Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

info please.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se poate copia un film de 690 Mb + subtitrarea, pe un CD si sa se poata vedea la tv cu tot cu subtitrare. Nu am DVD-rom doar DVD player. Trebuie sa-l inscriptionez ca VCD sau SVCD? Si cum se poate vedea si subtitrarea, imi trebuie ceva soft de play? Daca da, de unde pot sa iau si cum sa-l folosesc.

Merci mult.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
vrei sa recodezi filmul in asa fel incat sa contina obligatoriu partea de video si scrisul gata "imprimat" pe film, sau vrei o modalitate astfel incat doar sa adaugi subtitrarea si ruland direct de pe CD sa se vada cum trebuie ?
la prima optiune iti trebuie un ultilitar de convertire a fisierului de subtitle in format SSA, apoi de virtual dub cu care recomprimi filmul (o sa pierzi calitate) ruland un filtru care va adauga si subtitrarea. fisierul rezultat va afisa scrisul indiferent de sistemul de operare sau softul de play folosit, va merge la toti la fel (asa cum l-ai facut)
pt a doua optiune, secretul este in soft de play vei folosi. Una din cele mai simple metode (pe care o folosesc si eu) este sa denumesti subtitrarea exact ca numele filmului, diferenta fiind doar de extensie. apoi instalezi un filtru gen DivXG400 care se va incarca automat si pe media player si pe alte softuri si va rula
direct subtitrarea gasita acolo, daca respecta regula de nume si e un format popular suportat (nu ceva exotic)

succes !

#3
gigelius

gigelius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2002
Vrei sa-l vezi pe calculator (cuplat la TV) sau pe DVD player ?

#4
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
Pe DVD player vreau sa-l vad.

#5
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
pe DVD player vreau sa-l, dar nu stiu cum sa-l pun pe CD ca sa se vada si subtritarea, ca VCD sau ca SVCD? Trebuie sa pun pe CD si softul care incarca subtitrarea?

#6
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Din câte stiu eu pe DVD player nu poti vedea VCD/SVCD-uri. Poate ca totusi ma însel...

Ca sa-l poti vedea asa cum vrei va trebui sa-l scri pe un DVD. Cred ca este doar ~700 USD un inscriptor de DVD-uri (ieftin, nu?).

#7
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nu, un inscriptor de DVD+RW e vreo $300.

Salutari,
Andrei

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Unde ?

#9
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
DVD-u' citeste si VCD si SVCD, cel putin al meu da, dar cred ca majoritatea astea noi fac lucrul asta. Am reusit sa encodez din avi in mpg si l-am pus pe cd, merge, dar fara sonor si a incaput doar 64 de min. din film. Stie cineva de ce? Nu stiu cum sa-l fac sa intre tot pe un cd, sau si pe doua dar cu sonor si cu subtritare. Am folosit nero 5590,  dar am si Easy CD Creator 5 Platinum. Sa fie mai bun?
Pate ma lamureste si pe mine cineva cum sa o scot la capat.
Merci.  :ciocan:

#10
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Problema ta pare sa fie la codarea mpeg. Se poate sa fi pierdut track-ul audio?
Din cate stiu eu nu ar trebui sa ai probleme din cauza programului de ardere. Atunci cand am creeat (S)VCD-uri tot ce am facut a fost sa-mi creez un mpeg corespunzator (1 sau 2) si sa-i spun lui nero locul unde se afla. Nu am avut nici un fel de probleme.

Nota 1: eu ma folosesc de TMPGEnc Plus pentru codari MPEG.
Nota 2: pe DVD-ul unui prieten VCD-urile mele nu au fost citite. Daca ce spui tu este adevarat, o sa-l rog sa-si faca un firmware update, poate o sa mearga si la el.

#11
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
este diferenta intre TMPGenc si TMPGenc plus? Si cum sa fac cu sonoru' ala? Daca poti sa-mi explici pasii? Te rog? Am folosit pentru encodare TMPGenc, atat si pe urma l-am pus pe CD.
Tks. :confused:

#12
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
La ora actuala exista 3 versiuni de TMPGEnc:

1. TMPGEnc Face codari MPEG-1/2. Nici o optiune speciala.

2. TMPGEnc Plus are în plus un mod "Wizard" care te ajuta sa creezi  VCD-uri si SVCD-uri (nu trebuie sa sti prea multe).

3. TMPGEnc Server Permite codari in mai mult de 2 pasi (parca pana la 20) si deasemeni poti defini dimensiunea dorita pe care sa o aiba fisierul, la terminarea procesului de codare.

Pentru mai multe detalii uitate la ei pe site: http://www.pegasys-inc.com/

Deci daca ai avea versiunea Plus ar trebui sa scapi de griji. Daca nu reusesti sa faci rost de ea, spune-mi ce fel de (S)VCD (NTSC sau PAL: America sau Europa) vrei sa obtii (verifica compatibilitatile cu playerul tau) si iti voi da eu setarile.

Note:
- problema poate sa provina si din codarea audio MPEG 1 sau 2. Este posibil ca playerul tau sa nu suporte unul din formate?
- la unele versiuni mai vechi de TMPGEnc, in anumite conditii (nu mai stiu care) TMPGEnc pierdea track-ul audio, dar te anunta ca nu a reusit sa-l codeze.
- poti verifica daca ai track audio, deschizand fisierul AVSEQ01.DAT de pe CD-ul creeat cu orice player (daca e MPEG2 ca sa il vezi iti trebuie codecuri speciale pe care le-am pus undeva pe acest site).

#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
problema de sunet poate fi ca nu ai fost atent la setari si nu ai testat modul de lucru inainte de a te apuca de treaba
vezi ca trebuie sa fie de un anumit format, altfel nu-l va citi unitatea desi pe computer e ok (poate fi mp3 si CPU-ul il "vede")
perioada e normala, 64 de min intra pe un VCD e vorba de bitrate-ul filmului...este fix

#14
mady_elena

mady_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2008
buna....vreau si eu sa vad subtritarea la filmele la care ma uit de pe calculator....ce setari trebuie sa  fac ca sa vad traducerea?

#15
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ce titrare? Ce traducere? Ai 2 fisiere separate? Unul AVI = filmul, unul SUB sau SRT = titrare? Ce player? Sa le vezi pe calculator sau pe DVD player? Pe monitor calculator sau pe televizor legat la calculator?
Vezi ca ai dezgropat un topic din 2002 (scrie data la fiecare mesaj), sigur s-a mai discutat (si, probabil, rezolvat) problema de atunci pina acum !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate