Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#73
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Am primit si eu acceptul la Essex, in Anglia. Azi am dat toefl-ul. La ce sa ma astept?

#74
zi2go

zi2go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2009
Buna!Am aplicat si eu pt facultate in Danemarca.si eram curioasa daca este cineva care a facut facultatea in Danemarca...si mi-ar putea spune cum a fost.Anshar,felicitari pt ca ai fost admis:)

#75
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Multa bafta (desi daca esti sigura pe tine si ai depus macar un minim de efort in liceu nu ai de ce sa-ti faci probleme ca nu o sa fii acceptata)

De curiozitate la ce facultate/profil ai aplicat?

#76
zi2go

zi2go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2009
Pai,nu am medii foarte mari in liceu in jur de 9,20,am o actiune de voluntariat,si am lucrat part time la orange cateva luni,acum sper sa reusesc.Eu am aplicat prin Edmundo la multimedia design la kea(prioritar)BACN,Aarhus,UCN

#77
johnny64

johnny64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2010
Buna Ziua!
Acum sunt a XI a si as vrea sa aplic prin UCAS pentru studiu in UK.
Am cateva intrebari:

1. Se accepta TOEFL? - Stiam ca da, dar britishcouncil/ro nu aminteste decat de IELTS di CAE
2. Voi fi in vreun fel dezavantajat daca il trec ca "pending"? - am auzit ca se poate dar nu stiu mai multe detalii despre asta
3. Unde ma pot inscrie pentru o bursa si pe ce principiu functioneaza?
4. Multumesc!

#78
bluebrain18

bluebrain18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2009
Confunzi universitatile. Una este University of Edinburgh, care este printre cele mai bune si alta este Edinburgh Napier University care este mai prost cotata.

#79
bluebrain18

bluebrain18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2009
1.Fiecare universitate are anumite cerinte de limba engleza. Majoritatea accepta toate calificarile de limba engleza(inclusiv TOEFL), cel mai bine este sa verifici inainte.
2.Nu are importanta daca lasi pending(e important sa treci ca il vei da in viitor); daca aplici pentru cursuri pe partea umana(business, drept..), un scor TOEFL(mare sa fie >110) ar face o impresie buna
3.Burse sunt foarte rare pentru cei din EU. Poti aplica pentru loan in Anglia( sa iti plateasca cei de la SLC taxa de scolarizare, dar sa o returnezi mai tarziu cu dobanda), iar in Scotia nu platesti nimic ca taxa de scolarizare(dar trebuie sa aplici la SAAS ca sa se intample asta) :D. E bine sa te uiti inainte pe site-ul fiecarei universitati sa vezi daca au burse pentru cei din EU( de ex: in Anglia sunt multe universitati care iti dau o bursa de 1000-2000 pounds daca iei peste 9.50 la examenul de bacalaureat)

View Postclemhem, on 13th February 2011, 16:16, said:

Bachelor's = undergraduate = facultate (adica ce-i intre liceu si master)

Nu-ti trebuie Toefl, nici IELTS, CAE ajunge.

In Anglia sunt costuri maricele:
- 3300 de lire pe an pentru studiile propriu-zise. Poti imprumuta banii fara dobanda de la guvernul britanic si sa-i dai inapoi in vreo 15 ani, dupa terminarea studiilor.
- 7000 de lire pe an pentru cazare si alte prostii.

In Scotia nu trebuie sa mai platesti studiile, ci doar cazare si restul.

Din pacate, nu mai poti aplica pentru 2011, puteai abia pana pe 15 Ianuarie, iar din 2012 taxele se maresc substantial.

Se mai poate aplica si dupa 15 ianuarie, dar universitatile nu sunt obligate sa iti ia aplicatia in considerare, plus ca la universitatile prestigioase e clar ca nu prea mai ai sanse(acum depinde si la ce aplici)

View PostOscilatrix, on 26th February 2011, 23:45, said:

Am primit si eu acceptul la Essex, in Anglia. Azi am dat toefl-ul. La ce sa ma astept?

La ce sa te astepti de la TOEFL sau de la Universitatea Essex? :)

Edited by bluebrain18, 11 March 2011 - 17:57.


#80
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Maine ma duc la RIUF in Bucuresti. Intrebarea mea este daca merita sa ma prezint si cu CV tinand cont de faptul ca nu doresc sa aplic pentru anul acesta? Se fac si admiteri "pe loc"? Si inca o intrebare legata de CV. Da bine, da rau sau este total contraindicat sa mentionez la educatie/calificari doua facultati pe care le-am inceput insa nu le-am terminat?

#81
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008

View Postandrei382, on 12th March 2011, 14:09, said:

Maine ma duc la RIUF in Bucuresti. Intrebarea mea este daca merita sa ma prezint si cu CV tinand cont de faptul ca nu doresc sa aplic pentru anul acesta? Se fac si admiteri "pe loc"? Si inca o intrebare legata de CV. Da bine, da rau sau este total contraindicat sa mentionez la educatie/calificari doua facultati pe care le-am inceput insa nu le-am terminat?

Pai cred ca sunt relevante si motivele pentru care nu ai terminat cele 2 facultati...

#82
zi2go

zi2go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2009
stie cineva de ajutorul de la statul danez numit SU pt elevii din UE?Adica,dupa cat timp,si in ce conditii se acorda?

#83
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Din cate m-am interesat esti eligibil sa-l primesti doar daca esti din categoria tarilor care NU beneficiaza de gratuitatea studiilor (tari din afara UE, samd...).

Cu alte cuvinte bursa/ajutorul ala il primesti EXCLUSIV sa-ti acoperi acoperi costurile studiilor, iar tu fiind din Romania, beneficiezi de gratuitatea acestora... asa ca nu cred ca esti eligibil pentru acel ajutor.


Edit: Tot ce iti spun e din ce am aflat singur... daca situatia e diferita de ce am expus eu va rog sa ma corectati...

Edited by Lucian_M, 10 May 2011 - 19:59.
sters quote


#84
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut.
Ma gandesc sa plec la studii in Olanda,mai exact http://www.saxion.ed...tor=hospitality.
Sunt curios ce pareri aveti despre domeniul ales,turism. Se merita sau nu?

Nu imi place matematica,nici informatica,sunt satul de comentarii de genul:"fa ceva cu informatica\it\matematica\inginer etc,  ca astea se cauta". Refuz sa cred ca nu poti face si altceva,din care sa iasa bani(pana la urma la asta se rezuma totul).

#85
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postbluebrain18, on 11th March 2011, 18:04, said:

3.Burse sunt foarte rare pentru cei din EU. Poti aplica pentru loan in Anglia( sa iti plateasca cei de la SLC taxa de scolarizare, dar sa o returnezi mai tarziu cu dobanda)

Nu returnezi cu nicio dobanda.


View Postronin0ro, on 11th May 2011, 18:26, said:

Nu imi place matematica,nici informatica,sunt satul de comentarii de genul:"fa ceva cu informatica\it\matematica\inginer etc,  ca astea se cauta". Refuz sa cred ca nu poti face si altceva,din care sa iasa bani(pana la urma la asta se rezuma totul).

Stai linistit, majoritatea programatorilor sunt de căcat oricum. Probabil ca si majoritatea slujbelor din turism sunt mediocre. Asa ca, orice ai alege, depinde de tine sa faci cu adevarat bani.

Edited by icx, 18 May 2011 - 04:43.


#86
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

View Posticx, on 18th May 2011, 05:41, said:

Stai linistit, majoritatea programatorilor sunt de căcat oricum.

De ce spui asta?

View Posticx, on 18th May 2011, 05:41, said:

Asa ca, orice ai alege, depinde de tine sa faci cu adevarat bani.
Asa ma gandeam si eu.

Cat estimezi ca ar fi un salariu mediocru?(in afara ma refer)

Edited by ronin0ro, 18 May 2011 - 17:04.


#87
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Salariul minim in UE e intre 800 si 1400 de euro,cam cat castiga un director de banca sau un programator in Romania.

#88
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
În primul rând, un sfat: dacă aplicați în străinătate, nu o faceți prin firmele astea de "consultanță", care urmăresc să vă fure.
Foarte indirect, ce-i drept. Chestia e că firmele astea obligă elevii să aplice la universitățile lor "partenere". Adică universitățile care îi plătesc să le facă reclamă. Adică universitățile proaste, că alea bune n-au nevoie de reclamă în România.

De-aia vezi elevi buni care aplică la Coventry, London Metropolitan sau alte căcaturi, când puteau lejer să intre la UCL, Southampton etc.


View Postronin0ro, on 11th May 2011, 17:26, said:

Salut.
Ma gandesc sa plec la studii in Olanda,mai exact http://www.saxion.ed...tor=hospitality.
Sunt curios ce pareri aveti despre domeniul ales,turism. Se merita sau nu?

Nu imi place matematica,nici informatica,sunt satul de comentarii de genul:"fa ceva cu informatica\it\matematica\inginer etc,  ca astea se cauta". Refuz sa cred ca nu poti face si altceva,din care sa iasa bani(pana la urma la asta se rezuma totul).
Problema e că o facultate de turism n-o să-ți garanteze în nici un caz o slujbă în turism. În principiu, aș zice că contează cât de bună e universitatea. Dacă vrei să lucrezi în turism, presupun că o facultate de geografie/istorie ar fi la fel de bună - hai să fim serioși, ce-i aia să înveți "turism" 4 ani de zile?


View Posticx, on 18th May 2011, 03:41, said:

Nu returnezi cu nicio dobanda.
Eh, nu tocmai. Acum, odată cu împrumuturile astea noi, o să bage și dobândă - dar numai când câștigi peste 21000 pe an.

#89
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View PostMihaiTJ, on 28th May 2011, 20:53, said:

În primul rând, un sfat: dacă aplicați în străinătate, nu o faceți prin firmele astea de "consultanță", care urmăresc să vă fure.
Foarte indirect, ce-i drept. Chestia e că firmele astea obligă elevii să aplice la universitățile lor "partenere". Adică universitățile care îi plătesc să le facă reclamă. Adică universitățile proaste, că alea bune n-au nevoie de reclamă în România.
Pe mine m-au ajutat cei de la Edmundo sa-mi fac aplicatia si din cele 5 optiuni pe care le-am avut pe UCAS doar 1 era o universitate partenera cu ei - si nu pe asta am ales-o ca decizie finala, ci pe Manchester.

#90
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
Okay, o fi. Altele, in schimb, impun taxe de 10 euro, sau cat naiba cereau, pentru inscrieri la universitati ne-partenere.
Dar, de curiozitate: cu ce te-au ajutat Edmundo astia, ce nu puteai sa faci si singura?
Doar elevii englezi isi fac singuri aplicatiile pe UCAS, si nu mai au nevoie de cinspe mii de consilieri.

Edited by Lucian_M, 29 May 2011 - 09:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate