Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Glafuri (interioare si exterioare)

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
@MirelaLucia
Multumesc
Cu ce se lacuieste respectivul glaf?
Ar fi trebuit cumva un sant pe dedesubt pentru "ruperea apei"?'
Am vazut in diverse brosuri de glafuri exterioare ca in zona in care glaful intra sub pervazul lateral sunt montate diverse chestii gen capace, care ar impiedica apa sa urce pe acel pervaz.
In cazul de fata ce solutie se poate adopta?
Multumesc

Edited by cretu22, 01 July 2010 - 10:42.


#20
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
ac09 fii un dragut si da-mi un pm cu linkul producatorului. ai obtinut un pret extraordinar la 10 e/ml. la noi pervazul de al de exterior costa 15 e/ml

#21
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
[b]Grosimea glafului e bine sa fie de 2cm si foarte importanta este acea taietura pe fata de jos de la exterior (are rol de picurator pentru apa ca sa nu se scurga pe pereti).


E cumva vorba despre "safren" sau "sanfrenare"?

Ms.

#22
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Pretul l-am obtinut la telefon ,zilele acestea ii vizitez. Pretul este cred fara TVA..nu stiu sigur nici daca il aplica sau nu.
Trimit pm cu numele.
Pret de 1750 de RON am obtinut pe langa cimitire (cu tot cu montaj si transport) pt 20 ml , deci 20,8 euro /ml cu montaj cu tot.

#23
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcretu22, on 1st July 2010, 11:38, said:

@MirelaLucia
Multumesc
Cu ce se lacuieste respectivul glaf?
Ar fi trebuit cumva un sant pe dedesubt pentru "ruperea apei"?'
Am vazut in diverse brosuri de glafuri exterioare ca in zona in care glaful intra sub pervazul lateral sunt montate diverse chestii gen capace, care ar impiedica apa sa urce pe acel pervaz.
In cazul de fata ce solutie se poate adopta?
Multumesc


caramizile se vor lacui cu lac de exterior de piatra, atat caramizile cat si rosturile. In atare conditii, glaful avand si el o mica panta spre exterior, apa nu va avea unde sa intre.

Bricolator a venit si cu varianta in care se poate pune intai o hidroizolatie si apoi glaful de caramida. Rosturile umplute cu lut si oxid de fier si lasate natural, nelacuite.

In zona de intalnire a glafului cu spaletul ferestrei, se pune ttot rost aquastatic si silicon de etansare.

#24
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Am vazut glafuri de granit si la marile magazine de bricolaj. Ca si o idee, daca nu aveti timp sa alergati in timpul saptamanii, puteti da o fuga in weekend (de ex duminica dimineata cand traficul este mai liber in Bucuresti) prin Militari si in 2h vedeti produsele si preturile de la Hornbach, Bricostore, Praktiker si Dedeman. Dintre toate, la Dedeman si Hornbach au mai mult granit.
LE: Pe noi ne-a costat granitul cca 18Eu/ml si ni s-a parut pret bun, fata de glafurile prefabricate care aratau bine in fata, dar in spate erau din (scuzati) plastic obosit.
Ideea cu glafuri din caramida este interesanta, dar ne plac mai mult glafurile din granit :)

View Postady_doom, on 1st July 2010, 14:36, said:

Quote

Grosimea glafului e bine sa fie de 2cm si foarte importanta este acea taietura pe fata de jos de la exterior (are rol de picurator pentru apa ca sa nu se scurga pe pereti).

E cumva vorba despre "safren" sau "sanfrenare"?
Nu stiu cum se numeste. Am facut o poza, sectiune prin glaf. Daca nu apare acel sant, apa se prelinge si curge pe zid (in timp apar urme urate). Daca da de acel sant, apa nu urca pe el, incepe sa curga pe langa zid, fara sa-l pateze. Subliniez ca este important ca santul sa nu fie astupat de adeziv/tencuiala tecorativa/chit pentru ca apa va ajunge sa se prelinga (dupa prima ploaie i-am "tras de urechi" pe muncitori ca nu au curatat santul).

Attached Files


Edited by Dic1, 05 July 2010 - 22:58.


#25
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
@Mirela
Multumesc

#26
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcretu22, on 6th July 2010, 14:20, said:

@Mirela
Multumesc


cu placere :peacefingers:

#27
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Glafuri de granit am vazut doar la Hornbach, iar la Dede sunt de marmură (ex 124x20x1 = 50).
La Dede erau trepte de granit, dar pe fata lucioasa au 3 santuri antialunecare, deci nu se pot folosi (contratreptele nu au santuri dar sunt late de doar 15cm).

#28
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Cred ca am facut o prostie cu glafurile. Am montat glafuri din granit, dupa ce am pus termosistemul pe casa si le-am spus mesterilor sa nu taie termosistemul. Deci glaful nu intra in termosistem ci vine muchie lipita de acesta. Dupa ce am facut prostia, m-am uitat si eu la alte case si la toate glaful e mai lung decat pervazul intrand sub tencuiala. Ce as mai putea face acum? Exclus sa le dau jos, sunt 50 m de glaf!

#29
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostKiddo, on 7th July 2010, 17:54, said:

Cred ca am facut o prostie cu glafurile. Am montat glafuri din granit, dupa ce am pus termosistemul pe casa si le-am spus mesterilor sa nu taie termosistemul. Deci glaful nu intra in termosistem ci vine muchie lipita de acesta. Dupa ce am facut prostia, m-am uitat si eu la alte case si la toate glaful e mai lung decat pervazul intrand sub tencuiala. Ce as mai putea face acum? Exclus sa le dau jos, sunt 50 m de glaf!
s-ar putea ca aceasta greseala sa fie in favoarea ta...
pune ceva poze

#30
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostKiddo, on 7th July 2010, 17:54, said:

[...] Deci glaful nu intra in termosistem ci vine muchie lipita de acesta. [...]
Nici eu nu am înțeles cele de mai sus... "muchia lipită" este în lateral... în față... ?!?  :confuzzled:

#31
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View PostKiddo, on 7th July 2010, 17:54, said:

Ce as mai putea face acum? Exclus sa le dau jos, sunt 50 m de glaf!
hai ca te sun

edit: vad ca nu raspunzi asa ca suna ma tu:))) solutia este simpluta si nu "foarte estetica" dar nu ai ce-i face

Edited by conu71, 07 July 2010 - 18:32.


#32
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

View Postraduk, on 7th July 2010, 18:14, said:

Nici eu nu am înțeles cele de mai sus... "muchia lipită" este în lateral... în față... ?!?  :confuzzled:

In lateral, fata de peretele vertical.

#33
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Nu este neaparat o greseala faptul ca nu ai "bagat" glafurile sub pervazele laterale.Eu am gasit glafuri exterioare de aluminiu,chiar ieftine, 100 ron 6m, care au niste capace laterale ce urca pe pervazul lateral.

#34
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostDic1, on 5th July 2010, 23:56, said:

Nu stiu cum se numeste. Am facut o poza, sectiune prin glaf. Daca nu apare acel sant, apa se prelinge si curge pe zid (in timp apar urme urate). Daca da de acel sant, apa nu urca pe el, incepe sa curga pe langa zid, fara sa-l pateze. Subliniez ca este important ca santul sa nu fie astupat de adeziv/tencuiala tecorativa/chit pentru ca apa va ajunge sa se prelinga (dupa prima ploaie i-am "tras de urechi" pe muncitori ca nu au curatat santul).

Exact asta este rolul glafului sa arunce apa afara, nu sa se prelinga pe perete. Capacele laterale sunt esentiale, degeaba ai glaf cu picurator daca apare dara de jeg pe lateralul ferestrei.

#35
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Deci cand si cum se monteaza glafurile. Acum incep termosistemul si planul era sa le pun dupa...

#36
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cred ca acum ar fi cel mai bun moment. Sub ele bagi spuma poliuretanica care are dublu scop si-anume termoizolare si rigidizare. Iti recomand bare de 6m de glaf din aluminiu pe care il prinzi cu suruburi autoforante de tamplarie. La montarea termosistemului ai grija sa vii cu polistirenul pana sub glaf ca sa izolezi spuma de sub glafuri. La taierea cu flexul a glafului iti recomand sa folosesti aparatoarea si ochelari de protectie, fiindca spanul de aluminiu este foarte periculos. :nonobad: Succes ! :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 24 September 2010 - 10:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate