Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

De ce MAC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#73
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
OpenCL e si pe windows.
CUPS ar fi culmea sa fie si pe windows avand in vedere numele, insa pana acum m-a multumit sistemul de print din windows (as fi curios pe scurt ce se poate face folosind CUPS si nu se poate prin sistemul din windows)
ZFS ar prinde bine

Edited by dani.user, 02 July 2010 - 22:38.


#74
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttracius01, on 2nd July 2010, 23:32, said:

da acum am citit ca ai aflat, chestia e ca mac nu inoveaza prin astea dar tine pasul cu noutatile, iar asta defineste un so bun :)
Așa e, și nu prea. Dacă doar ții pasul cu noutățile, ești mereu cu un pas în urma celor care inovează (deci cei care inventează acele noutăți). Iar prin afirmația ta contrazici brusc tot ce se susține despre Apple, și anume că inovează în orice domeniu. :)

Și am observat o chestie interesantă: Apple folosește din gros tehnologii open-source (plecând de la BSD, și văd că până și sistemul de fișiere), dar produce un sistem așa de închis, încât abia dacă poți respira în el (și nu-mi spune că produsele Apple nu sunt cele mai închise de pe piață ;) ). E cam ciudată treaba asta, după părerea mea. Dar în fine... cine-s eu să comentez. :)

View Posttracius01, on 2nd July 2010, 23:32, said:

direct3d este inferior opengl-ului :lol:
Așa o fi. Nu te contrazic pentru că nu știu. Eu am spus de DirectX pentru că ăsta de făcut de Microsoft, e proprietar și funcționează doar pe Windows (deci era candidatul perfect pentru comparația cu OpenCl). Mai multe nu prea mă interesează, pentru că nici mare gamer nu-s.

View Posttracius01, on 2nd July 2010, 23:32, said:

mai bine nu mai comentai  :death:  respect ce faci pe aria windows dar te-ai facut de ras la  faza asta
Anume prin ce m-am făcut de râs? Asta scrie pe Wikipedia, asta am scris și eu: ”In computing,  ZFS is a combined file  system and logical volume  manager designed by Sun Microsystems

Cu ce-am greșit?

Edited by alexcrist, 02 July 2010 - 22:43.


#75
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postdani.user, on 2nd July 2010, 23:37, said:

OpenCL e si pe windows.
daca nu stiai :) suport nativ pentru opengl nu mai exista de la vista in sus :thumbdown:

#76
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Putin ma intereseaza daca e suportat nativ sau "vine" odata cu instalarea driverului (nvidia in cazul meu).
Important e ca am C:\program files\CUDA\include\CL\opencl.h (si altele) si ma pot apuca de treaba.

#77
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postalexcrist, on 2nd July 2010, 23:39, said:

.....dar produce un sistem așa de închis, încât abia dacă poți respira în el (și nu-mi spune că produsele Apple nu sunt cele mai închise de pe piață ;) ). E cam ciudată treaba asta, după părerea mea. Dar în fine... cine-s eu să comentez. :)
aici ai dreptate cand vorbeti despre apple, dar sa sti ca lucrurile stau oarecum diferit cand vorbesti despre sistemul de operare mac. da si eu ii urasc pentru strategia lor.

View Postalexcrist, on 2nd July 2010, 23:39, said:

Așa o fi. Nu te contrazic pentru că nu știu. Eu am spus de DirectX pentru că ăsta de făcut de Microsoft, e proprietar și funcționează doar pe Windows (deci era candidatul perfect pentru comparația cu OpenCl). Mai multe nu prea mă interesează, pentru că nici mare gamer nu-s.
nu am vorbit din punctul de vedere al uni gamer ci al unui programator :)


View Postalexcrist, on 2nd July 2010, 23:39, said:

Anume prin ce m-am făcut de râs? Asta scrie pe Wikipedia, asta am scris și eu
Cu ce-am greșit?
greseala ta a fost ca ai comparat NTFS cu ZFS, cel din urma fiind cu mult superior.

View Postdani.user, on 2nd July 2010, 23:50, said:

Putin ma intereseaza daca e suportat nativ sau "vine" odata cu instalarea driverului (nvidia in cazul meu).
Important e ca am C:\program files\CUDA\include\CL\opencl.h (si altele) si ma pot apuca de treaba.
ai fost interesat sa compari performantele intre windows si alte sisteme de operare. sau tu esti multumit ca merge si atat?

#78
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
doar o precizare. echivalentul DirectX este CoreAudio, CoreVideo, CoreGraphics. se gasesc informatii despre ele cu gramada.

View Postdani.user, on 2nd July 2010, 23:50, said:

Putin ma intereseaza daca e suportat nativ sau "vine" odata cu instalarea driverului (nvidia in cazul meu).
Important e ca am C:\program files\CUDA\include\CL\opencl.h (si altele) si ma pot apuca de treaba.

un driver 3rd party nu este mai eficient decit un driver low-level testat si inclus in OS

#79
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana acum 5 minute OpenCL era in lista chestiilor pe care mac le are si windows nu, acuma brusc am trecut la performante.
N-am mai pus mana pe un mac de ceva timp asa ca nu ma pot pronunta asupra diferentelor de performanta. Ma indoiesc insa sa fie diferente notabile in cazul tehnologiilor ce se folosesc de gpu (opengl, opencl) (ca despre astea vorbeam). Daca sunt, as fi curios de exemple concrete.

Quote

un driver 3rd party nu este mai eficient decit un driver low-level testat si inclus in OS

Driverele nvidia incluse in windows sunt cam varza. Mi se pare si normal ca producatorul sa isi cunoasca mai bine produsul si sa faca un driver mai bun.
Pe mac e invers treaba?

Edited by dani.user, 02 July 2010 - 23:12.


#80
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postdani.user, on 3rd July 2010, 00:09, said:

Pana acum 5 minute OpenCL era in lista chestiilor pe care mac le are si windows nu, acuma brusc am trecut la performante.
N-am mai pus mana pe un mac de ceva timp asa ca nu ma pot pronunta asupra diferentelor de performanta. Ma indoiesc insa sa fie diferente notabile in cazul tehnologiilor ce se folosesc de gpu (opengl, opencl) (ca despre astea vorbeam). Daca sunt, as fi curios de exemple concrete.
da greseala mea, nu stiam ca au inclus si opencl in windows :).
din experienta personala am observat ca aplicatiile care folosesc intensiv gpu-ul tind sa ruleze mai eficient pe mac&linux.
un exemplu ar fi jocurile, la mine se OBS un castig in medie de 10 fps-uri

ca sa va lamuriti singuri testati benchmark-ul http://unigine.com/download/ atat pe windows cat si pe linux vedeti ce fps-uri aveti :)

#81
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Am facut un test din acela comparativ pe win 7 si linux pe acelasi laptop.
Cu directx 11 am obtinut un fps foarte putin mai mare decat cu opengl pe linux, iar cu opengl pe windows un fps ceva mai mic.

Edited by dani.user, 03 July 2010 - 11:45.


#82
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postdani.user, on 3rd July 2010, 12:30, said:

Am facut un test din acela comparativ pe win 7 si linux pe acelasi laptop.
Cu directx 11 am obtinut un fps similar (foarte putin mai mare) cu opengl pe linux, cu opengl pe windows un fps ceva mai mic.
nu prea am inteles cine a obtinut fps-ul cel mare, dar nu asta conteaza, oricum ma bucur ca ai venit aici si ai postat  :thumbup:
am facut si eu testul pe mai multe configuratii, in unele opengl avea un castig de performanta mai mare, in unele erau aproape egali.

nu ai precizat ce gpu ai...

#83
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ce ma distreaza asta: 'hardware Apple'!

#84
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postblackcat, on 9th August 2010, 11:13, said:

Ce ma distreaza asta: 'hardware Apple'!


Amuzant, nu? :)

Hardware Apple, da. În orice mașină Apple o să găsești silicon proprietar. Folosesc procesoare Intel, GPU-uri AMD, nVIDIA sau Intel însă acolo se oprește asemănarea cu hardware-ul din grey-box-urile de la magazin.

#85
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posthubbabub1601, on 9th August 2010, 10:28, said:

Hardware Apple, da. În orice mașină Apple o să găsești silicon proprietar. Folosesc procesoare Intel, GPU-uri AMD, nVIDIA sau Intel însă acolo se oprește asemănarea cu hardware-ul din grey-box-urile de la magazin.
Desigur ca o sa gasesti silicon proprietar si in orice Dell sau HP sau in desktopul facut de mine din bucati. Placi de baza/video cu cipseturi intel/nvidia, procesoare intel, hdd-uri western digital sau similare, memorii mai mult sau mai putin no-name, etc. Sint exact aceleasi caramizi pentru practic acelasi produs care difera doar la detalii. Singura chestie relativ constant diferita si care le deosebeste pe Mac-uri oarecum este: http://en.wikipedia....mware_Interface (care nu a fost folosita nici in premiera nici exclusiv la Mac-uri si oricum nu are asa mare relevanta finala fiind vorba numai de boot). Altminteri Mac-urile sint la fel de diferite de "PC-uri" cum sint calculatoarele de la supermarket diferite intre ele.

#86
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postf300, on 9th August 2010, 11:55, said:

Desigur ca o sa gasesti silicon proprietar si in orice Dell sau HP sau in desktopul facut de mine din bucati. Placi de baza/video cu cipseturi intel/nvidia, procesoare intel, hdd-uri western digital sau similare, memorii mai mult sau mai putin no-name, etc. Sint exact aceleasi caramizi pentru practic acelasi produs care difera doar la detalii. Singura chestie relativ constant diferita si care le deosebeste pe Mac-uri oarecum este: http://en.wikipedia....mware_Interface (care nu a fost folosita nici in premiera nici exclusiv la Mac-uri si oricum nu are asa mare relevanta finala fiind vorba numai de boot). Altminteri Mac-urile sint la fel de diferite de "PC-uri" cum sint calculatoarele de la supermarket diferite intre ele.


EFI-ul nu este legat doar de procesul de boot, citește toată pagina wiki dacă tot faci referire la ea.
Dell și HP n-au niciun fel de custom silicon în produsele proprietare, pe segment consumer/pro-sumer. Doar pe enterprise/large-enterprise au ceva, în zona de preț foarte ridicată. Evident, acele componente ce descriu caracteristicile mașinii sunt comune și probate în timp ca fiind fiabile. De ce să pună Apple, Dell sau oricine altcineva, alt hard drive decât un WD? De ce să pună Apple cine știe ce GPU obscur când pot cumpăra NVxx cu 10-15 USD la mia de bucăți?

Uite, totuși, că Intel fabrică CPU-uri custom pentru Apple - vezi C2D-urile din Air. Elpida fabrică chipuri SDRAM și EEPROM custom, pentru Apple și doar pentru ei. Siliconul lor custom vine să controleze, de obicei, hardware proprietar - diverși senzori, baterii etc.

Discuția asta, Mac hardware diferit de PC hardware este relativ nouă, de vreo 3-4 ani, de când Apple a migrat spre CPU-uri Intel. Și a devenit un cântec de lebădă pentru orice persoană care nu ”înghite” produsele Apple. Deci, moot point în opinia mea.

#87
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View PostMosotti, on 01 iulie 2010 - 10:14, said:

Motivele alea 15 sint debitate de un imbecil



Folosesc numai sleep mode de cind muma m-a fatat. Nici o problema. Macar una mica. Mititica. Se face cit se poate de instant si off si on




Numaru unu: Cretinu dracului compara un jaf pe care ruleaza Vista cu ultima generatie de MacBook Pro

Numaru doi: Chiar si cind aveam Vista, si pe un calculator de 3 ani, nu dura niciodata mai mult de 50 de secunde, timp in care oricum nu stateam linga el, pentru ca nu-s atit de disperat. Windows 7 nu cred ca dureaza 30 de secunde



Asta nu e un motiv de generalizare. Si compu meu foloseste gud cualiti partzuri si se pisa din zbor pe mac, la un pret de 4 ori mai mic



Fucking retard



Nope, it's just retarded. Cind vad cum cei care lauda Apple OS sau Linuc isi instaleaza si Windows ("cel mai cretin sistem de operare din univers") nu pot decit sa-i cataloghez ca imbecili infiniti. E ca si cum ai avea acasa nus ce femeia visurilor si pe linga ti-ai mai trage o naspeta penibila pe care o scuipi non stop



Pentru imbecili, da. Oamenii cu o inteligenta normala n-ar trebui sa aibe probleme nici cu pc-urile, nici cu windozu, nici cu virusii


Da, 3 programe si vreo 3 jocuri. Pentru restu, "cel mai timpit system de operare" vine in ajutor Posted Image


8. More useful apps out of the box

Useless shit

9. Neat and contained system settings.
E la fel si pe Windows, boule, toate se gasesc in control panel, nu "add/remove programs, the hardware manager, the services manager, network connections, control panel, etc."

10. Apple doesn't load the system up with crap.
Nici pc-ul n-o face, decit daca esti un bou

11. Tonnes of small reasons make Mac OS X better.
Useless shit nobody gives a fuck about

12. Still no need for additional security software
Pentru ca-l folosesc vreo 3 persoane in acest univers. Daca o sa ajunga la o cota de piata serioasa, o sa aibe (dar n-o sa ajunga)

13. Apple seems largely to be lameness free
It's gayness full instead

14. Power of the Linux command line with Photoshop CS4
Ma pis pe command line. Sintem in 2010

15. File sharing is much easier
Problema e ca n-ai cu cine sa sharuieshti pentru ca nu mai are nimeni Mac pe o raza de 10 km

Valabil si in 2013, cum naiba cumparati panaramele astea nu o sa inteleg.

Edited by ad-bloc, 26 January 2013 - 22:35.


#88
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Le cumparam simplu de tot:
-alegi modelul de baza
-alegi upgrade-uri de ram, hdd, ssd etc. (daca vrei)
-plata online
-vine curierul cu pachetul
HAPPY HAPPY HAPPY!

#89
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Happy pe moment, dupa o saptamana nu mai am bani de mancare pana la urmatoru salariu.

#90
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Sa lasam la o parte pretul, poate merita OS-ul, dar dupa mai mult de un an de cand am aceasta răgălie ( si am avut bunavointa ) nu folosesc niciun program de la Apple ( iwork sau ilife ), nici macar browser-ul safari.

Mi se pare ciudat ( pot sa fiu punctual si sa va indrept spre pagina de suport de la apple pentru iphoto, imovie) sa caut programe pe care le-am folosit sub windows, multe avand probleme fata de varianta pentru windows.

Singurul program care mai are legatura cu apple si-l folosesc este iTunes. O fi pentru profesionisti care folosesc aperture, PS, fotografi, DJ, VJ, nu pentru userii obisnuiti.

L.E, : Pot sa gandesc diferit cum doreste Apple, nu este nicio problema dar nu pot gandi absurd cand vad ca nu sunt singurul care a cautat si gasit alternative la programele celor de Apple.

Edited by ad-bloc, 27 January 2013 - 12:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate