Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Se incalzeste tabloul de protectie

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Am pus niste relee de protectie le am de vreo 3 ani de zile. Acum am sesizat ca se incalzesc foarte tare nici nu poti pune mana pe ele mai ales in partea din spate mergand doar un frigider si un calculator cred ca 500 w maxim. E normal treaba asta. Imi este sa nu ma trezesc cu ditamai focu la tabloul de protectie. Astept mesaje poate ma lamuriti cumva

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ce intelegi prin ''relee de protectie''?

La un tablou electric clasic nu este normal sa se incalzeasca  componentele. Inseamna ca acolo sunt probleme la conexiuni. Banuiesc ca trebuie refacute de catre cineva autorizat. Cauta un electrician autorizat care sa verifice instalatia.

#3
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Da impropriu zis relee dar sigurante sau ce or fi ele nu asta e important. Am atasat poza asta sa sti despre ce e vb. Am observat ca C25 frige mai tare. Banuiesc ca celalalt este incalzit de el nu dogoreste asa tare. Instalatia este pusa de un lucrator la electrica banuiesc ca a stiut el ce sa faca. Dar nu am avut probleme deosebite. Instalatia merge de 3 ani fara probleme dar acum am sesizat lucru asta. Nu stiu de cand se incing sigurantele

Attached Files



#4
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Totusi nu sunt o sa verific fara un consumator. Il las noaptea fara nimic in priza sa vad ce se intampla. Sigurantele e bine sa le schimb? Ce mi-ati recomnda?

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Important este ca acum aceasta siguranta are probleme.
Ca este de la legatura intre siguranta si fire sau este o problema interna, asta se poate stabili  numai dupa ce se verifica instalatia.
Daca ar fi sa alegi o alta siguranta, exista o multime de firme care mai de care mai profi, fiecare electrician prefera o anumita marca, functie de experienta proprie...

#6
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
vad ca ai loc in "tablou",roaga un electrician sa iti monteze 2 sigurante automate(de firma/mai scumpe dar nu le schimbi lunar)
care taie si faza si nul.
astea care sunt montate,conectate gresit sunt frectie la piciorul de lemn.

#7
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Pai sunt bipolare din cate stiu eu. Una este pentru priza iar alta pentru iluminat.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 paulvanorton, on 25th June 2010, 12:37, said:

care taie si faza si nul.
De ce? Poti sa dai o explicatie logica de ce deconectarea numai a fazei ar fi neindicata? Bine, el le are duble, dar asa de chestie...

In legatura cu topicul - intrerupatorul care se incalzeste trebuie rezolvat urgent. Intrerupatorul si locul din tablou trebuie verificat - daca erau ale mele, schimbam oricum, fara verificari, nu imi place sa am dubii cand este vorba de incendii versus piese care costa o nimica toata. Nu imi place cum arata tabloul ala, de ce nu sunt aliniate intrerupatoarele alea?

Evident, le schimbam eu pentru ca eram electrician autorizat, tu insa va trebui sa apelezi la unul.

Edited by SuperDuper, 25 June 2010 - 19:09.


#9
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Mai am niste sigurante la contoar dar alea nu frig deloc sunt reci. Are un buton T alaturi. Sunt cumva sigurante diferentiale?

 SuperDuper, on 25th June 2010, 17:05, said:

Nu imi place cum arata tabloul ala, de ce nu sunt aliniate intrerupatoarele alea?
Nu le-am asezat eu omul care le-a montat acum cativa ani. Important sa fie functionale si bine prinse  si asa sunt acoperite de capac

#10
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 SuperDuper, on 25th June 2010, 20:05, said:

De ce? Poti sa dai o explicatie logica de ce deconectarea numai a fazei ar fi neindicata? Bine, el le are duble, dar asa de chestie...

In legatura cu topicul - intrerupatorul care se incalzeste trebuie rezolvat urgent. Intrerupatorul si locul din tablou trebuie verificat - daca erau ale mele, schimbam oricum, fara verificari, nu imi place sa am dubii cand este vorba de incendii versus piese care costa o nimica toata. Nu imi place cum arata tabloul ala, de ce nu sunt aliniate intrerupatoarele alea?

Evident, le schimbam eu pentru ca eram electrician autorizat, tu insa va trebui sa apelezi la unul.
ofera protectie in plus

citez un user: calinux


Parametrul lor uzual este sensibilitatea = la ce curent de fuga declanseaza (uzual 3 ... 30 mA) - respectiv masoara diferenta dintre curentul care trece prin faza si cel care se intoarce prin nul, daca diferenta depaseste pragul inseamna ca acel curent se pierde prin impamintare sau vreun utilizator  si declanseaza.


#11
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
eu zic sa schimbi imediat pe cea de 25 deaorece daca se incalzeste insemna ca este un contact imperfect in interior acea siguranta nu are voie sa se incalzesca deorece ar trebuie sa ai un consum pe ia de aproape 5000w si sa nu ai surpriza sa te trezesti la un moment dat ca iese fum si ai mai putea sa te uiti si la suruburile cu care sunt prinse firele la acele sigurante sa nu fie cumva destrinse si din acea cauza sa se incalzesca.

#12
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007

 SuperDuper, on 25th June 2010, 20:05, said:

De ce? Poti sa dai o explicatie logica de ce deconectarea numai a fazei ar fi neindicata? Bine, el le are duble, dar asa de chestie...
De exemplu face un "meserias" lucrari prin tabloul de scara si inverseaza faza cu nulul (am vazut ca de obicei in tablourile mai vechi firele care vin in apartamente au ambele aceeasi culoare, deci usor de incurcat daca nu esti atent).

#13
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008

 costy_ytsoc, on 25th June 2010, 20:27, said:

ofera protectie in plus

citez un user: calinux


Parametrul lor uzual este sensibilitatea = la ce curent de fuga declanseaza (uzual 3 ... 30 mA) - respectiv masoara diferenta dintre curentul care trece prin faza si cel care se intoarce prin nul, daca diferenta depaseste pragul inseamna ca acel curent se pierde prin impamintare sau vreun utilizator  si declanseaza.


ma indoiesc ca tu explici aici cum lucreaza o siguranta bipolara :kisstogether: nu cumva vorbesti despre un diferential?

nightmare392: poti sa explici mai in amanunt exemplul tau? Cum te ajuta siguranta monopolara cand meseriasul schimba faza cu nulul?

#14
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
PAREREA MEA :  siguranta este BUNA dar electricianul (sau ce-o fi fost el) care a legat-o NU a strans bine surubul acela care sa tina firul iar acea siguranta merge mai mult pe arc electric (asta ca sa ma exprim in limbajul tuturor) decat pe contact deci \ chemi un electrician sa te ajute

Dar am o intrebare: UNDE ai tu acele sigurante ? in apartament ? nu de alta dar eu in apartament am cate 2 sigurante  (una pe faza si una pe nul la prize , 2 la iluminat si 2 la frigider) dar la priza am 10A, la becuri 6A, iar la frigider tot de 6 dar nu am vrut sa pun pe iluminat din cauza unor probleme cu aburu din baie
OFF: daca se adevereste ca nu a strans bine surubul de la siguranta aia si din cauza asta face figuri te rog sa-i spui electricianului sa-si dea foc :)

Edited by mister_rf, 25 June 2010 - 23:29.


#15
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 m3ntosan, on 25th June 2010, 23:35, said:

ma indoiesc ca tu explici aici cum lucreaza o siguranta bipolara :kisstogether: nu cumva vorbesti despre un diferential?

nightmare392: poti sa explici mai in amanunt exemplul tau? Cum te ajuta siguranta monopolara cand meseriasul schimba faza cu nulul?
ups ; ai dreptate este vorba de o siguranta diferentiala; nu am fost atent ca se vorbea de cele bipolare; desi daca tot pui bipolara de ce n-ai pune direct diferentiala

#16
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009

 cutremurul, on 25th June 2010, 21:02, said:

Dar am o intrebare: UNDE ai tu acele sigurante ? in apartament ? nu de alta dar eu in apartament am cate 2 sigurante  (una pe faza si una pe nul la prize , 2 la iluminat si 2 la frigider) dar la priza am 10A, la becuri 6A, iar la frigider tot de 6 dar nu am vrut sa pun pe iluminat din cauza unor probleme cu aburu din baie
Stau la casa si am 2 sigurante in tablou si doua afara la contoar.

#17
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007

 m3ntosan, on 25th June 2010, 23:35, said:

nightmare392: poti sa explici mai in amanunt exemplul tau? Cum te ajuta siguranta monopolara cand meseriasul schimba faza cu nulul?
Ai inteles gresit exemplul meu. Eu raspunsesem lui SuperDuper, care spunea ca e ok sa intrerupi doar faza, nu si nulul. E posibil ca in anumite conditii faza sa ajunga pe celalalt fir care nu mai are o siguranta pe el. Eu unul am intalnit situatia asta.

#18
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008

 nightmare392, on 26th June 2010, 12:34, said:

Ai inteles gresit exemplul meu. Eu raspunsesem lui SuperDuper, care spunea ca e ok sa intrerupi doar faza, nu si nulul. E posibil ca in anumite conditii faza sa ajunga pe celalalt fir care nu mai are o siguranta pe el. Eu unul am intalnit situatia asta.

Daca iti ajung doua faze in casa esti deja pa, te ajuta un releu maximal de tensiune. Caz destul de rar, daca ai norocul sa taie cineva nulul pe scara ...

SuperDuper vorbea de sigurante monopolare, siguranta pe faza si alta siguranta pe nul! De dragul exemplului, daca defctul ar fi inca alimentat din nulul devenit intre timp faza cu ajutorul meseriasului, sare si siguranta de pe nul.

Imi scapa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate