Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Orange Boston

- - - - -
  • Please log in to reply
7792 replies to this topic

#1
Stifman

Stifman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 15.12.2009
Acesta este unul din telefoanele lansate in cadrul programului Orange "smartfone for all" (nu stiu sigur daca asa se numeste campania dar ati prins ideia , sper)

Cateva specificatii :

General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
                3G Network HSDPA 900 / 1900 / 2100

Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
                 Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
                     - Accelerometer sensor for UI auto-rotate

Internal 256 MB RAM
Card slot microSD, up to 16GB

GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP

Primary 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes

OS Android OS, v1.6
CPU Qualcomm MSM 7227 600 MHz processor

Ce parere aveti?

Eu unul zic ca e un tel ok luand in calcul ca o sa coste in jur de 100 si ceva de euro. In plus am citit ca o sa se poate face update la Android la versiune mai recenta.

#2
vlad-20cmrecords

vlad-20cmrecords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.03.2007
Se poate face update la o versiune mai recenta de android?

#3
baschtanu

baschtanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2007
aceasi intrebare "Se poate face update la o versiune mai recenta de android?"

#4
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Inca o data aceeasi intrebare si de la mine. Se poate face update la o versiune mai noua de Android?
Si pentru cine are telu sau sa puna si cateva sample'uri de foto si video :P.

#5
vladcs

vladcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.03.2004
Cineva are acest telefon ?
Eu l-am primit acum, si deja mi-am prins urechile : nu reusesc sa transfer fisiere prin bluetooth.

Poate mai apare cineva  pe aici ....

#6
vlad-20cmrecords

vlad-20cmrecords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.03.2007
Eu astazi am dat comanda la orange si de 5 ore  la status comanda tot aprobata apare.

#7
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007

View Postvladcs, on 6th July 2010, 13:53, said:

Cineva are acest telefon ?
Eu l-am primit acum, si deja mi-am prins urechile : nu reusesc sa transfer fisiere prin bluetooth.

Poate mai apare cineva  pe aici ....


Din cate am auzit sunt ceva probleme cu bluetooth'ul la versiunile mai vechi de android :(
Pune te rog niste poze capturate cu camera foto.
Poate o sa se poata updata la o versiune mai noua de android 2.0 ce putin.

Mi-as lua si eu telefonul daca ar face poze acceptabile si ar filma acceptabil. Daca si camera foto ar fi medie-peste medie ar fi best buy.

Edited by koss_x_treeme, 06 July 2010 - 17:21.


#8
bkraptor

bkraptor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 18.08.2008
Din ca am vazut exemple pe la spanioli, camera e foarte varza, cu mult zgomot inclusiv in conditii de iluminare naturala. Problema Bluetooth pe Android 1.6 este una cunoscuta, poate va apare un update pentru el sau pentru unul din multele sale clone. Eu inca astept sa posteze cineva care il are si sa ne spuna partile negative: ma intereseaza cum e capacul din spate pentru ca am auzit ca este firav; cum se aude telefonul la convorbiri; cat tine bateria la utilizare medie.

#9
vladcs

vladcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.03.2004
Pozele eu le consider bune (in comparatie cu My nokia E51 ). Am facut poze cu urmatoarele setari : 3M jpeg 85% si 5M 100%  - nu am observat diferente, inafara de dimensiune. (lumina naturala)
(pozele sunt facute cu focalizare)
Video - jalnic .
Semnal ok, difuzor, mic - ok. (in comparatie cu tel de mai sus)
Muzica in dif : ca la un telefon :). (testat Mp3, youtube ....). In casti se aude bine.
Ecranul: evident, afara nu prea mai vezi, daca e si soare - ecranul e negru. Raspunde bine la comenzi, multitouch ...
Accelerometru e deajuns de rapid. (cred ca mai are si  ceva setari)


Bateria a venit la 60 % (la ora 10) la ora 22 ma anunta sa-l bag la incarcat. Durata de incarcare - 1:30 h
In timpul asta telefonul a fost "butonat" 80% din timp: GPS, WiFi, instalari de aplicatii, setari, contacte .......

Capacul din spate: firav, se deschide greu (chiar riscant). Dar dupa ce e pus la loc , sta ferm. (sper sa nu mai fie nevoie sa umblu la el)

Singura chestie care nu-mi place, deocamdata - bluetooth transfer.
Transfer prin cablu - fara nici o problema (se poate alimenta si cu cablul conectat la PC)

Cam atat deocamdata.....

(telefonul a fost comandat vineri pe orange online, a venit marti, nici o problema : cutie sigilata, ambalaj nedeteriorat, toate accesoriile, factura, garantie ...)

#10
dan_chisiu

dan_chisiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2007
sa ne spui cat tine efectiv bateria, ca se pare ca asta-i problema cea mai mare a telefonului, ca nu tine foarte mult bateria, cu toate ca este de 1230mAh... in rest la ce dotari are nu-ti trebuie altul mai bun.
sa-l folosesti sanatos si fara probleme ;)

LE: Eventual daca poti pune niste poze cu el si facute de el.

Edited by dan_chisiu, 07 July 2010 - 12:40.


#11
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdan_chisiu, on 7th July 2010, 13:40, said:

sa ne spui cat tine efectiv bateria, ca se pare ca asta-i problema cea mai mare a telefonului, ca nu tine foarte mult bateria, cu toate ca este de 1230mAh... in rest la ce dotari are nu-ti trebuie altul mai bun.
sa-l folosesti sanatos si fara probleme ;)

LE: Eventual daca poti pune niste poze cu el si facute de el.

Se stie ca Androidul e cam infometat de curent,2.2 rezolva treaba dar nu cred ca merge pe telefonul asta

#12
bkraptor

bkraptor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 18.08.2008
Tocmai ce mi l-am comandat. Astept sa vina de la Orange.

#13
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Te asteptam cu un review atunci  ;)

#14
baros88

baros88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 02.12.2009
stie cineva daca o sa apara vreun update ptr el...??pe net n'am gasit nimic...poate aveti voi alte surse...vreau sa mi'l iau cat de curand...aaa...si bateria...cam cat tine...?

#15
dbb89

dbb89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2010
Va salut! Sunt interesat si eu de Orange Boston, marti am fost la un Shop din Cluj-Napoca ca sa-l 'butonez' si tre sa spun ca imi place (la prima vedere) :) Mi se pare un telefon foarte ok, si are un pret bun in comparatie cu alte telefoane din aceasta categorie (ex. HTC). Astept si eu un review, daca cineva are acest tel, ar fi bine sa ne scrie :)

In legatura cu update de la Android 1.6, am scris un mail la Orange si am primit raspunsul ca va fi disponibil un update la 2.1, ceea ce e o veste buna  :D dar inca nu se stie cand va fi disponibil.
Acest mesaj am primit de la Orange:   "In legatura cu mesajul primit, va pot confirm faptul ca va exista un asemenea update de software pana la versiunea 2.1. Momentan nu detinem informatii cu privire la data la care acest update va fi disponibil."

#16
Rulefreaker12345

Rulefreaker12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2010

View Postdbb89, on 8th July 2010, 11:00, said:

Va salut! Sunt interesat si eu de Orange Boston, marti am fost la un Shop din Cluj-Napoca ca sa-l 'butonez' si tre sa spun ca imi place (la prima vedere) :) Mi se pare un telefon foarte ok, si are un pret bun in comparatie cu alte telefoane din aceasta categorie (ex. HTC). Astept si eu un review, daca cineva are acest tel, ar fi bine sa ne scrie :)

In legatura cu update de la Android 1.6, am scris un mail la Orange si am primit raspunsul ca va fi disponibil un update la 2.1, ceea ce e o veste buna  :D dar inca nu se stie cand va fi disponibil.
Acest mesaj am primit de la Orange:   "In legatura cu mesajul primit, va pot confirm faptul ca va exista un asemenea update de software pana la versiunea 2.1. Momentan nu detinem informatii cu privire la data la care acest update va fi disponibil."

L-am achizitionat ieri  ,pot sa spun ca e un telefon foarte bun,pozele sunt ok,dar pentru 5 mp nu se compara,video e bunicel..dar singura problema este cu bluetooth-ul din cauza versiuni android.Acum din cate ai spus tu astept sa apara upgrade pentru  versiunea 2.1.  :D

#17
Stifman

Stifman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 15.12.2009
Nu vreau sa dezamagesc sau ceva dar nu cred ca o sa apara anul asta 2.1 pt tel.

In legatura cu bateria, am vorbit cu cativa posesori de la GSMArena is mi-au raspuns in felul urmator : "batery life for normal use is about 8 to 24h. Never more than 24h if you use it! And if you really use it, even less than 8h."

Eu sunt obisnuit sa ma tina telefonul cel putin 3 zile. Pentru mine e un minus enorm durata de viata a bateriei. Daca ar tine 2 zile cu 30 min vorbit pe zi si 10-15 min de Wi-Fi at da.

Oricum. Astept pareri de la posesori. Poate voi aveti ceva baterie mai buna.

#18
dbb89

dbb89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2010

View PostRulefreaker12345, on 8th July 2010, 13:02, said:

L-am achizitionat ieri  ,pot sa spun ca e un telefon foarte bun,pozele sunt ok,dar pentru 5 mp nu se compara,video e bunicel..dar singura problema este cu bluetooth-ul din cauza versiuni android.Acum din cate ai spus tu astept sa apara upgrade pentru  versiunea 2.1.  :D


Te rog sa ne scrii cam cat tine bateria:) peste 2-3 zile sigur ca o sa ai experienta. Si am inca o intrebare...Cum se aude difuzorul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate