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 fly_dream, on 28th June 2010, 15:33, said:

Intr-adevar sunt cele mai mici preturi la traversarile cu "barcuta", insa site-ul lor nu este prea functional (se plangeau de el si pe TripAdvisor). Am incercat adineauri sa simulez un drum Sorrento-Capri si imi da eroare. Poate doar site-ul este problematic, iar in teren lucrurile sa stea bine. Tu ai testat live serviciile lor?
Compania este de fapt Volaviamare, nu ti-am dat link-ul ca nu prea le merge site-ul :(
Da, am mers de cateva ori cu Volaviamare, sunt ok - merg la timp, am bagat si un "roller coaster" pe furtuna de la Capri la Napoli... Cand am coborat pe pamant, ziceai ca suntem toti beti... de la valuri

#14
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 fly_dream, on 30th June 2010, 21:24, said:

Buuuun.... ia sa vedem, sunt pe ultima suta de metri....
Ce este de vizitat in Capri? Am inteles ca luam funicularul si acolo sus avem panorama si.... mai am de studiat. Ceva sugestii de ultima ora?

Pai, ai pierdut notitele: pentru Capri: urcati cu funicularul in Piazzetta, o privire prin jur, panorama, arhitectura, cateva stradute cu buticuri elegante, urcati in Gradinile lui Augustus cu incantatoarea panorama asupra marii, stancilor Faraglioni si Via Krupp, dupa ce va saturati de privit coborati pe serpentinele Via Krupp - chiar la inceput, sus, treceti pe langa o stela a lui Lenin ! cica a petrecut acolo o vacanta si de-aia...tovarasii i-au facut monoment; coborati pe Via Krupp pana la Marina Piccola, de unde urcati inapoi cu bus-ul langa piazzetta. de acolo cu bus-ul pana in Anacapri si inapoi. daca aveti timp, in Anacapri puteti vizita Villa San Michele a lui Axel Munthe -daca ati citit Cartea de la San Michele, daca nu, probabil ca nu o sa va intereseze. Intrarea e 6 eur, casa dar mai ales gradina e  f frumoasa.

in Napoli nu stiu ce sa zic: depinde de ora, eu parca m-as duce in cartierul spaniol si pe Spaccanapoli sau pe Toledo, daca e seara. Sau in Piata Plebiscitului. N-am fost pe jos spre Castel dell'Ovo, nu stiu sa-ti spun cat dureaza si daca "se merita", dar din bus-ul turistic arata nemaipomenit pe tarm, ceva mai potrivit nu putea fi in acel loc.

#15
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 stlx, on 30th June 2010, 23:26, said:

Pai, ai pierdut notitele: pentru Capri: urcati cu funicularul in Piazzetta, o privire prin jur, panorama, arhitectura, cateva stradute cu buticuri elegante, urcati in Gradinile lui Augustus cu incantatoarea panorama asupra marii, stancilor Faraglioni si Via Krupp, dupa ce va saturati de privit coborati pe serpentinele Via Krupp - chiar la inceput, sus, treceti pe langa o stela a lui Lenin ! cica a petrecut acolo o vacanta si de-aia...tovarasii i-au facut monoment; coborati pe Via Krupp pana la Marina Piccola, de unde urcati inapoi cu bus-ul langa piazzetta. de acolo cu bus-ul pana in Anacapri si inapoi. daca aveti timp, in Anacapri puteti vizita Villa San Michele a lui Axel Munthe -daca ati citit Cartea de la San Michele, daca nu, probabil ca nu o sa va intereseze. Intrarea e 6 eur, casa dar mai ales gradina e  f frumoasa.

in Napoli nu stiu ce sa zic: depinde de ora, eu parca m-as duce in cartierul spaniol si pe Spaccanapoli sau pe Toledo, daca e seara. Sau in Piata Plebiscitului. N-am fost pe jos spre Castel dell'Ovo, nu stiu sa-ti spun cat dureaza si daca "se merita", dar din bus-ul turistic arata nemaipomenit pe tarm, ceva mai potrivit nu putea fi in acel loc.

Nu le-am pierdut, nu gaseam chestia aia pe care am putea-o vedea in drumul dintre Roma si Napoli. Multumesc pentru indicatii, sunt aproape gata cu documentarea, mi-am pregatit pana si harti cu parcari!

La Napoli va fi pe la pranz si evident..... scurt. Am gandit un traseu care are ca axa centrala Via Toledo (depinde unde vom lasa masina, am o frica teribila in orasul ala!) si nu pentru shopping, ci pentru ca leaga bisericile din nord-estul ei cu obiectivele din sud. Intrebare: faleza merita o mica plimbare?

La Sorrento nu am gasit multe obiective (catedrala, basilica), cred ca ne vom plimba in jurul centrului, va fi maine seara.

Pentru Capri, mergem pe ideea ta (mi-a placut Via Krupp la nebunie!) plus urcarea cu telescaunul pe M. Solaro. Vila San Michele merita vizitata, vom citi cartea la intoarcere.

In Positano plimbare de voie, in Amalfi Duomo di Sant'Andrea.... A propos.... mi se pare mie sau Amalfi este o localitate mica-mica?  

La Ravello avem cele doua vile, Cimbrone si Rufollo, plus catedrala. Intrebare: am vazut ca intre ele este ceva distanta, am merge pe jos, dar nu e timp, nu vad drum de masina, exista alta varianta? La Cimbrone pare sa fie un funicular sau sunt doar scari?

#16
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 fly_dream, on 2nd July 2010, 12:22, said:

Nu le-am pierdut, nu gaseam chestia aia pe care am putea-o vedea in drumul dintre Roma si Napoli. Multumesc pentru indicatii, sunt aproape gata cu documentarea, mi-am pregatit pana si harti cu parcari!
REGGIA DI CASERTA DAR GRADINILE SUNT CAM VASTE, POATE LUATI UN MINIBUS CARE LE PARCURGE, ESTE
La Napoli va fi pe la pranz si evident..... scurt. Am gandit un traseu care are ca axa centrala Via Toledo (depinde unde vom lasa masina, am o frica teribila in orasul ala!) si nu pentru shopping, ci pentru ca leaga bisericile din nord-estul ei cu obiectivele din sud. Intrebare: faleza merita o mica plimbare?
NU-TI FIE FRICA, TOTI CONDUC BINE SI-S POLITICOSI, DOAR CA-S ALTE REGULILE CA PE LA NOI. SI EU LA INCEPUT FUGEAM PE TRECEREA PIETONI, PANA MI-A FACUT UN MOTOCICLIST SEMN SA N-O FAC, DIN MOMENTUL ALA PUR SI SIMPLU TRECEAM, MA FEREAU EI SAU SE OPREAU DACA ERA CAZUL. CA PIETON, TREBUIE SA FII HOTARAT SI SA-TI "EXPRIMI" INTENTIA DE-A TRAVERSA, EI SE OPRESC ATUNCI. MA GANDESC CA SI EI INTRE EI MOTORIZATII, SE POARTA OK

EU AS MERGE SPRE DEALUL POSILLIPO CU MASINA, TRECAND PE LA CASTEL DELL'OVO: SANTA LUCIA, RIVIERA DI CHIAIA, VIA CARACCIOLO, CAUTA-LE PE O HARTA PT TRASEU

La Sorrento nu am gasit multe obiective (catedrala, basilica), cred ca ne vom plimba in jurul centrului, va fi maine seara.

Pentru Capri, mergem pe ideea ta (mi-a placut Via Krupp la nebunie!) plus urcarea cu telescaunul pe M. Solaro. Vila San Michele merita vizitata, vom citi cartea la intoarcere.
SA NU RATEZI SFINXUL DE PE PARAPETUL GRADINII SAN MICHELLE, INTORS CU FATA LA MARE

In Positano plimbare de voie, in Amalfi Duomo di Sant'Andrea.... A propos.... mi se pare mie sau Amalfi este o localitate mica-mica?  
NU CHIAR MICA-MICA.  DIN PORT PANA LA DOM, 5 MIN PLIMBARE

La Ravello avem cele doua vile, Cimbrone si Rufollo, plus catedrala. Intrebare: am vazut ca intre ele este ceva distanta, am merge pe jos, dar nu e timp, nu vad drum de masina, exista alta varianta? La Cimbrone pare sa fie un funicular sau sunt doar scari?
20 MIN DE LA RUFFOLO PANA LA CIMBRONE PE JOS SI 15 MIN INAPOI. NU STIU SA FIE FUNICULAR SAU ALTCEVA.


#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007
Capri: din centru unde va lasa funicularul, mers spre Via Krupp, plimbat pe acolo pe alei, admirat Faraglioni, coborat pe jos pana in Marina Picolla, urcat inapoi cu autobuzul eventual. Eu n-am apucat sa merg pe Monte Solaro, dar cred ca merita peisajul.

Sorrento: Sorrento e ceva mai mare, in principiu merita sa dati o fuga pana in port (Marina Picolla pentru o vedere mai buna a stancilor pe care e construit Sorrento - asta poate cand luati ferryboat-ul, Marina Grande parca e mai intim cumva), iar in centru sa va invartiti pe langa piazza Tasso. In Sorrento sunt niste "chei" sau defilee sau naiba stie cum le zice, si sunt interesant de privit de sus .. in general prin jurul pietei Tasso ... in afara de cea usor vizibila din piata, e una apropiata langa hotelul Antiche Mura: http://farm1.static...._e07517a79d.jpg ... asta e ceva cladire veche, fortareata sau naiba stie ce a fost acolo. Eventual daca aveti timp luati autobuzul pana pe deal, pe unde sunt hotelurile Il Nido sau pe-acolo pentru un peisaj de sus asupra golfului (n-am fost, dar am vazut poze cum arata peisajul de sus si pare chiar fain) .... sau mergeti din centru spre mare, Piazza della Vittoria si de pe-acolo de pe undeva cred ca poti vedea totul de sus. Uite aici ceva ghid: http://www.sorrento...._landmarks.html (acum imi dau seama cate nu am vazut eu in Sorrento)

Edited by utopium, 02 July 2010 - 13:41.


#18
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 utopium, on 2nd July 2010, 14:22, said:

Capri: din centru unde va lasa funicularul, mers spre Via Krupp, plimbat pe acolo pe alei, admirat Faraglioni, coborat pe jos pana in Marina Picolla, urcat inapoi cu autobuzul eventual. Eu n-am apucat sa merg pe Monte Solaro, dar cred ca merita peisajul.

Sorrento: Sorrento e ceva mai mare, in principiu merita sa dati o fuga pana in port (Marina Picolla pentru o vedere mai buna a stancilor pe care e construit Sorrento - asta poate cand luati ferryboat-ul, Marina Grande parca e mai intim cumva), iar in centru sa va invartiti pe langa piazza Tasso. In Sorrento sunt niste "chei" sau defilee sau naiba stie cum le zice, si sunt interesant de privit de sus .. in general prin jurul pietei Tasso ... in afara de cea usor vizibila din piata, e una apropiata langa hotelul Antiche Mura: http://farm1.static...._e07517a79d.jpg ... asta e ceva cladire veche, fortareata sau naiba stie ce a fost acolo. Eventual daca aveti timp luati autobuzul pana pe deal, pe unde sunt hotelurile Il Nido sau pe-acolo pentru un peisaj de sus asupra golfului (n-am fost, dar am vazut poze cum arata peisajul de sus si pare chiar fain) .... sau mergeti din centru spre mare, Piazza della Vittoria si de pe-acolo de pe undeva cred ca poti vedea totul de sus. Uite aici ceva ghid: http://www.sorrento...._landmarks.html (acum imi dau seama cate nu am vazut eu in Sorrento)

Multumesc la toata lumea pentru sugestii! Am notat tot-tot.... Am depistat hotelul Antiche Mura, este oarecum in susul strazii pe care vom sta, sper sa mai fie lumina cand revenim din Capri ca sa avem perspectiva.... De invartit in jurul pietei Tasso nu va fi o problema pentru ca hotelul este foarte aproape de ea. Din ghidul d emai sus am scos si eu cateva obiective.

Am cercetat si intrarea in Napoli dinspre Roma si vom ajunge pe malul marii, apoi pe strazile indicate de stlx, apoi vom reveni in zona Palazzo Reale, de unde o vom lua per pedes.

Singura problema va fi timpul.... sper ca nu si vremea, sambata vazusem soare intre nori si cate un strop de ploaie....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate